Leśniczówka

Agnieszka Panasiuk
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Leśniczówka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Marysia, wracając po latach do rodzinnej Białej Podlaskiej, staje twarzą w twarz z przeszłością – śmiercią mamy, przykrym dzieciństwem pod okiem ciotki, dla której zawsze była bajstrukiem, i nieszczęśliwą młodzieńczą miłością. W leśniczówce, otrzymanej w spadku od babci, znajduje pamiętnik Iny, łączniczki AK.Lektura pamiętnika pochłania ją bezgranicznie, choć w tym samym czasie zmaga się z wieloma problemami…

Kim była tajemnicza Ina, zakochana we włoskim jeńcu wojennym? Czy Marysia dla dobra chorego synka odważy się odbudować relację z jego ojcem? Czy ocali leśniczówkę przed zniszczeniem i w końcu pozna zagmatwane losy swoich rodziców?

Leśniczówka to drugi z czterech osobnych tomów obyczajowo-historycznego cyklu Sekrety Białej Agnieszki Panasiuk. Opowiada o grupie przyjaciółek z Białej Podlaskiej, których relacje w obliczu życiowych przeciwności zostają wystawione na próbę.
Data wydania: 2023-09-27
ISBN: 978-83-67813-01-3, 9788367813013
Wydawnictwo: Szara Godzina
Cykl: Sekrety Białej, tom 2
Stron: 264
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Panasiuk Z wykształcenia nauczyciel historii, pracę zawodową związała z administracją. Jest laureatką konkursów literackich. Czas najchętniej spędza z rodziną w domu na wschodzie Polski. Pasjonuje się ogrodnictwem, dobrym filmem i nie wyobraża sobie dnia bez...

Pozostałe książki:

Leśniczówka Podróże serc Antonia Kamienica Aleksandra Cecylia Ścieżki Elizy
Wszystkie książki Agnieszka Panasiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wczoraj i dziś

11.10.2023

"Historia zatoczyła koło". Życiowe powroty bywają trudne i nieprzewidywalne, ale czasami także potrzebne. Literackie powroty do znanych nam bohaterów także niosą ze sobą pewną nutkę niepewności, bo przecież podczas poznawania ich losów, targają nami określone emocje, a pojawiające się oczekiwania budują w naszej głowie sugestywne obrazy. Ten pow... Recenzja książki Leśniczówka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bibliotecznie
2023-10-21
6 /10
Przeczytane

"Leśniczówka" to drugi, po "Kamienicy", tom serii Sekrety Białej, w której poznać można losy czterech przyjaciółek. Tym razem autorka opowiedziała historię drugiej z kobiet, Marii.

Kiedy Marysia dowiaduje się, że otrzymała spadek po zmarłej babce, nie spodziewa się nawet, jak bardzo zmieni się jej życie. Do tej pory kręciło się ono wokół chorowitego synka i fatalnych wspomnień z własnego dzieciństwa, kiedy przebywała pod opieką ciotki, siostry zmarłej matki. Kobieta przysposobiła dziewczynkę, siłą zabierając ją od kochającej babci, aby móc pobierać należącą się dziecku zapomogę. Koszmar dzieciństwa wpłynął negatywnie na Marię i jej sposób postrzegania samej siebie. Wycofana, nieśmiała i kompletnie pozbawiona poczucia własnej wartości, wyrastała w przekonaniu, że jej matka była panną z dzieckiem, co kiedyś dla wielu osób było nie do pomyślenia. W dodatku ciotka wzmacniała w niej to negatywne postrzeganie siebie poprzez ciągłe wyzwiska i wyśmiewanie. Wśród złych doświadczeń już w czasie studiów pojawiła się również nieszczęśliwa miłość, po której został jej ukochany synek. Jako samotna matka musiała stawić czoła wielu trudnościom, więc informację o spadku początkowo potraktowała jako kolejny problem, niepewna co przyniesie jej i Gabrysiowi przyszłość. Podczas wizyty w leśniczówce, którą odziedziczyła, kobieta znajduje tajemniczy pamiętnik niezna...

| link |
@KsiazkowoCzyta
2023-11-29
7 /10
Przeczytane

Opowiedziałam Wam już o „Kamienicy”, a dzisiaj przyszedł czas na drugi tom z tego cyklu, czyli powieść „Leśniczówka”. W niniejszym tomie poznajemy losy Marii Motwiczuk. Kobieta nie miała łatwego życia, gdyż po śmierci mamy wychowywała ją ukochana babcia, ale niestety, gdy opiekę nad Marysią przejęła ciotka, sytuacja mocno się skomplikowała, ponieważ dziewczynka delikatnie mówiąc nie była mile widziana w domu krewnych…

Był to jedynie początek jej krętej życiowej drogi. Po wielu zawirowaniach, o których przeczytacie w książce, dziś nasza bohaterka samotnie wychowuje kilkuletniego Gabrysia, który jest jej całym światem. Niestety chłopiec choruje, a lekarze nie potrafią postawić diagnozy. To bardzo martwi kobietę i szuka ona pomocy, gdzie tylko może.

Oprócz nieustającej troski o syna Maria musi stanąć twarzą w twarz z przeszłością w osobie Andrzeja Bednarczyka, a jakby tego było jeszcze zbyt mało, zupełnie niespodziewanie kobieta dowiaduje się, iż jest spadkobierczynią tytułowej leśniczówki… W zapuszczonym leśnym domu znajduje także pamiętnik tajemniczej Iny pochodzący z czasów wojennych.

Brulion ten staje się furtką do kolejnego historycznego wątku, jaki również w tym tomie podjęła autorka. Jak więc widzicie historia znów toczy się dwutorowo i z całą pewnością jest ona wielopłaszczyznowa.

Agnieszka Panasiuk podejmuje w niej m.in. wątek miłości matki do dziecka i tego jak potrafi być ona bezkompromisowa. Podkreśla też bardzo mocno fakt, iż...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-10-16
10 /10

„Leśniczówka” to drugi tom z czterech cyklu „Sekrety Białej”. Każdy z nich można czytać osobno, ponieważ w każdym opisana jest historia jednej z przyjaciółek z Białej Podlaskiej.

W tym tomie bliżej poznamy Marysie, która po latach wraca w rodzinne strony by zmierzyć się z przeszłością. Gdy jej matka umarła, zaopiekowała się nią ciotka, która zawsze dała jej odczuć, że jest balastem dla niej. Wykorzystywała ją również w celach zarobkowych. Marysia w tamtym okresie również przeżywała swoją pierwszą miłość, która była nieszczęśliwa. Wydarzenia z młodości wpłynęły na jej dorosłe życie. Teraz jest samotną matką, a jej synek jest chory. W spadku po babci, otrzymuje leśniczówkę, w której odnajduje pamiętnik. Lektura bardzo ją pochłonęła. Zainteresowała jej postać tajemniczej Iny, łącznice AK. Kim była? Z jakimi problemami zmaga się Marysia? Jakie decyzje przyjdzie jej podjąć? Przekonacie się sami.

Bardzo podoba mi się styl pisania pani Agnieszki Panasiuk. Autorka w lekki i przyjemny sposób opisuje los kobiety, która poszukuje swoich korzeni i tożsamości. Dotyka w ten sposób najczulszych stron czytelnika. Książka jest bardzo poruszająca i na pewno zostanie ze mną na dłużej. Bardzo polubiłam Marysię, której z jednej strony współczułam, a z drugiej byłam pełna podziwy. Dodatkowo mamy tutaj rozwinięty wątek historyczny, dzięki czemu książka staje się bardzo ciekawa.

| link |
@edyta.kyziol
2023-10-28
7 /10
Przeczytane

"Leśniczówka. Sekrety Białej".
Przyznam, że początek książki był taki sobie, obawiałam się, że nie wciągnie mnie ta historia, że chyba nic dobrego o niej nie napiszę.
Ale, ale...
W miarę, jak poznawałam dalsze losy Marysi oraz Iny zaczynałam być coraz bardziej ciekawa, co łączy te dwie kobiety.

A o czym jest książka?
Najprościej mówiąc o bezgranicznej miłości matki. Pokazuje, do czego jest zdolna kobieta, żeby ratować zdrowie i życie dziecka.
A poza tym jest też o wojnie, o trudnych wyborach, poświęceniu, ocaleniu. O bólu, cierpieniu, zawiści i niesprawiedliwości.
Ale też o radości, odnajdywaniu siebie, swojego miejsca na ziemi, o nadziei i wielkiej miłości.

Jak to zwykle bywa w tego typu książkach, na koniec uroniłam niejedną łzę.

Jeśli trafi do Waszych rąk ta książka, to polecam ją przeczytać do końca. Jest piękna.

| link |
AN
@aniagrzebalska
2023-11-03
10 /10
@WioletaSadowska
2023-10-11
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Leśniczówka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kamienica
Kamienica
Agnieszka Panasiuk
7.4/10
Dorocie świat wali się na głowę. Wieloletnie przyjaźnie zawisły na włosku, a narzeczony pokazał swo...