Alina. Wnuczka wariatki

Danuta Noszczyńska
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Alina. Wnuczka wariatki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Każdy człowiek rodzi się z szansą na szczęście. Musi mu tylko nie przeszkadzać.

Alina jest kobietą po pięćdziesiątce. Usilnie stara się wyprzeć z pamięci smutne dzieciństwo i nieudaną przeszłość. Impulsem do wyprowadzenia się od matki-wariatki są narodziny Poli - to dla niej od tej pory będzie budowała lepsze życie. Jednak to "lepsze" nie zawsze okazuje się być na tyle uniwersalne, by każdego nim uszczęśliwić. Przełom w życiu wszystkich trzech kobiet następuje po powrocie Poli od babci, która wbrew opinii Aliny okazuje się nie taka straszna. Carmen jest co prawda nieco szalona, ale między babcią i wnuczką pojawia się silna więź. Pola zabiera się za naprawienie stosunków miedzy obiema kobietami, lecz u źródeł konfliktu leży mroczna, rodowa tajemnica sprzed dwóch pokoleń. Jej stopniowe odkrywanie sprawia, że nic już nie jest tak oczywiste i że warto zastanowić się nad powodami czyichś życiowych wyborów, zanim się go osądzi. Bo zrozumienie to już krok do pojednania. Czy tak się stanie? Czy Carmen, Alina i Pola zdołają porzucić wzajemne żale i stać się po prostu zwyczajną babcią, matką i wnuczką?
Data wydania: 2022-10-13
ISBN: 978-83-8295-189-9, 9788382951899
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Wnuczka wariatki, tom 2
Stron: 320
dodana przez: Tanashiri

Autor

Danuta Noszczyńska Danuta Noszczyńska Ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje pasje realizuje w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Od kilku lat współpracuje z lokalnymi gazetami i Miesięcznikiem ...

Pozostałe książki:

Luizę pilnie sprzedam Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie Zła miłość Pola. Wnuczka wariatki
Wszystkie książki Danuta Noszczyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Alina

26.10.2022

"Wnuczka wariatki. Alina" to już druga część przygód nietypowej rodziny, gdzie córka nie gada ze swoją matką, a wysyła do niej na wakacje swoją córkę. Tak zaczyna się przygoda, która niesie ze sobą wielkie zmiany w życiu wszystkich trzech kobiet. Tym razem autorka skupiła się na Alinie, która od lat nie rozmawiała ze swoją matką Carmen. Ale jakie ... Recenzja książki Alina. Wnuczka wariatki

@Gosia@Gosia × 5

Alina i przyjaciele

26.10.2022

Po przeczytaniu pierwszego tomu "Wnuczka wariatki: Pola" nie mogłam doczekać się kolejnej części. Koniecznie musiałam poznać historię Aliny. Nadszedł ten długo wyczekiwany dzień. Wzięłam do ręki najnowszą powieść Danuty Noszczyńskiej "Wnuczka wariatki. Alina" i tak długo siedziałam, aż ją całą przeczytałam. Bardzo wciągająca powieść. Miałam okazję... Recenzja książki Alina. Wnuczka wariatki

Moja opinia o książce

Opinie

@monika8905
2022-10-25
7 /10
Przeczytane

„Wnuczka wariatki. Alina” to druga część historii trzech kobiet Poli, Aliny i Carmen. Pierwsza część w głównej mierze skupiona była na Poli. Teraz poznajemy sytuację z perspektywy Aliny.

Alina nie miała łatwego dzieciństwa. Za wszelką cenę stara się wymazać ten epizod z pamięci. Kiedy sama została matką pomyślała, że jej córka będzie miała w życiu lepiej niż ona, ale koleje losu potrafią być bardzo przewrotne. Pola po pobycie u babci stwierdza, że kobieta wcale nie jest taka zła, jak do tej pory wpajała jej matka i będzie chciała naprawić rodzinne relacje. W tle pojawi się również tajemnica rodzinna.

Pierwsza część książki była zdecydowanie zabawniejsza niż druga, ale to wcale jej nie umniejsza.

„Wnuczka wariatki. Alina” to książka o szukaniu swojej drogi, zajrzenie w głąb siebie, ale również historia trudnych relacji rodzinnych.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Nie zabraknie humoru jak również chwil wzruszeń.

× 2 | link |
@aniabex
2022-10-19
7 /10

„(…) czas nie zawsze działa na naszą niekorzyść”.


Alina jest kobietą 50+. Niezależną i zaradną. Ma stabilną, bezpieczną i nieźle płatną pracę, własne mieszkanie i cieszy się szacunkiem ludzi. Z pozoru jest osobą niezwykle zasadniczą. Całym jej światem jest jej córka Pola, już niemal 30 letnia kobieta.
Wieloletnie wysiłki, siła charakteru i żelazna konsekwencja Aliny sprawiły, że kobieta jest święcie przekonana, że zatarła w pamięci każde wspomnienie ze smutnej przeszłości, spaliła za sobą wszystkie mosty i żyje teraz na własnych warunkach..
Całe życie starannie pielęgnowała więc swoją samotność i samowystarczalność.
Stała się niewolnicą myślenia i analizowania.
A wszystko to po, by jej córka miała lepsze od niej życie – była szczęśliwą i spełnioną kobietą. I by, ona jako matka, była „lepsza”, a już na pewno inna niż jej własna rodzicielka..

I właśnie za sprawą Poli, Alina w pewnym momencie swojego, jak jej się wydaje poukładanego życia, będzie zmuszona jednak obejrzeć się za siebie.. Kobieta niespodziewanie stanie przed próbą i szansą otwarcia się na zmiany w życiu.. nie tylko łatwe i przyjemne, ale i te trudne, wymagające przełamania latami nagromadzonych żali, odkrycia mrocznych tajemnic i wyjaśnienia niedomówień..

„Wnuczka wariatki. Alina” to druga odsłona pięknego, słodko-gorzkiego cyklu powieści obyczajowych o trzech pokoleniach kobiet. Pierwsza część była poświęcona Poli. Tu możemy spojrzeć na całą historię oczami Ali...

| link |
@Gosia
2022-10-26
9 /10
@mommy_and_books
2022-10-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Alina. Wnuczka wariatki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pola. Wnuczka wariatki
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
8.1/10
Zabawnie opowiedziana historia trzech pokoleń kobiet, która mogła potoczyć się inaczej. Pola ma dw...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl