Agonia dźwięków

Jaume Cabré
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Agonia dźwięków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Ràpita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru. Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje. Po proteście przeciw surowej karze nałożonej na dwie nowicjuszki – z których jedna umiera, druga zaś opuszcza klasztor – popada w ostry konflikt z matką przełożoną, trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, podczas którego wszystko zdaje się przemawiać przeciw bratu Junoyowi… W świecie, który nie podziela jego pasji, pada ofiarą nietolerancji. Pasjonująca powieść gotycka, która po raz kolejny udowadnia maestrię katalońskiego pisarza o niepodrabialnym stylu. Jaume Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane, filmowane i tłumaczone. Ukazały się w ponad 25 krajach. Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jego powieści: Wyznaję (2013), Głosy Pamano (2014), Jaśnie pan (2015) i Cień eunucha (2016).
Data wydania: 2017-05-10
ISBN: 978-83-65780-07-2, 9788365780072
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 336

Autor

Jaume Cabré Jaume Cabré
Urodzony 30 kwietnia 1947 roku w Hiszpanii (Barcelona)
Jaume Cabré, tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka. Od lat uznany za najwybitniejszego pisarza katalońskiego, po wydaniu w 2011 roku powieści Wyznaję stał się jedny...

Pozostałe książki:

Wyznaję Agonia dźwięków Głosy Pamano Spaleni w ogniu Podróż zimowa Cień eunucha Jaśnie pan Kiedy zapada mrok Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Die Stimmen des Flusses
Wszystkie książki Jaume Cabré

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Religia i jej instytucje - powieść Katalończyka....

1.05.2020

Kolejna powieść mistrza z Katalonii ukazała się w wydawnictwie Marginesy 10 maja 2017 roku. W Polsce jest więc piątą książką. Oryginalnie 'Agonia dźwięków' jest pierwszą z tych powieści, z 1984 roku. Dodam, że jest to mój ulubiony pisarz. Według mnie jeśli chodzi o literatury narodowe to właśnie pisarstwo katalońskie i hiszpańskie wraz z tym całym... Recenzja książki Agonia dźwięków

@Renax@Renax × 18

Do czego mogą doprowadzić ambicje?

16.06.2020

Czy agonia dźwięków, nie jest agonią człowieczeństwa? Czytanie powieści Cabre jest zawsze dla mnie świętem. Uwielbiam kunszt pisarski i jego język. Jak zwykle w jego powieściach ważną rolę odgrywa muzyka. Powieść jest polifoniczna jak muzyka, składa się z wielu głosów, które opowiadają historię brata Junoy i swoje. Każdy rozdział to inny głos, i... Recenzja książki Agonia dźwięków

@jatymyoni@jatymyoni × 10

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jorja
2020-12-15
8 /10
Przeczytane

Miejsce akcji - klasztor mniszek klauzurowych na obrzeżach Katalonii.
Czas akcji początek wieku XX.
Główni bohaterowie: Brat Junoy, który za karę został zesłany do ww. klasztoru i musiał zostać spowiednikiem siostrzyczek (jego jedyną winą była miłość do muzyki), wielebna Dorotea, która jest zgorzkniała i surowa aż do przesady. Postać, która mnie w powieści niebywale drażniła i irytowała. Powieść niezwykle ciekawa, pełna intryg, donosów, niespełnionych marzeń. Areną jest zaś ponury, warowny klasztor La Rapitia.
Fajny klimat, śwetne pióro!
Polecam gorąco!

× 10 | link |
@Mackowy
2019-11-21
8 /10
Przeczytane ebook

Jaume Cabre... Co książka to worek nagród. Ciekawe czy Nobla się kiedyś dorobi ten kataloński erudyta, ale ad rem! Jak już jesteśmy w religijnych klimatach łacina jak najbardziej wskazana.

Fexies (te katalońskie nazwy wpędzą mnie do grobu), niewielkie miasteczko - trzydzieści tysięcy dusz, kawałek od Barcelony, siedziba diecezji i fabryki tekstyliów i jeszcze klasztor Franciszkanów jest i jeden dobry burdel. Biskupstwem zarządzać biskup Maurycy przebiegły, ambitny, marzący by przywdziać kardynalską purpurę, raczej prędzej niż później. Ambitne plany na szybki awans może pokrzyżować braciszek Junoy, a raczej jego niesubordynacja. Brat Junoy bowiem wysłany w roli spowiednika do żeńskiego klasztoru, na totalne pustkowie, nie jest skory do umartwiania ciała i duszy postem i pokutą jak jest tam przyjęte, brat Jounoy kocha życie, ale przede wszystkim kocha muzykę, która w La Rapita, bo tak się rzeczony klasztor nazywa jest rygorystycznie zakazana. Na eskalację konfliktu między spowiednikiem a zarządzającą zgromadzeniem surową i zasadniczą siostrą Doroteą nie trzeba długo czekać, a finał okazuje się tragiczny.

Lubię książki, które wymagają od czytelnika skupienia i uwagi, jednocześnie pozostając lekkie i kunsztownie napisane. Pod tym względem "Agonia dźwięków to prawdziwa perełka. Powieść jest w zasadzie traktatem religijnym, który stara się odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę jest miłe Bogu? Czy umartwianie się, bezsensowna pokuta, skostniałe rytuały, hierarchi...

× 7 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-02
8 /10
Przeczytane

Muzyka, klasztor, przeorysza, mniszki, religijny fanatyzm i dźwięki, które umarły.

Gdy, mimo moich najszczerszych chęci, pokonało mnie „Wyznaję”, już myślałam, że Cabre nie dla mnie. A tu niespodzianka!
Świetna, uniwersalna historia rozgrywająca się za klasztornymi murami, w siedzibie mniszek klauzurowych. W miejscu, gdzie panują zasady najsurowsze z surowych, nie istnieje wolność przekonań, ani żadne ludzkie odruchy, za to królują fanatyzm, ekstremalne formy pokuty i zaślepienie ideą. W to zapomniane przez Boga i ludzi miejsce trafiają dwie młodziutkie dziewczyny - postulantki oraz ksiądz - spowiednik - muzyk, zesłany tam za karę za miłość do muzyki. W życie udręczonych mniszek ksiądz chciałby wprowadzić choć trochę miłości, radości życia, ludzkich odruchów i sprawiedliwości. Uda się? Nie uda?
Dla mnie to porywająca powieść, napisana lekko, elegancko i z wyczuciem. Doskonały wstęp do zaprzyjaźnienia się ze stylem Cabre i jego pozostałą prozą. Dla tych (a są w ogóle tacy?), którzy przy „Wyznaję” się poddali, jak ja.

× 4 | Komentarze (1) | link |
@ania_gt
2021-12-25
8 /10
Przeczytane Daje do myślenia...

To moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie. Lekkość, finezja i uroda słowa pisanego w każdym wyrazie, choć tematyka niełatwa i do rozrywkowych nie należy. Do języka i stylu nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Każda fraza przemyślana i doprecyzowana. Ciekawa koncepcja odwrócenia chronologii wydarzeń sprawia, że finał historii poznajemy już na samym początku. Autor odkrywa karty i potem śledzimy fabułę, poszukując odpowiedzi na pytanie, co sprawiło, że doszło do procesu głównego bohatera. Umiejętnie budowane napięcie, przez celowe niedopowiedzenia sprawia, że chce się czym prędzej poznać dalszy ciąg. Intrygująca proza. Traktuje o poszukiwaniu sensu życia, muzyce i ciszy. O życiowych decyzjach, wyborach i ich skutkach. O religii i wypaczeniu idei. Wszystko to i jeszcze więcej za murami klauzurowego klasztoru mniszek w La Rapita.

× 3 | Komentarze (1) | link |
JT
@jan.t.w-cki
2024-03-26
8 /10
Przeczytane
WS
@Viola.S
2023-07-23
7 /10
Przeczytane
@newtt1313
@newtt1313
2023-04-27
7 /10
Przeczytane Czytane uszami Regał 2023
PO
@POZIOMKA
2024-05-05
5 /10
Przeczytane
@tatiana
@tatiana
2022-04-12
10 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2021-10-19
9 /10
Przeczytane Jaume Cabré
@elutka_a
2020-12-19
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-06-16
10 /10
Przeczytane L. hiszpańska i katalońska Fascynująca
@Renax
2020-05-01
8 /10
Przeczytane Literatura obca
@BagatElka
2019-11-13
6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Beata_
2019-11-12
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Agonia dźwięków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl