Balladyny i romanse

Ignacy Karpowicz
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Balladyny i romanse
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Sprawy na Ziemi nie idą najlepiej.
Starych, potężnych bogów wyparli trywialni, ale i bezwzględni bożkowie popkultury. Świat globalnej wioski nie daje poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Osamotnieni ludzie już dawno stracili nadzieję na odmianę losu, żyją z dnia na dzień, apatyczni i znudzeni? na domiar złego zaczyna brakować kawy. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają też żelazka.

Pewnego dnia bogowie postanawiają działać. Dużą grupą zstępują wśród ludzi. Czy Nike, Afrodycie, Jezusowi, Ozyrysowi, Lucyferowi i innym uda się przywrócić właściwe hierarchie? Czy ludzkość jeszcze raz uwierzy? I dlaczego bogowie, mając tak wiele możliwości, na miejsce swego ?zniebozstąpienia? wybrali akurat ?kraj w promocji?, czyli Polskę?

Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza, nominowanego do Nagrody Nike za Gesty, to świetnie skonstruowany, ironiczny traktat o współczesności. Zabawny i przerażający zarazem. Prowokacyjny i obrazoburczy. Jednym się spodoba. Drugim nie. I tak ma być.

O książce napisali:

Czytam tę powieść jako narrację o nieprzerwanym procesie wytwarzania bogów przez człowieka. A także o współczesnym Polaku, który kleci transcendencję z ikon popkultury i antycznych mitów, z wielkich opowieści religijnych i telewizyjnych seriali. Przetwórstwo transcendentalnych śmieci nie służy jednak pisarzowi do biadolenia nad stanem współczesnej kultury. Jego książka - najbardziej pokręcona powieść całej pierwszej dekady XXI wieku - to narracyjna wizja świata, do którego zeszli bogowie na miarę naszej wyobraźni.

Przemysław Czapliński
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-08-04584-8, 9788308045848
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Kolekcja 70 lat Empik
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Ignacy Karpowicz Ignacy Karpowicz
Urodzony w 1976 roku w Polsce (Białystok)
jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka. Laureat Paszportu „Polityki”, czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku nakładem WL ukazała się jego najnowsza pow...

Pozostałe książki:

Gesty Niehalo Ości Sońka Cicho, cichutko
Wszystkie książki Ignacy Karpowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mało brakowało

22.10.2012

Czytałam „Balladyny...” przez kilka ostatnich wieczorów i uśmiechałam się do siebie pod nosem. Stan czytelnictwa w Polsce musi być naprawdę tragiczny, jeżeli książka tak reklamowana, nagradzana, rekomendowana, must have każdego szanującego się bywalca wszelkich czułych barbarzyńców – nie została publicznie napiętnowana przez, jakby nie było, 9... Recenzja książki Balladyny i romanse

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-02-25
6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Karpowicz Ignacy

W moim odczuciu jest to powieść bardzo nierówna , dałam jej sześć gwiazdek ze wskazaniem na sześć minus , ponieważ uważam , że gdyby zostawić w niej tylko konkretną treść z '' cegły '' o ponad czterysta stronicach , zostałoby może połowę . Zaczyna się od pięćdziesięcioletniej Olgi , dziewicy , singielki , czy jak kto woli starej panny , która pewnej późnej nocy znajduje na swojej wycieraczce pobitego nastolatka . Janek , bo tak ma na imię ów nastolatek , uczeń technikum , mieszkaniec internatu i narkotykowy diler , jest klasycznym ''reprezentantem '' wielu współczesnych nastolatków . Dla niego najważniejszym życiowym pytaniem jest '' za ile żyję '' a nie '' po co żyję '', a słowo '' kurwa '' licznym przerywnikiem w rozmowach z innymi , jak i ze sobą . Zapowiadało się więc dość ciekawie . Następnie poznajemy innych bohaterów części pierwszej , Kamę , Maćka , Rafała , Ankę i tak dalej i tutaj zaczyna się dla mnie coś , co mi się kojarzy z takim usypiającym bla , bla , bla . Ponieważ każda sytuacja opowiedziana jest z perspektywy każdej z osób biorących w niej udział , czyli czytamy ileś razy to samo , tylko opisane różnymi słowami . W drugiej części owe rozpoczęte wątki zastąpione zostały bogami i to już mnie całkowicie znudziło , ale jakoś przetrwałam , ponieważ w trzeciej części bogowie schodzą na ziemię , do kraju '' w promocji '' czyli Polski , ale to tylko troszeczkę poruszyło akcją . Reasumując , mimo że daleka jestem od zachwytów nad tą książką , bo za dużo dygresji...

| link |
@staszek89
2011-12-04
Przeczytane Domowa biblioteka

Nie wiem czemu zawsze o książkach w których się zakochuje mam ochotę napisać. Dwa ,trzy słowa zachwytu. Teraz będzie podobnie i napisze ,że książka jest genialna . I czytajcie ludziska aż miło.

| link |
AL
2011-10-06

po przeczytaniu promocyjnych fragmentów szału nie ma, no, ale trzeba poznać całość, żeby ocenić

| link |
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane
@holly
2021-02-09
8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
CA
2019-11-08
5 /10
Przeczytane
IM
2012-03-05
8 /10
Przeczytane
@kamila.biedrzycka
2011-10-06
10 /10
Przeczytane
@patrylandia
2011-10-19
10 /10
Przeczytane
@Ashaard
2011-04-17
5 /10
Przeczytane
MO
2010-12-07
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Balladyny i romanse. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl