Cecylia

Agnieszka Panasiuk
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Cecylia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha.
Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie i otwiera się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego i rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa przy tym w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otacza bowiem serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się też niebezpiecznych wyzwań. Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce?
Antonia, Cecylia i Aleksandra – trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Poznaj Cecylię.
Data wydania: 2021-03-05
ISBN: 978-83-66573-54-3, 9788366573543
Wydawnictwo: Szara Godzina
Cykl: Na Podlasiu, tom 2
Kategoria: Romans historyczny
Stron: 272

Autor

Agnieszka Panasiuk Agnieszka Panasiuk z wykształcenia nauczyciel historii, pracę zawodową związała z administracją. Jest laureatką konkursów literackich. Czas najchętniej spędza z rodziną w domu na wschodzie Polski. Pasjonuje się ogrodnictwem, dobrym filmem i nie wyobraża sobie dnia bez...

Pozostałe książki:

Podróże serc Antonia Aleksandra Ścieżki Elizy
Wszystkie książki Agnieszka Panasiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pomoc prześladowanym

14.05.2021

Prześladowania na tle religijnym były od zawsze i praktycznie większość wyznań dopuściło się tego czynu, jak i było jego ofiarami. Dzieje się tak, bo ludzie nie potrafią zrozumieć, że ktoś może wyznawać innego Boga albo zupełnie coś innego. Wierni z większości religii chcą na siłę nawrócić innowierców, bądź zbłąkane duszyczki, a to nie tędy droga,... Recenzja książki Cecylia

"Cecylia" A. Panasiuk

15.04.2021

"Cecylia" to drugi tom trylogii "Na Podlasiu". Autorką jest Agnieszka Panasiuk, nauczyciel historii. Książkę można przeczytać bez znajomości pierwszej części. Każda opowiada o wyjątkowej kobiecie. Całość łączy miejsce akcji, czyli tytułowe Podlasie. Opisana historia rozpoczyna się w 1784 roku. Bohaterką drugiego tomu jest 30-letnia Cecylia Turaws... Recenzja książki Cecylia

Moja opinia o książce

Opinie

@Bibliotecznie
2021-03-20
8 /10
Przeczytane

"Na Podlasiu. Cecylia" to drugi tom trylogii autorstwa Agnieszki Panasiuk. Pisarka znów zabiera czytelnika w zupełnie inny świat. Lądujemy w drugiej połowie XIX wieku na Południowym Podlasiu, gdzie mieszka nie tylko tytułowa Cecylia, ale również bohaterowie znani już z pierwszego tomu cyklu. Dzięki temu, śledząc losy panny Turawskiej, możemy też dowiedzieć się, co słychać na przykład u Antonii.


Cecylia Turawska postrzegana jest w swoim otoczeniu negatywnie. Trzydziestoletnia stara panna, w dodatku stroniąca od towarzystwa, która mieszka kilkanaście lat u wujostwa i niewiele potrafi. Obraz niezbyt zachęcający do poznania jej bliżej, ale nic bardziej mylnego. Kiedy kobieta zostaje sama w dworku po wujostwie, okazuje się, że potrafi zadbać o dom, a nawet świetnie sobie z tym radzi. Pokonuje chorobliwą nieśmiałość i wychodzi do ludzi, daje się poznać i wreszcie powoli poprawia swój wizerunek.

Dworek po wujostwie, w którym mieszka Cecylia, znajduje się niedaleko dworca w Białej. Z okna kobieta obserwuje nadjeżdżające pociągi i wyobraża sobie, jakie historie niosą ze sobą podróżujący nimi ludzie. Pewnego dnia interesuje się kilkuletnim chłopcem, który sam przebywa na dworcu. Okazuje się, że to Jurek, którego ojciec jest carskim sekretarzem, a matka nie żyje. Chłopiec nie chce czekać na ojca samotnie w domu, więc spędza czas właśnie na dworcu. Kiedy Maurycy Taczanowski dostrzega zainteresowanie Cecylii, w bardzo nieuprzejm...

× 2 | link |
@Remma
2022-06-29
8 /10
Przeczytane cykl kresy powieści historyczne
@Grzechuczyta
2021-05-14
10 /10
@kasiarz1983
2021-03-10
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cecylia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Antonia
Antonia
Agnieszka Panasiuk
7.4/10
Jest rok 1869. Antonia Gillard traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę...
Aleksandra
Aleksandra
Agnieszka Panasiuk
7.5/10
Lato 1887 roku. Aleksandra, młoda aktorka i tancerka, olśniewa warszawską publiczność i łamie męski...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl