Firefly Lane

Kristin Hannah
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Firefly Lane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Kate i Tully od dziecka wspólnie zmagały się z problemami, które zsyłał im los.
Czy zdołają uratować swoją przyjaźń, której fundamenty skruszyła zdrada?
Bestseller New York Timesa, na podstawie którego Netflix stworzył popularny serial.
Wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów Słowik oraz Zimowy ogród.
Zekranizowana i dostępna na platformie Netflix.

Niespokojne lato 1974… Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu, najfajniejsza dziewczyna świata wkracza na scenę i chce się z nią zaprzyjaźnić. Tully Hart ma wszystko – piękno, mózg, ambicje.
Z pozoru różnią się tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić. Kate jest skazana na wieczne pozostawanie tą niefajną i ma kochającą rodzinę, która zawstydza ją na każdym kroku. Tully, otoczona chwałą i nimbem tajemnicy, kryje sekret, który ją niszczy. Zawierają pakt i zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze; nim minie lato, stają się Tully-i-Kate; jednym, nierozłącznym bytem.
Tak rozpoczyna się spektakularna powieść Kristin Hannah, zekranizowana w formie serialu dostępnego na platformie Netflix. Fabuła obejmuje ponad trzy dekady, a wydarzenia rozgrywają się na niespokojnym północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

Firefly Lane to przejmująca, cierpka opowieść o dwóch kobietach i przyjaźni, która stanowiła oś ich życia. Przez trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami – zazdrością, wściekłością, zranieniem, żalem. I gdy już myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.
„Poruszający i realistyczny obraz skomplikowanej, nieprzemijającej przyjaźni". - "Booklist"
"Barwna, intrygująca książka o wszystkim, co składa się na kobiece życie: o matkach i córkach, triumfach i rozczarowaniach, o ukradkowym popalaniu papierosów i tańcach przy dźwiękach ulubionych melodii". - "The Sunday Oregonian"
Data wydania: 2021-01-13
ISBN: 978-83-8139-463-5, 9788381394635
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 592
dodana przez: ejwa1960
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Kristin Hannah Kristin Hannah
Urodzona 25 września 1960 roku w USA (Garden Grove)
Kristin Hannah jest wielokrotnie nagradzaną i bestsellerową amerykańską pisarką, która zdobyła wiele nagród, m.in. Złotego Serca, Maggie, i nagroda 1996 National Reader's Choice. Hannah ukończyła wydział prawa w Waszyngtonie i prawo praktykowała w S...

Pozostałe książki:

Zimowy ogród Nocna Droga Zdarzyło się nad jeziorem Mystic Słowik Wielka samotność
Wszystkie książki Kristin Hannah

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Moc przyjaźni

9.03.2021

W ostatnim czasie na jednej z płatnych platform telewizyjnych pojawił się serial oparty na powieści Kristin Hannah zatytułowanej „Firefly Lane”. Chcąc obejrzeć produkcję filmową najpierw postanowiłam zaznajomić się z książką. Opinie czytelników na temat tej pozycji są różne, bo jak wiemy każdy ma inny gust i oczekiwania w stosunku do wybranej ksią... Recenzja książki Firefly Lane

@mag-tur@mag-tur × 6

Piękno przyjaźni

9.03.2021

Nie ocenia się książek po okładce, ja jednak często to robię, bardzo często kupuję książkę bo przecież okładka taka ładna, a treść już nie koniecznie... Z tą książką było jednak inaczej, po zakończeniu lektury nie mogłam się zdecydować co piękniejsze wydanie czy treść. 😅 Firefly Lane to historia dwóch kobiet które łączy niesamowita przyjaźń. Drogi... Recenzja książki Firefly Lane

Przyjaźń na całe życie?

11.08.2021

Przyjaźń na całe życie? Kto z Was ma taką przyjaciółkę czy przyjaciela, którzy są z Wami „od zawsze” na dobre i na złe? A może macie to szczęście, że jest ich nawet więcej i tworzycie zgraną paczkę, idąc przez życie razem? Myślę, że taka relacja jest najlepszym, co może nas spotkać. Świadomość, że mamy blisko siebie kogoś, kto nas dobrze zna, kto ... Recenzja książki Firefly Lane

Siła przyjaźni

28.04.2021

Mogę zliczyć na palcach rąk, ile razy zdarzyło mi się sięgnąć po książkę dzięki jej ekranizacji. Ostatnim razem zrobiłam tak dla książki “Firefly lane” autorstwa Kristin Hannah. Jakiś czas temu dopadło mnie przeziębienie, więc zabunkrowałam się w swoim pokoju, pod kocem i włączyłam serial Firefly lane, mogę powiedzieć, że dosłownie go pochłonęłam ... Recenzja książki Firefly Lane

Moja opinia o książce

Opinie

@ladypasja
2021-05-14
9 /10

Dziś opowieść dająca nadzieję… „Firefly Lane” Kristin Hannah pięknie wydana przez Wydawnictwo Świat Książki.

To cudowna opowieść o przyjaźni, która potrafi dać ukojenie, która wymaga poświęceń, która daje nadzieję. Niezwykła relacja wiążąca dwie bohaterki Tully i Kate. Dzieli je wiele: doświadczenia życiowe, pragnienia, podejście do życia, usposobienie, łączy tylko jedno, albo aż jedno – przyjaźń. Nić porozumienia, która zrobiła się w niezwykle trudnym okresie życia Tully, która nie raz była wystawiona na próbę. Która ma swoje blaski, ale i cienie, która czasem ciąży.

„-Pamiętasz Firefly Lane? – powiedziała Tully, ściszając głos.

Przez lata te słowa stały się hasłem, rodzajem wytrycha do wspólnych wspomnień. To był ich sposób mówienia sobie, że przyjaźń, która narodziła się, gdy miały czternaście lat – wtedy, gdy młody był David Cassidy i jedna piosenka wystarczała, by się popłakać – będzie trwać zawsze”.

To też opis dwóch rozlicznych relacji córki z matką. Jedne niemal wymarzone, oparte na fundamencie bezpieczeństwa i zaufania, drugie trudne, bolesne, wypaczone przez uzależnienie i niedające nadziei na poprawę. Jak wpłynęły na losy bohaterek? Czy miały wpływ na ich wyboru? Na ich dorosłe życie?

Bardzo mi się podobał sposób przedstawienia tła obyczajowego, zmiany zachodzące w latach 70., w Stanach Zjednoczonych… muzyka, rola kobiety w przestrzeni publicznej, przemiany poli...

× 2 | link |
@Malwi
2021-01-30
6 /10
Przeczytane

" Przyjaciółki na zawsze ".

To krótkie zdanie, właściwie , wystarczyłoby aby opisać o czym jest książka.

Dwie dziewczyny które dzieli wszystko, status społeczny, temperament, wychowanie czy ciepło rodzinne spotykają się gdy jedna z nich przeprowadza się i zostają sąsidkami. Nie od razu przypadają sobie do gustu. Ale po pewnym czasie ich znajomość przemienia się w coś głębszego - przyjaźń. Mieszkały na jednej ulicy bardzo krótko ale ich losy połączyły się nierozerwalnym węzłem na zawsze. Na dobre i na złe.

Początek powieści przypomina książkę dla młodzieży. Z czasem jak bohaterki zaczynają dojżewać książka w niezauważalny sposób przechodzi przemianę wraz z nimi.

Lektura pokazuje bardzo wiele aspektów: przyjaźń, miłość, rodzinę, ambicje, trudne wybory, poświęcenie i oddanie. To nie jest płaskie czytadło i nie jest to też lekka książka. Łatwo się zniechęcić na samym początku, ale jeśli ktoś da szansę tej powieści to jego trud zostanie nagrodzony. Zakończenie to prawdziwa petarda emocjonalna.


" Takie właśnie są najlepsze przyjaciółki. Podobnie jak siostry i matki, potrafią wkurzyć, skłonić do płaczu, złamać serce, ale ostatecznie, w krytycznej sytuacji, są przy nas i sprawiają, że śmiejesz się nawet w najciemniejszej godzinie. "

× 2 | link |
@mag-tur
2021-03-09
10 /10
Przeczytane

„Firefly Lane” to opowieść o przyjaźni, jej mocy i tego jak jedna dominująca osobowość może wpływać na drugą, i jakie w związku z tym będą konsekwencje. Jest to także książka o dokonywanych wyborach i jak na nie wpłynęła przyjaźń najpierw dziewczyn a później kobiet. Jedna z nich zostaje przebojową dziennikarką a druga całkowicie poświęca się domowym obowiązkom. Powieść ta ukazuje przyjaźń w różnych sytuacjach, gdy rodzi się w niej zazdrość i żal, pojawia się także wściekłość i uraza spowodowana zranieniem. Jak dziewczyny z Firefly Lane sobie z nią poradzą? Czy przysięga złożona sobie w młodzieńczym wieku będzie miała moc w dojrzałym życiu?

× 2 | link |
@Anjanka
2021-05-02
6 /10
Przeczytane ✅Literatura obyczajowa, romans.

Początki trochę mi się ciągnęły, ale potem już nie mogłam się oderwać. Pochłonęłam lekturę w dwa wieczory.
Teraz czas obejrzeć serial :)

× 2 | link |
EK
2022-06-01
7 /10
Przeczytane

W porównaniu innymi z historiami autorki ta opowieść jest wyraźnie słabsza, na moim podium się nie zmieści. To nie „Wielka samotność”, „Gdzie poniesie wiatr”, czy „Słowik”.
Opowieść o przyjaźni dwóch skrajnie różnych amerykańskich dziewcząt. Od wczesnej młodości aż po grób. Po drodze każda z dziewcząt, potem kobiet, przeżywa wzloty i upadki, w przyjaźni też nie zawsze bywa kolorowo, ale ona pomimo wszystko trwa. Przez dziesiątki lat. Odnoszę wrażenie, że uczucie wzajemnej przyjacielskiej miłości, jakie Tully i Kate żywią do siebie, ma taką moc, jaką ofiaruje się dzieciom, współmałżonkowi, matce. Nieczęsta sprawa.
Niestety dla mnie zbyt ckliwie i sentymentalnie, a przede wszystkim przewidywalnie. Już po kilkudziesięciu stronach wiadomo, jak z grubsza potoczą się losy obu panienek. I że przyjaźń przetrwa wbrew wszelkim przeciwnościom losu, a tych nie brakuje. Jeden charakter czarniejszy, drugi bielszy, z góry wiadomo jak która będzie postępować, czy reagować. Oczywiście jedna z bohaterek nie do końca gra czysto, ale skoro druga się na to godzi… Przypomina mi to trochę związek między Eleną i Lilą w „Genialnej przyjaciółce”. Z tym, że książka Ferrante, jak tytuł wskazuje, była dla mnie genialna, ta jest zadowalająca.
Mimo tych wszystkich mankamentów, „Firefly Lane” czyta się łatwo, szybko i z przyjemnością, wszak autorka doskonale potrafi manipulować emocjami czytelnika, co wielokrotnie udowodniła. Lekkiego pióra też nie sposób jej odmówić. I wreszcie: to powieść...

× 1 | link |
@coolturka104
2022-01-30
8 /10
Przeczytane

Królowa dramatu, czyli Kristin Hannah w "Firefly Lane" przedstawia historię przyjaźni, przyjaźni na całe życie, przyjaźni niepozbawionej wielu życiowych zawirowań, ale trwającej mimo wszystko. To tyle jeśli chodzi o główny motyw, bo znajdziemy tu również niezachwianą pewność w dążeniu do celu lub jak kto woli spełnianiu swoich marzeń, miłosne rozterki oraz różne oblicza miłości rodzicielskiej. Poruszono tu też niezwykle trudny temat, jakim jest ciężka choroba i śmierć. Trzeba być więc gotowym na rollercoaster emocji, a w pobliżu mieć spory zapas chusteczek.
Zainteresowani pewnie dobrze wiedzą, że na jednej z platform telewizyjnych pojawił się serial oparty na tej powieści.

Autorka należy do moich ulubienic, a książka jest gwiazdkowym prezentem 🥰🎁.

× 1 | link |
@Marguerita
2021-05-03
Przeczytane

„Firefly Lane” to pierwsza książka Kristin Hannah, którą przeczytałam i pierwsza od dawna, która mnie w takim stopniu poruszyła. Jest to opowieść o kobiecej przyjaźni dwóch zupełnie różnych bohaterek. Jedną z nich jest przebojowa Tully, która chcę zdobyć świat zdominowany przez mężczyzn, a druga to Katie, dla której dom i rodzina to najważniejsza część życia. Czy taka przyjaźń ma szanse przetrwać? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej powieści.

Dla mnie to wspaniała powieść, w której może odnaleźć się każda z nas. Historia dziewczyn z Firefly Lane wzrusza do łez, pociesza i sprawia, że doceniamy naszych bliskich. Bo to dzięki nim nasze życie staje się piękne i bogate.
Polecam z całego serca tę historię. Na pewno nie pożałujecie spędzonego z nią czasu.

| link |
EW
2022-02-05
6 /10
Przeczytane
AN
2022-02-21
10 /10
Przeczytane Cykle/trylogie/sagi Autor: Kristin Hannah Ekranizacje Literatura obyczajowa/romans Literatura piękna Wypożyczone z biblioteki
@justyna_
2022-01-19
7 /10
Przeczytane
@lidia411
2021-12-29
8 /10
Przeczytane
@19emilka93
2021-09-28
7 /10
Przeczytane Posiadam
@aneta.sawicka05
2021-09-24
6 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-08-11
6 /10
Przeczytane
@ruficzek
2021-07-09
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Takie właśnie są najlepsze przyjaciółki. Podobnie jak siostry i matki, potrafią wkurzyć, skłonić do płaczu, złamać serce, ale ostatecznie, w krytycznej sytuacji, są przy nas i sprawiają, że śm...”
#
“Najwierniejszym zwierciadłem jest stary przyjaciel”
#
“- Chyba matka Teresa powiedziała, że samotność to najgorszy rodzaj ubóstwa. ”
#
“Walczyłaś o to, by uwolnić się od bycia moją córką, ale jednocześnie nie wiedziałaś, jak być sobą, natomiast ja bałam się Cię wypuścić. To krąg miłości. Żałuję tylko, że wtedy tego nie dostrze...”
#
“Jedyny sposób, by przetrwać, to cieszyć się dobrymi chwilami i nie rozpamiętywać za długo tych złych. ”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl