Avatar @Asamitt

@Asamitt

Bibliotekarz
99 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 5 dni temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
99 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 5 dni temu.
czwartek, 31 października 2024

All Hallows' Eve

 

Dokładna geneza tego popularnego święta nie jest znana. Według niektórych historyków tradycja święta Halloween wywodzi się z czasów rzymskich jako święto na cześć bóstwa Pomony. Niektórzy uważają, że święto to wywodzi się od święta celtyckiego na powitanie zimy. Na terenach irlandzkich święto to znane jest jako Samhain („koniec lata”). W Walii dzień ten znany był jako Nos Galan Gaeaf("wieczór zimowy"), zaś na terenach anglosaskich Blodmonath("krwawy miesiąc"). Druidzi celtyccy uważali, że podczas dnia końca lata dochodziło do zatarcia granicy pomiędzy światem żywych, a zaświatami. Wierzono również, że dusze osób, zmarłych w minionym roku są wysyłane na ziemię, by odpokutować złe uczynki. Palenie ognisk tego dnia było kluczowe dla ludów z tych terenów, ponieważ ognisko przyciągało dobre duchy, a odganiało złe. Z tego też powodu uważa się, że w celu odstraszenia złych duchów druidzi mieli zakładać dziwaczne stroje i maski na wzór demonów.

Nazwa natomiast prawdopodobnie jest skróconymAll Hallows' E’en, czyli wcześniejszym All Hallows' Eve co oznacza w języku angielskim wigilia Wszystkich Świętych.

Halloween wypada dzień przed dniem wszystkich świętych i dwa dni przed Zaduszkami. Noc z 31 października na 1 listopada jest również dniem gdy w folklorze słowiańskim obchodzone były Obrzędy Dziadów.

 

Skrótowo o genezie ze strony: https://dzienniklodzki.pl/historia-powstania-halloween-skad-wzielo-sie-to-swieto-i-kiedy-przypada/ar/c11-18008915

 

 

Szerzej przybliża motyw Halloween jako tradycję celtyckiego święta Samhain  https://travelchanneltv.pl/ciekawostki/skad-sie-wzielo-halloween-ls7204452

 

W irlandzkim hrabstwie Meath święto obchodzono już 2 tys. lat temu. Celtowie wierzyli, że jest to czas przejścia podczas którego opada zasłona oddzielająca światy żywych i umarłych. Wówczas duchy wszystkich, którzy w danym roku zmarli, odchodzą w zaświaty. Problem jednak w tym, że tego dnia zmarły mógł też wrócić do życia i siać spustoszenie wśród żywych. Ludzie woleli tego uniknąć. Celtowie obawiali się, że w Halloween można wpaść na ducha, który tego dnia przechadzał się po ziemi. Aby uniknąć rozpoznania, po zmroku ludzie przywdziewali maski, w nadziei że duchy wezmą ich za inne zbłąkane dusze. Dziś ta tradycja przerodziła się w intratny biznes, a ludzie są skłonni wydać fortunę na przebrania: Amerykanie przeznaczają na nie 2,6 mld dolarów, a do tego 330 mln dol. na kostiumy dla swych zwierząt!

Nazwa Halloween to skrót od "All Hallow’s Evening", czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych. Chrześcijanie na całym świecie świętowali Triduum Wszystkich Świętych już od VIII wieku naszej ery. Trzydniowe święto obejmuje All Hallows' Eve (Hallowe'en), All Saints' Day (All Hallows') i All Soul's Day, trwające od 31 październka do 2 listopada. To czas wspomnienia zmarłych i świętych.

Cukierek albo psikus” jest częścią Halloween od początków XX wieku, choć ewoluował z pradawnego europejskiego zwyczaju. Podczas Dnia Zadusznego biedni ludzie odwiedzali domy zamożniejszych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta, w zamian za co obiecywano modlić się za wszystkich zmarłych w danej rodzinie. Znany jako "souling" zwyczaj został później przejęty przez dzieci, które chodziły od drzwi do drzwi prosząc o jedzenie i pieniądze. Irlandzkie i szkockie społeczności w USA ożywiły tę tradycję, choć musiała być ona zarzucona podczas II wojny światowej ze względu na racjonowanie cukru. Wydrążone dynie to kolejna stara tradycja pochodząca z Irlandii, Szkocji i Anglii, gdzie ludzie rzeźbili groźne miny w warzywach, a do wydrążonego środka wkładali świece, aby odstraszyć wędrujące duchy. Wykorzystanie dyni to amerykański wkład w tę tradycję. Pierwsze latarnie wykonywano z rzepy, brukwi, ziemniaków i buraków.

 

No to bójmy się !! Hordy rozwrzeszczanych dzieciaków 👹👀🙀

 

 

× 12
Komentarze
@Wiesia
@Wiesia · 21 dni temu


× 3
@Asamitt
@Asamitt · 21 dni temu
Ładnie, choć moim zdaniem za grzecznie jak na tę okoliczność 😈
× 3
@Wiesia
@Wiesia · 20 dni temu



Bo to kot grzecznej czarownicy 🎃
× 1
@maciejek7
@maciejek7 · 21 dni temu


× 1
@Asamitt
@Asamitt · 21 dni temu
O mamo! Właśnie mnie oślepiono takim magicznym lampionem. Boszzz... brutalne te gadżety 😬
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl