Gdyby cała Afryka...

Ryszard Kapuściński
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Gdyby cała Afryka...
Książka Gdyby cała Afryka...
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Książka "Gdyby cała Afryka?" składa się z 15 tekstów, napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas jego pracy na kontynencie afrykańskim. ? W Afryce nie szukałem przygód, nie polowałem na słonie i nie kopałem diamentów ? pisze Kapuściński we wstępie. ? Byłem korespondentem Polskiej Agencji Prasowej i miałem pisać o tym, co tam na miejscu zasłyszałem czy zobaczyłem, o tym, co się tam działo. A działo się wtedy wiele. Spędziłem w Afryce blisko sześć lat w jej najbardziej burzliwym i niespokojnym okresie, zresztą pełnym dobrych ? choć czasem za łatwych ? nadziei. Był to przełom dwóch epok ? kończył się kolonializm, zaczynała się niepodległość. Tę zmianę, ten przewrót, tę rewolucję starałem się opisywać.? Tom został wydany w 1969 roku w ?Czytelniku ?, gdy Ryszard Kapuściński pracował jako korespondent PAP w Ameryce Łacińskiej. Książka od razu zyskała uznanie czytelników. Otrzymał za nią ?Srebrny Globus ?, nagrodę miesięcznika ? Widnokręgi ?. Wznawiamy ją po 40 latach, bo ? jak napisał w swoim wstępie prof. Jan Milewski, afrykanista z Uniwersytetu Warszawskiego i SWPS ? ? Gdyby cała Afryka? to jedna z najważniejszych książek w literaturze światowej o początkach niepodległej Afryki. Kapuściński jak Tukidydes stworzył wielki obraz dziejów, w których uczestniczył. Ale jej wartość wykracza daleko poza świadectwo historyczne pierwszej dekady niepodległości Afryki. Autor zdołał, jak niewielu analityków ówczesnych wydarzeń, zrozumieć i pokazać najważniejsze wyzwania i trudności, przed jakimi staną młode państwa i elity afrykańskie w nadchodzącej przyszłości. Zdołał odczytać tamte wypadki jako części długofalowych procesów historycznych, które trwają do dziś. Dzięki temu wiele części tej książki czyta się jako rozważania o dzisiejszych dylematach.? Wznowienie zostało wzbogacone fotografiami ? agencyjnymi i autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego ? przywódców afrykańskich, aktualną mapą polityczną kontynentu i indeksem osób.
Data wydania: 2011-09-06
ISBN: 978-83-268-0526-4, 9788326805264
Wydawnictwo: Agora
Stron: 400

Autor

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński
Urodzony 4 marca 1932 roku w Polsce (Pińsk)
Reportażysta, publicysta, poeta i fotograf.

Książki Ryszard Kapuściński

Wszystkie książki Ryszard Kapuściński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gdyby cała Afryka... aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@goniaaa
2013-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

książka wybitna, nie będę się na jej temat rozpisywać, ponieważ cokolwiek powiedziałabym o Kapuścińskim i jego twórczości, byłoby tylko pustym frazesem. Dodam tylko tyle: przeciętny człowiek nie ma pojęcia jak złożony jest problem tego kontynentu, który boryka się co dzień z wrogiem, którym jest drugi człowiek.

{} | link |
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@Sonali
2012-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Gdyby cała Afryka.... czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe