Dziewice konsystorskie

Tadeusz Boy-Żeleński
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dziewice konsystorskie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Dziewice konsystorskie" to zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego, publikowanych w "Kurierze Porannym", a opublikowany jako całość w 1929 roku. Publicysta zajmuje się tym razem kwestią anulowania małżeństwa - problemami wynikającymi z niemożliwości zawarcia ślubu innego niż kościelny, z czym wiąże się niemożliwość otrzymania rozwodu. Boy-Żeleński zwraca uwagę na niedostosowanie prawa do realiów, obłudę w postępowaniu wielu księży, a także występuje jako obrońca praw kobiet, które najczęściej cierpią w efekcie zawarcia nieudanych małżeństw. Wyśmiewa również watykańską biurokrację i jej słabości - możliwość uzyskania w konsystorzu zaświadczenia o dziewictwie (nawet w wypadku matek) przykładowo po odpowiedniej zapłacie.  
Data wydania: 2012-07-17
ISBN: 978-83-288-0090-8, 9788328800908
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
Seria: Wolne Lektury
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 20
dodana przez: Mirko
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Tadeusz Boy-Żeleński Tadeusz Boy-Żeleński
Urodzony 21 grudnia 1874 roku w Polsce (Warszawa)
Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseudonim „Boy” (Boy-Żeleński) - polski tłumacz, krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, działacz społeczny, z wykształcenia lekarz. Przełożył na język polski dzieła kanonu literatu...

Pozostałe książki:

Marysieńka Sobieska Piekło kobiet Słówka Plotka o "Weselu" Wyspiańskiego Jak skończyć z piekłem kobiet?
Wszystkie książki Tadeusz Boy-Żeleński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dziewice konsystorskie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-31
7 /10
Przeczytane Reportaże

Ja czytałam w wydaniu z 'Piekłem kobiet'.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to reportaże o unieważnianiu małżeństw i bałaganie legislacyjnym w II RP, a druga - na temat aborcji i ustaw antyaborcyjnych przy jednoczesnym kompletnym braku zadbania o kobiety. W obu częściach autor oburza się na bałagan prawny, który ostrze ataku prawnego kieruje na biednych i szaraczków, a łagodny jest dla bogatych. Poza tym Boya denerwuje demagogia i niezważanie na praktykę życiową. Jeśli chodzi o same teksty, to część druga jest monotematyczna i nudniejsza niż ta pierwsza. Ale obie pokazują klasę Boya i jego umiejętność władania piórem. Boy po prostu potrafi pisać i dyskutować z ostrzem, z klasą z celnością. Nasi współcześni mogliby się od niego uczyć sztuki oddawania pałeczki. Najbardziej mnie rozśmieszyło to, jak on odpowiedział na epitety. A epitetów otrzymywał mnóstwo... Widać że mody na kalumnie się zmieniają i pani Tokarczuk nie była pierwsza...

× 9 | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane

Jestem w szoku jak aktualny jest ten zbiór felietonów jeszcze dzisiaj, po tylu latach. Boy-Żeleński wziął na tapetę kwestię prawa małżeńskiego, a w tym możliwości wzięcia rozwodu. Po zakończeniu rozbiorów polskie ustawodawstwo było niejednolite, w Poznańskiem śluby cywilne były jak najbardziej uznawane, podobnie było z rozwodami. W byłej Galicji i Kongresówce liczyły się tylko śluby kościelne, zatem nie istniały rozwody, bo w kościele nie ma rozwodów. Z drugiej strony rozkwitł proceder produkcji 'dziewic konsystorskich' czyli stwierdzania nieważności małżeństw katolickich. Możliwość otrzymania takiego rozwodu kościelnego kosztowała niemałe pieniądze, co oburzało Boya-Żeleńskiego. Nic dziwnego zresztą, bo uczciwości w tych procesach unieważniających nie było za grosz.

Innym zjawiskiem powszechnym w tamtym okresie były zmiany wyznania po to, by móc wziąć rozwód i następny ślub zawrzeć w innej wierze. O tym, że były to najczęściej fikcyjne ruchy świadczył fakt, że wśród aktywnych publicystów katolickich większość stanowili ewangelicy (O tempora! O mores!).

A biednym zostawało życie na kocią łapę, bez żadnej ochrony prawnej.

Felietony Boya są rzeczowe, przemyślane i jednocześnie niepozbawione poczucia humoru. Czytało je się z przyjemnością; takiego zaangażowanego współczesnego felietonistę z klasą chętnie poczytałabym i dziś.

× 1 | link |
@Vemona
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Prehistoria Publicystyka/eseje Pożyczone od kogoś / wypożyczone Proza polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewice konsystorskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl