Dzień rozrachunku

John Grisham
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Dzień rozrachunku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

John Grisham, jakiego dotąd nie znaliście!
Pete Banning był wzorowym obywatelem Clanton – odznaczonym bohaterem II wojny światowej, głową prominentnego rodu, dobrym chrześcijaninem gorliwie uczęszczającym do miejscowej świątyni metodystów.
Pewnego październikowego poranka obudził się wcześnie, pojechał do miasta i, zupełnie spokojny, zastrzelił swojego przyjaciela, wielebnego Dextera Bella.
Jakby morderstwo samo w sobie nie było dość szokujące, to jedynym, co Pete powiedział potem szeryfowi, prawnikom, sędziemu i ławie przysięgłych, było: „Nie mam nic do powiedzenia”. Najwyraźniej nie obawiał się śmierci i był gotowy zabrać swój prawdziwy motyw do grobu.
Niezwykła podróż na amerykańskie południe Jima Crowa i do filipińskiej dżungli w czasach II wojny światowej.
Do pełnego przerażających tajemnic szpitala psychiatrycznego i na salę sądową w Clanton, gdzie adwokat Pete’a Banninga desperacko próbuje ocalić jego życie.

Tytuł oryginalny: THE RECKONING
Data wydania: 2020-05-06
ISBN: 978-83-8125-959-0, 9788381259590
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 512
dodana przez: Justyna_K

Autor

John Grisham John Grisham
Urodzony 8 lutego 1955 roku w USA (Jonesboro)
John Grisham – amerykański pisarz i prawnik, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Grisham urodził się jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Jego rodzice byli baptystami o nowoczesnych poglądach. Ojciec pracował na budowie i uprawiał bawełnę, mat...

Pozostałe książki:

Raport Pelikana Firma Czas zabijania Darujmy sobie te święta Klient Zaklinacz deszczu Ława przysięgłych Ostatni sędzia Testament Bractwo Wezwanie Komora Obrońca ulicy Wspólnik Niewinny Malowany dom Wielki gracz Apelacja Wyspa Camino Młody prawnik Czuwanie Kancelaria Zawodowiec Dzień rozrachunku Król Afer Prawnik Wichry Camino Więzienny prawnik Bar pod kogutem Oskarżony Czas zapłaty Czas łaski Król pozwów Lista sędziego Zeznanie Demaskator Góra bezprawia Uprowadzenie Aktywista Oblicza sprawiedliwości Samotny wilk Powrót do Ford County: Opowieści z Missisipi Afera Calico Joe Wymiana Adept Król afer. Ostatni sędzia. Wielki gracz Król odszkodowań Testament, Jesienna miłość, Zdrajca w Białym Domu, Śnieżny sokół Chłopcy Eddiego Uliczny adwokat, Ocean miłości, Lot orłów, Siostra Agnieszka Ułaskawienie Zbieg Sparring partners Werdykt
Wszystkie książki John Grisham

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„I TAK SIĘ TRUDNO ROZSTAĆ”*

WYBÓR REDAKCJI
10.07.2020

Czytając tę książkę, już gdzieś w połowie zaczęłam zastanawiać się, co tu nie gra. Wszystko stało się jasne, gdy tylko jeden z bohaterów wspomniał o Williamie Faulknerze. Każdy pisarz gatunkowych bestsellerów musi chyba czasami marzyć o tym, żeby choć raz napisać książkę, która będzie „prawdziwą” literaturą. John Grisham postanowił dorównać Faulkn... Recenzja książki Dzień rozrachunku

@Rudolfina@Rudolfina × 15

Rozczarowanie Grishamem

WYBÓR REDAKCJI
21.12.2020

Powszechnie ceniony i poważany weteran wojenny Pete Banning dokonuje morderstwa wielebnego Dextera Bella. Jawna premedytacja sprawcy nie pozostawia złudzeń, że tego zdarzenia nie można określić mianem nieszczęśliwego wypadku. Sam Pete nie zdradza jednak motywu swojego działania. Rodzina mężczyzny próbuje poznać powód dla którego ich krewny postano... Recenzja książki Dzień rozrachunku

Dzień rozrachunku.

24.04.2024

"Dzień rozrachunku" autorstwa Johna Grishama to powieść, która zaczyna się od zdumiewającego aktu przemocy i rozwija się w skomplikowaną opowieść o tajemnicy, lojalności i moralności. Pete Banning, główny bohater książki, jest postacią, która wydaje się esencją wszystkiego, co najlepsze w amerykańskim południu – jest weteranem wojennym, szanowanym... Recenzja książki Dzień rozrachunku

@Malwi@Malwi × 26

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2021-04-21
7 /10
Przeczytane 2021 Zagraniczni autorzy 2021

Jakże inna książka Grishama niż te, które do tej pory przeczytałam. Nie znaczy, że gorsza , o nie. Mało w niej walki prawniczej na sali sądowej do której to autor mnie przyzwyczaił. Mocno zaś rozbudowane zostały wątki: obyczajowy i historyczny. Główny bohater Pete Banning jest bohaterem wojennym, który walczył w filipińskiej dżungli i dostał się do niewoli japońskiej. Autor ten wątek opisał dość szczegółowo. I chociaż do tej pory myślałam, że Niemcy byli brutalni, bezwzględni, okrutni o odczłowieczeni to teraz myślę, że jeszcze mogliby się uczyć od Japończyków jak można torturować i zniewalać jeńców wojennych. A myślałam, że to cywilizowany naród. Człowiek, który mimo wszystko przeżył popełnia zupełnie przez nikogo niezrozumiałe morderstwo. Jaki miał powód? Jak to się odbije na jego rodzinie, żonie, dzieciach i siostrze? Co takiego się stało, że nie można tego wybaczyć? Czytajcie, warto.

× 20 | link |
@Renax
2021-04-25
4 /10
Przeczytane Obyczajówki lepsze i gorsze

Z wielką biedą ją przeczytałam, a to dlatego, że ona po pierwsze nie jest wybitną powieścią. Grisham to sprawny rzemieślnik i chwała mu za to, ale zrobił on kardynalny błąd konstruując fabułę. Książka pozbawiona wybitnych cech artystycznych musi być ciekawa, a ta taka nie jest. Już w pierwszych stronach dowiadujemy się, że główny bohater zabił i potem cała reszta to wyjaśnianie motywów. Opisy rodziny i społeczności nie są najciekawsze. Książka miała być chyba czymś w stylu 'Zabić drozda', ale do Harper Lee jej (jemu) brakuje.
Przeczytałam ją, ale trochę z musu. Najciekawsza była część druga o młodości głównego bohatera. Wątki rodzinne poprowadzono bardzo powierzchownie. Nie jest to arcydzieło.

× 17 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-03-12
7 /10

„Dzień rozrachunku” Johna Grishama dosyć mnie zaskoczył. Spodziewałam się thrillera prawniczego, a dostałam kawał amerykańskiej historii połączoną kryminalną historią. Pewnego dnia w drugiej połowie lat 40tych XX wieku biały plantator bawełny, poważany weteran wojenny zabija miejscowego pastora. Dlaczego? Nikt nie wie, on nic nie mówi, a grozi mu za to krzesło elektryczne… I tak poprzez tę historię poznajemy dobrze uwarunkowania społeczne jakie panowały na południu Ameryki w tamtych czasach – głównie chodzi o segregację rasową. Sporo jest tu historii kary śmierci i krzesła elektrycznego, a także o czasach II wojny światowej, kiedy amerykańscy żołnierze walczyli z Japończykami na Filipinach. Intryga kryminalna sama w sobie jest dosyć prosta, ale jako że jest ona raczej tylko pretekstem do pogadania o ważnych tematach, to raczej nie ma to tutaj większego znaczenia. Co ciekawe autor zbudował ją na podstawie autentycznych wydarzeń, które kiedyś zbulwersowany amerykańskie społeczeństwo. Książkę czyta się ciekawie, pisana jest w stylu takim trochę jakby reporterskim. Polecam tym, którzy lubią akcję nie tylko na sali sądowej, ale i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o amerykańskiej historii.

× 6 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-06-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2020

Czy jest ktoś kto nie zna thrillerów prawniczych Johna Grishama, lub ich ekranizacji? „Firma”, „Raport pelikana”, „Czas zabijania” i teraz „Dzień rozrachunku” potwierdzają, że jest niekwestionowanym mistrzem tego gatunku.
Rok 1946. Niewielką społecznością Clanton w Mississippi wstrząsa zabójstwo szanowanego wielebnego Dextera Bella przez równie szanowanego bohatera wojennego Pete'a Banninga. Co nim kierowało, że popełnił tak straszną zbrodnię?
Autor, dość nieszablonowo, dzieli powieść na trzy części. Części, które mają nakreślić nam pełen obraz człowieka doprowadzonego do ostateczności, ale również pokazać jakie konsekwencje mogą spowodować tajemnice i kłamstwa.
W pierwszej popełniona zbrodnia zostaje osądzona, lecz pozostawia czytelnika z niedosytem i zżerającym wręcz pragnieniem poznania jej motywu. I mimo, że autor podrzuca nam okruchy w formie podejrzeń, czy krążących plotek, prawdę poznajemy dopiero wraz z szokującym zakończeniem.
Największe wrażenie wywarła na mnie część, w której śledzimy wcześniejsze losy bohatera, od jego szczęśliwej młodości, pełnej miłości, ale i ciężkiej pracy na plantacji bawełny, po wstrząsającą opowieść walki na froncie II wojny światowej. Okrucieństwo agresorów tego konfliktu jest nie do opisania. Głód, tortury, upokorzenia to codzienność w japońskiej niewoli.
W książkach Grishama nieodmiennie zachwyca mnie szczegółowo, z db...

× 1 | link |
@Malwi
2024-04-24
8 /10
Przeczytane
TO
@Tolpynia
2024-02-23
7 /10
Przeczytane
@Evita
2022-06-10
7 /10
Przeczytane Z biblioteki 2022
@olinka220
2022-01-06
7 /10
Przeczytane ROZRYWKA
@oczytanakryminolog
2020-12-21
5 /10
Przeczytane Recenzenckie Rozczarowania Średniaki
@Rudolfina
2020-07-10
3 /10
Na własne ryzyko
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2020-Książki Ek2020

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzień rozrachunku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat