Heban

Ryszard Kapuściński
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów
Heban
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów

Opis

Heban to złożona z wielu wątków fascynująca, nowoczesna powieść-relacja z „ekspedycji” w głąb Czarnego Kontynentu, ukazująca Afrykę u progu XXI wieku, Afrykę rozdzieraną wojnami, głodem, epidemiami i korupcją. [...]„Heban” Ryszarda Kapuścińskiego to dramatycznie stawiane pytanie do nas, Europejczyków: czy z takim zapomnianym, umierającym kontynentem będziemy mogli spokojnie żyć? 23 stycznia 2017 roku minie 10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego pisarza, reportażysty o światowej sławie, poety i publicysty. „Czytelnik”, będący od kilkudziesięciu lat wydawcą książek Ryszarda Kapuścińskiego, wznawia z tej okazji wybór jego najważniejszych i cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem dzieł: Cesarz, Heban, Imperium, Podróże z Herodotem, Szachinszach.
Data wydania: 2016-11-01
ISBN: 978-83-07-03403-4, 9788307034034
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Nagrody: Warszawska Premiera Literacka (Zwycięzca)
Kategoria: Reportaż
Stron: 344
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński
Urodzony 4 marca 1932 roku w Polsce (Pińsk)
Reportażysta, publicysta, poeta i fotograf.

Pozostałe książki:

Szachinszach Cesarz Podróże z Herodotem Imperium Wojna futbolowa
Wszystkie książki Ryszard Kapuściński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Planeta Afryka

15.08.2020

Genialny wybór reportaży o Afryce, ukochanym kontynencie Kapuścińskiego, tę miłość się czuje właściwie na każdej stronie. Można tą wspaniałą książkę czytać na wiele sposobów, jako rzecz podróżniczą, wykład historii Afryki, historię dramatycznych przeżyć autora. Dla mnie najważniejsza i jakoś poruszająca jest strona antropologiczna, bo Kapuściński ... Recenzja książki Heban

@almos@almos × 17

Mistrz, który zaprasza w podróż

31.10.2019

Mistrz- to brzmi dumnie. Dumnie, ale też obco. Mistrz to ktoś, kto wyniósł się ponad zwykłego człowieka, kto osiągnął doskonałość, kto w swojej dziedzinie wszystkich pozostawił w tyle. Każdy chce być mistrzem. Ale czy każdy chce czytać mistrza? Ryszard Kapuściński uważany jest za mistrza reportażu. Nie bez powodu w świecie Ameryki Łacińskiej o... Recenzja książki Heban

"Heban" - zaskakująca forma reportażu

5.10.2020

Jest to reportaż o Afryce. Jednak sposób, w którym jest on napisany jest wyjątkowy. Kapuściński naprawdę musiał lubić ryzykowne podróże i bardzo wiele wiedzieć o kontynencie. Jak sam pisze to było jego marzenie, nawet podczas choroby nie chciał wrócić do Polski. Aby to zrozumieć moim zdaniem powinniśmy przed przeczytaniem książki zapoznać się z h... Recenzja książki Heban

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
9 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Posiadam

Mistrzostwo w tworzeniu reportażu to rzadki dar. Ryszard Kapuściński tworzył "Heban" w trakcie drugiego półwiecza ubiegłego wieku, gdy likwidowano w Afryce kolonializm. Opisał w nim kontynent pełen sprzeczności - piękna i grozy, dojmującej samotności człowieka i potrzeby społecznych relacji, bezmiaru cierpienia i niepowtarzalnej złożoności form istnienia. Zaobserwowany i utrwalony banalny detal gestu mijanego człowieka na pustyni, w buszu czy w dżungli urasta u Kapuścińskiego do symbolu, czasem stanowi punkt wyjścia do zrelacjonowania wielkiej historii. A ta opowieść jest smutna, bo obfituje w bestialstwa kacyków, dzieci z kałasznikowami i beznadzieję losu. Pozostaje jednak sporo miejsca na godność, na uparte trzymanie się życia, na wsparcie rodzinne, na pokorę wobec przeciwności, które w Europie są na skalę cywilizacyjną nieobecne od setek lat. Wszystko to przenika się w Afryce, gdzie słońce to śmierć, a woda i cień - zbawienie.

Czas w Afryce ma formę trwania lub czekania na coś. Nie istnieje taki 'zegarkowy'. Tymczasowość miejsca i wartość chwili sterują życiem tego kontynentu:

"Cała Afryka jest w ruchu, jest w drodze, w pogubieniu. Jedni uciekają przed wojną, drudzy przed suszą, inni przed głodem. Uciekają, błądzą, gubią się."

Kapuściński wyjątkowo ciekawie łączy naturalizm z subtelną i wycofaną empatią (poszukującą obiektywizmu?), ogół z detalem. Czytelnik musi się zanurzyć w ten świat, bo autor zastawił na niego pułapki, by ten ostatecznie...

× 5 | Komentarze (1) | link |
@MacPL
2008-09-15
10 /10
Przeczytane

Rewelacyjna ksiazka podczas ktorej czytajac, kazda strona to prawdziwa uczta dla ducha. Niby reportaz, ale z drugiej strony wartka akcja jak w najlepszej sensacji, czy dobrym thrillerze z przejmujacymi i zapierajacymi dech w piersiach momentami. Proste i jasno wyrazone opisy i przeslanie jakim kieruje sie autor odkrywacjac co rusz nowe to obszary afryki i opisujac je w bardzo ciekawy sposob. Ksiazka obok ktorej nie mozna przejsc obojetnie, i zastanowic sie nad wlasnym losem. Czy my tutaj mamy tak naprawde zle? Przeczytaj, a zrozumiesz - inni maja gorzej. Polecam !

× 2 | link |
@puls
2008-08-01
10 /10
Przeczytane

Prawdziwa, przenikająca do szpiku kości opowieść. I szok, jaki przeżywamy, nie opiera się na efekciarstwie i sentymentalizmie. Proste opowieści, jak ta o kobiecie, która straciła możliwość przeżycia, kiedy ukradziono jej garnek, jedyną rzecz, jaką posiadała. Po tej lekturze poczułam się niezwykle szczęśliwa, że mieszkam w tak bogatym i cywilizowanym kraju jak nasz (sic!). A jednocześnie, od tego czasu towarzyszy mi poczucie, że mam moralny obowiązek pamiętać o tym, co się tam dzieje. I pomóc.

× 2 | link |
@Senowa
2009-07-15
Przeczytane

Ciekawy reportaż ukazujący realia życia w afryce - o którym większość świata nie ma jakiegoś większego pojęcia. Zdecydowany plus, no i plus dla mojego gimnazjum, w którym miałam to jako lekturę.

× 1 | link |
@frodo
2008-02-21
Przeczytane

Moja ulubiona książka Pana Ryszarda Kapuścińskiego. Do dziś pamiętam scenę z ołówkiem pod baobabem. Rewelacja.

× 1 | link |
RO
2016-12-15

Mistrz reportażu! Klasyk, do którego można wracać w nieskończoność.

× 1 | link |
@michal.a.kokot
2010-03-07
10 /10
Przeczytane

Moja ulubiona książka Kapuścińskiego (nawet "Imperium" postawiłbym za tym tytułem).

| link |
@Maciej_Markisz
2011-09-04
8 /10
Przeczytane Posiadam w domu. Cenione przeze mnie; lubiane.

Poważna książka o Afryce i jej problemach. Fachowa wiedza autora.

| link |
@tortoise84
2008-04-29
10 /10
Przeczytane Mam Seryjni mordercy czasu...

A mi z kolei w pamięci utkwiła kończąca Heban opowieść o słoniu.

| link |
@mc00makerson
2008-08-01
10 /10
Przeczytane

Wg.mnie najlepszy zbiór reportaży Kapuścińskiego. Polecam!!

| link |
BU
2022-08-12
8 /10
Przeczytane 2022
@Proteus
2022-03-06
8 /10
Przeczytane
@CRegalis
2022-01-10
10 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-29
8 /10
Przeczytane 2020
@Remma
2021-01-13
10 /10
Przeczytane reportaże/wywiady
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Historia jest często produktem bezmyślności. Jest bękartem ludzkiej głupoty, płodem zaćmienia, idiotyzmu i szaleństwa. W takich wypadkach jest robiona przez ludzi, którzy nie wiedzą, co czynią...”
× 1
#
“Ludzie nie głodują dlatego, że na świecie nie ma żywności. Jest jej pełno, w nadmiarze. Ale między tymi, którzy chcą jeść, a pełnymi magazynami stoi wysoka przeszkoda: gra polityczna. Kto ma b...”
× 1
#
“Umysł europejczyka uznaje, że ma granice, akceptuje swoją niedoskonałość, jest sceptyczny, wątpi, stawia znaki zapytania. W innych kulturach tego nie ma. Więcej – są one skłonne do pychy, do u...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl