Janusz Grabiański to artysta obdarzony niewiarygodną wręcz wrażliwością malarską oraz łatwością uchwycenia formy. Jego ilustracje odznaczają się niezwykłą lekkością, są wyraziste, bogate w szczegóły, nasycone barwami, a jednocześnie sprawiają wrażenie narysowanych bardzo swobodnie, z ogromną łatwością. Artysta był doskonałym akwarelistą, świetnie operującym światłem, kolorem i gestem.
„Swoimi wizjami plastycznymi wprowadzał dzieci (i nie tylko dzieci) w krainę delikatności, harmonii i poezji. Obdarzony wirtuozowską łatwością rysowania i wyjątkowym smakiem oraz absolutnym "słuchem" chromatycznym, tworzył ilustracje nie tylko urodziwe, ale i czytelne, zrozumiałe dla małych czytelników, znakomite w ruchu i w charakterze, dowcipne, podparte znajomością realistycznego warsztatu malarskiego. Ten artysta potrafił spełnić oczekiwania odbiorców, nie rezygnując przy tym z własnego, niepowtarzalnego stylu i z wysokiego poziomu artystycznego.”
Katalog Biblioteki Narodowej w swoich zbiorach zamieścił do tej pory 230 pozycji w 20 wersjach językowych z nazwiskiem artysty jako ilustratora lub twórcy szaty graficznej. Więcej książek niż on najprawopodobniej zilustrował tylko Jan Marcin Szancer.
Grafik współpracował z wieloma polskimi wydawnictwami. Z Naszą Księgarnią wydawał ksiażki dla dzieci, w "Iskrach" projektował dla starszych czytelników.
Na wystawie będzie możliwość podziwiania oryginałów prac artysty wykonanych do książek: Cudowna podróż Selmy Lagerlöf i Zielony kałamarz Franciszka Fenikowskiego.
Możliwość obejrzenia oryginałów jego prac z bliska stanowić będzie zapewne dla czytelnika w każdym przedziale wiekowym absolutną radość.
Dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście będziemy mogli pokazać oryginały prac artysty. Pani Joanna będzie również gościem wernisażu.
W cyklu artykułów o polskich ilustratorach miałam przyjemność przedstawić sylwetkę mistrza Grabiańskiego.
Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z arcydziełami słynnego ilustratora, zachęcam do jego lektury, a tych, którzy będą mieli taką możliwość, do udziału w wystawie.
Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejsci w Gdańsku
Wernisaż: 14.01.2022, godz. 18.00
Wystawa: 15.01-8.02.2022
Wystawa czynna codziennie w godz. 9.00-18.00
Wstęp: wolny