Dobra Pani

Sylwia Winnik
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Dobra Pani
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Zamek jak z bajki, wille w słonecznej Italii, posiadłości w Berlinie i nad Renem, podróże po całym świecie, damy dworu i jedwabne suknie… Brzmi jak doskonałe życie? Możliwe, ale z drugiej strony tego obrazu widać kobietę zamkniętą w złotej klatce obyczajów i powinności. Marianna Orańska, od niemal 200 lat nazywana Dobrą Panią, była na równi kochana i znienawidzona. Nie zamierzała się wpisywać w sztywne schematy, łamała wszelkie zasady dworskiej etykiety XIX wieku. Był to jednak okres, kiedy arystokracja uwielbiała… bale i skandale.

Nieugięta, niezależna niderlandzka królewna szybko stała się więc obiektem plotek, budząc zgorszenie. Podczas gdy władcy pragnęli się wzbogacać, ona wolała dzielić się tym, co miała, z ubogimi. Jako filantropka, która wyprzedziła swą epokę podejściem zarówno do biznesu, jak i drugiego człowieka, stała się niewygodna dla polityków ówczesnego świata. Sylwia Winnik, uznana reportażystka, stworzyła opartą na faktach niezwykłą powieść o zakazanej miłości, drodze do niezależności i życiu na własnych zasadach w świecie rządzonym przez mężczyzn. Jej karty wypełnia zapach egzotycznych podróży, ale też tęsknota za prawdziwym domem, a ten zawsze jest tam, gdzie ludzie, których kochamy.

Wydanie 1 - Wyd. Flow
Data wydania: 2024-05-15
ISBN: 978-83-8364-079-2, 9788383640792
Wydawnictwo: FLOW
Stron: 400
dodana przez: Vernau

Autor

Sylwia Winnik
Urodzona 30 sierpnia 1989 roku w Polsce (Ząbkowice Śląskie)
Polska pisarka i blogerka. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Ro...

Pozostałe książki:

Dziewczęta z Auschwitz Bezmiłość Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945 Dobra Pani Rozdzieliła nas wojna Dzieci z Pawiaka Kurierka z Tatr Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego Człowiek z bursztynu
Wszystkie książki Sylwia Winnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

𝗗𝗼𝘀𝗸𝗼𝗻𝗮ł𝗲 ż𝘆𝗰𝗶𝗲?

6.06.2024

𝐷𝑜𝑏𝑟𝑎 𝑃𝑎𝑛𝑖 to zbeletryzowana biografia królewny Marianny Orańskiej, córki Wilhelma I i Wilhelminy Pruskiej. Ta powieść to w pewnym sensie podróż w czasie śladami Marianny. Dopiero lektura książki uświadomiła mi, jak wiele miejsc opisanych w książce jest mi doskonale znanych, ale nie miałam pojęcia, jak wiele one zawdzięczają tej niezwykłej kobieci... Recenzja książki Dobra Pani

@gala26@gala26 × 24

"Dobra Pani"

6.06.2024

“Mężczyznom się wydaje, że jesteśmy dodatkiem do nich, podczas gdy mamy predyspozycje, by stać się sensem wszystkiego”. Marianna Orańska kobiet niezwykła - to o niej jest ta opowieść. Marianna przyszła na świat ponad dwieście lat temu, była księżniczką, córką króla Niderlandów Wilhelma i Wilhelminy. Była kochanym i rozpieszczanym dzieckiem, doras... Recenzja książki Dobra Pani

Królewna Marianna

16.08.2024

O Mariannie Orańskiej pierwszy raz usłyszałam od znajomej, która poleciła mi zwiedzenie pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, co uczyniłam i jestem tym miejscem zachwycona. Zwiedzanie z przewodnikiem to prawdziwa, dwugodzinna uczta, podczas której poznajemy historię i genezę powstania tego miejsca. Żal jedynie tego, że wnętrza pałacu nie przetrwały do na... Recenzja książki Dobra Pani

Świetna biografia Księżnej Marianny Orańskiej

5.06.2024

Czy, kiedy byłaś mała, chciałaś być księżniczką? Myślę, że to marzenie niejednej dziewczynki. Książka „Dobra Pani” Sylwii Winnik pokazuje, że los księżniczki do najłatwiejszych nie należał. Winnik podjęła się arcytrudnego zadania – napisania beletryzowanej biografii Marianny Orańskiej, niderlandzkiej księżniczki, która zapisała się w umysłach... Recenzja książki Dobra Pani

ES
@stachowicz.edyta90
× 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2024-09-14
8 /10
Przeczytane

Każda z nas będąc dziewczynką w pewnym momencie marzyła o byciu królewną.
Była sobie królewna...
Zbeletryzowana historia życia Marianny Orańskiej, pięknej, bogatej i mądrej niderlandzkiej królewny - filantropki. I nieszczęśliwej.
Okazuje się, że bycie królewną jest przereklamowane.
Powieść napisana rzeczowym językiem, w stylu raczej reporterskim, rzetelnie przedstawia główne wątki życia Marianny, dobrej pani, kobiety niezwykłej, wyrastającej ponad czasy, w których przyszło jej żyć.

× 5 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2024-07-06
8 /10
Przeczytane

"W całym ary­sto­kra­tycz­nym świecie peł­nym po­zo­rów może wła­śnie ich mi­łość jest tym pier­wiast­kiem praw­dzi­we­go życia."

Sylwia Winnik przybliżyła nam wyjątkową postać, która zapisała się w pamięci społeczeństwa jako Dobra Pani. To historia królewny Marianny Orańskiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i Fryderyki Luizy Pruskiej. Była jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci kobiecych swojej epoki, równocześnie kochana i znienawidzona. Nie aprobowała sztywnej dworskiej etykiety, a swoim sprzeciwem wobec niej narażała się na nieprzychylność otoczenia. Pragnęła kochać i być kochaną. Uwięziona w nieszczęśliwym małżeństwie z pruskim królewiczem, podjęła odważną decyzję, by podążyć za swoim sercem.

Zanurzamy się w czasy wielkich przemian zachodzących na świecie. Autorka z wyczuciem oraz ogromną wrażliwością oddaje atmosferę tego okresu, portretując społeczeństwo ich mentalność, ze szczególnym uwzględnieniem trudności, z jakimi borykały się kobiety. W trakcie lektury w mojej pamięci odżywiały wspomnienia z pięknego Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, który miałam okazję kiedyś zwiedzić. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że zawdzięczamy jej o wiele więcej. Dbała nie tylko o rozwój gospodarczy swoich włości poprzez szereg inwestycji, ale również o gospodarkę i drogi. Z ciekawością odkrywałam mniej znane fakty, wzruszałam i współczułam się w chwilach cierpienia i rodzinnych tragedii. To piękna, poruszajaca op...

× 2 | link |
@meryluczytelniczka
2024-08-16
7 /10
Przeczytane

"Dobra Pani" Sylwii Winnik nie jest przesłodzoną biografią o pięknej i mądrej królewnie, lecz solidną powieścią opartą na życiu kobiety, którą warto poznać.

× 2 | link |
@paulina.orkisz
@paulina.orkisz
2024-05-25
9 /10

Przed lekturą „Dobrej Pani” nie miałam bladego pojęcia o niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej. A Wy słyszeliście wcześniej o tej kobiecie?

Niejedna mała dziewczynka marzy o tym, aby zostać królewną, choć wówczas nie spodziewa się, iż życie kobiet pochodzenia arystokratycznego bardzo często jest dalekie od beztroskiego, a dobór strojów czy biżuterii nie są ich jedynymi problemami.

Żyjąca w XIX wieku Marianna Orańska miała całkiem przyjemne dzieciństwo, była oczkiem w głowie swego taty – króla i na wiele mogła sobie pozwolić. Jej problemy rozpoczęły się w momencie wyboru małżonka. Niegdyś w zawieranych związkach nie było mowy o miłości, były one niejako porozumieniem zawieranym pomiędzy rodzicami męża i żony, tak aby jedno i drugie wżeniło się w inny szanowany ród. Mimo, iż Marianna znalazła młodzieńczą miłość, która wydawać by się mogło, może przezwyciężyć utarte konwenanse, musiała poślubić tego, którego wybrali jej rodzice. I choć zaczęła darzyć swego małżonka uczuciem, to szybko ono wygasło, ze względu na zdrady oraz wykorzystywanie jej zaufania, których on się dopuszczał.

Marianna była inteligentną kobietą, która wiedziała, czego chce od życia. Mimo, iż w ówczesnych czasach kobiety były lekceważone, traktowane jako te mające rodzić potomków, nie dopuszczano ich do głosu, to królewna Marianna chciała przełamać królewskie etykiety. Jako jedna z nielicznych zażądała od swego małżonka rozwodu i zdecydował...

| link |
@d.kus
2024-05-28
10 /10



Całe życie walcząca o miłość, próbująca wyrwać się z ram arystokracji, stawiająca opór wobec roli kobiet na królewskim dworze. Marianna Orańska - DOBRA PANI.

Dziś, kiedy piszę tę recenzję, w Dzień Matki, myślę, że to przykład najlepszej mamy: kochającej, troskliwej, walczącej o dobro dzieci (nie tylko własnych). Mawiała: "Nie przyszłam na świat, by mi służono, tylko bym ja mogła służyć innym". Jak Maryja, symbol matki cierpiącej.

Księżna Marianna to kobieta z wielką wiarą, charyzmą, radością (którą próbowano tłamsić sztywną, pruską etykietą). Artystyczna dusza, mądra, wrażliwa, kochająca naturę i sztukę. Zmagająca się z niesprawiedliwością i odrzuceniem. Dla niej liczył się człowiek, nie polityka. Jednak świat uważał inaczej. Wykazywała się niezwykłą odwagą, chociażby przeciwstawiając się regułom. Jednała sobie ludzi, rozkochiwała ich w sobie dobrem i szczerością. Miała jedno marzenie - by być zwykłą kobietą, która może kochać kogo chce i żyć w zgodzie ze sobą, bez przypinania jej łatek i arystkratycznych reguł.

Jako dziewczyna - radosna, żywiołowa, siebie pewna,
Pełna bólu i sprzeciwu do świata - jako królewna.

Szukająca miłości. Chciała być tylko kochana.
Pragnęła wyfrunąć do świata, a nie w klatce być trzymana,

jak ptak, co na uwięzi nie jest szczęśliwy,
ku wolności ma swoje podrywy.

Marianna, gdyby mogła wybierać,
wolałaby zwykłą dziewczyną pozo...

| link |
SZ
@l.szarna
2024-05-17
8 /10
Przeczytane 2024

„Gdy kogoś zabraknie, ślady stóp z przeszłości stają się bardzo cennym drogowskazem i ostoją. Niekiedy są wszystkim, co pozostaje."
Sylwia Winnik znana jest z tego, że potrafi w piękny sposób przekazać nam opowieść o historycznych wydarzeniach czy osobach. Tym razem przenosimy się w czasie do roku 1882 by poznać Mariannę Orańską.

„Świat przywiązywał wagę do pozorów. Nikogo nie obchodziło, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami komnat, najważniejsze, że na zewnątrz wszystko wyglądało tak, jak powinno.”
Marianna Orańska kobieta o pięknej duszy i wielkim sercu, która nie dawała się zamknąć w dworskie zasady i wytyczne.
Kochała męża Albrechta i przez wiele lat wybaczała mu zdrady, jednak życie w takim małżeństwie okazało się w pewnym momencie za trudne.
Gdzie się nie pojawiła tam zjednywała sobie ludzi, potęgując niechęć dworu królewskiego .
Kierowała się w życiu sercem i intuicją, nie bała się zawalczyć o swoje szczęście jednak za wolność zapłaciła wysoką cenę.

„Życie jest pełne burz i bólu.”
Sylwia Winnik stworzyła piękną powieść obyczajowo-historyczną. Dobrze oddała klimat tamtych czasów, przenosząc czytelnika na dziewiętnastowieczny dwór królewski. „Dobra Pani" to opowieść o kobiecie, która walczy o miłość, o szczęście, o innych ludzi wbrew temu co myślą bądź mówią o niej inni. Nie boi się zaryzykować wszystkiego kiedy jej serce zaczyna mocniej bić, wrażliwa na krzywdę ...

| link |
@kama.1979
2024-05-21
8 /10



⭐ Współpraca barterowa/reklama
@wydawnictwoflow ⭐

"Nie przyszłam na świat,by żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie".

"Dobra Pani"@sylwia.winnik.official to opowieść o życiu królewny Marianny Orańskiej oparta na faktach.
Jest to piękna, wciągająca powieść, którą czyta się z wielkim zaciekawieniem i przyjemnością.
Jest to historia o mądrej i niezwykle silnej kobiece, która żyjąc w XIX wieku nie bała się plotek,skandali na swój temat, nie bała się łamać wszelkich zasad i etykiet dworu królewskiego i żyć po swojemu. Żyć tak jak podpowiadało jej serce i rozum.
Nie tolerowała wyzyskiwania ludzi i złego traktowania służby przez co miała wrogów również wśród najbliższych.
Kiedy inni władcy chcieli tylko pomnażać swoje majątki,Marianna poprzez inwestycje potrafiła wzbogacić siebie, ale również dzielić się tym co miała z biednymi. Była kobietą, która dużo dawała od siebie za co ludzie ją pokochali i nazywali Dobrą Panią.
Życie królewny to nie tylko szczęście. Jak każdy musiała również radzić sobie z bólem i stratą bliskich osób w tym dzieci. A i w małżeństwie nie do końca była szczęśliwa.

"Dobra Pani" to książka trochę smutna, nostalgiczna, emocjonująca, ale i dobrych momentów w niej nie brakuje. To historia, która pokazuje nam, że warto otworzyć swe serce dla innych, warto dążyć do realizacji swoich celów pomimo kłód, które życie stawia nam pod nogami. Warto kochać siebie i ludzi,a myślę, że w dzisiejszych ...

| link |
@poczytane1
2024-05-31



Dobra Pani to piękna wzruszająca i niezwykła opowieść o cudownej kobiecie. Inteligentnej dobrej pełnej empatii i wielkim sercu. Kobiecie wyprzedzającej swoje czasy,
Myślę że gdyby Marianna Orańska urodziła się w naszych czasach ze swoją inteligencją osiągała by sukcesy na skalę światową. Swoją odwagą siłą i determinacją biła uwczesnych mężczyzna na głowę. Nie pozwoliła sobą manipulować ani zapędzić się do roli głupiutkiej żony. Cały czas włączyła.
Jestem zachwycona, jest to historia od której ciężko się oderwać. Przyznam szczerze, że w trakcie czytania kilka razy pękło mi serduszko. Zwłaszcza gdy uświadomiłam sobie, że nie jest fikcja literacka, a historia kobiety ktorej życie nie oszczędzało. Czasami zastanawiam sie ile można znieść w życiu i jak dużo mamy w sobie siły by walczyć o lepsze jutro. Łzy zamazywały mi strony książki, emocje sięgnęły zenitu. Całości dopełniły cudowne opisy ówczesnej architektury, ogrodów a także oryginalnych rzeczy głównej bohaterki Marianny Orańskiej.
Jestem oczarowana jakością napisania tej książki oryginalnym pomysłem i niesamowicie pięknym wydaniem. Tutaj pasuje do siebie wszystko.


Nie będę streszczała fabuły. Powiem jedno tę książkę musicie przeczytać. Jest to kawał pięknej wspaniałej cudownej historii którą po prostu musicie poznać. Polecam


| link |
@paulinkusia1991
2024-10-08
9 /10
@nowika1
2024-09-15
9 /10
Przeczytane
@maria
2024-07-31
10 /10
Przeczytane ➡️Rok_2024 ➡️TOP_24 audiobook FLOW retro/ vintage
@Anna_Krasniewicz_Frys
2024-07-04
9 /10
Przeczytane
@gala26
2024-06-06
10 /10
Przeczytane 2024 Literatura piękna Literatura historyczna Maj 2024 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Wyzwanie 2024
@tatiaszaaleksiej
2024-06-06
9 /10
Przeczytane
ES
@stachowicz.edyta90
2024-06-05
8 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dobra Pani. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat