Recenzja książki Zbuduj swoje szczęście

Nasze szczęście

@Mirka @Mirka · 2019-04-23 10:55:03

 
„Spośród wszystkich tajemnic natury największą zagadką jest człowiek.“

Każdy z nas chciałby prowadzić szczęśliwe, satysfakcjonujące życie, które toczy się według naszych pragnień. Jednak rzeczywistość odbiega najczęściej od naszych wyobrażeń. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele dziejących się spraw zależy od nas i naszej woli działania. 

Szczęście dla każdego oznacza coś innego. Dla jednych jest to wspaniała rodzina, dla innych poczucie bezpieczeństwa albo spełnienie marzeń. Bez względu na to co sprawia nam radość nie można tego mylić ze szczęściem. Szczęście to stan umysłu ale i duszy, dlatego by naprawdę można było poczuć tę energię, trzeba zacząć od siebie. Problem tkwi w tym, że nie każdy potrafi odnaleźć szczęście w sobie i go utrzymać bez względu na okoliczności. Książka pt.: „Zbuduj swoje szczęście“ pomaga wyzwolić własny potencjał, dzięki któremu szczęście na stałe zagości w naszym życiu. 

źr. zdjęcia: www.goldenline.pl

Grace Tallar mieszka na stałe w Kanadzie ale pochodzi z Polski, gdzie ukończyła Uniwersytet Warszawski a następnie już w Montrealu - Uniwersytet McGil. Dziś jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie inteligencji emocjonalnej i społecznej, wieloletnim trenerem, coachem i konsultantem biznesowym działającym na czterech kontynentach. 

„Inteligencja emocjonalna to harmonia przeżywania wszystkich odcieni uczuć. To reakcje, które w danym kontekście nie są zbytnio wyolbrzymione, ani też nie są tłumione.“

Wzór na szczęście został opracowany przez dr Robb’a Rutledger’a, który twierdzi, że „poziom szczęścia zależy głównie od stopnia oczekiwań.“ Autorka stworzyła własną recepturę, która powstała na podstawie wiedzy z inteligencji emocjonalnej, badań naukowych oraz ponad trzydziestoletniego doświadczenia prowadzenia zajęć i wielu lat coachingu. 

Jej wzór na szczęście opiera się na pracy nad sobą i obejmuje poznanie siebie, umiejętność zarządzania emocjami, odnalezienie sensu życia, duchowość i wyznaczenie sobie świadomych celów. W poszczególnych rozdziałach omawia elementy składające się na szczęśliwe życie, którego podstawą jest inteligencja emocjonalna. Pomaga zrozumieć różnice w postrzeganiu siebie i świata oraz uczciwie przeanalizować nasze myśli, uczucia, nastroje, namiętności i marzenia.


„Jedną z najszlachetniejszych cech człowieczeństwa jest zdolność dostrzegania zła i zamiany go w dobro oraz dostrzeganie cierpienia i chęć niesienia pomocy.“

Inspiracją do rozpoczęcia badań nad szczęściem była osoba Dalajlamy. W 1992 roku usłyszał on o najnowszych badaniach nad szczęściem i emocjami prowadzonymi przez Richarda Davidsona. Dalajlama zapytał naukowca dlaczego nie poświęci on swojej pracy pozytywnym cechom ludzkim, takim jak szczęście i współczucie. To wzbudziło zainteresowanie Davidsona, który razem z tybetańskim mnichem zaczął badać związki buddyzmu z zachodnią nauką. Badania rozpoczęły się w Centrum Badań Zdrowych Umysłów w Uniwersytecie Centrum Waismanna. Do projektu przystąpiło dziesięciu naukowców. 

Okazało się, że 50% poczucia naszego poziomu szczęścia jest uwarunkowane genetycznie, 10% zależy od sfery sukcesu a 40% to nasze świadome zachowania. Stwierdzono, że ludzie szczęśliwi łatwiej radzą sobie z problemami, są zdrowsi i bardziej kreatywni w podejmowaniu decyzji oraz działań. 

„to my wybieramy sposób, w jaki wyrażamy swoje uczucia“

Poradnik został podzielony na trzy części, w których poznajemy poszczególne elementy ujęte we wzorze szczęścia opracowanym przez autorkę. Budowanie w sobie poczucia szczęścia zaczynamy od poznania siebie, swoich emocji, poprzez odkrywanie sensu życia, aż do umiejętności radzenia sobie z negatywnymi wibracjami, które przeszkadzają w naszym duchowym rozwoju. Poznajemy cztery typy osobowości i działania, które pozwalają dowiedzieć się co jest dla nas ważne, jacy naprawdę jesteśmy, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość i jakie są nasze zalety, talenty czy potrzeby. 

Autorka nakreśla historię badań nad mózgiem, umysłem i inteligencją emocjonalną. Przedstawia listę kompetencji osobistych i społecznych, zestaw podstawowych emocji i ich pochodne wg Kaitlin Robbs. Omawia wszystkie nasze zmysły wyjaśniając jak one funkcjonują w różnych sytuacjach, toksyczne emocje takie jak złość, zazdrość czy zawiść i podpowiada sobie z nimi radzić. Uczy akceptowania siebie, określania celów i podejmowania aktywnych działań prowadzących do satysfakcjonującego życia. Uświadamia, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi i co jest ważne przy budowaniu wewnętrznego szczęścia. 

„Nie możemy budować lepszego jutra przez powielania tylko idei z dnia wczorajszego. Prawda o kreatywności jest taka, że nie doceniamy swoich możliwości.“

Książka nie ma wyraźnego podziału na część teoretyczną i praktyczną. Przeplatają się one przez całą treść, motywując do działania. Nie ma w niej gotowego przepisu na szczęście lecz propozycje pracy nad sobą, by zmienić nasze wewnętrzne nastawienie. W przyswajaniu wiedzy pomocne są liczne ćwiczenia, które są uzupełnieniem omawianych zagadnień. Dzięki nim możemy aktywnie skorzystać z zamieszczonych porad i wskazówek. Z tego powodu nie jest to poradnik do szybkiego przeczytania, wręcz przeciwnie - materiał jest tak skonstruowany, by przekazywana wiedza mogła być dobrze zrozumiana i wypróbowana. Zamieszczone techniki są bardzo proste, niewymagające skomplikowanych działań czy kosztownych nakładów finansowych. Zostały one oparte na pracy mentalnej i emocjonalnej, by można było zrozumieć swoje odczucia, reakcje i zmienić to, co nam przeszkadza w odczuwaniu szczęścia.

Akceptacja siebie, poczucie własnej wartości, samorealizacja, rozwój, umiejętność rozwiązywania konfliktów to tylko niektóre ważne aspekty, które wpływają na jakość naszego samopoczucia. Bez względu na to co posiadamy, co osiągnęliśmy, kim jesteśmy, co robimy, cały czas za czymś gonimy. Nasze pragnienia, które mają nam pozornie dawać stan błogostanu ciągle tworzą aurę niedosytu. Stąd i nasze poczucie szczęścia uwarunkowane jest najczęściej od tego co posiadamy, co osiągnęliśmy, kim jesteśmy w hierarchii społecznej, jak postrzegają nas inni. Oceniamy ludzi poprzez pryzmat tego jak się ubierają, gdzie mieszkają, jaką funkcję spełniają w życiu. Dlatego staramy się zapewnić sobie materialny dostatek, dobre jedzenie, dobrej jakości sprzęt, modne ubrania czy wspaniały wygląd. Gromadzimy wokół siebie przedmioty, robimy tysiące rzeczy, by spełnić swoje pragnienie z przekonaniem, że to właśnie jest to, dzięki czemu będziemy wiedli szczęśliwe życie.

Tymczasem szczęście nie lubi uwarunkowań, statusu społecznego czy jakichkolwiek innych czynników zewnętrznych. Nie jest ono uzależnione od tego co do nas przychodzi. To nie rzecz, którą można zdobyć. Niektórzy bez końca czekają na szczęście i mają żal, że ono się nie pojawia. Chcąc coś zrealizować musimy wprowadzić swoje pomysły w czyn. Codziennie podejmujemy różne decyzje, działania, planujemy zadania na przyszłość, Każde nasze działanie wymaga od nas wyzwolenia impulsu, który nakieruje na właściwą drogę. Wszelkie zmiany możemy wprowadzać dzięki potężnej sile, która drzemie w każdym z nas. Często jesteśmy przekonani, że naszym życiem rządzi przypadek a tymczasem wiele spraw zależy od tego jakie mamy przekonania, jak postrzegamy siebie i co sądzimy o tym co nas otacza. 

Szczęście to coś co odczuwamy wewnętrznie, to szereg elementów, które wywołują w umyśle stan błogości i poczucia spokoju. To ten moment, gdy uśmiechamy się do siebie, nie oczekujemy niczego, co to szczęście nam przyniesie, to bycie ze sobą i docenianie tego, co już mamy. 

Ocena @Mirka:
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Zbuduj swoje szczęście
Zbuduj swoje szczęście 9 /10

Szczęście! To coś, co każdy chce i może mieć. Jednak niewielu z nas osiąga satysfakcjonujący poziom ...

Komentarze

Pozostałe recenzje

Niestety, nie ma magicznego zaklęcia ani sposobu, by bez wysiłku i pracy nad sobą stać się w pełni szczęśliwym. Aczkolwiek, ten poradnik, krok po kroku pokazuje, odkrywa, uczy nas - co możemy zrobić,...

@Magdabial @Magdabial

Inne recenzje @Mirka

Książka Fotel

„Miłość istnieje niezależnie od więzów krwi. Nie można przestać kochać kogoś tak po prostu z dnia na dzień.“ Miłość j...

Książka Co Wie Twój Pies

„Ten najbliższy przyjaciel człowieka, który dzieli z tobą życie, ma świadomość tak różną od naszej, że trudno byłoby ...

Nowe recenzje

Książka Dowody winy

Harry Dresden nie jest bohaterem. Powiedzmy to sobie wyraźnie i jednoznacznie. Harry Dresden, jest magiem. To też należ...

Książka Rozważna i romantyczna

A ty? Jaka jesteś? Romantyczna? A może ty jesteś rozważny? Dwie siostry. Dwie odrębne galaktyki uczuć, emocji, postaw ...

Książka Klub samobójców

"Klub samobójców" Rachel Heng to książka do której nareszcie miałam czas zajrzeć i szczerze mówiąc liczyłam na więce...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.

Znajdź nas na facebooku

Co słychać?

Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki
Renowacja kanapy cz.3
Kilka słów o nowościach w serwisie.
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Ten wywiad jest inny od wszystkich. Miejscami trudny, ale na pewno godny uwagi.