Błękitne noce

Joan Didion
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Błękitne noce
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszające bolesną szczerością refleksje o utracie córki, starzeniu się i upływie czasu.

Joan Didion rozpoczyna „Błękitne noce” 26 lipca 2010 roku, w siódmą rocznicę ślubu jedynej córki Quintany, która zmarła 26 sierpnia 2005, zaledwie półtora roku po nagłej śmierci swojego ojca, Johna Gregory’ego Dunne’a.

Pisarka, wychodząc od wspomnień ze ślubu córki, wraca do czasów jej dzieciństwa, przygląda się swoim myślom, analizuje lęki i wątpliwości dotyczące małżeństwa, adopcji i rodzicielstwa, chorób i starzenia się. Nie unika bolesnych pytań. Czy zawiodła jako matka? Czy coś przegapiła? Czy cokolwiek mogła zrobić inaczej?

„Błękitne noce”, podobnie jak poprzedzający ją „Rok magicznego myślenia”, to niebywale przenikliwe zapiski zmarłej niedawno wybitnej amerykańskiej pisarki, która w swoich tekstach drobiazgowo analizuje nie tylko wydarzenia, ale i towarzyszące im myśli i emocje.


Tytuł oryginalny: Blue Nights
Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-67216-04-3, 9788367216043
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 192
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Joan Didion Joan Didion
Urodzona 5 grudnia 1934 roku w USA (Sacramento)
Joan Didion – amerykańska dziennikarka, eseistka, powieściopisarka. Mieszka w Nowym Jorku. Bliska nurtowi Nowego Dziennikarstwa. W 2005 roku zdobyła National Book Award za Rok magicznego myślenia, eseistyczną opowieść o śmierci jej męża i ciężkie...

Pozostałe książki:

Demokracja Graj jak się da Dryfując do Betlejem Rok magicznego myślenia Powiem wam, co o tym myślę
Wszystkie książki Joan Didion

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ta książka trafi do wrażliwości wielu osób...

17.03.2022

"Błękitne noce” to nie tylko zapis wspomnień Joan Didion związanych z jej zmarłą córkę, to nie tylko przejmujący obraz tęsknoty za utraconym dzieckiem, która kryje się w pojedynczych migawkach z życia, ale również bardzo intymna opowieść o lękach ujawniających się wraz z nadciągającą starością. Autorka zastanawia się, czy nie zawiodła, czy sprawdz... Recenzja książki Błękitne noce

Moja opinia o książce

Opinie

@Pasjonistka
2022-03-09
9 /10

RECENZJA
„Błękitne Noce” Joan Didion tłumaczenie: Jowita Maksymowicz-Hamann.

Książkę dostałam od Wydawnictwa RELACJA.

Na początku chciałabym zaznaczyć, że dzięki tłumaczeniu Pani Jowity, czytało mi się bardzo lekko i przyjemnie. Często od tłumacza zależy bardzo dużo, jak odbieramy daną książkę, co niedawno uświadomiła mi Diana z @bardziejlubieksiazki.

Książka jest swoistym pamiętnikiem, przekazem swojej historii przez Joan, która doznała wielu boleści przez całe swoje życie. Opisuje tutaj, jak straciła córkę, męża, nadzieję… Analizuje swoje wybory i to, czy jest winna temu co się stało. Zadaje kilka ważnych pytań, czy była dobrą matką, czy przegapiła coś w swoim życiu? Czy istniały sprawy, w których mogła zrobić coś inaczej?
Myślę, że tak. Zawsze możemy zrobić „coś inaczej”. Ale czy to, co dokonamy, zmienią nasz los? Czy stanie się coś z goła innego? A może wszystko prowadzi w jedno miejsce, cokolwiek zrobimy?
W moim odczuciu, autorka potrzebowała napisać tę książkę, by zamknąć żałobę. By przenieść na strony książki to, co czuła, o czym myślała. Uporządkować swoje sprawy.
Ta książka nie jest dla każdego ale mi dała chwilę na to, by zastanowić się nie tylko nad moim życiem, ale również nad życiem np. Mojej Mamy.
Miałam momenty, że wzruszałam się na tyle, by przestawać czytać. By otrzeć zły. Czuję, jak pieką mnie pod powiekami nawet teraz, gdy to piszę.
Z początku lekko irytowało mnie powtarzanie tych samych zdań, ale pote...

| link |
@StartYourDayWithBooks
2022-03-17
7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Błękitne noce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl