Czasy SecondHand. Koniec czerwonego człowiek

Swietłana Aleksijewicz
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Książka Czasy SecondHand. Koniec czerwonego człowiek
Książka Czasy SecondHand. Koniec czerwonego człowiek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus. Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią. Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.
Data wydania: 2014-10-08
ISBN: 978-83-7536-850-5, 9788375368505
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 512
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Swietłana Aleksijewicz Swietłana Aleksijewicz
Urodzona 31 maja 1948 roku na Ukrainie (Stanisławów)
Pisarka i dziennikarka tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, w 2015 roku laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swojej twórczości porusza temat...

Książki Swietłana Aleksijewicz

Wszystkie książki Swietłana Aleksijewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czasy SecondHand. Koniec czerwonego człowiek aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Uliba
2020-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane 2020

1. Jest taki moment wycofania reportażysty z reportażu, że staje się to bezosobowe.
2. Historie są przerażające i przejmujące, ale niestety autorka osiągnęła taki poziom udręczenia, że człowiek musi włączyć mechanizmy obronne i całość staje się miałka i niezjadliwa.
3. Sama tematyka niezwykle ważne i ciekawa, historie przejmujące i bolesne, ale całość zbyt przytłaczająca.

{}× 4 | link |
@bea-ta
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2018

Poruszająca. Przygnębiająca. Pobudzająca do refleksji. Niewesołych. Bo człowiek to jednak krucha istota. Bo człowieka tak łatwo zmanipulować, „zaprogramować”. Bo, mimo iż nieszczęść i tragedii spowodowanych przez rozmaite „-izmy” historia ma już w swoim worku krocie, to ciągle, na nowo, w którymś miejscu pojawia się szaleniec, zdolny pociągnąć za sobą grupę wyznawców doprowadzających do odrodzenia starego lub narodzin nowego „-izmu”. Bo, mimo naszej narodowej wręcz niechęci czy nienawiści do ZSRR, tak wiele łączy nas, Polaków, z „czerwonym człowiekiem”…

„Czasy secondhand” to wielogłosowa opowieść o pokoleniach ukształtowanych przez komunizm. Karmionych ideami, literaturą, poczuciem wspólnoty i mocarstwowością. Rozczarowanych wolnością, pogubionych, pozbawionych tożsamości, z poczuciem braku przeszłości i przyszłości.

Książka tak bardzo przepełniona jest cierpieniem, że trudno byłoby mi polecić jej przeczytanie komuś bliskiemu. A jednocześnie uważam, że jest to książka warta przeczytania.

PS
Gdzieś w okolicach dwusetnej strony zaczęły nachodzić mnie myśli o zbyt dużej obszerności książki: czy tych relacji musi być aż tyle? Czy gdyby uszczuplić książkę o 2, albo o 5 relacji to straciłaby ona na wartości czy zyskała? A także o schematyczności książek Aleksijewicz: ale czy oparcie się o dobry, sprawdzony schemat musi być złe? I jeszcze, że relacje dotyczące "afgańczyków" trochę różnią się od relacji ich dotyczących przedstawionych w "Cynkowych chłop...

{}× 1 | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Rosja

Dość długi cza było mi „nie po drodze” ze Swietłaną Aleksijewicz, choć pozytywne opinie o jej dorobku nie omijały mnie. „Czasy secondhand” to moje pierwsze spotkanie z pisarką.
Książka ta to niebywała szansa wyprawy do Rosji z możliwością przebywania pośród zwyczajnych ludzi. Wyznania bohaterów są niezwykle szczere, bardzo intymne (jak udało sie dziennikarce wydobyć to z ich wnętrza???) Swoimim refleksjami dzielą się lekarze, inżynierowie, prawnicy, robotnicy, znalazł się również polityk najwyższego szczebla na Kremlu. Ich wszystkich łączy czas przeżyty w tej samej rzeczywistości, dzielą poglądy na kierunek przyszłej Rosji. Książka przenosi w różne zakątki tego kraju, pozwala wysuchać smutnych opowieści (zdesperowanych i uważających się za przegranych) bohaterów. I nieważne, po której stronie byli w momencie, kiedy rozpadało się ich wielkie imperium - przegrani i oszukani czują się dziś wszyscy z tamtego pokolenia. Co gorsza - „wirus” jest bardzo żywotny - dotyka kolejne pokolenia......
Książka napisana z wyjątkową i wielką wrażliwością.

{}× 1 | link |
VE
2020-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-12-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
JU
2019-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czasy SecondHand. Koniec czerwonego człowiek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe