Książkowy Dzień Babci i Dziadka

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2023-01-21 6 komentarzy 4 Polubienia
Książkowy Dzień Babci i Dziadka

Cóż to za święto, że wszystkie małe (i nie tylko) wnuki biegną złożyć życzenia? Oczywiście, Dzień Babci, a już jutro Dzień Dziadka! W te wyjątkowo rodzinne święta warto pamiętać o swoich najbliższych. To w końcu oni odegrali niebagatelną rolę w wychowaniu (a czasem też rozpuszczaniu) przyszłych pokoleń. Nic więc dziwnego, że również w literaturze mają swoje specjalne miejsce. Oto kilka książek, w których nie brakuje babć i dziadków!

 

 

 

Telefon od Mikołaja”, Magdalena Witkiewicz

 

Ja wiem, że jest to tytuł typowo świąteczny, ale właśnie sypnął śnieg, więc klimat jest odpowiedni. Jednak ważniejsze jest to, że w książce występuje prawdziwe zatrzęsienie babć i dziadków, bowiem wszystkie wątki ostatecznie prowadzą do... domu opieki. Ale nie obawiajcie się, jest to naprawdę wesołe i pełne pozytywnej energii miejsce, którego rezydenci nie raz rozbawią Was do łez. Jednak po tą sporą porcją humoru czai się kilka poważniejszych tematów i złamanych serc do uleczenia. A w tym zakresie nic nie sprawdza się tak skutecznie, jak życiowe doświadczenie.

     
 

Spacerujący z książkami”, Carsten Henn

 

Jeśli zapytacie, czy w fabule występuje jakikolwiek dziadek, to muszę przyznać, że to zależy, jak na to spojrzeć. Główny bohater jest co prawda mężczyzną w podeszłym wieku, jednak nie ma rodziny. Całe swoje życie poświęcił księgarni i dostarczaniu książek. Zna swoim klientów jak mało kto! Kiedy więc traci pracę, zupełnie nie wie, co ze sobą zrobić. I tu pojawia się mała, rezolutna dziewczynka, której obecność czasem go irytuje, a czasem podnosi na duchu. Nie jest więc dosłownie jego wnuczką, ale z pewnością zajmuje ważne miejsce w jego sercu.

     
 

Gorsza siostra”, Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

 

Urszula cieszy się spokojnym życiem, ma wspaniałą córkę, udanego zięcia i uroczą wnuczkę. Jak w bajce? Do czasu! Wszystko zaczyna się trzęś w posadach, gdy u jej córki wykryto białaczkę. Kobieta jest zrozpaczona! Myśli nie tylko o sobie, ale też o wnusi, która może stracić mamę. Wszystko to motywuje ją, by odkryć rodzinne sekrety, których wyjaśnienie może się okazać ostatnią deską ratunku. Nie spodziewa się jednak, że rewelacje, które odkryje, będą bardzo bolesne.

     
 

Dziadek do orzechów”, E.T.A. Hoffmann

 

Ta książka idealnie pasuje do dzisiejszego święta, a że przy okazji znowu idealne współgra ze śniegiem, cóż... zbieg okoliczności. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tego klasyka, koniecznie nadróbcie zaległości. Tytułowy dziadek odgrywa w niej bardzo ważną rolę!

     
 

Aleja Włókniarek”, Marta Madejska

 

Na sam koniec coś zdecydowanie mniej typowego. A może by tak „cofnąć się” w czasie i spojrzeć na świat oczami naszych babć i dziadków? Przemysł włókienniczy jeszcze dwa pokolenia wstecz odrywał ważną rolę w życiu wielu rodzin, szczególnie z województwa łódzkiego. Jeśli lubicie reportaże to ten pokaże Wam nie tak odległą rzeczywistość, po której zostały już tylko puste, zrujnowane budynki.

 

Moja dzisiejsza lista to oczywiście ledwie kilka subiektywnie wybranych pozycji, w których babcie i dziadkowie odgrywają ważną rolę. Chętnie poznam tytuły, które polecacie Wy! Czekam na Wasze komentarze!

× 4 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@meryluczytelniczka
@meryluczytelniczka · około rok temu
Polecam "Dziadka do orzechów" E. T. A. Hoffmanna - cudownie napisana powieść, można się nią delektować.
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Wspaniały jest "dziadek do orzechów" nie tylko w wersji baletowej z muzyką Piotra Czajkowskiego. Oglądałam chyba w trzech różnych choreografiach. Irisek dostał ostatnio muzyczną wersję tej bajki (niestety po niemiecku). Oprócz bajki ze wspaniałymi ilustracjami, na każdej stronie jest przycisk i można wysłuchać fragmentu muzyki Piotra Czajkowskiego odnoszącego się do danej sceny.
× 2
@ladybird_czyta
@ladybird_czyta · około rok temu
Moja kochana babcia wspierała mnie w nauce czytania. To do niej biegłam zawsze wtedy, gdy musiałam się dowiedzieć "jaka to literka" 😊
× 2
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około rok temu
Uwielbiam ksiązki o dziadkach i ich cieple, jakie przelewają na wnuki.
babcie, dziadkowie - ich miłość i wdzięczność za wszystko co otrzymują. A gdy jeszcze mieszkają na wsi, to już raj na ziemi ....
© 2007 - 2024 nakanapie.pl