Duszący zapach bzu

Ewelina Maria Mantycka
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Duszący zapach bzu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Fabian i Lilka próbują zbudować swój związek na kruchym fundamencie zaufania. Miłość, której się nie spodziewali, stawia przed nimi nowe wyzwania i problemy. Związek dwojga ludzi niełatwo zacząć z bagażem niepowodzeń i traumatycznych doświadczeń. Zbliżające się lato i ciepłe dni dają początek wielkim pragnieniom, które w nich drzemią.

Cały wachlarz emocji nawiedza prawnuki „szalonej wiedźmy z Ogrodowej”. Klaudia Leszczyńska po powrocie do Czarnowa przeżywa na nowo pokusy, które do niedawna były tylko wspomnieniem. Dla Rajmunda nie ma w życiu nic ważniejszego niż jego dzieci, ich dobro i zapewnienie im bezpieczeństwa. Duszący zapach bzów rosnących niegdyś za spichlerzem przy dworku przypomina o zagadkowej śmierci dziewczynki, którą lata temu pochowano w rodzinnej mogile.

W tle dziadek Janek snuje opowieści o prababce Rozalii, która w oczach syna była zupełnie inna niż plotki głoszone o niej w okolicy. Jej prawnuki starają się odkryć, dlaczego tak bardzo kochała miejsce, w którym ją skrzywdzono…

Data wydania: 2021-10-21
ISBN: 978-83-7835-681-3, 9788378356813
Wydawnictwo: Videograf
Cykl: Saga rodziny z Ogrodowej, tom 2
Stron: 448
dodana przez: katapika

Autor

Ewelina Maria Mantycka Ewelina Maria Mantycka pochodzi z malowniczej wsi Gościeradów na Lubelszczyźnie. Ukończyła Informację Naukową i Bibliotekoznawstwo na UMCS, tylko po to, aby zawsze być blisko swojej pasji – książek. Kolekcjonuje je nałogowo, buszuje po starych bazar...

Pozostałe książki:

Mój do zapomnienia Słoneczniki po burzy Duszący zapach bzu Kazik Bukiet pełen róż W poszukiwaniu konwalii Good Boy. Bajka o zniszczonym chłopcu On jest mój Lek na miłość Wianek ze stokrotek Szczęście utkane z babiego lata Szczęście w pudełku po zapałkach Burza w nim Protegowana
Wszystkie książki Ewelina Maria Mantycka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co się stało z Izą?

11.09.2022

Kiedy sięgałam po pierwszą część Sagi rodziny z Ogrodowej byłam przekonana, że autorka zamknie losy Żmudzkich i Leszczyńskich w trzytomowym cyklu. A tymczasem powstało aż pięć części tej sympatycznej historii, w której przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i wciąż upomina się o uwagę potomków Rozalii Żmudzkiej mieszkających w starym dworku w Czarn... Recenzja książki Duszący zapach bzu

Rodzina z Ogrodowej

20.11.2021

Długo kazała nam czekać Pani Ewelina Maria Mantycka na kontynuację Sagi rodziny z Ogrodowej. Słoneczniki po burzy, bo taki tytuł ma pierwszy tom dane mi był przeczytać w 2019 roku, a więc strasznie dawno temu. Nie lubię tak długo czekać, bo czytam dość dużo i zawsze mam obawy, że nie będę pamiętała o bohaterach i wydarzeniach, które miały miejsce ... Recenzja książki Duszący zapach bzu

@rudemysli71@rudemysli71 × 1

Piękna historia

19.11.2021

„Duszący zapach bzu” to drugi tom Sagi rodziny z Ogrodowej, który przedstawia nam dalsze losy bohaterów z tomu pierwszego. Lilka po trudnym i traumatycznym małżeństwie odnalazła wreszcie szczęście i spokój u boku Fabiana, który ją rozpieszcza. Nadal dręczą ją duchy przeszłości, ale próbuje na nowo zaufać i zbudować udany związek. Moje serce aż p... Recenzja książki Duszący zapach bzu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2023-06-18
Przeczytane

Zaskakujące, że drugi tom sagi rodzinnej jest znacznie lepszy niż pierwszy. Zapewne jest to zasługa postaci, która pojawiła się w powieści, a jest nią klaudia Leszczyńska. Kobieta wróciła do rodzinnych stron z dalekiej Japonii, gdzie mieszkała kilka lat. Jest z zawodu fotografem, w związku z tym podóżowanie ma wpisane w pracę. Powrót w rodzinne strony, to szansa na spokojny wypoczynek, ale w przypadku Klaudii jest coś co dręczy ją od lat. Kobieta nie może pogodzić się z tajemniczą śmiercią Izy, jej siostry. Podejmuje wiec swoje śledztwo.
W powieści oczywiście nie brakuje ciągu dalszego relacji między Lilką, a Fabianem.
Ciepła opowieść o rodzinnych losach , która jak to w rodzinie pełna jest zakrętów losu, dramatów, ale i chwil pięknych. Szczególną symaptią obdarzyłam dziadka janka, który jak na nestora rodu ma swoje zdanie w każdej sprawie. Jego postać naprawdę ożywia powieść.
Warte także podkreślenia jest to, że autorka postawiła na relacje rodzinne, na wsparcie jakim się obdarzają poszczególni członkowie, nawet wtedy, gdy nie do końca jest im po drodze.
I jak miałam mieszane uczucia po pierwszej części, to teraz z chęcią zajrzę na podwórko dworku, aby sprawdzić co też tam się wydarzyło.

× 3 | link |
@madbed
2021-11-19
10 /10
Przeczytane

To drugi tom sagi rodzinnej osadzonej w realiach współczesnej polskiej wsi. Kontynuacja losów rodziny z ulicy Ogrodowej.
Poznajemy dalsze losy rodziny Leszczyńskich i Żmudzkich.
Lilka i Fabian próbują zbudować związek.
Liliana po nieudanym małżeństwie chce znowu być szczęśliwa. Nie jest im łatwo, gdyż oboje mają ogromny bagaż przykrych doświadczeń.
Do Czarnowca przyjeżdża Klaudia Leszczyńska, która postawiła sobie za sprawę pierwszorzędną rozwiązanie zagadki sprzed lat śmierci jej małej siostry.
W tej części uwaga skupia się po trosze na wspominkach o babci Rozalii czyli "Czarownicy z Ogrodowej".
Te opowieści wciągnęły mnie całkowicie. Chociaż chciałabym ich więcej. Jestem tak ciekawa tej historii.
Co takiego wydarzyło się wiele lat temu? Dlaczego Rozalia tak kochała miejsce, gdzie została tak skrzywdzona? Co stało się z dziewczynką? Co z tym wszystkim mają wspólnego bzy?
Tajemnica Rozalii jest tak ciekawa, chciałabym już odkryć dlaczego tak jej nienawidzieli, wiedząc, że nie miała wyboru i musiała usługiwać wrogowi.
Jednocześnie tajemnica śmierci dziesięcioletniej Izy zaintrygowała mnie i razem z Klaudią chciałam dotrzeć do prawdy.

Tak jak i w poprzednim tomie tu również mamy drzewo genealogiczne rodu Żmudzkich. Dzięki temu łatwiej nam dopasować bohaterów, połączyć nam ich więzi z poszczególnymi członkami rodziny.
Pierwszy tom pochłonął mnie całkowicie.
Jednak to drugi tom stworzył piękny obraz odpowiedzi i rozwinięci...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-11-18
10 /10
Przeczytane

Niesamowicie miło jest, kiedy możemy powrócić do bohaterów, których sie polubiło z części pierwszej. A jeszcze bardziej miło, kiedy książka nie utraciła ani kszty uroku. Wciąż potrafi nas zaskakiwać, jej porównania wciąż nas hipnotyzują, a my czujemy, że jest miejsce w którym można się zatracić.
Taka jest właśnie Saga rodziny z Ogrodowej. Przyciągająca, poruszająca i prawie taka jak z babcinych opowieści, kiedy to przed snem opowiadała najnowsze relacje z życia wzięte.
W tej części Fabian i Lilka będą chcieli ułożyć sobie jakoś to wspólne życie. Trzeba przyznać, że żadnemu z nich nie jest łatwo, bo przeszłość wciąż gdzieś tam szumi między drzewami. Najważniejsze będzie u nich zaufanie, któremu ciężko jest sprostać. Jednak czy znajdą w sobie tyle siły i odwagi, że przetrwają czas próby?
W książce rozpocznie się również małe dochodzenie, któremu podda się Klaudia. Wciąż nie potrafi przeboleć zaginięcia swojej siostry Izy. Wierzy, że gdzieś tam musi kryć się jakieś rozwiązanie i tylko ona jest na tyle uparta, by je odkryć. By w końcu osiągnąć upragniony spokój. Rajmund też nie ma łatwo, bo praca przy bliźniakach zaczyna go wykańczać. Wie, że potrzebuje pomocy, jednak najgorzej jest o nią poprosić.
Również wrócimy do chwilowych czasów wojny w których żyła Rozalia. To była prawdziwa szalona kobieta, która nie bała się wyzwań, tylko brała je na klatę. Cały stos wzlotów i upadków utkanych na kartach powieści. Wszelkiego rodzaju pragnienia, pokusy, zakazane uczuc...

| link |
@tomzynskak
2021-11-02
9 /10

Na „Duszący zapach bzu” autorka kazała nam troszczkę czekać. Jednak zdecydowanie było warto!
Tak naprawdę przepadłam już od pierwszej strony i ciężko było mi się oderwać od losów potomków „wiedźmy z Ogrodowej”. Jak w poprzedniej części czuć sielankową atmosferę polskiej wsi, gdzie miłość i rodzina przeplatają się z tajemnicami z przeszłości. Bohaterowie są pełni emocji i jak najbardziej rzeczywiści.
Miłość Fabiana i Lilki rozkwita. Powoli przesuwają granicę, a Lilka stara się otworzyć na nową miłość i zaufać mężczyźnie tak jak zrobiła to jej córeczka. Jednak w tej części prym wiedzie burzliwe życie Klaudii i jej śledztwo w sprawie zaginięcia małej Izy. Tragedia wstrząsnęła domem Leszczyńskich lata temu, jednak do tej pory członkowie rodziny się z nią nie uporali. Dlatego Klaudia postanowiła dowiedzieć się jak najwięcej o zaginięciu swojej siostrzyczki.
Jednak co najbardziej spodobało mi się w tej części to retrospekcje czasowe dzięki, którym możemy lepiej poznać historię Rozalii Żmudzkiej. Widzimy jak wojna wyniszczała tę kobietę. Widzimy jej siłę i upór, który jest dziedziczony przez wszystkie kobiety w rodzinie. Rozalia za wszelką cenę walczyła o odbudowanie swojego dworu, ale i przede wszystkim o życie.

Sięgają po „Sagę rodziny z Ogrodowej” zapewnicie sobie wieczory pełne emocji, gdzie będziecie się śmiać, ale i momentami smucić. Ja już czekam na olejną część i nie mogę się doczekać, aż wpadnie w moje ręce.
...

| link |
@asiazaleska
2023-07-04
8 /10
Przeczytane

W drugiej części poznajemy więcej sekretów rodziny z ulicy Ogrodowej.Autorka rzuca trochę więcej światła na losy Rozalii,matki dziadka Jana.Oprócz tego pojawia się wątek kryminalny w związku z tajemniczą śmiercią Izy,siostry Klaudii i Raja.Gorąco polecam!!

| link |
@ewazia64
@ewazia64
2022-10-24
8 /10
Przeczytane
@alinaz5
2022-03-18
6 /10
Przeczytane
@angell15
2021-11-27
9 /10
Przeczytane
@rudemysli71
@rudemysli71
2021-11-20
9 /10
Przeczytane
@Izzi.79
2021-11-19
9 /10
Przeczytane Posiadam
@jelonka11
2021-10-24
7 /10
Przeczytane
@malgosia311
2022-04-01
8 /10
Przeczytane
@Moncia_Poczytajka
2022-09-11
8 /10
Przeczytane 💣 Wojenne czasy 🔫 Z wątkiem kryminalnym 🕒 Zaginięcia i porwania Odwiedzamy Polskę ❤ 2022 ❤

Cytaty z książki

O nie! Książka Duszący zapach bzu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Słoneczniki po burzy
Słoneczniki po burzy
Ewelina Maria Mantycka
7.9/10
Pierwsza część barwnej sagi rodzinnej, osadzonej w realiach współczesnej polskiej wsi. Liliana Kło...
Bukiet pełen róż
Bukiet pełen róż
Ewelina Maria Mantycka
8.8/10
Ewelina Maria Mantycka, Saga rodziny z Ogrodowej. Tom 3: Bukiet pełen róż Stary dworek na Ogrodowej...
W poszukiwaniu konwalii
W poszukiwaniu konwalii
Ewelina Maria Mantycka
9.1/10
Ewa Jabłońska nie sądziła, że powrót do Czarnowa będzie dla niej taki trudny. Teraz ma swoje życie ...
Wianek ze stokrotek
Wianek ze stokrotek
Ewelina Maria Mantycka
9.5/10
Dwór przy Ogrodowej przynosi ukojenie jego mieszkańcom, ale skrywa też wiele bólu. Jest również sch...