Człowiek w lustrze

Lars Kepler
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Człowiek w lustrze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Tajemniczy kierowca ciężarówki porywa wracającą ze szkoły nastoletnią Jenny. Jak się okazuje, uprowadzonych dziewczyn jest więcej – są więzione i nieludzko traktowane. Pięć lat później martwa Jenny zostaje znaleziona na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Dzięki nagraniom z monitoringu Joona Linna odszukuje naocznego świadka morderstwa. Kiedy dotknięty amnezją mężczyzna nie jest w stanie powiedzieć, co wówczas zobaczył, Linna postanawia skontaktować się z hipnotyzerem. "Lektura tej książki jest jak dawka adrenaliny, której nie możesz sobie odmówić. Kolejny przerażający thriller kryminalny z komisarzem Jooną Linną." "Litteratursiden" "Jako autor kryminałów Kepler jest trudny do przebicia, nawet na poziomie międzynarodowym." "Mariestads-Tidningen"
Tytuł oryginalny: Spegelmannen
Data wydania: 2021-11-24
ISBN: 978-83-271-6105-5, 9788327161055
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Joona Linna, tom 8
Seria: Ślady zbrodni
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 416

Autor

Lars Kepler Lars Kepler Pod pseudonimem „Lars Kepler” kryje się para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril (ur. 1967) i Alexandra Coelho Ahndoril (ur. 1966). Są oni autorami serii powieści kryminalnych z komisarzem Jooną Linną w roli głównej. Ich pierwsza książka ...

Pozostałe książki:

Hipnotyzer Człowiek w lustrze Pająk Świadek, wydanie II Piaskun Stalker Kontrakt Paganiniego Łazarz Plac zabaw Łowca
Wszystkie książki Lars Kepler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Granica między szaleństwem a złem

WYBÓR REDAKCJI
17.12.2021

„Tak, to już jest, że większość z nas przeżywa w życiu stratę […] Jakoś sobie z tym radzimy. Choć na początku wydaje się inaczej, da się jednak iść dalej”. Niegdyś zarzekałam się jak żaba wody, że nie będę czytać skandynawskich kryminałów, bo mi się nie podobają. Już kiedyś o tym wspominałam i zupełnie nie wiem, skąd ta moja awersja do nich się w... Recenzja książki Człowiek w lustrze

@gala26@gala26 × 25

W szponach psychopaty.

6.01.2022

Pierwsze rozdziały " Człowieka w lustrze " tworzą niezwykle rozbudowany wstęp. Choć ciekawy, to trudno połączyć te historie w spójną całość. Autorzy mają niezwykle gawędziarski styl pisania. Uwielbiają szczegółowe opisy i prowadzenie czytelnika za rączkę przez całą książkę. Muszę przyznać że takie zabiegi wywoływały u mnie pewien rodzaj znużenia i... Recenzja książki Człowiek w lustrze

@Malwi@Malwi × 12

Człowiek w lustrze - ja czy on?

9.12.2021

Długo nie wiadomo skąd tytuł – „Człowiek w lustrze”. Intrygujący – i z jednej strony trochę mylący, z drugiej naprowadzający na rozwiązanie (to nie spoiler 😊). Świetna seria „Ślady zbrodni” Wydawnictwa Dolnośląskiego i tym razem prezentuje bardzo dobrą sensację. Kolejna książka duetu piszącego pod nazwiskiem Lars Kepler nie jest letnim kryminał... Recenzja książki Człowiek w lustrze

@daka_portal@daka_portal × 11

Krwiście.

28.12.2021

"Człowiek w lustrze" to już kolejna książka autorów ukrywających się pod jednym nazwiskiem, które znajduje się na okładkach cyklu z Jooną Linną. To już ósmy tom i podpowiem od razu, na początku, że nie trzeba czytać w odpowiedniej kolejności. Sama robię to dość losowo i za mną dopiero połowa serii, a jednak nie gubię się w wątkach i czytam... no w... Recenzja książki Człowiek w lustrze

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Malwi
2022-01-06
8 /10
Przeczytane

Jest to bardzo hipnotyzująca powieść, z misternie nakreśloną fabułą i dobrze nakreślonym profilem psychologicznym kluczowych postaci. Na szczególną uwagę zasługuje portret zwyrodniałego szaleńca - mordercy. Napięcie w tej lekturze jest po mistrzowsku stopniowane i niepozwala czytelnikowi na zbyt długie chwile wytchnienia. Książka przeznaczona dla fanów mocnych wrażeń i niesztampowych kryminałów/thrillerów.
Zdecydowanie polecam.

× 10 | link |
@coolturka104
2022-01-08
7 /10
Przeczytane

Pod pseudonimem Lars Kepler kryje się para szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. "Człowiek w lustrze" to już ósmy tom cyklu kryminalnego z komisarzem Jooną Linną od WydawnictwaPublicat.

Wracająca ze szkoły Jenny zostaje uprowadzona przez kierowcę ciężarówki. Pięć lat później powieszono ją na placu zabaw. Świadkiem zdarzenia jest mężczyzna cierpiący na zaniki pamięci. Linna wzywa na pomoc hipnotyzera.

Opis udręki ofiar, bo porwanych dziewcząt jest więcej, wywołał fale współczucia, niedowierzania i zgrozy, bo każda niesubordynacja kończy się dla nich okrutną karą. Momentami opisy te, zdawały mi się nie do przebrnięcia. Mistrzowsko zbudowane napięcie - narastający lęk, graniczący z obłędem strach, ból, rozpacz i bezsilność.
Autorzy poruszają też problem chorób psychicznych wywołanych przez traumatyczne przeżycia. Na osobie Martina ukazali kruchość ludzkiej psychiki, która pęka, gdy doświadczamy za dużo zła. Najbardziej zaskoczyła mnie głębia psychologiczna wykreowanych postaci, ich drobiazgowe opracowanie.
Nie zapominajmy też o pracy policji kryminalnej, a zwłaszcza metod Joona, które często wymykają się poza utarte schematy. Twórcy nie cackają się z nikim i wielu dobrych ucierpi w tym odwiecznym starciu dobra ze złem. Mimo mocno rozbudowanej fabuły finalnie wszystko gładko zmierza ku odkryciu zaskakującej prawdy.

"Człowiek w lustrze" utwierdził mnie w miłości do kryminałów skandynawskich i uważam, że tworzeni...

× 8 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-02
8 /10
Przeczytane

Nie jestem miłośnikiem brutalnych thrillerów, ale jak się bać, to konkretnie. Najczęściej narzekam na to, że jaki to thriller, gdy włosy na głowie nie stają mi dęba. No to tu stanęły. Nie było łatwo, ani przyjemnie, ale przerażająco i frapująco. Wreszcie thriller pełną gębą, wywołujący gęsią skórkę, niestety perwersyjny i obrzydliwy.

Fabuła - pokręcona i nieprzewidywalna. Mocarna historia, podszyta strachem (czytelnika i bohaterów), może trochę nieprawdopodobna, ale mniejsza o to. Czyta się świetnie.

Śledztwo - takie jak lubię, powolutku, powolutku, najważniejsze są mało istotne, wydawałoby się, drobiazgi, które w umyśle genialnego detektywa prowadzą do rozwiązania.

Komisarz - błyskotliwy i uparty, z tych co nigdy nie odpuszczają. Twardziel, który dla dobra sprawy ładuje się w paszczę lwa, a innym razem może komuś wyczyścić buty.

Morderca - tajemniczy i nie do namierzenia. Wytypowałam go dwukrotnie, oczywiście za każdym razem źle. Ależ mnie autor zaskoczył i wykołował!

Ofiary - no cóż, trup ściele się gęsto, a sposób w jaki giną to sadyzm w czystej postaci. Mocnych momentów jest bez liku: a to siekiera trach, ciach, buch, piła tarczowa wrrr, czy ciało szkliste (to z wyłupionego oka) rozlewa się po policzkach. A to znowu przerażające klatki. No nie jest to opowieść dla wrażliwców.

Główny świadek - nie dość, że zalękniony i skołowany, cierpi na zespół stresu pourazowego i jeszcze dopadła go amnezja.

Przy okazji...

× 2 | link |
@landrynkowa
2021-12-13
8 /10
Przeczytane

Makabrycznie, jak tu u Keplera.
Świetnie, jak to u Keplera.
Bestialskie morderstwa młodych kobiet, wcześniej porwanych i latami przetrzymywanych na farmie. Co ma do tego dotknięty syndromem stresu pourazowego Martin? Chociaż mnie najbardziej intrygował Dennis, jego niejednoznaczne zachowanie. Był dla mnie zagadką i z miejsca przypisałam mu negatywny wydźwięk. W tym wszystkim walczący o prawdę Joona Linna, komisarz z trudną przeszłością i psychiką poharataną nie mniej niż ci, których ściga.
Jak zwykle skomplikowana fabuła, zazębiające się wątki i mnóstwo nieprawdopodobieństw. Ale to fikcja, a prawem autora jest stworzyć fabułę według własnego pomysłu.
Zakończenie nie po mojej myśli, ale cóż…
Keplera zawsze czytało mi się dobrze, a robię to od pierwszego tomu cyklu z Jooną, tym razem też lektura poszła mi gładko, o ile można w ten sposób powiedzieć o książce pełnej okropieństwa i okrucieństwa.
Znalazłam jeden lapsus stylistyczno-językowy:
„przyczyną śmierci Jenny Lind jest obustronny ucisk tętnic szyjnych w wyniku wywindowania do góry”. A można wywindować w dół?

× 2 | link |
@mala_mi
2021-12-30
7 /10
Przeczytane 2021

Nie miałam do tej pory do czynienia z twórczością tej pary ukrywającej się pod pseudonimem Lars Kepler. Muszę przyznać, że spełnia ona wszystkie cechy przypisywane skandynawskim kryminałom. Jest brutalne morderstwo, a właściwie kilka morderstw, jest śledczy z problemami jest dynamiczna akcja i mroczny nastrój.

Mimo rozrywkowego charakteru tej książki poruszone są istotne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, problemy traktowania kobiet jako własności. Zatrważające jest to, że historia umiejscowiona jest w Szwecji, która słynie z ogromnej wrażliwości na prawa kobiet. Inną rzeczą budzącą moje zdziwienie to przedstawienie sposobu pracy szwedzkiej policji. Każde działania jakiejś większej grupy śledczych wyglądają na zupełną amatorkę, tak jakby zupełnie nie mieli opracowanych procedur i sposobów działania. Mam nadzieję, że to element fikcji literackiej, bo inaczej strach tam jechać. Podobnie jest ze służbą zdrowia, a konkretnie z funkcjonowaniem psychiatrii – nożyczki w posiadaniu pacjenta oddziału zamkniętego? To się raczej nie zdarza.
Muszę jednak przyznać, że książka mimo wcześniej wymienionych niedoróbek wciąga. Sposób prowadzenia narracji jest bardzo dynamiczny – krótkie zdania i akapity pomagają wczuć się w błyskawicznie zmieniającą się sytuację bohaterów. Podobnemu celowi ma pewnie służyć używanie czasu teraźniejszego, choć mnie to trochę przeszkadzało. Prowadzący sprawę komisarz Joona Linna ma swoją wcześniejszą historię, ale jej znajomość nie jest niezbędn...

| link |
@jka
2022-07-13
8 /10
Przeczytane
@Sylwia.B
2022-03-21
8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2022-01-09
9 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2021-12-30
9 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2021-12-28
8 /10
BT
@Bozena_T
2022-01-02
4 /10
Przeczytane
@Izzi.79
2021-12-22
8 /10
Przeczytane Posiadam
@gala26
2021-12-17
8 /10
Przeczytane 2021 Literatura współczesna Moja prywatna biblioteczka Nowe wyzwanie czytelnicze 2021 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Thriller, sensacja, kryminał
@daka_portal
2021-12-09
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Czas ma tę właściwość, że rozcieńcza żałobę i sprawia, że staje się przezroczysta. Powoli człowiek uczy się radzić sobie ze zmianami; uczy się też, że życie toczy się dalej, nawet jeśli nie wygląda ono tak, jak by sobie tego życzył.
Ludzie nie są mili. Wykorzystują tylko siebie nawzajem. Nie ma prawdziwej miłości, prawdziwego współczucia, to tylko fasada i marketingowa gadka.
Powiadają, że jeśli dane drzwi się zamykają, to Bóg otwiera inne – albo przynajmniej okno. Ale kiedy niektóre drzwi zostają zamknięte, wtedy to przysłowie ma wydźwięk bardziej szyderczy niż pocieszający.
Jeśli nie możemy znieść przeglądania się we własnych wspomnieniach, nie możemy też żałować tego, co się stało i ruszyć dalej. Być może brzmi to jak paradoks, ale im bardziej staramy się ignorować bolesne chwile, które wydarzyły się w naszym życiu, tym więcej władzy mają one nad nami.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Hipnotyzer
Hipnotyzer
Lars Kepler
6.9/10
W środku grudniowej nocy psychiatrę Erika Marię Barka budzi telefon ze sztokholmskiego szpitala. Kom...
Kontrakt Paganiniego
Kontrakt Paganiniego
Lars Kepler
5.7/10
Na uszkodzonym jachcie zostaje znalezione ciało dziewczyny. Łódź należy do Penelope Fernandez, aktyw...
Świadek
Świadek
Lars Kepler
7.6/10
Okrutna zbrodnia burzy spokój w domu wychowawczym dla dziewcząt w środkowej Szwecji. Jedna z wychowa...
Piaskun
Piaskun
Lars Kepler
7.5/10
Pewnej zimowej nocy na moście kolejowym niedaleko Sztokholmu maszynista zauważa przy torach broczące...
Stalker
Stalker
Lars Kepler
8.6/10
Kiedy do policyjnej skrzynki mailowej trafia krótki film przedstawiający kobietę w oknie, wszyscy uz...
Łowca
Łowca
Lars Kepler
6.5/10
Po dwóch latach spędzonych w pilnie strzeżonym więzieniu Joona Linna, były komisarz sztokholmskiej p...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl