Podróż zimowa

Jaume Cabré
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Podróż zimowa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Płatny morderca na tropie płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szemrany szlifierz diamentów z Amsterdamu, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Człowiek, którego kaszel niesie śmierć. Pianista, który podczas recitalu widzi w pierwszym rzędzie Franza Schuberta, choć ten nie żyje od 150 lat. Kataloński organmistrz surowo ukarany za zbrodnię, przy której nawet nie był obecny. To ledwie garstka bohaterów, których Jaume Cabré wyprawił w podróż.

Kataloński mistrz zwodzi i bawi się z czytelnikiem – na poważnie, z przymrużeniem oka, rubasznie. Miesza plany czasowe i wątki. Prowokuje: na przykład, czy J.S. Bach był twórcą muzyki dodekafonicznej albo czy istnieje najbardziej przesłodzony kawałek? Prowadzi wyrafinowaną grę. Podsuwa fałszywe tropy, fałszywe cytaty, z nonszalancją powołuje się na nieistniejące autorytety, z premedytacją myli rzeczywistość z fikcją.  
Tytuł oryginalny: Viatge d'hivern
Data wydania: 2018-05-09
ISBN: 978-83-65973-33-7, 9788365973337
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 296
dodana przez: jbutton

Autor

Jaume Cabré Jaume Cabré
Urodzony 30 kwietnia 1947 roku w Hiszpanii (Barcelona)
Jaume Cabré, tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka. Od lat uznany za najwybitniejszego pisarza katalońskiego, po wydaniu w 2011 roku powieści Wyznaję stał się jedny...

Pozostałe książki:

Głosy Pamano Jaśnie pan Cień eunucha Agonia dźwięków Wyznaję
Wszystkie książki Jaume Cabré

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Urok krótkiej formy

3.05.2020

'Podróż zimowa' czyli 'Viatge d'hivern' to tom opowiadań, które ukazały się w Barcelonie w 2000 roku, czyli po wielu książkach autora, ale przed tymi, które ja najbardziej cenię, czyli 'Głosami Pamano' i 'Wyznaję'. Jak każdy wybitny pisarz, i Cabré ma swoje tematy, które w książkach zgłębia. A będzie to: sztuka i artysta, związek sztuki z dobrem i... Recenzja książki Podróż zimowa

@Renax@Renax × 12

Zapraszam na wspaniałą podróż.

5.06.2020

„Podróż zimowa” jest tytułem książki, a także cyklu pieśni Franza Schuberta. Myślę, że oba te dzieła mają nam uprzyjemnić długie zimowe wieczory i wzbudzić w nas refleksje. Oprócz tytułu według mnie mają podobną strukturę. Każda z pieśni może być śpiewana oddzielnie, ale tworzą cykl, czyli temat muzyczny, który w jednej pieśni jest główny i pojawi... Recenzja książki Podróż zimowa

@jatymyoni@jatymyoni × 8

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2023-01-13
6 /10
Przeczytane

Miałam już chyba ze trzy podejścia do twórczości Cabre - zawsze nieudane. Za "Wyznaję" jeszcze się nie zabierałam - stoi na półce niczym święty Graal. Tym razem też nie popisałam się rozeznaniem terenu, ponieważ z zasady nie lubię opowiadań. Tak to jest w takich zbiorach, że obok tekstu o Holokauście znajdzie się opowiadanie o bucowatym gościu, który chce poderwać kelnerkę...
Mimo to nie czytało się źle, tym bardziej, że niektóre postaci przewijają się przez kilka tekstów, więc można sobie ułożyć z tego wszystkiego jakąś bardziej skomplikowaną całość.

× 18 | Komentarze (1) | link |
@Mackowy
2019-11-21
8 /10
Przeczytane ebook

To będzie krótka opinia.
Nie chcę pisać o każdym z opowiadań osobno, bo według mnie „Podróż…” to zamknięta całość. Cabre pisze jakby tworzył utwór muzyczny, lub album koncepcyjny. W kolejnych opowiadaniach wraca do motywów z poprzednich tekstów, tworząc między nimi połączenia cienką, ale mocną i wyraźną nicią, a motywem przewodnim zbioru jest muzyka, czy może szerzej sztuka. Bardzo podoba mi się w jaki sposób Katalończyk łączy ze sobą epoki, buduje mosty między teraźniejszością a przeszłością, pisząc
jednocześnie eleganckim i przyjemnym do czytania stylem, przekazuje czytelnikowi niemały ładunek emocjonalny pokręconych ludzkich losów. Świetna książka.

× 5 | link |
EK
2022-06-02
7 /10
Przeczytane


Książkę wygrzebałam z mojego przepastnego czytnika i dwa dni póżniej byłam już po lekturze. Z doskonałymi wrażeniami, wiedziałam, że ocenię je bardzo wysoko, pamiętam, że myślałam nawet o 9 gwiazdkach.
Bo wysmakowane historie, bo literacka podróż do świata sztuki, a zarazem rzecz o nieprzewidywalności ludzkiego losu, że proza wysokiej jakości, urzekający styl, charakterystyczny język, melodyjne zdania i w ogóle, że uczta literacka. I podtrzymuję te moje odczucia, prawdziwe dla czasu, w którym obcowałam z opowiadaniami Cabre. To była przyjemność - gdy czytałam, to się zachwycałam.
Ale minął miesiąc, wzięłam się za pisanie tej opinii i zonk! Pamiętam tylko to dobre wrażenie z czasu spędzonego z książką w ręku oraz o co mniej więcej chodziło w dwóch opowiastkach z czternastu. Oprócz tego czarna dziura. I to wcale nie dlatego, że to są krótkie formy, wszak ja jestem miłośnikiem opowiadań.
No bo jak tu wysoko ocenić coś, czego się nie pamięta? A co tam, ocenię za mgliste wspomnienie.
Nie żałuję czasu spędzonego z książką, to było urocze kilka godzin, ale nic z tego nie wynikło i niewiele mi w głowie zostało. Widać w zakresie krótkich form autor nie oddziałuje na mnie i nie zapada w duszę, tak jak np. Marquez, Atwood, Tokarczuk, czy Twardoch.

× 2 | link |
@maslowskimarcinn
2022-10-20
8 /10
Przeczytane

Czegokolwiek Jaume Cabré nie napisze, przeczytam to w ciemno. W ciemno, choć był to środek słonecznego dnia, kupiłem „Podróż zimową”, nie patrząc nawet na to, co tam naskrobano na okładce. I spotkało mnie niemałe zaskoczenie – „Podróż zimowa” okazała się zbiorem opowiadań, a Cabré również mistrzem krótkich form.

Nie jest moją intencją streszczanie opowiadań – wystarczy powiedzieć, że każda z przedstawianych historii ma w sobie to „coś”. To nawiązanie do sztuki (malarstwa, muzyki oczywiście i literatury), do innego opowiadania z początku bądź końca zbioru, to ciągłe poszukiwanie wspólnego tła, powiązań i ludzi. Cabré inteligentnie bawi się z czytelnikiem, puszcza do niego oko i bezzwłocznie wciąga go w każdą następną opowieść. Nie miałem problemów, by wyjść z jednego mikroświata i przejść do kolejnego, całość utrzymana jest bowiem we wspaniałej mgiełce tajemnicy i specyficznego uroku, który potrafi roztaczać wokół słów tylko señor Cabré. Niestabilnie zakochany po uszy pianista, pacjent, który za chwilkę dowie się, czy jest śmiertelnie chory, więzień z planem ucieczki ukrytym w zakamarkach pamięci, gdzieś przewija się żydowski złodziej diamentów i Jan Sebastain B. – toż to przecudne osobowe panoptikum. Urzekające były „Dwie minuty”, „Kurz” z wątkiem bibliotekarsko – erotycznym i oczywiście genialne „PAC!” o mordercy, który zabija mordercę, który zabija… Anna Sawicka, świetna tłumaczka prozy Cabré, w znajdującym się po epilogu Dramatis personae umieściła...

| link |
@tatiana
2022-04-12
7 /10
Przeczytane
NI
2021-07-18
5 /10
Przeczytane
JT
2021-07-16
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2021-01-06
7 /10
Przeczytane Jaume Cabré
@jatymyoni
2020-06-05
10 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. hiszpańska i katalońska
@Evita
2020-05-13
5 /10
Przeczytane
@Renax
2020-05-03
9 /10
Przeczytane Literatura obca
@MgorzataM
2019-11-09
8 /10
Przeczytane Y: 2018 A: Niespodziewanka X: Muzyka! A: Posiadam
@Beata_
2019-11-08
10 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Podróż zimowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl