Narzeczona z getta

Sabina Waszut
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Narzeczona z getta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Własnością młodego małżeństwa staje się stara, zagadkowa szafa. Barbara, której przeszłość też skrywa wiele tajemnic, pragnie odkryć, kim byli pierwsi właściciele antyku. Trafia do Sławkowa, miejscowości leżącej w Zagłębiu Dąbrowskim, tam dowiaduje się, że mebel należał do rodziny żydowskiej. Dalsze poszukiwania doprowadzają Barbarę do Mikołaja, pasjonata historii i opiekuna żydowskiego cmentarza. Z płyt nagrobnych i starych dokumentów powoli odsłania się historia Sary, żydówki zakochanej w goju – synu miejscowego szklarza.
Czy ich zakazana miłość zdołała przetrwać wojnę i holocaust?




Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-245-8404-8, 9788324584048
Wydawnictwo: Książnica
Stron: 304
dodana przez: monica

Autor

Sabina Waszut Sabina Waszut
Urodzona 27 października 1979 roku w Polsce (Chorzów)
Sabina Waszut – polska pisarka, autorka powieści obyczajowych, miłośniczka śląskiej kultury. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Świętochłowicach. Studiowała w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na kierunku Tury...

Pozostałe książki:

Teraz cię rozumiem, mamo! Niezapowiedziany gość Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Narzeczona z getta Emigranci. Podróż za horyzont Rozdroża Dobra-noc Emigranci. Listy z czarnych miast Ogrody na popiołach Sekretny dom Sztuczny miód Pod stepowym niebem Bar na starym osiedlu W obcym domu Zielony byfyj
Wszystkie książki Sabina Waszut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co kryje stara szafa?

WYBÓR REDAKCJI
10.04.2020

Sabina Waszut ma świetne pióro, nie ma co do tego wątpliwości. „Narzeczona z getta” długo czekała na swoją kolej, jak dobrze, że w końcu się doczekała 😊 Z autorką nie miałam okazji się wcześniej zaprzyjaźnić, teraz postaram się to nadrobić. Jeśli lubicie, bądź akurat teraz macie ochotę na dobrą obyczajową lekturę z historią w tle, to sięgnijcie po... Recenzja książki Narzeczona z getta

@Nina@Nina × 25

Stara szafa z duszą

22.02.2020

To, że przeszłość zasnęła, nie oznacza, że umarła. Bardzo dużo dobrego słyszałam o książkach Sabiny Waszut, które niezmiennie wzbudzają zachwyt czytelniczek, chociaż muszę przyznać z przykrością, że dotychczas żadnej nie przeczytałam. Autorka ma za sobą bardzo udany debiut literacki. Jej „Rozdroża” były nominowane do Nagrody Literackiej Eur... Recenzja książki Narzeczona z getta

@gala26@gala26 × 16

Historia starej szafy

15.10.2020

" Trudno nie patrzeć w ciemność, gdy ona wciąż woła." (str.48) Dwie zupełnie odmienne historie, odległe w czasie z jednym elementem wspólnym, a jest nim piękna, stara szafa. Współczesna bohaterka ma problemy z sobą i swoją osobowością. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa zmieniły jej życie całkowicie. Obwiniała się o tragedię, która wydarzyła si... Recenzja książki Narzeczona z getta

@asach1@asach1 × 10

Lekcja wdzięczności

21.05.2021

To powieść, w której akcja ma miejsce zarówno w obecnych czasach, jak i podczas II wojny światowej. Poznajemy Barbarę, kobietę, która będąc dzieckiem przeżyła rodzinną tragedię. Podczas przeprowadzki do nowego mieszkania szuka mebli do swego wnętrza, w którym po licznych podróżach z mężem chce osiąść. W ten sposób natrafia na tajemniczą szafę, któ... Recenzja książki Narzeczona z getta

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2022-09-18
Przeczytane

Szafa, mebel który jes w każdym domu. Duża, mała, kolorowa lub zwyczajna solidna drewniana. Zazwyczaj służy do przechowywania ubrań, naczyń itd. Dzieci traktują ją jako świetny schowek do zabawy. Była tez tajemnym przejściem do zaczarowanej krainy.
Szafa z powieści stała się zagadką dla młodej kobiety Barbary, która za wszelką cenę chce znaleźć odpowiedź kto był jej właścicielem. Poszukiwania prowadzą ją do Mikołaja, który jest opiekunem żydowskiego cmentarza w Sławkowie.
Dla pierwotnej właścicielki mebla miejsce to stało się na jakiś czas jednocześnie schronieniem i więzieniem, Sara bowiem tam trwała po ucieczce z getta.
Historia wojenna jakich już wiele przedstawiono na kartach książek, ale jednoczesnie inna od wszystkich. Inna, bo bohaterka Sara nie epatuje swoim uczuciem, nie narzuca go temu, ktory pochodzi spoza jej świata. Janek bowiem jest gojem. Jest za to baczną obserwatorką okrutnych wydarzeń.
I można się czepiać, że może niepotrzebny tu wątek współczesny, że mało histrorii, ale czy zawsze musi być mnogośc faktów? Czy może powinny być też takie historie, po prostu o uczuciu dla którego nie ma granic ani tych lądowych, ani kulturowych. Oceńcie sami.

× 7 | link |
@gala26
2019-12-07
9 /10
Przeczytane 2019 Wypożyczone z biblioteki Obyczajowe Z historią w tle

Niezwykła książka. Oszczędna w słowach , ale z ogromną siłą przekazu. Minimum słów, które przekazują maksimum emocji. Wspaniała podróż w czasie, w którą zabrała mnie autorka. 

× 5 | link |
@Bibliotecznie
2021-03-31
6 /10
Przeczytane

"Narzeczona z getta" Sabiny Waszut to powieść o fikcyjnych bohaterach, którzy jednak mogliby istnieć, a nawet na pewno tacy ludzie gdzieś kiedyś żyli, mieszkali i próbowali przetrwać koszmar wojny. Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej czytamy o współczesności, w drugiej o wojnie, a trzecia to podsumowanie dwóch wcześniejszych.

Barbara to współczesna bohaterka, która, trochę wbrew mężowi, sprowadza do ich nowego domu starą, przedwojenną szafę. Odnowiony i pachnący tajemnicą mebel nie daje Basi spokoju. Kobieta zaczyna intensywnie szukać informacji o poprzednich właścicielach szafy, czując, że to jakaś niesamowita opowieść. Oprócz śledztwa w tym kierunku, Basia zmaga się z emocjami dręczącymi ją po śmierci siostry, więc mąż martwi się o nią i jej zdrowie. Kiedy okazuje się, że Marcin musi wyjechać na dłużej, Basia postanawia zostać w domu i zająć się poszukiwaniami na poważnie. Co z tego wyniknie?

W drugim torze narracyjnym, tym rozgrywającym się w czasie II wojny światowej, poznajemy Sarę i jej bliskich. Opisany wojenny świat jest przerażająco realistyczny. Sara musi radzić sobie w sytuacjach, które w ogóle nie powinny zaprzątać głowy nastolatki. Tyle tylko, że wojna nie pyta o wiek. Dziewczyna codziennie musi dokonywać trudnych wyborów i uważać na każdym kroku, aby nie wpaść w łapy hitlerowców. Kiedy zakochuje się w Janku, goju, na którego nie powinna nawet patrzeć, w jej życiu wiele się zmienia. Ich najbliżsi nie ak...

× 2 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-19
7 /10
Przeczytane

Kolejna książka, która przeplata ze sobą przeszłość i teraźniejszość, przeplata ze sobą historię dwóch kobiet.

Barbara to młoda kobieta, która wraz z mężem wprowadza się do nowego domu. Przez przypadek trafia na starą przedwojenną szafę, którą jest zachwycona. Jednak z szafą związana jest pewna historia, która nawiedza Barbarę i "domaga" się odkrycia.
Tutaj zaczyna się historia Sary i Janka - Żydówki i chrześcijanina ze Sławkowa, których połączyło piękne, ale zakazane uczucie. Na wszystko to nakładają się tragiczne czasy II wojny.

Nie jest to historia prawdziwa, ale nie nieprawdopodobna. Autorka z ogromną wrażliwością i wnikliwością pokazała życie dwóch społeczności w małym miasteczku. Tam, gdzie wszyscy się znają, żyją obok siebie, ale łączenie tych dwóch kultur nie jest dopuszczalne. A mimo to miłość staje się uczuciem, które rozkwita ponad podziałami i różnicami.

To co mnie bardzo urzekło to wykorzystanie motywu starych mebli, w tym przypadku szafy. Książka ta udowadnia, że przedmioty utrwalają przeszłość, mogą nawet zagarnąć kawałek naszej duszy, który ktoś za kilkadziesiąt lat odkryje.

× 1 | link |
@reniarenia
2020-11-21
7 /10
Przeczytane

Bardzo dobra lekcja historii. To chyba w takich powieściach lubię najbardziej. Choć z drugiej strony współczesna bohaterka Basia, nie bardzo mi się podobała. Nie znoszę kłamstwa, a ta postać niestety z tego zasłynęła. Ale samą książkę warto przeczytać...

× 1 | link |
@viki_zm
2020-11-17
7 /10
Przeczytane Z biblioteki Książka papierowa 2020

Własnością młodego małżeństwa staje się bardzo stara szafa, która skrywa wiele tajemnic. Barbara, której przeszłość także skrywa wiele tajemnic, pragnie poznać historię szafy. Kobieta, która interesuje się historią za wszelką cenę chce odkryć kim byli pierwsi właściciele zabytkowego mebla. Żonie Marcina tak jak w przeszłości śnią się dziwne sny i staje się obserwatorką wydarzeń z przeszłości. Basia podczas swoich poszukiwań trafia do Sławkowa, miejscowości leżącej w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie dowiaduje się, że mebel należał do rodziny żydowskiej. Dalsze podróż przez dawne czasy doprowadza kobietę do Mikołaja. Mężczyzna, uznawany za ludzi za dziwaka i odludka, jest pasjonatem historii, ma bardzo rozległą wiedzę i opiekuje się żydowskim cmentarzem. Wraz z pomocą nowego znajomego Barbara powoli odkrywa kolejne fragmenty historii. Z płyt nagrobnych i starych dokumentów stopniowo odsłania się historia Sary. Kobieta była żydówką zakochaną w goju – synu miejscowego szklarza.
Jak potoczyły się dalsze losy zakochanych? Czy zakazana miłość młodych ludzi zdołała przetrwać wojnę i holocaust? Jak historia Janka i Sary wpłynie na teraźniejszość? Czy wydarzenia z przed kilkudziesięciu lat mogą zmienić coś w życiu Barbary i pozwolą jej pogodzić się z przeszłością?
Historia opisana w książce Sabiny Waszut wciąga już od pierwszej strony. Fabuła dziejąca się w dwóch przestrzeniach czasowych jest bardzo ciekawa, a przeplatające się wydarzenia z przeszłości Janka i Sary i...

| link |
@objazd.kulturalny
2024-02-17
6 /10
Przeczytane W domowej biblioteczce Egzemplarz recenzencki
@paulinka34038
2023-06-24
10 /10
Przeczytane
AG
@agunia.b.o.d.o1993
2023-03-15
8 /10
Przeczytane
AN
@Ania04
2021-12-30
7 /10
Przeczytane
@milalettere
2021-05-21
8 /10
Przeczytane
@milaa1988
@milaa1988
2021-01-24
6 /10
Przeczytane
@asach1
2020-10-15
7 /10
Przeczytane
@Monika_Zygadlo
2020-08-22
10 /10
Przeczytane
@lidia411
2020-05-10
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Narzeczona z getta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl