'Białe morze" zachwyca na równi z "Niewidzialnymi". Choć można dostrzec tu znaczące różnice, pierwsza część to w większości szczegółowy opis życia mieszkańców wyspy, spokojny, wyważony wręcz nostalgiczny. Druga część jest bardziej emocjonalna okraszona samotnością głównej bohaterki i pewnego rodzaju pustką, którą usilnie chce zapełnić. Gdy w pierwszej części zachwycałam się chłodnym kilmatem, przywiązaniem do wyspy, indywidualnością, różnorodnością osobowości wśród osób zamieszkałych na niej. ... więcej »
"Antarktyka miłości" to potężny ładunek emocjonalny. Mroczny, brudny, bolesny i prawdziwy tak jak potrafi być prawdziwe życie. Główna bohaterka ginie z rąk myśliwego, pogodzona z śmiercią, gotowa na to co ma się wydarzyć choć pozostawiona z pewną ilością marzeń, które jeszcze nie zostały spełnione. Wyczuwalna jest bezsilność Inni, która w momencie śmierci odczuwała silną potrzebę przytulania przez matkę. Potrzeba bliskości z dziećmi, które skazane w momencie poczęcia były na samotność. Potrzeb... więcej »
Współczesny obraz Rosji, który jawi się jako absurdalny i wręcz nierealny. Czas jakby zatrzymał się w miejscu, z ogromem dysproporcji, które można dostrzec na każdym kroku. Straszny kraj przedstawiony oczami autora, który skierowany jest w jedną jedyną właściwą stronę w stronę Putina. W dwa tysiące ósmym roku Andriej wraca na prośbę swojego brata do Moskwy by zaopiekować się babcią chorującą na demencję. Związek Radziecki opuścił z rodzicami lata temu i przeniósł się do Ameryki, lecz z opowieś... więcej »
Tytuł, który będzie miał zdecydowanie swoich zwolenników jak i przeciwników, książka która będzie zachwycać i budzić skrajne emocje. Ja stoję pomiędzy, otwieram się zdecydowanie na to co oferuje nagradzana literatura (Booker 2020), z drugiej strony nie jestem w stanie w pełni wejść w historię, którą oferuje Rijneveld. Może nie jestem jeszcze na to gotowa. Holenderska wieś, w której żyje dysfunkcyjna, silnie wieżąca i przywiązana do zboru rodzina, która doświadcza tragedii jaką jest śmierć syna... więcej »
WOW! Ale to było dobre. Wysublimowane, wysmakowane, namiętne, sensualne.. Idealne do czytania wieczorową porą, gdyż wtedy w moim odczuciu opowiadania odbierane są jeszcze bardziej intensywnie wręcz z wypiekami na twarzy. Historie opowiedziane w piękny sposób, nie gloryfikujące ciała kobiecego, dające możliwości o których większość kobiet boi się chociażby pomyśleć. Mocne w odbiorze, bardzo kobiece, intymne. Nie chciałabym spłycać opowiadań i ograniczać się jedynie do sfery erotycznej, bo można ... więcej »
Historia pewnej rewolucji odnosi się do wydarzeń mających miejsce w maju 2006 w Chile zwana Rewolucją Pingwinów (nazwa zaczerpnięta od uczestników uczęszczający do liceum w czarno-białych mundurkach) mająca na celu przejęcie szkoły. Wstęp do książki przybliża te wydarzenia, które dotychczas były mi nieznane, a graficzna historia opowiedziana przez Nicolasa, pozwala na wejście do szkoły i obserwowanie wydarzeń z samego wnętrza. Strajk, okupacja czy walka z nierównościami społecznymi wprowadzonym... więcej »
Jak wspomina sama autorka do tematu musiała dojrzeć, gdy pierwszy raz ktoś jej to zaproponował odmówiła.Czas pandemii sprawił, że poszukiwanie dobrego psychiatry było na wagę złota, dlatego gdy zaproponowano napisanie jej książki po raz drugi nie odmówiła. "Stany ostre" to zbiór rozmów z specjalistamii psychiatrii o tym jak dzieci leczy się w Polsce, wydawać by się mogło, że temat jest wręcz nie do wyczerpania, im więcej rozmówców tym więcej do odkrycia. Książka to wprowadzenie do wielu dyskus... więcej »
Takie historie mogłabym czytać nieustannie, zatracać się w nich, czuć tę silną relację pomiędzy bohaterkami. Autorka nie zawodzi, trzyma poziom i podtrzymuje twierdzenie, że warto było czekać. Historia rozgrywa się w Gruzji na przełomie lat 80 i 90, gdzie ma miejsce przełom niepodległości i upadek Związku, a wojna domowa jest tłem do wkraczania w dorosłość czterech bohaterek. Historia zatacza krąg, spotykają się na wystawie fotograficznej jednej z nich Diny. Fotografie są detalem, wyznacznieki... więcej »