Ogrody na popiołach

Sabina Waszut
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ogrody na popiołach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Styczeń 1945. Rodzina Karola Plocha z trwogą, ale i z nadzieją oczekuje wkroczenia do Katowic wojsk Armii Czerwonej. Nikt nie wie, jak wyzwoliciele potraktują wielokulturowe miasto, w którym splata się historia dwóch narodów. Tutaj polsko-niemieckie małżeństwa – takie jak Karola i Margot – są powszechne. Miesiąc później, gdy wydaje się, że trudny wojenny czas już za nimi, do domu Plochów pukają mężczyźni z biało-czerwonymi opaskami na ramionach. Karol bez żadnego wyroku trafi a do Świętochłowic, gdzie na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego zgotowano ludziom piekło. Panem życia i śmierci jest tu znany z okrucieństwa komendant Salomon Morel.

Ogrody na popiołach to powieść o ludziach, których skazano na niewyobrażalne cierpienia z powodu narodowości, wyznania, języka, a najczęściej bez żadnego powodu. To opowieść o tuszowanej latami tragedii, która dotknęła Ślązaków, wzbudzając poczucie ogromnej niesprawiedliwości.
Data wydania: 2022-09-07
ISBN: 978-83-271-6212-0, 9788327162120
Wydawnictwo: Książnica
Kategoria: Historia
Stron: 304
dodana przez: gala26

Autor

Sabina Waszut Sabina Waszut
Urodzona 27 października 1979 roku w Polsce (Chorzów)
Sabina Waszut – polska pisarka, autorka powieści obyczajowych, miłośniczka śląskiej kultury. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Świętochłowicach. Studiowała w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na kierunku Tury...

Pozostałe książki:

Narzeczona z getta Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Emigranci. Podróż za horyzont Teraz cię rozumiem, mamo! Niezapowiedziany gość
Wszystkie książki Sabina Waszut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tylko kwiatom jest obojętne, gdzie umierają

WYBÓR REDAKCJI
20.09.2022

„Kto nie przeżył wojny, ten nigdy nie pojmie, jakie prawa nią kierują, kto nie przeżył wojny tutaj, na Śląsku, ten nie zrozumie, że nic nie jest czarno – białe". Przeczytałam w swoim życiu wiele książek o tematyce wojennej i obozowej. Wydawało mi się, że kolejna taka historia nie będzie w stanie wstrząsnąć moim światem. Tyle przecież przeczyta... Recenzja książki Ogrody na popiołach

@gala26@gala26 × 33

Ogrody na popiołach

23.09.2022

Karol i Margot Ploch z optymizmem patrzyli na kończącą się wojnę. Szybko jednak okazuje się, że dla Ślązaków, zwłaszcza których druga połówka jest Niemcem, spokój nie przyjdzie tak łatwo. Karol bez żadnego wyroku trafia do Świętochłowic-Zgody, byłego obozu koncentracyjnego, zajętego przez Armię Czerwoną. Dla niego oraz wielu tam przybyłych rozpocz... Recenzja książki Ogrody na popiołach

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2022-09-20
Przeczytane

Jest luty 1945 roku, gdy wydaje się, iż wszystko co najgorsze już jest za rodziną Plochów. Niestety do drzwi mieszkania pukają mężczyźni z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu. Bez żadnego wytłumaczenia, wyjaśnień czy wyroku Karol trafia do obozu w Świętochłowicach, gdzie panem życia i śmierci jest komendant Salomon Morel.

„Ogrody na popiołach” to niezwykle poruszająca historia o obozie o którym właściwie się nie mówi. Ja sama przyznaje, że usłyszałam o nim po raz pierwszy. Ogromnym plusem jest to, że nic tu nie jest wymyślone, a fabuła pokrywa się z faktami historycznymi. To opowieść o ludziach, których skazano na niewyobrażalne cierpienie z powodu narodowości, języka albo bez żadnego powodu. Najbardziej szokuje to, że gdy cały świat cieszył się z zakończenia wojny oni walczyli o przetrwanie. Zamknięte w obozie kobiety i mężczyźni zmuszani byli do niewolniczej pracy. Byli głodzeni, bici i upokarzani na każdym kroku. Całość pokazuje również, że nawet w najgorszych momentach nie brakowało ludzi zdolnych do zwyczajnych ludzkich odruchów. Uderzające jest również to, że winni tych zbrodni nie ponieśli kary za to czego się dopuścili, a jakiekolwiek wspominanie o obozie było zakazane. Wstrząsająca ale zdecydowanie warta uwagi.

× 7 | Komentarze (1) | link |
MA
2022-09-11
Przeczytane

"Ogrody na popiołach" to najnowsza powieść autorki o powojennym obozie w Świętochłowicach, o którym historia zapomniała.
Książka oparta jest na faktach, a osoby w niej występujące są prawdziwe. Oczywiście na potrzeby fabuły autorka dodaje bohaterów fikcyjnych czy będących zlepkiem kilku autentycznych postaci, o czym informuje nas na wstępie książki.

Obóz na Zgodzie w Świętochłowicach był pododdziałem obozu w Auschwitz.
Od lutego do listopada 1945 r. na terenie poniemieckiego obozu komunistyczny aparat bezpieczeństwa założył własny Obóz Pracy w Świętochłowicach dla „zbrodniarzy faszystowsko-hitlerowskich”. W rzeczywistości, obok kryminalistów i niemieckich jeńców, więziono tu bez wyroku sądowego ludność cywilną z Górnego Śląska i Śląska Opolskiego.
Salomon Morel był wówczas komendantem obozu, panem życia i śmierci, który mimo wyroku otrzymanego przez prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polskiej o zbrodni na ludzkości nie został wydany przez władze Izraela...
Autorka przenosi nas do roku 1945, aby zapoznać nas z rodziną Karola Płocha, która z duszą na ramieniu czeka na wkroczenie do Katowic wojsk Armii Czerwonej.
Nikt niewie czego się może spodziewać, ponieważ tu w mieście wielokulturowym małżeństwa Polsko-niemieckie to coś normalnego.
Pewnego dnia do drzwi pukają mężczyźni w biało - czerwonych opaskach i bez słowa wyjaśnienia zabierają Karola, bez wyroku do obozu w Świętochłowicach. Obozu, w którym zgotowano ludziom piekło.
Tu zac...

| link |
BL
2022-09-23
7 /10
@gala26
2022-09-20
10 /10
Przeczytane 2022 Moja prywatna biblioteczka Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Wyzwanie 2022 Literatura historyczna

Cytaty z książki

O nie! Książka Ogrody na popiołach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl