Rusza wystawa prac Janusza Grabiańskiego

Autor: Małgorzata Majerczak ·1 minuta
2022-01-07 2 komentarze 15 Polubień
Rusza wystawa prac Janusza Grabiańskiego

Już 14 stycznia o godzinie 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wernisażem i spotkaniem z Joanną Grabiańską rozpocznie się unikatowa wystawa prac jednego z największych i najsłynniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji działającej w latach 1950-1980, a także jej współtwórcy- Janusza Grabiańskiego.

 

Janusz Grabiański to artysta obdarzony niewiarygodną wręcz wrażliwością malarską oraz łatwością uchwycenia formy. Jego ilustracje odznaczają się niezwykłą lekkością, są wyraziste, bogate w szczegóły, nasycone barwami, a jednocześnie sprawiają wrażenie narysowanych bardzo swobodnie, z ogromną łatwością. Artysta był doskonałym akwarelistą, świetnie operującym światłem, kolorem i gestem. 

 
„Swoimi wizjami plastycznymi wprowadzał dzieci (i nie tylko dzieci) w krainę delikatności, harmonii i poezji. Obdarzony wirtuozowską łatwością rysowania i wyjątkowym smakiem oraz absolutnym "słuchem" chromatycznym, tworzył ilustracje nie tylko urodziwe, ale i czytelne, zrozumiałe dla małych czytelników, znakomite w ruchu i w charakterze, dowcipne, podparte znajomością realistycznego warsztatu malarskiego. Ten artysta potrafił spełnić oczekiwania odbiorców, nie rezygnując przy tym z własnego, niepowtarzalnego stylu i z wysokiego poziomu artystycznego.”

 

Katalog Biblioteki Narodowej w swoich zbiorach zamieścił do tej pory 230 pozycji w 20 wersjach językowych z nazwiskiem artysty jako ilustratora lub twórcy szaty graficznej. Więcej książek niż on najprawopodobniej zilustrował tylko Jan Marcin Szancer.

Grafik współpracował z wieloma polskimi wydawnictwami. Z Naszą Księgarnią wydawał ksiażki dla dzieci, w "Iskrach" projektował dla starszych czytelników.

 

Na wystawie będzie możliwość podziwiania oryginałów prac artysty wykonanych do książek: Cudowna podróż Selmy Lagerlöf i Zielony kałamarz Franciszka Fenikowskiego.

Możliwość obejrzenia oryginałów jego prac z bliska stanowić będzie zapewne dla czytelnika w każdym przedziale wiekowym absolutną radość.

Dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście będziemy mogli pokazać oryginały prac artysty. Pani Joanna będzie również gościem wernisażu.

 

W cyklu artykułów o polskich ilustratorach miałam przyjemność przedstawić sylwetkę mistrza Grabiańskiego.

Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z arcydziełami słynnego ilustratora, zachęcam do jego lektury, a tych, którzy będą mieli taką możliwość, do udziału w wystawie. 

 

 

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejsci w Gdańsku

Wernisaż: 14.01.2022, godz. 18.00

Wystawa: 15.01-8.02.2022

Wystawa czynna codziennie w godz. 9.00-18.00

Wstęp: wolny

 

 

× 15 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Niestety Gdańsk za daleko, ale dziękuję za zaproszenie.
× 3
@Airain
@Airain · prawie 2 lata temu
Ode mnie też kawał drogi... no niestety.
@Betsy59
@Betsy59 · prawie 2 lata temu
Gdyby to było w Warszawie,to bym poszła :(
· prawie 2 lata temu
Planują też jego wystawę w stolicy, choć jeszcze nie ma konkretnych ustaleń. Poczekamy.
× 1
@Betsy59
@Betsy59 · prawie 2 lata temu
Dzęki za info. Będę śledzić zapowiedzi.
© 2007 - 2023 nakanapie.pl