Dom nie z tej ziemi

Małgorzata Strękowska-Zaremba
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Dom nie z tej ziemi
Książka Dom nie z tej ziemi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej najnowszej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka „Złodziei snów”, porusza tematy, o których trudno jest i mówić, i milczeć. Gdy Daniel poznaje Marysię, dziwną dziewczynkę z oczami błyszczącymi jak dwa lusterka, od razu czuje, że to początek jakiejś niezwykłej historii. Jego nowa koleżanka, ukryta w krzakach, obserwuje dom po drugiej stronie ulicy, co mogłoby się wydawać zwyczajną, a nawet dosyć nudną zabawą, tylko że Marysia traktuje swoje zajęcie śmiertelnie poważnie. I w dodatku jest przerażona. A kiedy chłopiec zaczyna przyglądać się temu, co ją tak wystraszyło, odkrywa w pozornie podobnym do innych domu rzeczy niezrozumiałe czy wręcz złowrogie. Zaintrygowany, postanawia pomóc Marysi wyjaśnić zagadkę. Ale czy dom nie z tej ziemi pozwoli wyrwać sobie tajemnicę? Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoją twórczość dla dzieci i młodzieży była wielokrotnie nagradzana: otrzymała m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (za książkę „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”) i wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2006 (za książkę „Bery, gangster i góra kłopotów”). Jej „Złodzieje snów” zdobyli wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008 oraz II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej; nagrodzoną książkę wpisano ponadto na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka została nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2016. Daniel de Latour – ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy, uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów. Otrzymał wiele nagród, takich jak Przecinek i Kropka czy Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy (za ilustracje do „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek). Dwukrotnie nominowano go w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku (za ilustracje do „Wyprawy do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego oraz do „Zaskórniaków i innych dziwadeł z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru). Do najbardziej znanych prac Daniela de Latoura należy cykl rysunków „Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim”.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-10-13080-8, 9788310130808
Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA
Stron: 240

Autor

Urodzona w 1960 roku

Pisarka, dziennikarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Sekcji IBBY oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Publikowała opowiadania oraz teksty dziennikarskie w „Tygodniku Solidarność”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Magazynie Literack...

Książki Małgorzata Strękowska-Zaremba

Wszystkie książki Małgorzata Strękowska-Zaremba

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dom nie z tej ziemi aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@sandrajasona
2019-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Dzieci, młodzież Przeczytane w 2019

„To tylko książka, książkom może być wszystko jedno, jak się kończą opisane w nich historie. Ale ludziom nie powinno”
Marysia jest samotną dziewczynką, która nie ma przyjaciół, kiedy pojawia się w szkole Daniel opowiada mu o tajemniczym domu, który prześladuje mieszkańców, bardzo się go boi. Nowy sąsiad z początku jej nie wierzy, ale później postanawia rozwikłać tajemnicę.
Następny problem podjęty przez autorkę również dotyczy rodziny, zmagania się z problemami. Straszny, ciemny dom skrywa tajemnicę, którą znają dzieci, która przeraża ich, która poraża nas czytających. Smutna opowieść, gdyż zagrożenie ze strony domu widzi tylko Marysia, dla dorosłych jest idealnie
Zauroczył mnie język pisarki, krótkie rozdziały, bardzo wymowne w odbiorze, budujące napięcie, kiedy razem z Danielem odgadujemy, czym lub kim jest dom. Zagadkowa magia, kiedy dom nie ma cienia, a w środku pada śnieg. Wspaniała opowieść, która uwrażliwi na krzywdę każdego, nie ukrywam nie pamiętam, kiedy płakałam czytając książkę ……

{}× 1 | link |
@Matylda_Saresta
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Co może choćby najbardziej rozpaczliwy krzyk, gdy nikt go nie słyszy?"

Nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia ta powieść, jak cudownie mroczna Lilana, ale i tak jest dowodem na niesamowity talent autorki i schizofreniczną narrację - wydaje nam się, że wiemy, o czym czytamy.
A tu jednak nie do końca.
Zdecydowanie dla młodszych odbiorców historia pełna złej magii, przyjaźni, wytrwałości i smutnej prawdy.

Polecam.

{} | link |
MI
2018-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Dom nie z tej ziemi”- Małgorzata Strękowska-Zaremba

Książka Mówcie mi Bezprym
Mówcie mi Bezprym Grażyna Bąkiewicz
{}8/10
Słyszeliście o Bezprymie? Obiło się coś o uszy? Nie róbcie s...
Książka Polscy superbohaterowie. Król Jan III Sobieski
Polscy superbohaterowie. Kr... Małgorzata Strękowska-Zaremba
Seria Polscy Superbohaterowie opowiada o niezwykłych Polkach...
Książka Filipek i dziewczyny
Filipek i dziewczyny Małgorzata Strękowska-Zaremba
Filipek Zaskroniec, niepoprawny optymista i łobuziak, dowiad...
Książka Józef Piłsudski. Polscy superbohaterowie
Józef Piłsudski. Polscy sup... Małgorzata Strękowska-Zaremba
Urodził się w 1901 roku w Ołońcu na północy Imperium Rosyjsk...
Książka Filipek i wakacje
Filipek i wakacje Małgorzata Strękowska-Zaremba
Filipek to istny wulkan energii, a jego głowa to prawdziwa s...

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom nie z tej ziemi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}