Anna Karenina

Lew Tołstoj
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 142 ocen kanapowiczów
Anna Karenina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 142 ocen kanapowiczów

Opis

Anna Karenina (1873-77) jest najważniejszą powieścią psychologiczną w dorobku pisarza. Już z pierwszego zdania dowiadujemy się, że autor porusza w niej problem rodziny oraz prawa jednostki do szczęścia osobistego. Małżeństwo Kareninów zostaje zniszczone przez wielką, ale występną miłość, kiedy Anna, porwana uczuciem do oficera huzarów, Wrońskiego, decyduje się opuścić dom. Od tej chwili popada w konflikt z otoczeniem, musi wybierać pomiędzy miłością do mężczyzny a miłością macierzyńską. W rezultacie w poczuciu rozczarowania, nękana poczuciem winy, nieuchronnie zmierza do tragicznego zakończenia...

Data wydania: 2010-01-20
ISBN: 978-83-7623-461-8, 9788376234618
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Kategoria: Film
Stron: 632
dodana przez: jatymyoni
Mamy 30 innych wydań tej książki

Autor

Lew Tołstoj Lew Tołstoj
Urodzony 9 września 1828 roku w Federacji Rosyjskiej (Jasna Polana)
Lew Nikołajewicz Tołstoj, hrabia (ros. Лев Николаевич Толстой wymowa i /lʲev nʲɪkɐˈlaɪvʲɪtɕ tɐlˈstoj/ – rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel, pedagog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europ...

Pozostałe książki:

Zmartwychwstanie Sonata Kreutzerowska Wojna i pokój. Tom III i IV Anna Karenina Wojna i pokój t. I i II
Wszystkie książki Lew Tołstoj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odnajdując sens istnienia

WYBÓR REDAKCJI
3.01.2020

Lew Tołstoj po raz kolejny wprowadza nas w świat rosyjskiej elity. Wielokrotnie staniemy na rozstaju dróg, by opowiedzieć się za niejednym oksymoronem. Będziemy stawali po stronie bohaterów, broniąc ich prawa do szczęścia lub przeciwnie - osądzimy ich nad podstawie przysporzonych cierpień. Zdaje się, że wszyscy zachwycają się Anną Arkadiewną,... Recenzja książki Anna Karenina

@anetakul92@anetakul92 × 23

Anna

22.04.2020

@Obrazek W 1873 roku Tołstoj zaczął pisać nową powieść, «Anna Karenina», a za impuls do stworzenia jej stworznia posłużyło natchnienie prozą Puszkina. Zaczynają się pojawiać pytania: dotyczące sensu i celu życia, losu szlachty i ludzi, relacji między miastem a wsią, życia i śmierci, miłości i szczęścia, rodziny i małżeństwa oraz itd. Sformuł... Recenzja książki Anna Karenina.

@Christina@Christina × 9

Anna Karenina

5.11.2021

"Anna Karenina" towarzyszyła mi wytrwale przez ostatni miesiąc. Arcydzieła Lwa Tołstoja słuchałam w doskonałej interpretacji Marcina Trońskiego który przez ponad 2000 minut czarował mnie nienaganną dykcją i miłym dla ucha tembrem głosu. To oczywiście nie było moje pierwsze spotkanie z tą powieścią bo jako licealistka (wieki temu), będąc zafascynow... Recenzja książki Anna Karenina

@nika.mail@nika.mail × 9

"Ja mogę żyć tylko sercem, wy zaś żyjecie według zasad "

8.05.2020

Powieść zaliczana do kanonu literatury rosyjskiej. Klasyka. Wielu ją uwielbia, równie wielu nienawidzi. Tym razem po dzieło sięgnęłam z polecenia polonistki. Miała rację- tę prozę czyta się jak gdyby poezję. Opisy bywają gęste, lecz ani trochę nie męczą. Wszechobecna tematyka i odnośniki historyczne tez sądzę, że nie będą nikomu przeszkadzać. Hist... Recenzja książki Anna Karenina

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-11
10 /10
Przeczytane 100 BBC Opowieści, które mają to coś - starocie, groza i nie tylko 100 The Guardian 100 NKK Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Русская литература 1001 książek, które musisz przeczytać Mam w domu 📚

Cóż my, żyjące współcześnie kobiety, możemy wiedzieć o losie Anny i o jej problemach? Czy ktoś nam nakazuje wyjść za mąż za kogoś, kogo nie kochamy, ale jest dobrą partią? Czy naszym jedynym celem jest jak najszybsze znalezienie odpowiedniego narzeczonego? Możemy uczyć się, realizować swoje pasje, decydować z kim i kiedy chcemy się związać, a przede wszystkim możemy nieszczęśliwy związek zakończyć.

Czasy, w których żyła Anna Karenina, tak bardzo różnią się od naszych. Wyrzucona poza nawias towarzystwa Anna znalazła się tam, gdyż zapragnęła prawdziwej miłości. Ba, nie chciała tego związku traktować jako przelotnego romansu, chciała zmienić swoje życie. Czy można ją winić za to, że stała się ofiarą swojej epoki? Gdyby żyła współcześnie, pewnie nikt nawet nie zauważyłby, że Kareninowie się rozeszli. Zresztą istnieje spora szansa, że Anna nie związałaby się z tym obojętnym głazem, jakim był Karenin, skoro pragnęła namiętności.

Może zabrzmię feministycznie, ale nie znoszę Wrońskiego, bo podwójne standardy, które w niektórych umysłach siedzą do dziś, irytują mnie niemiłosiernie. To Anna poniosła największą część kosztów ich romansu i to tylko dlatego, że była kobietą. Fircykowi Wrońskiemu zaś uwiedzenie mężatki tyko dodawało splendoru.

Można długo mówić o samej Kareninie i Wrońskim, o ich relacji i jej konsekwencjach. Chociaż opinia już przydługa, to wstyd jednak nie wspomnieć o wspaniałym przedstawieniu tamtych czasów, Tołstoj świetnie oddał ich koloryt....

× 8 | link |
@Tanashiri
2019-11-13
9 /10
Przeczytane Historyczne,... Mistrzowie literatury

Myślę, że do tej książki każdego przyciągnęło coś innego.
Jedni czytali ponieważ jest tu wątek pięknej, gorącej i namiętnej miłości.
Inni bo opis obrazu społeczeństwa lat 70 XIX w jest zaskakującą wręcz identyczny z zachowaniem ludu.

Postacie są wyraziste i każda z nich jest inna mimo wszystko jak na tamte czasy Tołstoj zafundował czytelnikowi sporą dawkę emocji zawartą w opasłej księdze.
Anna, mężatka i matka jest szanowaną kobietą. Jej mąż sprawuje wysoki urząd w państwie dzięki czemu małżeństwu niczego nie brakuje. Oprócz miłości, gdyż kobieta nie zaznała jej od męża.
Przypadkowo poznany młody Akesiej Kriłłowicz Wroński rozpala w jej sercu płomień namiętności. I choć Anna stara trzymać się z hrabią na dystans ten nie odpuszcza i przy każdej okazji zapewnia jak ją kocha.
W końcu wybucha między nimi romans. Anna opuszcza męża i synka i zamieszkuje z kochankiem.
Tu jest już pod górkę, ponieważ Karenin odmawia rozwodu a także nie pozwala Annie odwiedzać synka - Siergieja.
Kobieta początkowo zachłyśnięta związkiem z hrabią Wrońskim nie zważała na konsekwencje niestety z biegiem dni są one jeszcze bardziej opłakane w skutkach bo nie dość, że towarzystwo całkiem odwróciło się od niej to jeszcze ukochany Wroński wcale się tym nie przejmuje a Annie coraz częściej wydaje się, że wcale jej nie kocha...
Nasuwa mi się pytanie jak potoczyłyby się losy Anny gdyby zakończenie było inne.
Kobieta była nieszczęśliwa, poślubiona dużo starszemu czło...

× 4 | link |
@basiaa
2011-05-29
10 /10
Przeczytane

Świetna książka.Wcale się nie dziwię , że to światowa klasyka.Doskonałe studium psychologiczne poszczególnych bohaterów.Lew Tołstoj to mistrz nad mistrze :).Tę książkę musi przeczytać każdy !!!

× 3 | link |
@Selia
2012-12-30
10 /10
Przeczytane

Trudno zaliczyć "Annę Kareninę" do łatwych lektur. Zresztą jak chyba każdą książkę Tołstoja. Jednak wynika to z bardzo psychologicznego opisu każdej postaci. Czytając o nich ma się wrażenie, że żyją naprawdę. Powodują irytację, smutek, zniesmaczenie i ochotę krzyknąć "co ty robisz!?". Niezliczoną ilość razy w głowie uruchamiał mi się mechanizm "ja zrobiłabym inaczej, powiedziałabym inaczej". Zaczynałam się zastanawiać "co by było gdyby...". Na pewno nie jest to lekka lektura, którą przeczyta się w trzy dni i zapomni. "Anna Karenina" wywiera niezwykłe wrażenie, zmusza do zastanowienia się, czasem do powrotu kilku stron wstecz, żeby dokładniej zrozumieć. Wspaniała powieść, którą koniecznie trzeba przeczytać.

× 2 | link |
@jaro82
2011-10-30
8 /10
Przeczytane

Świetna książka. Wiele bardzo dokładnie wykreowanych i różnorodnych postaci. We wszystkich postaciach w Annie Kareninie urocze jest to, że Tołstoj w jednym zdaniu przedstawia ich zalety w drugim wady. Patrząc oczami jednego z bohaterów postać jest nieskazitelna, oczami drugiego wręcz podła. Poza tym na wielki plus tej książki należy zaliczyć dokładnie opisane codzienne życie, mody i poglądu arystokracji rosyjskiej lat 70 XIX wieku.

× 2 | link |
@Inaures
2012-12-08
10 /10
Przeczytane

Uwaga spoiler! Bardzo dobra książka, od której gdy zacznie się czytać, nie sposób się oderwać. Pomijając już historię i bohaterów, sam język Tołstoja jest również cudowny - szczególnie zachwyciło mnie porównanie śmierci Anny do zgaśnięcia świecy, co nawiązywało do jej wcześniejszej myśli: "Dlaczego nie zdmuchnąć świecy(...)?"

× 2 | link |
@Booka
2021-10-30
5 /10
Przeczytane Film + książka (DVD z dodatkiem) Posiadam

TOM II

W drugim tomie niektóre opisy mogą nudzić (mnie osobiście najbardziej nudziły opisy polowania, na jakie wybrał się Lewin - ciągnęło się to przez kilka rozdziałów), a także sporo politycznych spraw. Nie wszystkie były ciekawe. Podobnie jeśli chodzi o rozważania religijne, które mnie na przemian to irytowały, to nużyły.
W przeciwieństwie do pierwszego tomu, tutaj, najciekawsze były rozterki miłosne między Wrońskim a Anną - z tym, że rozpoczęły się dobrze po połowie książki. Także wątek przemiany duchowej Lewina (mimo tych opisów religijnych) zasługuje na uwagę (pod koniec książki).
Ogólnie mówiąc - niezłe uzupełnienie pierwszego tomu. Z tym, że ten pierwszy był według mnie bardziej interesujący. Mimo to uważam, że warto zapoznać się z tym tytułem.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/02/anna-karenina-2.html

× 1 | link |
@Choleryczna
2011-07-24
10 /10
Przeczytane

Cudo. Jedynie koniec losów Anny nie przypadł mi do gustu, ale zakończenie wydaje się odpowiednie, jeśli wziąć pod uwagę różne aspekty. Bardzo wiele ciekawych postaci, pięknie oddana osobowość każdej z nich. Naprawdę piękna powieść psychologiczna. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam (chociaż.. co ja tam czytałam; niemniej, myślę, że jeszcze długo będę ją wspominać). Pochwalam dzień, w którym znalazłam ją na strychu, w zbiorach mamy.

× 1 | link |
@LadyEssex
2010-04-04
10 /10
Przeczytane

Właśnie skończyłam i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Szczególnie polubiłam fragmenty z życia Kitty i Lewina, bo jakoś sama historia Anny i Wrońskiego miejscami mnie męczyła. Była zbyt smutna i dramatyczna. Ciężko tak czytać o czymś co dąży nieubłaganie do tragedii. Polecam, bo na pewno warto przeczytać.

× 1 | link |
@Nightingale
2011-07-22
10 /10
Przeczytane

Książka niesamowita, losy Anny i jej romansu nie pozwalają oderwać się ani na moment od tej bardzo wciągającej lektury. Czytając chce się jak najszybciej dowiedzieć się co jeszcze się wydarzy, jak bohaterowie zareagują i co zrobią, co stanie się z Anną i jakich dokona wyborów.

× 1 | link |
@Chassefierre
2019-11-21
10 /10
Przeczytane Literatura rosyjska

Już dawno lektura powieści nie dostarczyła mi takiej r a d o ś c i, jak ,,Anna Karenina''.
Wobec tego, jestem w stanie żądać s a t y s f a k c j i od każdej osoby, która ośmieli się stwierdzić, iż dzieło to jest pomyłką.

× 1 | link |
@doti.anaconda
2014-03-16
10 /10
Przeczytane

Cudowne opisy sytuacji, postaci, przyrody, oraz najważniejsze rozważań bohaterów. Wydawałoby się że mogą być nużące, ale mistrzowska ręka autora nie pozwoliła na nudę nawet przez chwilę.

× 1 | link |
@aleksandraczarnecka1989
2021-03-20
8 /10
Przeczytane

Piękna książka. Płakałam czytając. Smutna i bolesna historia nieszczęśliwej kobiety, niespełnionej miłości, zaborczości i wyidealizowanej wizji życia. Idealny przykład tyrani, zaborczości i toksycznej relacji.

| link |
SY
2009-09-20

Zawila historia kobiety, ktora zrobila mnostwo zametu... a na koniec odebrala sobie zycie. Cos w rodzaju telenoweli pisanej proza... Mimo tego, ze napisal to Tolstoj, naprawde wciaga!

| link |
@julka_141
2009-02-05
Przeczytane

Chyba lubię opowieści utrzymane w tym duchu... nieszcześliwa miłośc... moralny dylemat, kochanek czy szczęście rodziny i oddanie dziecku... tragiczna opowieść, ale cudownie sie czyta.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Siły ludzkie mają swoje granice”
× 1
#
“Uratować się przed ludźmi można tylko wtedy, gdy człowiek ukryje przed nimi swoje rany”
× 1
#
“Wszystkie rodziny cieszą się tak samo, każda cierpi na swój sposób”
× 1
#
“Szacunek wymyślono po to, by zasłonić to puste miejsce, gdzie winna się znajdować miłość.”
× 1
#
“Obrazić można tylko uczciwego człowieka i uczciwą kobietę. ”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl