Recenzja książki Dziwne losy Jane Eyre

O młodej kobiecie, która może być wzorem nawet dla dzisiejszych młodych kobiet.

Autor: @Anna_Natanna ·2 minuty
2020-09-05 3 komentarze 15 Polubień
"Dziwne losy Jane Eyre" czytałam po raz drugi.

Po raz pierwszy czytałam je mnóstwo lat temu, gdy byłam bardzo młoda i pamiętałam z tego czytania tylko tyle, że książka mi się podobała, gdyż była o miłości, i że zakończyła się szczęśliwie.
Teraz, czytając ją, zwracałam już większą uwagę również na niezwykłe piękno stylu, jakim pisała Charlotte Brontë, na opisy, które ukazują urodę Północnej Anglii w różnych porach roku, a także, w jaki sposób autorka portretuje głównych bohaterów, jak i pozostałe osoby, przedstawiając bardzo precyzyjnie ich wygląd, ubiór, zachowanie, jak również dokonuje ich wnikliwej charakterystyki; opisując ich usposobienie, cechy umysłu, charakter i poglądy co sprawia, że wszystkie postaci z jakimi na kartach książki się spotykamy, są doskonale nakreślone i niezwykle wyraziste.

"Dziwne losy Jane Eyre" to powieść obyczajowa, a zarazem romans, gdyż jeżeli nawet opowiada o losach Jane od czasu, gdy ją poznajemy, to znaczy, gdy ma 10 lat, to głównym tematem książki jest jej miłość do pana Rochestera.

Jane, osierocona w dzieciństwie, wychowywana przez wujenkę, która jej nie znosiła, w wieku 10 lat zostaje umieszczona w zakładzie dla dziewcząt w Lowood, gdzie w trudnych warunkach przygotowuje się do wykonywania zawodu guwernantki.

Nie posiadając żadnego majątku, nikogo, kto by ją utrzymywał, będąc na dodatek niezbyt urodziwą, ma świadomość, że tylko praca zapewni jej byt i niezależność.

Nie chcąc spędzić swego życia jako nauczycielka w Lowood, szuka pracy w charakterze guwernantki i znajduje ją w Thornfield, gdzie zajmuje się małą Adelką. Tu poznaje właściciela Thornfield i opiekuna Adelki, pana Rochestera, w którym zakochuje się, można rzec, że od pierwszego wejrzenia. Również on obdarza ją uczuciem i pragnie poślubić, ale niestety na przeszkodzie staje fakt, iż jest już żonaty, tyle że jego żona, której pobyt w Thornfield jest tajemnicą, jest obłąkana.

Jane, aby być w zgodzie ze swoimi zasadami, wyniesionymi z religii chrześcijańskiej i głębokiej wiary, jaką posiada, ucieka nocą z Thornfield, i po wielu trudach trafia do do Moor House, do rodziny Riversów, gdzie znajduje dom i pracę nauczycielki.

Cały czas myśli jednak o swej miłości i odrzuca oświadczyny swojego, jak się okazuje kuzyna, St. Johna Riversa, gdy ten proponuje jej małżeństwo i wyjazd na misje do Indii.
Jane Eyre jest osobą bardziej rozważną niż romantyczną, dzielną i mocno stąpającą po ziemi, świadomą swych ograniczeń, a mimo to uparcie dążącą do celu.W swej bezkompromisowości nawet w miłości może służyć i dzisiaj za wzór młodym kobietom.

Kocha i chce być kochana, ale równocześnie jako nowoczesna kobieta nie chce utracić swej niezależności i chce równości w związku.

Czytałam "Dziwne losy Jane Eyre" z tym samym zainteresowaniem i sentymentem jak kiedyś, przed laty. Może niezbyt przepadam za szczegółowymi opisami, ale za to lubię dużo dialogów i tu to miałam, a poza tym dziwnie i mrocznie układające się losy głównej bohaterki, trudną miłość i szczęśliwe zakończenie.

Moja ocena:

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Dziwne losy Jane Eyre
30 wydań
Dziwne losy Jane Eyre
Charlotte Brontë
8.6/10
Powieść, zaliczana do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, opowiada o losach ubogiej dziewczyny, która zmaga się z ograniczeniami narzuconymi przez płeć i pochodzenie, oraz o trudne...
Komentarze
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Powieść ta spodobała mi się najbardziej spośród wszystkich książek Bonte, bo jej narratorka i bohaterka myślała samodzielnie i nieegzaltowanie.
× 1
@zuszka60
@zuszka60 · ponad rok temu
Ja też czytałam tę powieść wieki temu - ciekawa jestem jak sama odebrałabym ją dzisiaj 😍. Kiedyś byłam nią zachwycona.
× 1
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · ponad rok temu
A zatem może warto spróbować.
@zuszka60
@zuszka60 · ponad rok temu
Tak - takie powroty bywają czasami zaskakujące. Już mam na liście „do powtórki”.
@LetMeRead
@LetMeRead · ponad rok temu
A ja jeszcze nie czytałam, ale Twoja recenzja bardzo mnie do tego zachęca.
× 1
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · ponad rok temu
Cieszę się bardzo.
× 1
Dziwne losy Jane Eyre
30 wydań
Dziwne losy Jane Eyre
Charlotte Brontë
8.6/10
Powieść, zaliczana do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, opowiada o losach ubogiej dziewczyny, która zmaga się z ograniczeniami narzuconymi przez płeć i pochodzenie, oraz o trudne...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Sięgnąłem po książkę Brontë po wysłuchaniu 'Regulaminu tłoczni win' Irvinga w którym 'Dziwne losy...' czytane były dzieciom przed snem na dobranoc, po lekturze nie jestem pewien czy to najlepsza rzec...

@almos @almos

 Opublikowana w 1847 roku Jane Eyre niemal natychmiast przyniosła sławę swojej mało znanej autorce, córce duchownego z małego miasteczka w północnej Anglii. Na pozór powieść uosabia typowe sytuacje...

@Christina @Christina

Pozostałe recenzje @Anna_Natanna

Kołyska
Podróż Matta.

Trafiłam na ten tytuł na Allegro, przy okazji kupowania innych książek. Zaciekawił mnie więc zdecydowałam się mu dać szansę. To debiut powieściowy Patricka Somerville, k...

Recenzja książki Kołyska
Bez ramiączka. John Sargent i upadek Madame X
O tym jak portret zmienił życie malarza i jego modelki.

Wyzwania czytelnicze bywają przydatne. Chociaż czasem zbyt determinują czytelnictwo, szczególnie w mojej sytuacji, gdy czytam średnio trzy książki miesięcznie, to jednak...

Recenzja książki Bez ramiączka. John Sargent i upadek Madame X

Nowe recenzje

Co się stało z Mirandą Huff?
CO SIĘ STAŁO Z MIRANDĄ HUFF?
@zksiazkawch...:

Autor: Javier Castillo Nigdy nie miałam przyjemności przeczytać książki tego autora. Jak tylko dostaliśmy propozycję...

Recenzja książki Co się stało z Mirandą Huff?
Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia
Kiedyś to były czasy...
@gloria11:

Kto pamięta czasy bez Netfliksa? Wtedy, kiedy musieliśmy czekać grzecznie do 19.00 na to, aby popatrzeć na ...

Recenzja książki Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia
Zimna sprawa
Bonda w formie!
@Mirka:

 „Tym, którzy przetrwali, nieuchronnie towarzyszy poczucie winy.” Gdy niedawno przeczytałam książkę „O włos” z ...

Recenzja książki Zimna sprawa
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl