Życie i los

Wasilij Grossman
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Życie i los
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść uznana w Związku Radzieckim za tak niebezpieczną, że władze komunistyczne zdecydowały się skonfiskować nie tylko maszynopis, ale również taśmę z maszyny, na której została napisana.

Życie i los to epicka opowieść o drugiej wojnie światowej i wielkie rozliczenie z mrocznymi siłami, które zdominowały historię dwudziestego wieku. Grossman przeplata przerażający opis bitwy pod Stalingradem z dziejami jednej rodziny, rozrzuconej przez los od Niemiec po Syberię. Zestawia mieszczańskie wnętrza z gniazdami snajperów, laboratoria naukowe z obozami pracy. Wnika głęboko w umysły swoich bohaterów - chłopca idącego do komory gazowej, a także Hitlera i Stalina. Z dbałością układa skomplikowaną mozaikę oddającą charakter tych nieludzkich czasów, w których mimo wszystko nigdy nie zabrakło nadziei. Wierność szczegółom historycznym i odważna ocena moralna przedstawionych wydarzeń czynią z powieści Grossmana jedno z największych dzieł literatury rosyjskiej dwudziestego wieku.

Nie można pisać o wojnie lepiej niż Grossman, a gorzej - nie ma sensu.
Michaił Szołochow

Grossman jest ważną postacią w historii literatury rosyjskiej. Jego bohaterowie, jak u Dostojewskiego, angażują się w debaty filozoficzne, a kompozycja Życia i losu przypomina Wojnę i pokój Tołstoja. Ideologicznie jednak Grossmanowi najbliżej do Czechowa, który stworzył nowy rodzaj humanizmu, oparty na poszanowaniu wolności i dążeniu ku dobru.
Tzvetan Todorov

Najważniejsza rosyjska powieść dwudziestego wieku.
Le Monde

Książka przepełniona głęboką dobrocią i ciepłem.
The New Yorker
Data wydania: 2011-11-09
ISBN: 978-83-7747-601-7, 9788377476017
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 560
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Wasilij Grossman Wasilij Grossman
Urodzony 12 grudnia 1905 roku w Federacji Rosyjskiej (Berdyczów)
Wasilij Siemionowicz Grossman (ros. Василий Семёнович Гроссман, właśc. Iosif Sołomonowicz Grossman (ros. Иосиф Соломонович Гроссман) – rosyjski pisarz i dziennikarz. Autor utworów batalistycznych, przenikniętych refleksją historiozoficzną oraz oskar...

Pozostałe książki:

Wszystko płynie Road Piekło Treblinki Słoneczna dolina Życie i los
Wszystkie książki Wasilij Grossman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Życie i los nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PonuryDziadyga
2021-12-25
10 /10
Przeczytane 2013

Monumentalna, przejmująca opowieść. Nie jest to lektura łatwa, nagromadzenie tylu ludzkich historii, nazwisk, imion (i ich zdrobnień), imion odojcowskich jest często trudne do ogarnięcia. Nie czyta się jej szybko, łatwo, ale za to z przyjemnością i satysfakcją. Grossman ukazuje nam obraz społeczeństwa, który szczególnie dla naszego (relatywnie) młodego pokolenia jest trudny do wyobrażenia. Oblężenie Stalingradu pokazuje cały bród, syf, beznadzieję i wielokrotnie głupotę ludzi w tej walce uczestniczących, a już nade wszystko biurokratów którzy nie powąchali frontowego prochu, ale władni byli za krzywe spojrzenie żołnierza, zaszczuć go jak pospolitego kryminalistę.
Rosja i rosyjskie społeczeństwo w tamtych czasach różniło się od Niemiec faszystowskich jedynie kolorem sztandaru- ksenofobia, nietolerancja, umysły indoktrynowane przez jedną, przewodnią ideę, gdzie przyjaźń miała granicę równo z granicą myśli partyjnej. Autor wielokrotnie stawia takie porównania i czytelnik prędzej lub później się z nim zgadza. Jeno antysemityzm ukazany jest w „lżejszym” wydaniu niż ten Niemiecki, co i tak go nijak nie usprawiedliwia. Wstrząsające jest to, iż pomimo tego że każdy Rosjanin wiedział „kto jest wróg”, to jednak paradoksalnie większe zagrożenie mogło każdego spotkać z ręki „swojaka”. Samodzielne myślenie było zabronione, a denuncjacja i lizusostwo doprowadzone do skrajności, wręcz patologiczne. Słowo „przyjaciel” nie było warte funta kłaków, jeśli w grę wchodziło choćby minimal...

| link |
@jorja
2021-05-18
10 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane II wojna światowa Rosja radziecka Literatura rosyjska
@Beata_
2019-11-12
10 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
GA
2019-05-21
2 /10
Przeczytane
WO
2012-03-04
10 /10
Przeczytane
@marian_k
2011-06-27
10 /10
Przeczytane
UL
2011-05-03
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie i los. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl