Busz po polsku

Ryszard Kapuściński
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Busz po polsku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Wznowienie pierwszej książki przyszłego autora "Cesarza" z 1962 roku, jedynej książki w jego dorobku w całości traktującej o Polsce. Edycja wzbogacona - w stosunku do pierwszego wydania - o napisany w połowie lat 80. XX w. tekst zatytułowany "Ćwiczenia pamięci". Autor wspominając dzieciństwo, które przypadło na czas wojny, wyznaje: "kiedy skończyła się wojna, znałem tylko piekło".
Akcja reportaży składających się na "Busz po polsku" rozgrywa się w latach 50 i 60., na prowincji, w Olecku, w Puszczy Białowieskiej, nad Narwią, w okolicach Brodnicy, pod Mławą, we wsi Grunwald, w Pratkach koło Ełku, krótko mówiąc - gdzie diabeł mówi dobranoc. Ich bohaterami są: dwie Niemki uciekające z domu starców w Szczytnie, flisak, stróż nocny, małorolny chłop klepiący biedę, robotnicy sezonowi, wyrzuceni ze studiów, którzy nie chcą wracać z Warszawy do swoich rodzinnych miasteczek i wsi, ludzie bez stałego adresu. Ale także inżynier, nauczyciel historii, student SGPiS nazwiskiem Piątkowski, który jest rekordzistą świata w rzucie dyskiem, młodzi mężczyźni odbywający służbę wojskową.
Ozdobą tomu są reportaże "Danka" i "Sztywny", które wydają się być niemal gotowymi scenariuszami filmowymi.
"Busz po polsku" - ostatni raz wydany w osobnej książce w roku 1979 - to klasyka polskiego reportażu.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-07-03111-8, 9788307031118
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Reportaż
Stron: 132
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński
Urodzony 4 marca 1932 roku w Polsce (Pińsk)
Reportażysta, publicysta, poeta i fotograf.

Pozostałe książki:

Cesarz Heban Podróże z Herodotem Imperium Szachinszach Wojna futbolowa Jeszcze dzień życia Autoportret reportera Busz po polsku Chrystus z karabinem na ramieniu Lapidaria Ten Inny Kirgiz schodzi z konia Lapidarium IV Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku Lapidarium V Lapidarium VI Wiersze zebrane Kapuściński 26 bajek z Afryki Dlaczego zginął Karl von Spreti Lapidarium III Gdyby cała Afryka... O książkach, ludziach i sztuce Kirgiz schodzi z konia, Chrystus z karabinem na ramieniu Kontynenty nr 1/2012 Lapidaria IV-VI. Tom 7 Portret dżentelmena Prawa natury Spacer poranny Spotkanie z innym jako wyzwanie XXI wieku To nie jest zawód dla cyników Z Afryki An Advertisement for Toothpaste Czarne gwiazdy Dałem głos ubogim Imperium Postscriptum Klucze do zdarzeń Nobody Leaves Impressions of Poland Notes PL +50. Historie przyszłości The Cobra's Heart Zaproszenie do Gruzji. Gruzja Ze świata
Wszystkie książki Ryszard Kapuściński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kapuściński o Polsce

25.02.2021

Nie jest to ten nurt twórczości Kapuścińskiego, którym się zachwycam. Jak sam Autor gdzieś stwierdził, uprawia on reportaż literacki, czym zdaje się usprawiedliwiać pewne zabiegi stosowane przez siebie, a nie zawsze akceptowane w tego typu literaturze. I zapewne owa „literackość” pojawia się w każdej jego książce. Nie da się jej oddzielić od styl... Recenzja książki Busz po polsku

O człowieku

14.10.2009

To chyba 6 książka Ryszarda Kapuścińskiego którą miałam okazję przeczytać. I pierwsza, która opowiada o Polsce, a dokładniej o rzeczywistości PRL. “Busz po polsku” to zbiór reportaży, pierwszy zbiór opublikowany w formie książki w 1962. Potem było kilka wznowień, lecz akurat to wznowienie ma dokładnie taki sam skład, jak pierwotne wydanie Właś... Recenzja książki Busz po polsku

@enga@enga

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2024-01-11
8 /10
Przeczytane

Książka jest zbiorem reportaży, dość nietypowy dla autora, bo z Polski, głównie północno-wschodniej. Całość napisane prostym, zrozumiałym językiem, ale pięknym, niemal poetyckim. Opowiada o Polsce powojennej, głównie lat 50-60, Polsce, której już nie ma, ale znamy z odmętów pamięci lub z opowieści rodziców, czy babć. Poszczególne opowieści nie za długie, czytało się znakomicie.

× 10 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-29
6 /10
Przeczytane Czytane wielokrotnie Biblioteka domowa przeczytane przed 2015 rokiem

"Nie wolno wrastać w tkankę żadnego kolektywu, dawać się oplatać siecią zależności, w której zaczyna się pokornieć i sądzić, że tak już musi pozostać."

"Nie muszą liczyć się z opinią i dlatego opinia nie może ich znieść. Nie ma na nich sankcji, bo w gruncie rzeczy na niczym im nie zależy. Nie wnoszą żadnych wartości, a przecież zagrażają wartościom istniejącym".

„Busz po polsku” to pierwszy zbiór reportaży Kapuścińskiego. I, mam wrażenie, trochę to czuć, ale już dosyć wyraźnie rysuje się w nich Kapuściński, jakiego znamy z późniejszej twórczości. Precyzja języka, doskonałe oko (i ucho) obserwatora, ironia oraz „trafianie w dziesiątkę” w wyciąganiu na wierzch wszelkich absurdów i niedorzeczności.

To zbiór reportaży o ludziach polskiej prowincji lat 50. i 60, ale i nawiązanie do wspomnień wojennych, bo „każdy kto przeżył wojnę, nosi ją w sobie do końca życia”. Reportaże cechuje trafne uchwycenie rzeczywistości, z jej zacofaniem, marazmem, biedą poprzez przybliżenie losu jednostki. Mamy tu całą galerię bohaterów, przedstawicieli różnorodnych środowisk: robotnicy, studenci, menele, rolnicy, wiejskie kobiety, sportowcy….

Niesamowity jest tytułowy reportaż, ukazujący niemożność wyjaśnienia obcokrajowcowi, czym jest Polska, fantastyczny jest kawałek o uciekających Niemkach, cudownie aktualna w ludzkiej mentalności jest opowieść o rzeźbiarzu i modelce.

× 3 | link |
@michal.a.kokot
@michal.a.kokot
2010-08-27
10 /10
Przeczytane

Kto zna i czytał Kapuścińskiego, przyzna pewnie, że najlepsze jego dzieło to "Cesarz". Ktoś inny powie, że "Heban" albo "Podróże z Herodotem". Dla mnie akurat "Podróże..." były bardzo ciekawe. Wszystkie jego książki są świetne, ujmujące i charakterystyczne. "Busz po polsku" jest zbiorem krótkich reportaży - jakże plastycznych! Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa. No i oczywiście to młody Kapuściński, ciekawa Polska sprzed tylu lat. Aż czuć zapach piwa dolatującego od waleciarzy, zapach lasu i trumny no i nieszczotkowanych zębów chłopaków z wioski, których obraz R.K. świetnie maluje (ostatnie zdanie dla tych, którzy już zdążyli przeczytać "B.pp."). Bardzo plastyczne, bardzo lekkie. Te reportaże nigdy mi się nie znudzą.

× 1 | link |
@agawska
@agawska
2009-08-11
8 /10
Przeczytane

Tomik może nie powala jak Cesarz czy Szachinszach, ale przecież to teksty debiutanta :) A już wtedy powalał Kapuściński słuchem literackim i łatwością snucia opowieści.

| link |
@Zorg
@Zorg
2023-10-25
1 /10
@autodydaktyczna
2023-07-24
7 /10
Przeczytane
@piaty
2022-06-13
9 /10
Przeczytane Audiobook
@Evita
2021-03-25
4 /10
Przeczytane Z biblioteki Literatura faktu/reportaż 2021
@Antoniowka
2021-02-25
7 /10
Przeczytane
@ruficzek
@ruficzek
2020-09-14
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2019-12-26
7 /10
Przeczytane Ryszard Kapuściński Bio wspomnienia, fakty i albumy
@kawa_arabska
@kawa_arabska
2011-01-10
5 /10
@Chassefierre
2019-11-21
6 /10
Przeczytane Reportaże, literatura faktu
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
AL
@alele
2018-12-17
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Busz po polsku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl