Piastowie. Walka o tron 1138-1320 recenzja

To który jest synem którego?

Autor: @Mackowy ·1 minuta
2021-05-21
7 komentarzy
To który jest synem którego? Okres rozbicia dzielnicowego, w mojej osobistej hierarchii, wygrywa "konkurs na najbardziej znienawidzony moment w naszej historii". Pomieszanie z poplątaniem - Śląsk, Mazowsze, Małopolska, Wielkopolska, potem wjeżdżają Kujawy - Coś ty narobił Bolesławie Krzywousty? - każda z dzielnic z własnym Henrykiem, Bolesławem albo Mieszkiem, każdy z nich z nich łasy na koronę podzielonego królestwa - ot taka nasza Gra o tron tylko, że bez smoków za to z papieżem i cesarzem. 182 lata totalnego bałaganu, który lekturą Piastowie. Walka o tron 1138-1320, miałem zamiar sobie jakoś w głowie - w ramach leczenia licealnej traumy - uporządkować.

Czy książka Tomasza Targańskiego - na co gorąco liczyłem rozpoczynając lekturę - pomogła mi w uporządkowaniu sobie tego bałaganu? Częściowo, bo chyba nie taki cel przyświecał autorowi i jeśli pod kątem chronologicznych porządków oceniać wrażenia z lektury, to przyznaję, że jestem lekko zawiedziony. Nie oznacza to jednak, że książka jest słaba, bo w zamian daje sporo i chyba uczciwe będzie stwierdzenie, że szukając złota, odnalazłem srebro.

Tomasz Targański napisał książkę ciekawą, wciągającą, rzucającą światło na to, jak wyglądało życie polityczne, obyczajowe, religijne i społeczne w ówczesnych czasach, dowiadujemy się też sporo o geopolityce. Piastowie podzieleni są na tematyczne, nie chronologiczne. Mimochodem poznajemy główne dramatis personae piastowskiego świata, dowiadujemy się o roli kobiet w dynastii, rozwoju rycerskiego etosu na ziemiach polskich, historii rodzimego skrytobójstwa i tak dalej - z lektury powoli wyłania się zarys opisywanej epoki. Książkę wieńczy ciekawy rozdział z rodzaju "co by było gdyby?" - w tym wypadku ród Piastów zakończył się na Krzywoustym, co okazało się bardzo interesującym eksperymentem myślowym, pokazującym jak dziwnie czasem układa się życie - dość powiedzieć, że mały włos a wszyscy mówilibyśmy dziś po niemiecku. A to tylko część tematów poruszanych przez Targańskiego.

Chociaż po lekturze Piastów spodziewałem się czegoś innego, książka okazała się bardzo interesująca. Napisana przystępnym językiem, w miarę lekko, na pewno przypadnie do gustu amatorom historii. Jeśli jednak wiecie już co nieco o opisywanej przez pana Targańskiego epoce, nie mylicie Henryków i wiecie czyją żoną była święta Kinga, to spokojnie możecie sobie lekturę odpuścić, dla mnie w każdym razie książka okazała się dobrą "pozycją wejścia" do świata Piastów.

Data przeczytania: 2021-05-21

Tomasz Targański

Kiedy przenikliwy dźwięk kościelnych dzwonów obwieścił poddanym śmierć księcia Bolesława Krzywoustego, w Polsce nastały czasy, o których średniowieczni kronikarze pisali, że „Chrystus i jego święci s...

@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 3 lata temu
świetna recenzja, dzięki :)
Dziękuję :)
@Tanashiri
@Tanashiri · prawie 3 lata temu
Okres rozbicia Polski to poplątanie jakich mało. Lubię mówić o tym czasie Gra o tron- w polskiej wersji. Jeśli napisana lekko to z pewnością fantastyczna pozycja 🙂 i nie zapominaj o tym jak odróżnić Bolesława Pobożnego od Wstydliwego 😇😉
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Jest jeszcze Krzywousty i Chrobry, no i oczywiście Śmiały i szalony Bolesław Rogatka (vel łysy, vel cudaczny), oj było tych Bolków 😉
@Tanashiri
@Tanashiri · prawie 3 lata temu
Bo to jest tak, jak pierworodny dostaje imię po dziadku, i kręci się to koło bezustannie Bolesław- Henryk 😆 dlatego moi synowie mają drugie imię po ojcu i dziadku, nie wpadniemy w tą zdradziecką pętlę 😁
Bardzo lubię Piastów, zazdroszczę Ci przeczytania, w przyszłym roku może się zgłoszę do Cię by odkupić, teraz galareta w głowie to historia wpada i wypada 😉
Niestety, Piastowie zostają u mnie na półce 😉
@Johnson
@Johnson · prawie 3 lata temu
Sławek czy Edek? :) Dobra recka. Lekturka pod rozwagę, ale na "kiedyś kiedyś" ;)
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Dzięks, naprawdę dobra książka, warto przeczytać, no chyba że się w tych Sławkach i Edkach wyznajesz, to wtedy nicht unbedingt ;)

@Fredkowski
@Fredkowski · prawie 3 lata temu
historii rodzimego skrytobójstwa
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Trochę się działo :) generalnie porwania, rozboje itp były na porządku dziennym. W książce jest jeszcze jedno dobre stwierdzenie, mniej więcej szło to tak: ówczesnego możnowładcę od poddanego często różniło jednynie to, że ten pierwszy sam nie orał pola :D
@yhera
@yhera · prawie 3 lata temu
lekcje historii z Piastami i Jagiellonami na czele były moimi najulubieńszymi, nigdy nie mogłam się zdecydować na temat rozprawki, bo wszystko było ciekawe. Zerknę, miło sobie będzie odświeżyć :)
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Ja miałem fatalnego nauczyciela historii w liceum, prawie zabił we mnie zainteresowanie dawnymi dziejami :)
@yhera
@yhera · prawie 3 lata temu
Najgorzej! Ja narzekać nie mogłam, cudowny człowiek, który opowiadał w taki sposób, że sama chciałam wiedzieć więcej.
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 3 lata temu
Ostatnio też zmagałem się z Piastami, pisząc rozdział dotyczący historii Sudetów. Prawda. Pomieszanie niezłe :D
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Oj tak, było ich od groma :)
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
Ładnieś Pan napisał, ładnie. :)
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Dzięki :) miała być opinia, ale tak zacząłem pisać, i wyszedł dłuższy tekst, niż chciałem. W ogóle to fajne książki wydaje "Astra" i ładnie to robi - zapomniałem dopisać w recenzji :P
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
A ja mam dwie książki tego wydawnictwa, właśnie sobie teraz skojarzyłam. O moim ukochanym królu Arturze i o Robin Hoodzie.
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Ładnie wydają i ciekawe rzeczy.
Tomasz Targański

Pozostałe recenzje @Mackowy

Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści
Zagubione i odnalezione opowieści

Z podejrzliwością podchodzę do tekstów magicznie odnalezionych i wydanych po śmierci autorów, bo zazwyczaj to nie przypadek sprawił, że owe rękopisy leżały zapomniane w ...

Recenzja książki Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści
Wisła Kraków. Sen o potędze
Kronika Wielkiej Wisły

Kronika Wielkiej Wisły. Na przełomie wieków Wisła Kraków, przede wszystkim dzięki pieniądzom właściciela TeleFoniki Bogusława Cupiała, całkowicie zdominowała rodzimą pił...

Recenzja książki Wisła Kraków. Sen o potędze

Szeptem
Recenzja
@aleksandra390:

Tytuł : Szeptem. Tom I. Autor : Becca Fitzpatrick Wydawnictwo Poradnia K Data premiery wznowienia : 14.02.2024r #współp...

Recenzja książki Szeptem
Zabij Mrok. Black Bird Academy.
Opętana przez demona
@Oczytana:

Leaf Young jest zwyczajną nierzucającą się w oczy dziewczyną, pracującą w jednym z nowojorskich barów. Jednak pewnego d...

Recenzja książki Zabij Mrok. Black Bird Academy.
Ostatnie słowo
MANIPULACJA
@renata.chico1:

Ilekroć na rynku pojawia się nowa powieść Agnieszki Pietrzyk mocniej bije moje czytelnicze serce. Autorka wielok...

Recenzja książki Ostatnie słowo