Czarny flaming

Dean Atta
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Czarny flaming
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

To nie jest książka ani o byciu gotowym, ani odważnym, ani nieustraszonym. To jest książka o byciu WOLNYM. Michael już jako małe dziecko wie, że nie jest taki jak inni chłopcy. Ma tylko mamę (tata nie chce porozmawiać z nim nawet przez telefon), jego rodzice to imigranci pochodzący z zupełnie różnych kultur, a on sam od samochodów woli zabawę z koleżankami lalkami Barbie. A to tylko początek trwających lata poszukiwań własnej tożsamości i miejsca w świecie, wypełnionych porażkami i sukcesami, miłościami i odrzuceniami, a także odkrywaniem pełnego kolorów świata drag.

"Czarny flaming" to oryginalna, a jednocześnie niezwykle uniwersalna powieść, która zachwyca prostotą i wdziękiem. Została doceniona zarówno przez najostrzejszych krytyków, jak i najbardziej wymagających czytelników i stanowi powiew świeżości w literaturze młodzieżowej - perełkę, jakiej w Polsce jeszcze nie było. NAGRODZONA NAJWAŻNIEJSZĄ NAGRODĄ LITERACKIEGO ŚRODOWISKA QUEER – STONEWALL BOOK AWARD Śmiały, radosny hymn o samopoznaniu i akceptacji.
"The Bookseller"

Tytuł oryginalny: The Black Flamingo
Data wydania: 2022-09-06
ISBN: 978-83-8295-156-1, 9788382951561
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 360

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W poszukiwaniu tożsamości

5.10.2022

"Czarny flaming" Deana Atty to wyjątkowa powieść queerowa dla młodzieży. Książka ma niezwykłą, poetycką formę i odważną treść. Opowiada o Michaelu, który od dziecka czuje, że jest inny niż jego rówieśnicy. Jako nastolatek i student próbuje odnaleźć swoje miejsce w życiu i sposób na wyrażenie siebie. Warto się przekonać, jak bohater widzi świat i r... Recenzja książki Czarny flaming

@LiterAnka@LiterAnka × 16

O tym co w życiu najpiękniejsze, czyli wolności - "Czarny flaming" Dean Atta

2.10.2022

"Czarny flaming" Dean Atta Dzieciństwo Michaela naznacza nieobecność ojca, który porzucił rodzinę. Do tego chłopiec czuje się inny od wszystkich znanych mu kolegów. Wybiera lalkę zamiast błyskawicznie szybkich samochodzików i ciągle wędruje po zakamarkach siebie, by odnaleźć nieodkrytą jeszcze tożsamość... "Czarny flaming" jest historią wielowymi... Recenzja książki Czarny flaming

Pomaga być sobą

19.11.2022

„Czarny Flaming” to piękna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej tożsamości. Perełka wśród perełek, którą każdy powinien przeczytać. Ta powieść to niepowtarzalna historia głównego bohatera o imieniu Michael, którą sam bohater opowiada czytelnikowi z czułością, wyrozumiałością, taktem. Do tego wierszem białym, co wyróżnia tę książkę na tle inny... Recenzja książki Czarny flaming

Czarny Flaming

16.10.2022

Pamiętam moment, gdy po raz pierwszy ujrzałam okładkę Czarnego Flaminga. Już przy tym pierwszym zetknięciu wzbudziła ona moje zainteresowanie, a gdy zagłębiłam się w opis tej pozycji - przepadłam. Podświadomie czułam, że historia Michaela wywoła we mnie mnóstwo emocji i zapadnie w pamięci. Czy moja intuicja miała rację? O tym w tej recenzji. M... Recenzja książki Czarny flaming

Moja opinia o książce

Opinie

@kubera_anna
2022-09-23
10 /10

„To nie jest książka ani o byciu gotowym, ani odważnym, ani nieustraszonym. To jest książka o byciu WOLNYM”.
Rozpoczynając lekturę nie bardzo potrafiłam się odnieść do powyższego cytatu, ale kończąc lekturę śmiało mogę napisać, że nic więcej nie trzeba tutaj dodawać. Ten cytat wystarcza, aby opisać wszystko, z czym mamy do czynienia w książce. Niemniej spróbuję Wam choć trochę bardziej ją przybliżyć.
„Czarny Flaming” to historia Michaela, o którym można powiedzieć wszystko, ale z pewnością nie to, że jest taki jak inny chłopcy. A najpiękniejsze w tej całej historii jest to, że Michael wcale nie dąży do tego, żeby być takim, jak inni. Mike po prostu wszystko, co robi, robi w zgodzie z samym sobą. Ma jednak to szczęście, że nieważne, jakie decyzje podejmie, zawsze może liczyć na wsparcie mamy.
Michael poszukuje siebie. Poszukuje swojego miejsca w świecie. Poszukuje możliwości wyrażenia siebie. A przy tym spotyka na swojej drodze wielu ludzi. Tych dobrych, na których może zawsze polegać, ale też tych, którzy go wykorzystują i ranią. Próbuje określić swoją tożsamość, a także stawia pierwsze kroki w kolorowym świecie drag.
„Czarny Flaming” to książka inna niż wszystkie. Prosta, ale poruszająca najczulsze struny i najtrudniejsze tematy. To książka, która pokazuje, że każdy z nas ma prawo być jak Mike. Ma prawo do poszukiwania, prawo do bycia innym, prawo do bycia wolnym, a przede wszystkim praw...

× 1 | link |
@mewaczyta
2022-10-04
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Michael czuje, że nie pasuje w ramy, które narzuca mu społeczeństwo. Wychowuje go samotna matka, jego rodzice to imigranci z odmiennych kręgów kulturowych, dziewczyny nie interesują go w romantyczny czy seksualny sposób, a do swojej płci podchodzi w sposób znacznie luźniejszy, niż stereotypy by tego chciały. Nie wie kim jest, ale od małego szuka miejsca dla siebie. Przestrzeni dla swojego serca, by móc postępować w zgodzie z jego głosem. Na oczach czytelnika rozkwita. Gubi się w codzienności, ma problem z niektórymi relacjami i długo nie potrafi siebie w żaden sposób określić, ale takie już jest dorastanie. To ono pozwala nam odkryć sekrety duszy.

Opowieść o wolności i niewoli serca. Normach społecznych i wyłamywaniu się z nich. Odwadze do bycia sobą i strachu przed utratą miłości. Próbach zrozumienia własnego wnętrza i innych.

Lubię powieści, które od prozy wolą biały wiersz. A przynajmniej lubię, gdy to właśnie tak swoje światy kreuje Sarah Crossan czy Dante Medema. Dean Atta stawia bowiem na wyjątkową prostotę. Fragmenty zgrabniejsze, bardziej poetyckie pojawiają się jako wiersze stworzone przez głównego bohatera, reszta natomiast jest bardzo dosłowna i bardzo stylistycznie nijaka. To dla mnie największy minus tytułu, ale minus, który wynika z prywatnych preferencji. Cała reszta — ogromnie ważna i potrzebna. Piękna w bolesny sposób. Zdecydowanie warta poznania. Pokazuje problemy dorastania i odkrywania swojej tożsamości czy seksualności w najprostsz...

× 1 | link |
@misako.amaya
2022-09-18
6 /10

Michael już jako małe dziecko wie, że się różni od innych – nie tylko dlatego, że wychowuje go mama, bez taty. Od samochodów woli bawić się z koleżankami lalkami barbie. Przez kolejne lata Michael próbuje odnaleźć samego siebie w tym świecie pełnym kłamstw, arogancji i nietolerancji.

Czarny flaming to z pewnością coś innego na naszym rynku wydawniczym. Jest to nietypowa książka, bowiem nie znajdziemy tutaj historii opowiedzianej w typowy sposób. Powiedziałabym, że to taki bardziej pamiętnik naszego głównego bohatera. Przechodzimy razem przez wszystkie etapy jego życia – od małego chłopczyka po studenta. Przez cały ten czas Michael poszukuje własnej tożsamości. Próbuje zrozumieć swoje uczucia i to, co bardzo mnie cieszyło to fakt, że miał w tym wsparcie swojej mamy.

Jego historia wzbogacona jest również jego wierszami, choć w moim odczuciu ciężko o nich mówić jako o wierszach, czy poezji. Bardziej są to monologi, ale mogę się mylić, bowiem nie gustuję i nie czytam takich utworów.

W środku nie brakuje pięknych grafik, które bardzo pasują do całości i oddziałują na emocje czytelnika. Powiem szczerze, że wewnętrznie bardzo przeżywałam przygody Michaela i bardzo mu kibicowałam. Nic tutaj nie zostało przerysowane. Autor świetnie oddał rozterki bohaterów. Realnie przedstawił nam ich uczucia, które nimi targały.

To naprawdę dobra historia. Może w moim odczuciu nie będzie to piątka, ale naprawdę mocna...

| link |
@kobietarenesansu.kontakt
2022-10-22
10 /10
Przeczytane

“Nie daj sobie wmówić, że jesteś kimkolwiek tylko w połowie.
Nie daj sobie wmówić, że jest twoją siostrą
tylko w połowie.

Nie daj sobie wmówić,
że jesteś w połowie czarny,
a w połowie biały. Że jesteś pół Cypryjczykiem,
pół Jamajczykiem.

Jesteś pełną istotą ludzką.
Nic nie jest tak proste,
żeby było pół na pół”

__________

“Czarny flaming” to książka napisana w formie wiersza białego. To spis przemyśleń, spostrzeżeń, wspomnień. To także zbiór wierszy.

To historia chłopaka, który od dziecka wiedział, że jest innych.
To historia o dorastaniu bez jednego rodzica.
To historia o chęci przynależenia.
To historia o próbie zrozumienia samego siebie, poszukiwaniu swojego prawdziwego JA.
To historia chłopaka, który musiał mierzyć się z homofobią, rasizmem, dręczeniem w szkole.

To książka, która spodobała mi się od pierwszych stron.
To książka, która na długo pozostanie w moim sercu.
To książka, która jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
To książka, która jest po prostu arcydziełem.

Arcydziełem, na które składa się jej treść i forma.
Forma dzięki, której ta historia wybrzmiewa tak jak powinna.
Forma dzięki, której przez książkę się po prostu płynie.
Forma, która wyróżnia tę książkę spośród tysięcy innych.
__________

Ostatnio nie oceniam w skali gwiazdkowej, ale ta książka zasługuje aby napisać o niej, że jest 10/10...

| link |
@maitiri_books_2
2022-11-19
9 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2022-10-16
8 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@very.little.book.nerd
2022-10-02
9 /10
Przeczytane
@booksbybookaholic
2022-09-21
8 /10
@xbooklikex
2022-09-21
8 /10
Przeczytane
@karolina891
2022-09-16
6 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2022-09-07
7 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2022-09-28
7 /10
Przeczytane
@trancedigaeth
2022-12-19
8 /10
Przeczytane posiadam

Cytaty z książki

“Nie daj sobie wmówić, że jesteś kimkolwiek tylko w połowie. Nie daj sobie wmówić, że jest twoją siostrą tylko w połowie. Nie daj sobie wmówić, że jesteś w połowie czarny, a w połowie biały. ...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl