Chirurg

Michał Larek
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Chirurg
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

 Martynka Hemerska obchodzi swoje dwunaste urodziny. W prezencie dostaje króliczka, o którym od lat marzyła. Zachwycona wychodzi narwać mu trawy. Z tego spaceru nigdy już nie wraca. Jej okaleczone i zbezczeszczone ciało zostaje znalezione niedaleko cmentarza na Naramowicach w Poznaniu.
 
 Porucznik Dagmara Madej, zwana Zbójem, oraz jej koledzy z komendy Freddy i Harry rozpoczynają śledztwo, które odsłania wstrząsającą prawdę. 
Data wydania: 2020-02-07
ISBN: 978-83-65891-80-8, 9788365891808
Wydawnictwo: Oficynka
Stron: 394
dodana przez: ejwa1960

Autor

Michał Larek Michał Larek
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Dziennikarz, pisarz, wykładowca. Pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, gdzie bada literackie techniki przyciągania uwagi odbiorcy. Wykłada też w szkole kreatywnego pisania Maszynadopisania.pl. Zafascynowany storytellingiem, k...

Pozostałe książki:

Martwe Ciała Na tropie Fatum Furia Zabójcza Wigilia i inne mroczne opowieści
Wszystkie książki Michał Larek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

To się wydarzyło naprawdę !

7.02.2021

W 1982 roku na cmentarzu w Naramowicach koło Poznaniu znaleziono poważnie okaleczone zwłoki dwunastoletniej dziewczynki. Taki jest początek powieści kryminalnej Michała Larka „Chirug”. Opisywana w książce historia wydarzyła się naprawdę, w cyt.:”smętnej Polsce Ludowej”. Michał Larek wykorzystał prawdziwą historię Edmunda Kolanowskiego, polskieg... Recenzja książki Chirurg

@Vernau@Vernau × 17

To jest coś dla mnie!

3.04.2020

Nie tak dawno temu, w sumie dzięki Malwince (@zaczytana_tak_po_prostu), miałam okazję poznać twórczość pana Michała. Nie ukrywam, że to jeden z tych autorów, po których sięgam w ciemno i wiem, że mnie nie zawiodą. Tak samo było i tym razem, szczególnie, że dla odmiany i odpoczynku od gorących romansowych klimatów z przyjemnością sięgnęłam po krymi... Recenzja książki Chirurg

Brutalnie!

3.04.2020

Zgłosiłam się do zrecenzowania tego tytułu z dwóch powodów. Pierwszym był opis (który zaraz pod spodem Wam wrzucę) mrożący krew w żyłach, a drugim fakt, że z Wydawnictwa Oficynka mam już kolka książek w swojej biblioteczce i każda jedna do tej pory mi się podobała. Dlatego jak tylko pojawiają się nabory do recenzji, rzucam się na nie bez namysł... Recenzja książki Chirurg

Dobra książka

22.04.2020

Gdy tylko zobaczyłam tę książkę to bardzo chciałam ją przeczytać. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać twórczość autora, bo nie miałam jeszcze z nim styczności i bardzo byłam ciekawa czy się polubimy. I to był strzał w dziesiątkę, bo już autora lubię. Za styl i ogólnie za wszystko, a najbardziej za tę książkę, bo jest naprawdę wspaniała. Cóż, nie... Recenzja książki Chirurg

Moja opinia o książce

Opinie

@Gosia
2020-05-16
10 /10
Przeczytane

Martynka ma w planach świętowanie swoich dwunastych urodzin. Ma to dla niej być wyjątkowo szczęśliwy dzień, gdyż w prezencie urodzinowym otrzymuje królika, o którym tak bardzo marzyła. Wychodzi z domu w kierunku łąki obok pobliskiego cmentarza, aby nazbierać trawy dla swego nowego przyjaciela. Niestety z tej wyprawy już nigdy nie wraca, a jej ciało zostaje odnalezione zbeszczeszczone, dziewczynce wycięto wszelkie kobiecości.
Dagmara, Freedy oraz Harry czyli członkowie nowej grupy milicyjnej, wydziału zabójstw rozpoczynają sledztwo, które okazuje się znacznie trudniejsze, aniżeli mogli przypuszczać.
Odkrywają wiele poszlak, które wskazują na potencjalnych winnych okrutnej zbrodni dokonanej na małej, niewinnej dziewczynce. Niesyty wiele z nich okazuje się jedynie błędnym tropem. Podczas poszukiwań winnego śmierci i okaleczenia dwunastoletniej Martynki na jaw wychodzi również wiele innych zbrodni, które do tej pory udawało się tuszować.
Śledczy odrywają również, że na poznańskich cmentarzach grasuje nekrofil, który wykorzystuje i bezcześci ciała młodych, niewinnych kobiet,wycinając im ich kobiecości, zarówno piersi jak i dolne drogi rozrodcze. Jest to przerażające i okrutne. Tylko, czy ktoś kto do tej pory zadawalał się młodymi, nieżywymi kobietami, które często nawet wykopywał z ich grobów, tym razem zdecydował się na dokonanie na swojej ofierze morderstwa...
Rewelacja książka, która trzyma w napięciu już od pierwszej, aż do ostatniej strony. Czyta się ...

× 1 | link |
@zaczytanaangie
2021-04-03
10 /10
Przeczytane

Większość z Was jest tu ze mną już od dawna i pewnie kojarzycie, że Michał Larek pojawiał się już u mnie kilka razy. Ostatnio w grudniu, gdy dzieliłam się z Wami wrażeniami po przeczytaniu świetnego reportażu "Martwe ciała", którego współautorem jest Waldemar Ciszak. Napisałam wtedy, że nie mogę się doczekać lektury "Chirurga" - fikcyjnej opowieści inspirowanej "dokonaniami" Edmunda Kolanowskiego.

Mogę Wam powiedzieć, że to najlepsza powieść Michała. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, jeszcze większe niż trzy części "Dekady", których recenzje znajdziecie w poprzednich postach. W nich też przemycił sporo prawdziwych wydarzeń z okolic Poznania. O tym jak było w rzeczywistości możecie dowiedzieć się choćby z podcastu "Zabójcze opowieści" a potem porównać sobie z tym, jak to zostało przedstawione w fabule.

"Chirurga" z "Dekadą" łączy bardzo charakterystyczna postać dla twórczości Michała - jest to Harry. Jeśli patrzylibyśmy na książkę ze zdjęcia właśnie przez pryzmat tego milicjanta to można by o niej powiedzieć, że stanowi prequel dla serii o szalonych latach 90. Pracuje on jeszcze dla Wydziału Zabójstw Komendy Miejskiej a tworzą go wraz z nim Freddy i Zbój - niech Was nie myśli ten drugi pseudomin, to kobieta. Uwielbiam to jak autor podkreśla rolę policjantek, czy w tym przypadku milicjantek, w swoich powieściach, zwłaszcza że obsadza je w kluczowych dla prowadzonych spraw rolach.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele z fabuły, by nie psuć Wam przyjemn...

| link |
BD
2022-01-20
7 /10
Przeczytane
GA
2021-08-15
6 /10
Przeczytane
@magdalenekubiak
2020-10-07
5 /10
Przeczytane
@promyk1
2020-07-09
6 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-06-30
7 /10
Przeczytane
@ReniBook
2020-05-23
5 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2020-05-18
6 /10
Przeczytane Recenzenckie Ebooki
@Zaczytane_Strony
2020-05-10
8 /10
@fankath135
2020-04-29
8 /10
Przeczytane
@Monika_Bocwinska
2020-04-22
7 /10
Przeczytane
@asiaczytasia
2020-04-16
8 /10
@WystukaneRecenzje
2020-04-03
9 /10
Przeczytane Kwiecień 2020 100 w 2020 Recenzenckie egzemplarze
@Rozchelstana_Owca
2020-04-03
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Życie to pułapka albo raczej matnia”
× 2
#
“Kruger przez pół godziny maglował dyżurnego, żeby przypomniał sobie wszystkie szczegóły telefonu, który był bardzo krótki i brzmiał, jak ustalił tak: Dobry wieczór, dzwonię ze szpitala. Nie wi...”
#
“Pod wpływem tych nieoczekiwanych słów wszyscy członkowie narady zaczęli wyobrażać sobie postać mężczyzny przemykającego wśród grobów na pogrążonym w ciemnościach cmentarzu. Coraz intensywniejs...”
#
“W rzeczywistości jest inaczej niż na tych głupich filmach – Dagmara pastwiła się w myślach nad filmową twórczością kryminalną – gdzie genialny detektyw za pomocą swojego geniuszu rozwiązuje za...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl