Sekretny dom

Sabina Waszut
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Sekretny dom
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziami w rękach nazistowskich przywódców.

Od 1936 roku Niemcy wdrażali politykę Lebensborn, czyli „źródło życia”. Zakładali ośrodki dla kobiet i dzieci, gdzie wychowywano idealnych aryjczyków. Sekretny dom opowiada o jednym z takich miejsc… Gdy oczekująca narodzin dziecka Ruth staje przed monumentalnym budynkiem dawnego szpitala w Kunzendorfie, ma głowę i serce przepełnione ideami, które wpajano jej od kołyski. Wierzy w Trzecią Rzeszę i z dumą przyjmuje zadanie, jakie Himmler i Hitler wyznaczyli niemieckim kobietom. Chce urodzić dziecko i pomóc w wychowaniu kolejnego pokolenia aryjskich wojowników. Tygodnie spędzone w domu matek weryfikują jej wyobrażenia. Poznaje Tobiasa Krausa, syna naczelnika miejscowego biura NSDAP, i odkrywa mroczną stronę programu Lebensborn, w który tak mocno wierzyła.

Czy w Kunzendorfie znajdzie upragniony spokój? Jakie tajemnice kryją mury ośrodka Lebensborn?

Wydanie 1 - Wyd. Książnica
Data wydania: 2023-03-08
ISBN: 978-83-271-6384-4, 9788327163844
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Matki Rzeszy, tom 1
Stron: 304

Autor

Sabina Waszut Sabina Waszut
Urodzona 27 października 1979 roku w Polsce (Chorzów)
Sabina Waszut – polska pisarka, autorka powieści obyczajowych, miłośniczka śląskiej kultury. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Świętochłowicach. Studiowała w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na kierunku Tury...

Pozostałe książki:

Teraz cię rozumiem, mamo! Niezapowiedziany gość Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Narzeczona z getta Emigranci. Podróż za horyzont Rozdroża Dobra-noc Emigranci. Listy z czarnych miast Ogrody na popiołach Sekretny dom Sztuczny miód Pod stepowym niebem Bar na starym osiedlu W obcym domu Zielony byfyj
Wszystkie książki Sabina Waszut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Sekretny dom"

23.03.2023

„Czuła się wyróżniona, gdy rządzący Rzeszą mężczyźni krzyczeli z mównic, że każde niemieckie dziecko ma teraz dwóch ojców, a tym ważniejszym jest sam Adolf Hitler". Lebensborn to niemiecka instytucja, która oficjalnie funkcjonująca od 1936 roku, jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie, nazywane „źródło życia”. Niemcy zakładali o... Recenzja książki Sekretny dom

Ludzi zawsze gubią okazywane emocje

30.03.2023

W posłowiu do powieści "Sekretny dom" autorka pisze: To wy oceniacie postawy bohaterów. Czy polubiliście Ruth, Brygid i Annabelle mimo ich światopoglądu? Czy potraficie je usprawiedliwić, wiedząc w jakim świecie dorastały? Zanim odpowiem na te pytania kilka słów o ogólnych wrażeniach po przeczytaniu książki Sabiny Waszut. Na pewno powieść "Sekret... Recenzja książki Sekretny dom

Sekretny dom

17.03.2023

„Matki Rzeszy. Sekretny dom” to pierwszy tom serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziem w rękach nazistowskich przywódców. Od 1936 roku Niemcy wdrażali politykę Lebensborn, czyli „źródło życia”. Tworzyli domy dla kobiet w ciąży, jak również ich dzieci, w których wychowywano idealnych Aryjczyków. Najnowsza powieść Sabiny Waszut, „Sek... Recenzja książki Sekretny dom

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2023-03-19
Przeczytane

Ruth oczekując dziecka przybywa do mieszczącego się w dawnym szpitalu w Kunzendorfie ośrodka Lebensborn. Wierzy w Trzecią Rzeszę i z dumą przyjmuje zadanie, jakie Himmler i Hitler wyznaczyli niemieckim kobietom jakim jest rodzenie i wychowanie kolejnego pokolenia aryjskich mężczyzn i wojowników. Niestety czas spędzony w domu matek weryfikują jej wyobrażenie o tym miejscu ale i Trzeciej Rzeszy. Nie wszystko wygląda się takie jak myślała co pomaga jej odkryć Tobias Kraus, syn naczelnika miejscowego biura NSDAP. Okazuje się również, iż program Lebensborn ma swoją mroczną stronę.

„Sekretny dom” to pierwszy tom serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziami w rękach nazistowskich przywódców autorstwa Sabiny Waszut. Główna bohaterka jest świetnym przykładem działania propagandy i siły manipulacji. Od dawna wpajana ideologia powoduje, iż jest w nią wręcz ślepo zapatrzona.

„Czuła się wyróżniona, gdy rządzący Rzeszą mężczyźni krzyczeli z mównic, że każde niemieckie dziecko ma teraz dwóch ojców, a tym ważniejszym jest sam Adolf Hitler".

Z czasem Ruth zaczyna dostrzegać obłudę systemu ale i ogrom kłamstw jakimi była karmiona. Nie jest postrzegana jako człowiek ale inkubator, który ma wydać na świat „idealne” dziecko.

To co mocno uderza w książce to iż ośrodki Lebensborn istniały naprawdę. Poruszony został tu również temat uprowadzeń i germanizacji dzieci. Te wyglądające „odpowiednio” i będące dostatecznie aryjskie były zabierane. Fałs...

× 6 | link |
@meryluczytelniczka
2023-03-30
7 /10
Przeczytane

Moje odczucia po przeczytaniu "Sekretnego domu" są następujące: czuję niedosyt. Może trzeba mi przeczytać cały cykl "Matek Rzeszy"? Dlatego lubię czytać zamknięte opowieści, a jeśli cykl, to niechaj wszystkie tomy ukazują się jednocześnie. Tylko kompletna opowieść w pełni mnie zadowoli. Chyba, że autor nie dostał szansy, żeby ją ukończyć, bo i tak bywa w literaturze.

× 2 | link |
@Bibliotecznie
2023-03-16
8 /10
Przeczytane

"Sekretny dom" Sabiny Waszut to pierwszy tom nowej serii książek o kobietach i dzieciach, które żyły tylko dla Rzeszy, wychowywane w jedynej słusznej według nazistów ideologii.

Ruth Blum, młoda Niemka, która wkrótce urodzi idealne dziecko dla wodza, przyjeżdża do Kunzendorfu, gdzie czeka na nią miejsce w elitarnym domu dla córek Rzeszy. Chociaż matka kobiety była przeciwna temu rozwiązaniu, Ruth postawiła na swoim. Mimo wyrzutów sumienia czuła się wybrana, wyjątkowa i dumna z tego, że może być częścią wspaniałego w jej oczach planu Hitlera. W domu poznała młodziutką Annabelle oraz wywyższającą się Brigid, z którymi miała zamieszkać w jednym pokoju. Szybko okazało się, że obie nowe znajome są ślepo zapatrzone w III Rzeszę i bezsprzecznie wierzą w nazistowską ideologię, w której zostały wychowane.

Ośrodek Lebensborn funkcjonuje według określonych jasno zasad. Wszystko tu zostało drobiazgowo przemyślane i zaplanowane. Fabryka małych nazistów. Kobietami zajmują się opiekunki, które czuwają nad wszystkimi aspektami życia matek. Mieszkanki domu mają swoje obowiązki, a po narodzinach dziecka nadal mogą mieszkać w domu i pracować, ale także mogą wrócić do własnego domu lub wyjść za mąż. Najważniejsze jednak są dzieci i ich dobro, a także, rzecz jasna, wychowanie w ideologii nazistowskiej.

Niesamowite jest to, że tych kobiet nikt nie zmuszał do takich, a nie innych decyzji. Uważały, że świadomie wybierają swój los, a tak...

× 1 | link |
@ewfor
2023-07-14
8 /10
Przeczytane

Po tę książkę Sabiny Waszut sięgnęłam z czystej ciekawości, ponieważ prawie w tym samym czasie ukazała się moja książka „Pamięć dla Heleny” również fabułą odnosząca się do tego samego tematu, byłam ciekawa jak ośrodki Lebensborn ukazała autorka tej powieści.

I od razu na wstępie napiszę, że bardzo mi się książka Sabiny podobała i będę ją polecała każdemu. Nasze książki różnią się podejściem do ośrodków Lebensborn, w mojej książce jest młoda Polka, która tak właściwie trafiła do ośrodka przypadkowo, ale wciągnięta w machinę ideologii boleśnie przeżyła pobyt. Natomiast bohaterką książki „Sekretny dom” jest młoda, ciężarna Niemka, która dobrowolnie postanowiła zamieszkać w ośrodku do czasu rozwiązania. Każda z tych kobiet inaczej patrzy na to co dzieje się w ośrodku i każda ma inne przekonania.

Ruth, mimo wpojonych jej od dziecka wartości niemieckich nawet nie przypuszcza, że to w co wierzy może być czymś złym. Przecież Himmler i Hitler to mężczyźni, którzy chcą dla Rzeszy tylko samego dobra. Jak można myśleć inaczej? Niestety, dziewczyna w pewnym momencie bardzo się rozczarowuje i długo nie może uwierzyć, że to co do tej pory kochała, to co było celem jej życia i to co uważała prawie za „święte” okazało się kłamstwem.

Ideologia ośrodków Lebensborn potrafiła namieszać w głowach młodych kobiet, one zachodziły w ciążę nie dla siebie, czy dla swojego męża czy partnera, ale dla Führera, dla Niemiec. Były dumne z tego, ...

| link |
@Remma
2023-06-23
8 /10
Przeczytane powieści historyczne II wojna światowa
@jovi
2023-04-09
7 /10
Przeczytane E-booki Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna
@tatiaszaaleksiej
2023-03-23
9 /10
Przeczytane
@wolinska_ilona
2023-03-17
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

(...) ludzi zawsze gubią okazywane emocje.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl