Flirt z Melpomeną

Tadeusz Boy-Żeleński
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Flirt z Melpomeną
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jest to po prostu zbiór felietonów teatralnych drukowanych w krakowskim "Czasie" pomiędzy miesiącem marcem 1919 a marcem 1920. Tak, czytelniku: "flirt", który cię skusił na okładce, jest czysto intelektualny; a jeżeli znajdzie się w tej książce jakaś półdziewica, to jestem nią chyba ja sam, biedna dusza moja, wciąż niezaspokojona [...]. Zacząłem na wpół dla siebie, pisywać te gawędy teatralne, w których starałem się trzymać jak najdalej od ducha krytycyzmu, nie chcąc nim mącić zabawy sobie i drugim; że zaś zyskały one - może właśnie dla swej bezpretensjonalności - pewną poczytność i poza rogatkami Krakowa, pozwalam sobie przedłożyć je publiczności w tym zbiorku. Podaję te felietony - pisane z dnia na dzień, od ręki - w ich pierwotnej formie, bez zmian, z wyjątkiem bardzo drobnych skreśleń; stanowią one wierną kroniczkę wydarzeń teatralnych naszego miasta w ubiegłym roku. A ponieważ omawiając przy sposobności te lub owe zagadnienia teatralne, raczej "ocieram się" o nie, niż wnikam "do wnętrza", sądziłem, iż nie mogę dać książeczce niniejszej trafniejszego tytułu, niż mieniąc ją skromnie Flirtem z Melpomeną. (Ze wstępu)
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-65499-38-7, 9788365499387
Wydawnictwo: CM - Ciekawe Miejsca
Kategorie: Teatr. Kabaret, Kultura
Stron: 266
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Tadeusz Boy-Żeleński Tadeusz Boy-Żeleński
Urodzony 21 grudnia 1874 roku w Polsce (Warszawa)
Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseudonim „Boy” (Boy-Żeleński) - polski tłumacz, krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, działacz społeczny, z wykształcenia lekarz. Przełożył na język polski dzieła kanonu literatu...

Pozostałe książki:

Marysieńka Sobieska Piekło kobiet Dziewice konsystorskie Słówka Plotka o "Weselu" Wyspiańskiego
Wszystkie książki Tadeusz Boy-Żeleński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Flirt z Melpomeną? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-14
10 /10
Przeczytane Literatura polska

Wspaniały ebook od Wolnych Lektur.
Nie znam połowy autorów, chociaż na literaturze uczyłam się pilnie, ale nie to jest tu najciekawsze, ale to, jak Boy recenzuje spektakle teatralne. Gdybym prowadziła zajęcia z bloga to właśnie to bym wybrała dla studentów do nauki. Boy jest ciekawym i wnikliwym recenzentem, który pisał językiem, który się nie zestarzał (w przeciwieństwie do wielu książek z czasów przedwojennych) i pisał pasjonująco. Bo skoro ja, nie znając połowy tekstów, czytałam z ciekawością, to to jest bardzo dobry recenzent. Tak, Boy mógłby wiele nauczyć współczesnych blogerów: o języku, o kulturze krytyki, o zabawnej sztuce wstawiania osobistych dykteryjek i wreszcie o tym, że recenzent musi być oczytany, znać się na tym co pisze i ogląda i świadomie porównywać, szczerze oceniać. Tutaj ocenie podlega sztuka, gra aktorska, sceneria, a nawet sposób wykonania. I taki współczesny bloger (bo ja ciągle z tej perspektywy to czytałam) mógłby się wiele nauczyć od Boya tego, że można krytykować tak, żeby się nie obrażono.
A widzenie teatru przez Boya? Było słuszne, gdy twierdził, że teatr powinien być śmieszny i codzienny, a rzadziej monumentalny. Wiele cytatów z tego zapisałam sobie, bo tak jak pisał Boy to mało kto potrafi.

× 13 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Flirt z Melpomeną. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl