Emigranci. Listy z czarnych miast

Sabina Waszut ...
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Emigranci. Listy z czarnych miast
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Lata 20. XX wieku – czas przemian, niepokojów i rosnących nadziei. Na początku XX wieku obietnice lepszego życia zawiodły górniczą rodzinę Bednarzy ze Śląska do Westfalii. Teraz wracają, aby zagłosować w plebiscycie. Głęboko wierzą, że ich ukochana ziemia zostanie przyłączona do Polski. Losy rodziny splatają się z burzliwą historią Górnego Śląska, a marzenia o spokojnym życiu okazują się mrzonką. Po trzecim powstaniu śląskim rodzina wyrusza w kolejną podróż – tym razem do wykrwawionej wojną Francji, która kusi górników obietnicą dobrze płatnej pracy. Czy Bednarze odnajdą szczęście na obcej ziemi? I czy listy z odległej Brazylii pomogą odzyskać nadzieję?

Listy z czarnych miast to drugi tom przejmującej serii Emigranci – pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o poszukiwaniu domu, miłości, a przede wszystkim samego siebie.
Data wydania: 2021-07-14
ISBN: 978-83-245-8470-3, 9788324584703
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Emigranci, tom 2
Stron: 296
dodana przez: Catta

Autor

Sabina Waszut
Urodzona 27 października 1979 roku w Polsce (Chorzów)
Sabina Waszut – polska pisarka, autorka powieści obyczajowych, miłośniczka śląskiej kultury. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Świętochłowicach. Studiowała w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na kierunku Tury...

Pozostałe książki:

Teraz cię rozumiem, mamo! Niezapowiedziany gość Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Narzeczona z getta Emigranci. Podróż za horyzont Ogrody na popiołach Sekretny dom Dobra-noc Emigranci. Listy z czarnych miast Sztuczny miód Rozdroża Stracone pokolenie Bar na starym osiedlu Czas ucieczki Pod stepowym niebem W obcym domu Zielony byfyj Noc pachnie chlebem
Wszystkie książki Sabina Waszut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życie na emigracji

14.01.2023

Listy z czarnych miast" to drugi tom serii „Emigranci”. Poznajemy kolejną emigracyjną rodzinę i ich tułacze losy, przenosimy się też w inny okres historyczny. Lata 20-te XX wieku. Pochodząca ze Śląska polska rodzina Bednarzy emigrowała do Westfalii. Wiodą tutaj stabilne, godne życie. Mieszkają w wygodnym domku, wśród wielu takich jak oni emigrantó... Recenzja książki Emigranci. Listy z czarnych miast

@agawastag@agawastag

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2021-07-22
8 /10
Przeczytane

Górnicza rodzina Bednarzy ze Śląska w poszukiwaniu lepszego życia wyjechała do Westfalii. Po 20 latach zbliżające się głosowanie za przyłączeniem rodzinnych stron do Polski powoduje że wracają do kraju.
Maja nadzieję że Śląsk zostanie przyłączony i nie końcu będą mogli żyć we własnym kraju. Niestety ich marzenia i oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością. Trzecie powstanie śląskie powoduje że po raz kolejny wyruszają w nieznane. Tym razem Francja kusi ich zarobkami ,dostatnim i godnym życiem. Na początku dostają umeblowane domy, jedzenie i wszystko co potrzebują. Niestety w praktyce okazuje się że za wszystko co dostali będą musieli zapłacić, a na życie prawie nic nie zostaje. Czy tym razem uda im się odnaleźć szczęście i miejsce które będą mogli nazwać domem?

"Listy z czarnych miast" to drugi tom niezwykle ciekawej i pełnej emocji serii Emigranci, gdzie tym razem poznajemy min. trudy niebezpieczeństwa pracy górników. Dużym plusem jest iż książkę można czytać bez znajomości pierwszej części mimo wszystko oba tomy w pewnym momencie się łączą. Autorka w niezwykle obrazowy sposób pokazuje nam dylematy, problemy dnia codziennego i rozterki bohaterów. Pokazuje jak decyzje rodziców wpływają na dzieci i ich życie. Nie każdemu od razu udaje się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a czasem wyjeżdżając tracimy coś bezpowrotnie. Nie brakuje tu tęsknoty za ojczyzną czy bariery językowej która utrudnia normalne funkcjonowania. Ale przede wszystkim to historia o poszukiwa...

× 8 | link |
@agulkag
2025-03-02
Przeczytane

Kolejna część serii po której spodziewałam się, że będzie ciągłoscią losów rodziny w Brazylii, a tu niespodzianka zupełnie inna historia.
Tu poznajemy rodzinę Bednarzy, których los zawiódł do Westfalii. Mocno zakorzenieni w rodzinnym Śląsku wracają po to, aby wziąć udział w plebiscycie dotyczącym przynależności tej cżęści kraju do Polski. Kolejne powstania nie przynoszą odpowiedzi co dalej, a Bednarze wyruszają na kolejną emigrację, tym razem do zrujnowanej Francji.
Autorka zagłębia się w trudne czasy dwudziestolecia międzywojennego, gdzie nowo odzyskana niepodległość nie przynosi dla wszystkich stabilizacji i nie pozwala poczuć się Polakiem. To poszukiwanie własnej tożsamosci, przynależności do kraju bez względu na to jaka była do tej pory przeszlość. To szukanie domu, choć znów nie na polskiej ziemi. To pierwsze trudne miłości, bez szans na powodzenie i przetrwanie.
Ciekawym zabiegiem było wplecienie losów brazylijskich emigrantów w losy górniczej rodziny. Pozwoliło ono zajrzeć do poprzedniej części i poczuć inny klimat, bo ten z obecnej cześci stał się jakiś bardziej mroczny.

× 4 | link |
@kasia.rzymowska
2021-08-02
8 /10
Przeczytane

"Dom jest tam, gdzie serce twoje" - te słowa są znane chyba każdemu z nas. W odniesieniu do emigrantów nabierają jest dodatkowego znaczenia. Towarzyszące, wędrującym za chlebem i lepszym jutrem, ludziom uczucie osamotnienia i braku przynależności, jest szczególnie dotkliwe. Niejednokrotnie zadają sobie pytanie, gdzie właściwie jest ich dom? Które z miejsc mogą ochrzcić tym właśnie mianem?

W powieści przedstawione są wydarzenia z lat 20. XX wieku. Walka o polskość Śląska i rodzina Bednarzy, która najpierw powraca na ojczyste (jak mają nadzieję) ziemie z Zagłębia Ruhry, a potem emigruje do Francji. Ciągnięci obietnicami lepszej przyszłości walczą o siebie wzajemnie, codziennie narażając życie w kopalni. Życie górnika bowiem, każdego dnia oznacza strach i wystawianie siebie na niebezpieczeństwo.

Jesteśmy świadkami ich rozterek, tęsknot, upadków i powstań. Wspólnie czekamy też na listy - jedyny element łączący ich z dotychczasowym życiem. Listy, które przynoszą dobre, ale i złe wieści. Te, które uskrzydlają, ale i załamują. A w końcu te, które dają namiastkę dobrego jutra ❤️

Przez tę fabułę przepłynęłam. Wciągnięta opisem wydarzeń towarzyszyłam bohaterom w lepszych i gorszych momentach, ciągle trzymając kciuki za ich lepszy los. Nie znałam pierwszej części serii, ale nie stanowiło to większego problemu, ponieważ historia Bednarzy tylko w niewielkim stopniu łączy się z wątkiem z poprzedniego tomu.

Dla lubiących powieści z historią w tle, bę...

× 3 | link |
MA
@malka200
2024-08-08
7 /10
@MalaMi_2
2023-06-29
7 /10
Przeczytane
@agawastag
@agawastag
2023-01-01
5 /10
Przeczytane
@jagodabuch
2022-06-08
7 /10
Przeczytane
@Catta
2022-05-01
7 /10
Przeczytane Powieść o XIX i XX U M&J Półka M Śląsk i Zagłębie
PO
@POZIOMKA
2022-04-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Basia miała rację, przeszłość trzeba zostawić za sobą. Nie warto jej dźwigać na ramionach, bo szybko człowiek ugnie się pod jej ciężarem.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Emigranci. Podróż za horyzont
Emigranci. Podróż za horyzont
Sabina Waszut ...
7.7/10
Pierwszy tom przejmującej sagi o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi Galicja, rok 1902. Niepiśmi...
Pod stepowym niebem
Pod stepowym niebem
Sabina Waszut
7.2/10
Na stepach Kazachstanu rośnie piołun, a czy rozkwitnie tu miłość? Stanisławów, rok 1940. W bezsenn...
© 2007 - 2025 nakanapie.pl