Lockdown recenzja

Powieść wymaga emocji. A pisanie mózgu.

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @Johnson ·9 minut
2020-09-24
13 komentarzy
Na najnowszą książkę Roberta Ziębińskiego Lockdown napaliłem się jak szczerbaty na suchary, bo i reklam z każdej strony moc, i wywiad z autorem w najnowszym numerze magazynu Pocisk (43/44 2020) na kilka stron, oraz bardzo wiele pozytywnych recenzji i opinii Czytelniczych. Szybkim przeglądem: nakanapie.pl (oceny od 7 do 10/10, bardzo wysokie noty, jedna 5/10, ogólnie recenzenci rozpływają się nad książką, cudowności!, 14 recenzji) lubimyczytac.pl (162 oceny (!), średnio 7,2, 82 opinie tekstowe – tutaj znów rozpływ nad wspaniałością książki, chyba jedną tylko krytyczną opinię znalazłem), goodreads.com (36 ocen, średnio 3.64/5 w tym 10 opinii, zaskakująco znów większość mega pozytywnych).

Tyle much Tylu czytelników nie może się mylić. Przecież nie same laurkopisy siedzą na czytelniczych stronkach. Am I right? A tak już bez żartów, chciałem swoją mękę czytelniczą wyrazić jakimś filmikiem z filmu Mela Gibsona z epoki podbojów Rzymu na ziemiach Palestyny, ale nie obrażając niczyich uczuć religijnych po prostu przejdźmy do meritum. Czepiłem się więc książki z Klubu Recenzenta właśnie na nakanapie.pl

Ta książka to elukubracja. Niedoróbka pisarska wyprodukowana przez umysł so-called pisarza ubrana w okładki i wydana pod płaszczykiem popularnych ostatnio w Polsce „thrillerów” co to się je wydaje pasjami, tonami, a potem wszystko to leżeć będzie na paletach po 5 zł w Expansie na Ordona1 bo ileż można czytać to samo…

Wobec wspomnianego mojego nagrzania się na książkę, uwadze mojej (znowu, jak przy tym poradniku dla chrześcijan o relacjach mędzyludzkich) umknęło wydawnictwo. Robert Ziębiński to ponoć pisarz, napisał w końcu książek bez liku, bo aż trzynaście. Zastanawiające powinno być to, że każdą w innym wydawnictwie. Nie kazali wrócić z drugą książką? No proszę, a tak chwalony w recenzjach! Poza tym ze swoim thrillerem poszedł do… Wydawnictwa Kobiecego. Tak popularnego, że nawet nakanapie.pl jest źle oznaczone. Nie ma czegoś takiego jak „Kobiece”, jest „Wydawnictwo Kobiece”. No więc stajnia, z której wybiegają ogiery na okładkach romansów i tzw. erotyków (większość tego co wydawnictwo kobiece wydaje) postanowiła wydać thriller! Cóż, wydawnictwo specjalizujące się w, jak samo o sobie pisze „szeroko pojętej literaturze kobiecej” też musi z czegoś żyć. Szkoda tylko, że tym razem kulą w płot.

Więc połowę tekstu Johnson przypi***alasz się do rzeczy mało istotnych dla czytelnika, napisz może dlaczego uważasz, że ta książka to katastrofa literacka. Dobrze.

1. Fabularnie.
Tak nielogicznej, idiotycznej, pełnej sprzeczności i niepasujących do siebie elementów fabuły nie było chyba w żadnej przeczytanej przeze mnie książce typu kryminał, thriller. To nawet nie to, że książka to mało ambitne czytadełko do pociągu, ot sensacyjka na luza, nie! Takich też czasem dla relaksu potrzeba. Ale taki rollercoaster idiotyzmów, który Ziębiński funduje swoim czytelnikom to nawet Remigiusz Mróz w swoim totalnym braku szacunku do czytelników nie zrobił. Bohaterką książki jest Olga, która ma circa 40 lat na osi, ma miliardy bo jest businesswoman, radzi sobie, ma w planach otworzyć galerię. I tej pani kradną córkę, porywają i przetrzymują gdzieś tam żądając 10 mln ełro. No grubo, ale zważywszy na portfel Olgi nie ma tragedii. Olga ma trzech ochroniarzy wymiennych, tak żeby byli dostępni całą dobę, przy czym w momencie porwania znika pozostałych dwóch i co się z nimi dzieje nie wiadomo, aż… aż nigdy, bo po prostu znikają z fabuły. Na scenie pozostaje Olga i ochroniarz Karol. Razem lecą już motywem z Bodyguarda, ale o tym za chwilę. Bo najważniejsza przy czym najmniej ważna dla całej intrygi książkowej jest tytułowy LOCKDOWN. W Warszawie wprowadza się wirus makot (Srsly? Nie było lepszej nazwy?) śmiercionośny, jak ktoś to ładnie ujął w jednej z opinii – bardziej niż ebola, choć i ja bym wstawił tu jakieś choroby z dzieł SF, dostajesz to i w 7 dni padasz na ziemię martwy na śmierć, kaput. Więc Państwo władza wprowadza lockdown i daje przedstawicielom niemal nieograniczoną władzę, której nawet Jaruzelski strzelając do górników nie stosował. Żołnierze montują jakieś barierki w mieście, nikt nic nie wie. Wspomniany już wyżej towarzysz generał przynajmniej wydałby jakieś komunikaty przez Urbana. Nasza Pani Olga razem z Panem Karolem latają po mieście na lockdownie bez przeszkód (!) podczas gdy wojsko i policja napierdziela luźno z karabinów do ludności cywilnej jak w jakimś Burkina Faso. Fantazji autorowi odmówić nie można. I szukają kasy na okup od gangusów, bo władza zamknęła Banki i nie wolno wypłacać kasy większej niż… 500 zł.

2. Bohaterowie.
Tutaj nawet pisać nie ma o czym, żeby nie imiona i jakieś linie dialogowe to nie wiedzielibyśmy, że są. Bez charakterów, bez osobowości, nijacy, płytcy, wycięci z papieru ale też nie pokolorowani. Ot obrys. Statyw. Manekin. Nic więcej.

3. Bzdury. Absurdy. Niesamowitości.
  • Kontunuując opowiadanie Wam dlaczego ta książka jest po prostu de***na, nie sposób nie spojlerować. A więc. Polskie Siły Zbrojne jeżdżą po Warszawie amerykańskimi samochodami Humvee. No ciekawe bardzo, a jeszcze ciekawsze jest montowanie na nich karabinów wielokalibrowych M2HB. No i z tym arsenałem Policja i Wojsko otwierają ogień do cywili. Na ulicach Warszawy. Z takiej broni to z tłumu robi się sałatka mięsna, no ale znów – autor ma fantazję niezłą.
  • Podejście Władzy do cywili. Ja rozumiem, że dyscyplina, jakieś gazy czy pałki, ale nawet w ekstremalnych sytuacjach środki przymusu bezpośredniego to nie (błędnie nazywana, ale no niech będzie na potrzeby recenzji) ostra amunicja! Pacyfikacja ludzi w Galerii Młociny (hah! Fajnie, IRL mam do niej jakieś 7 minut z buta) bo nie chcieli wyjść ze sklepu jak w 4 minuty wprowadzono lockdown - to coś niesamowitego. Cytatów będzie się sypało, bo autor zadbał o to, jest z czego brać „Obsługa w asyście wojska wyprowadza klientów” – jeszcze bym zrozumiał, u nas przecież za pandemii WOT pomagał Policji ścigać gówniarzy po lasach i wlepiać mandaty za maseczki, za chodzenie po ulicy jak nie wolno było. Ale tutaj jest mocno do przodu. „Najgorzej było w Galerii Młociny, w której zamykanie miały zabezpieczać dwa oddziały wojska” CO TO SĄ DWA ODDZIAŁY WOJSKA PANIE AUTOR!? Tysiąc żołnierzy, dwa miliony czy piętnaście? Co to za nomenklatura? A ponoć wywiad do książki i research Pan robił? Mam też podejrzenie graniczące z pewnością, że ulubioną sceną z gier komputerowych dla Roberta Ziębińskiego jest strzelanie do cywili w Call Of Duty na lotnisku (była tam taka, cover wśród terrorystów) – mianowicie Ci wyprowadzani z Galerii Młociny nie słuchali się żupaków, więc Wojsko (!) w panice (!!) otworzyło ogień (!!!) do zakupowiczów. Czytałem dwa razy, ale nigdzie nie było zastrzeżenia, że to np. czyjś sen albo obawa albo fantazja, ale nie. Latają nagle koktajle mołotowa (!) ale nie wiadomo kto do kogo rzuca. Płonący stanik spada jakiejś kobiecie na głowę i podpala jej łepetynę. Na wyposażeniu wojskowym jak ostatnio sprawdzałem ich nie ma, ale może nie jestem na bieżąco… No a jak idziecie na zakupy do galerii to ze dwie sztuki zawsze ma się przy sobie. Nie macie na zakupach butelek z benzyną skitranych? Na wypadek jakby wojsko wbiło do środka i zaczęło do Was nawalać z karabinów? Nie? Dziwne. Ja zawsze mam co najmniej dwie.
  • Następny hit. Ochroniarz wiezie córkę milionerki, dostaje „czymś” w łeb i zupełnie świadomie udaje martwego, żeby go nie zabili. W tym czasie oczywiście porwanie dochodzi do skutku. Super, taki ochroniarz to skarb. To ten Karol co pomaga Oldze całą książkę. No ja bym wolał takiego Crissiego z Man on Fire, ale co ja tam wiem.
  • Wszyscy w książce nieważne kto by to nie był oglądają jeden film z Paulem Newmanem (pierwsze 48 stron książki) i słuchają jednego wykonawcy tj. Arra Peppera (ja nie znam, ale to nawet dobrze bo by mi zbrzydło). To już nawet Jacek Kurski w TVP ma więcej finezji w doborze piosenek Zenka na antenie czy festiwal w Opolu niż Ziębiński w swojej tzw. „twórczości”.
  • Mentalność Polaków podczas lockdownu w tej książce to jakiś obłęd. Plądrowanie i kradzieże, złodziejstwo i bandyctwo co najmniej jakby to u Nas jakiś Policjant zatrzymał bandytę co się udusił z ćpania, a ludzie się zdenerwowali i pobiegli rozp****alać miasto. Albo jakieś przedmieścia Paryża, bo pewnej grupie społecznej coś z zasiłkami mieszają. Niesamowite.
  • Karabiny i inne takie w książce Lockdown „lśnią od smaru” co jest niezwykle osobliwe, bo jakby tak było to by zebrał ten smar cały możliwy syf i taki cud techniki przestał by działać.
  • Żołnierze ratują z opresji ludność cywilną gnębioną przez bandytów strzelając do bandytów. A potem do ludności cywilnej. Zależy od sceny w książce. Myślę, że warto skierować swoje kroki do terapeuty i porozmawiać o skłonnościach do opisów masakry ludności cywilnej. Serio.
  • Emocje matki. Matce porywają dziecko. Co się wtedy dzieje? Ja dzieci nie mam (przynajmniej o żadnych nie wiem), ale mają moje siostry i wiem, że są zdolne walczyć o nie jak lwice. Czasami wręcz do przesady. Natomiast nasza Olga wdaje się w romans ze swoim ochroniarzem i pieprzy się z nim (nie moja wina, autor tak pisze językiem takim nieładnym) bo lubi się pieprzyć (tak, to jej słowa) w kółko i na okrętkę z ochroniarzem, podczas gdy jej córka leży we własnych szcz… w ubraniu nieczystym już w jakiejś piwnicy wśród obleśnych porywaczy. Carter czy Chattam wiedzieliby co zrobić z córką w tej piwnicy, a Masterton to się nawet wzdrygam pomyśleć. Tu nic się nie dzieje z porwaną. Ergo – emocje matki wobec porwania córki są mniej więcej takie jak moje, kiedy czekam na koniec reklamy przed finałowym pytaniem w Milionerach „niech to się wreszcie skończy”. Tak ważny czas dla odnalezienia porwanej córki Ogla postanawia przegruchać w objęciach Karola. Wyborna jest ta fabuła.
  • Opisy scen seksu to jest niesamowitość sama w sobie. Przez przyzwoitość, acz nie pruderyjność nie będę cytował. A wiecie, że autor ma w planach powieść erotyczną? Super! Gimnazjaliści będą mieli używanie!

4. Addon: Cytatowe szaleństwo.
Jeśli jeszcze nie zasnęliście przy tej przydługiej, ziejącej zawistnym jadem recenzji, to zapraszam do lektury próbki twórczości. Cytaty!

„Pocisk trafił tuż nad łukiem brwiowym. Martwy chłopak wpadł do środka vana. Jego krew ochlapała Oldze twarz”
To najpierw wpadł a potem ze środka vana ochlapała?

„kobieta stała jak wmurowana”
Wmurowana w co?

„Widział zapięte w pasy martwe ciało Aśki i kolegów, którzy szamotali się bezładnie”
Znaczy bezładnie to jak się szamocze, że nieładnie czy bez ładu określonego? A jak można szamotać się Z-ładnie?

„Mimo seksu, kilku orgazmów i ciepłego posiłku mrok w jej głowie nie dawał za wygraną. Wszystkie myśli biegły w stronę Dominiki.”
Pierwszego zdania jestem fanem, a przy drugim miło, że ktoś w końcu pomyślał o porwanej córce.

I pomyśleć, że we wspomnianym wywiadzie dla Pocisku Ziębiński mówi, że nie wolno robić z czytelnika debila. Zgadzam się. Mam nadzieję, że on też przestanie. Np. Przez zmianę zajęcia zarobkowego na inne niż pisanie.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

24.09.2020 r.

Data przeczytania: 2020-09-24

Robert Ziębiński
7.0/10

72 godziny w Warszawie ogarniętej chaosem. W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka. Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wiel...

@Vernau
@Vernau · ponad 3 lata temu
Jak zwykle twoja recenzja jest świetna. Bardzo dobrze, że wypunktowałeś te "bzdury" w książce. Osobiście nie lubię, jak z czytelników robi się idiotów. Niektórzy pisarze chyba myślą, że ciemny czytelnik kupi wszystko. Ja teraz czytam polski kryminał, w autor napisał, że policjantka wycelowała w napastnika, zamknęła oczy i strzeliła cztery razy. Od kiedy to policjanci strzelają do osób ich atakujących z zamkniętymi oczami ?! Podobna mądrość, jak wypunktowałeś w swojej recenzji.
@gala26 · ponad 3 lata temu
Chociaż uważam, że jako czytelnicy mamy prawo krytykować, jeżeli się nam książka nie podoba, w końcu to ich praca i pieniądze na chleb, to ostatnio znany pisarz Zygmunt Miłoszewski, który obraził się, bo„Gazecie Polskiej Codziennie” pojawiła się nieprzychylna recenzja jego najnowszej książki i wymyślił challenge dla pisarzy, który szerzy się na FB pt. " Zniszcz mnie, jeśli potrafisz" dedykowany obronie LGBT nawołujący do czytania nominowanych pisarzy najgorszych (czyt. najbardziej krytycznych) recenzji swoich książek. Niektórzy z nich wymieniają portal i pseudonimy ludzi, którzy to zrobili. Ja się pytam, czy to nie jest szerzenie nienawiści ? Czy tak się godzi postępować ? Ostatnio na mój wpis pod postem znanej blogerki, że się nie polubiłam z humorem autora, to ten w odwecie zaczął wypisywać pod moim adresem złośliwości i nazywać hejterką. Znany autor tak się zachował, żałosne. Dobrze się znamy z tą blogerką, więc usunęła te jego żale. Wybaczcie, że się tak rozpisałam, ale nadal nie rozumiem tego nadętego ego niektórych pisarzy. Książka to produkt, który kupuje czytelnik i nie mamy prawa się odezwać, że nie jesteśmy w pełni z niego zadowoleni ? Będziemy teraz po kątach się chować, bo zaczną nas tępić ?
@Jagrys
@Jagrys · ponad 3 lata temu
Krótko mówiąc, "Lockdown" to takie coś, co nawet na rozpałkę się nie nadaje, bo najpierw należy opłakać drzewa, które ścięto na papier pod tę, jak to ująć...? Namiastkę papieru toaletowego?
@Vernau
@Vernau · ponad 3 lata temu
W odpowiedzi na komentarz gali26.
Cyt.: "Pisarz nie k…a, nie musi wszystkich zadowolić" to słowa pisarki Hanny Greń, z jej wywiadu
dostępnego na tym portalu, która debiutowała będąc już na emeryturze. Ale, żeby tak powiedzieć, to potrzeba dojrzałości życiowej i zawodowej. Uważam, że każdy pisarz powinien mieć świadomość tego, że jego książki nie każdemu mogą się podobać.
Dlatego również, my piszący opinie, jeśli są krytyczne, to powinniśmy je merytorycznie uzasadniać, tak jak zrobił Johnson w swojej recenzji.
Jeśli wystawiasz się na publiczny widok, czyli wydajesz książki, to trzeba brać pod uwagę, że czytelnicy mają różne gusta. Więcej klasy i pokory, a mniej arogancji.
Książka to taki sam produkt, jak buty i czytelnik chce dostać do ręki "buty", w których pochodzi dwa lata, a nie miesiąc.
@gala26 · ponad 3 lata temu
Tak też mu mniej więcej starając się zrobić to bardzo grzecznie i kulturalnie napisałam, to wściekł się jeszcze bardziej. Potem pożałowałam, należało zignorować typa. :) Jeżeli chciał, mogłam mu wytłumaczyć, dlaczego jego wyśmiewanie się z innych autorów i blogerów nie przypadło mi do gustu.
@Johnson
@Johnson · ponad 3 lata temu
A ja Ci zazdroszczę, nigdy nie udało mi się wqrwić autora recenzją :( Tzn. sprowokować do merit dyskusji choć zdarzały mi się pw z docenieniem niektórych spostrzeżeń.
@gala26 · ponad 3 lata temu
Wyobraź sobie, że jednym zdaniem wyprowadziłam go z równowagi, że nie polubiłam jego humoru. Tak się tym przejął, że zaatakował niczym kobra. Kto by pomyślał taki znany, uwielbiany piszący książki z humorem, a tu zabrakło dystansu do własnej osoby. Słabe to było i poniżej poziomu. (humoru). :) Wyobrażam sobie, gdyby całą recenzję przeczytał, rozdmuchane ego chyba by pękło.
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Mnie intryguje, że autor tak skacze po wydawnictwach jak żaba. W jego dorobku widzę, między innymi książkę o Kingu i obawiam się, że to kolejny (wiadomo, kto był pierwszy) który rady mistrza na temat pisania wziął zbyt dosłownie.
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Z jednej strony przykro mi, że trafiłeś na taki gniot, ale z drugiej strony z przyjemnością czytałam recenzję.
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
chyba jedną tylko krytyczną opinię znalazłem
Bo ja tej książki nie czytałam :-), na szczęście, na szczęście.
Ta książka to elukubracja
Przynajmniej nowego słowa się nauczyłam. I zapamiętam!
Reszta:
Panie Boże, widzisz i nie grzmisz.
I śmieszno, i straszno...

· ponad 3 lata temu
No jakie "widzisz i nie grzmisz?? :)
Grzmi właśnie przez Johnsona 😉
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Jeden Johnson nie czyni wiosny 😉
@Bookinka
@Bookinka · ponad 3 lata temu
Chyba miałam nosa do tej książki, by trzymać się od nie z daleka. Proszę wybaczyć, ze się powtarzam, ale uwielbiam twoje recenzje. Nawet te pełne jadu (w zasadzie to te chyba najbardziej). :D
@oliwa
@oliwa · ponad 3 lata temu
Dramatyczna walka z czasem. Wojsko próbuje wybić obywateli szybciej niż wirus. Może ten wirus na mózg się rzuca…
@gala26 · ponad 3 lata temu
Brawo. Świetny tekst. Omijać książkę, omijać. Piszesz świetne recenzje i bardzo odważne. Lubię je czytać.
@Anna_GP
@Anna_GP · ponad 3 lata temu
Być może książka nie jest warta czytania, za to recenzja pierwsza klasa - 10 gwiazdek. You made my day :)
@kasiarz1983
@kasiarz1983 · ponad 3 lata temu
Jak ja się cieszę,że nie wziełam tej książki. Ciekawe skąd te wszystkie (prawie wszystkie) pozytywne opinie i komentarze na jej temat?
@elcia17
@elcia17 · ponad 3 lata temu
Tyle czytałam zachwycających opini o tej książce a tu proszę, tak odmienna opinia. Cieszę się że na nią natrafiłam. Nosiłam się od jakiegoś czasu z zamiarem przeczytania tej książki, teraz jednak odznaczam ją z "Chcę przeczytać,,
Już nie chcę...
JA
@jam.th32 · ponad 2 lata temu
Okropnie zmanierowana recenzja. Może i książka jest do kitu, nie wiem, jeszcze nie czytałem, ale te wtręty anglojęzyczne, te 'supersłowa' brzmią jak ryk nastolatek pod kinem. Czyta się to źle, więc przestałem po kilku akapitach. Książka do kitu, recenzja do kitu - wszystko w normie.
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Panie Robercie mógł się pan chociaż podpisać :)
Robert Ziębiński
7.0/10

W piątkowy wieczór miliarderka Olga dowiaduje się, że jej córka została porwana, a za uwolnienie porywacze żądają 10 milionów euro w gotówce. Na dodatek premier Makowiecki ogłasza lockdown i stan ...

@matren @matren

"I tak zamiast sobie rozmawiać, siedzimy tu w ciszy. Cisza też jest przyjemna. Odpręża." Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc o...

@Bookwizja @Bookwizja

Pozostałe recenzje @Johnson

Samotnia
Ślepy los?

Ale to było dobre! Jak Anna Kańtoch napisze książkę, i nie jest to żaden wymuszony przez wydawcę cykl, to klękajcie czytelniki. Dawno nie czytałem tak dobrego thrillera...

Recenzja książki Samotnia
Na własny koszt
Skorupa.

Craz mocniej przekonuję się do medium, jakim jest komiks. Postać powieści graficznej kojarzona jest przeważnie z komiksami typu kaczor Donald, czy inne bajkowe tematy, d...

Recenzja książki Na własny koszt

Narzeczona bez zobowiązań
Zagubione dusze
@jagodabuch:

"Narzeczona bez zobowiązań" autorstwa Eweliny C. Lisowskiej to romans historyczny, który przenosi czytelnika w drugą po...

Recenzja książki Narzeczona bez zobowiązań
Księgarenka na Miłosnej
Ukojenie po ciężkim tygodniu
@mariola1995.95:

“Księgarenka na Miłosnej” jest uroczą powieścią obyczajową osadzoną w czasach współczesnych. Trzydziestoletnia Aleksan...

Recenzja książki Księgarenka na Miłosnej
Walerka i bohaterki Jastry
Mali bohaterzy to też bohaterzy.
@maciejek7:

"Walerka i bohaterki Jastry" to druga część z serii "Borkowie i kaszubskie przygody" autorstwa Darii Kaszubowskiej. Nie...

Recenzja książki Walerka i bohaterki Jastry