Cesarz

Ryszard Kapuściński
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 94 ocen kanapowiczów
Cesarz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 94 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie XXIII. Jeden z największych bestsellerów światowych. Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej. Cesarzem Ryszard Kapuściński rozpoczął karierę międzynarodową i nadał reportażowi wymiar literacki.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-07-03230-6, 9788307032306
Wydawnictwo: Czytelnik
Serie: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego, Biblioteka Gazety Wyborczej, Biblioteka Czytelnika
Kategoria: Reportaż
Stron: 155
Mamy 15 innych wydań tej książki

Autor

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński
Urodzony 4 marca 1932 roku w Polsce (Pińsk)
Reportażysta, publicysta, poeta i fotograf.

Pozostałe książki:

Szachinszach Heban Podróże z Herodotem Imperium Wojna futbolowa
Wszystkie książki Ryszard Kapuściński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Władza absolutna deprawuje absolutnie

WYBÓR REDAKCJI
3.11.2021

Gdy pierwsze fragmenty 'Cesarza' zaczęły ukazywać się w prasie pod koniec lat 70., wzbudziły wielką sensację: niby Kapuściński pisał o dworze cesarza Abisynii, ale wszyscy rozumieli, że ma na myśli dwór Gierka, ówczesnego władcy Polski. Niemniej cenzura nie miała się do czego przyczepić, bo rzecz była o Hajle Selassje... Już wtedy ten reportaż rob... Recenzja książki Cesarz Postscriptum

@almos@almos × 20

Post im.Hajle Selasje I

WYBÓR REDAKCJI
7.11.2019

Cysorz to ma klawe życie Oraz wyżywienie klawe! Przede wszystkim już o świcie Dają mu do łóżka kawę, Prezent Gwiazdkowy od mojej matki chrzestnej (pisarki mającej na koncie dwie wydane książki) wypadało aby trafił na pierwsze miejsce poza kolejnością. A do kawy jajecznicę, I gdy już podeżre zdrowo, To przynoszą mu w lektyce Bardzo faj... Recenzja książki Cesarz

@fprefect@fprefect × 2

Na dworze Hajle Sellasje

28.02.2021

Praktycznie za każdym razem, gdy czytam jakiś reportaż, czuję się jak ignorantka, która tak niewiele wie o tym, co się dzieje na świecie. Po lekturze "Cesarza" wrażenie to się pogłębiło, jednak z innych powodów, niż to miało miejsce wcześniej. Dlaczego więc? Poczytałam trochę opinii na lubimyczytać.pl, a także na innych portalach i dowiedziałam si... Recenzja książki Cesarz Postscriptum

Cesarz

23.06.2010

Kapuściński świetne ukazał władzę jaką posiada cesarz, co może zrobić, jak zachowują się wobec niego ludzie. Każda z historii jest inna, każdy z rozmówców Kapuścińskiego miał inne zadanie w pałacu. Czytałam i jakoś nie mogłam uwierzyć. Niby dla nich zwykła codzienność, ale dla mnie coś niewyobrażalnego. I te ciągłe donosy. Przecież w takim kraju cz... Recenzja książki Cesarz

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2020-01-09
8 /10
Przeczytane Polska Polityczny Historia

 Anty-reportaż o cesarzu z Etiopii. Skoro Orwell w ,,Roku 1984 r.'' zaznaczył, że ludzie rządzą, bo pragną władzy - no to w ,,Cesarzu'' mamy osobnika, który nie potrafi żyć bez kontroli społeczeństwa. Osobiście wolę, kiedy wyciągam samoistne wnioski - z dala od nomenklatury czy sfiksowanej rzeczywistości niepopartej niczyimi dowodami. Bardziej przestroga przed koroną monarszy i obdarowania zaufaniem królewskiego dworu niż lektura o czasach i miejscu, na tyle egzotycznego, co dla wielu niezrozumiałego czy nadto tubylczego. Etiopia sama sobie winna, że oddała panowanie w ręce jednego człowieka - który sam ustanawia, kto zawiśnie, kto się czemuś przysłuży, gdzie bieda zajrzy w oczu, a komu stół będzie zalegać od przyjemności.

Poza tym nie znoszę, kiedy do polityki wewnętrznej wtrynia się rząd z zewnątrz. Zawsze robi się burdel - wystarczy przytoczyć wkroczenie USA do Iraku. I tutaj dochodzi do podobnych absurdów - idzie pomoc, ale dostawa wędruje do spichlerzu monarchii. Przecina tym samym dopływ, do tego, co miało być dla ludu, a nie jako kaprys uzurpatora i teraz będzie sobie decydował, ile odda głodującym. Klasyczny przykład, że polityka zewnętrzna to absurd większy od osób uważających, że demokracja nas uratuje. I tak samo naiwnie jest wierzyć, że jak rządzi jeden-cudotwórca, który sobie wyrobił opinię godnego poparcia jako człowiek-autorytet - nie znaczy, że będzie, jak w królewskiej baśni. Bo nigdy nie wiesz, czy władza nie stanie się władzą dla władzy. Bo wł...

× 8 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-23
7 /10
Przeczytane 2012

Pomimo kilkudziesięciu lat różnicy między chwilą obecną, a wydarzeniami ukazanymi w książce, pokazują one, że w większości krajów Afryki najpewniej nic się nie zmieni. Ścisła hierarchizacja, przestrzeganie pompatyczno- żałosnego protokołu "dworaków", obrzydliwe lizusostwo, posunięta do skrajności potrzeba denuncjacji, konfidenctwa, chciwość, głupota (gdzie lepiej być półanalfabetą- idiotą, grunt żeby lojalnym) władz, naiwność białego człowieka. A to wszystko łączy się i tworzy potworne patologie, ciemnotę i barbarzyństwo tych dzikusów w garniturach.
A najlepsze jest to, że całe to zło, wyzysk i głupota opisane tutaj, od którego pięści same się zaciskają, jest nam zaserwowane w poetycznej, wygładzonej i bardzo pasującej do opisywania "niegroźnych" spraw formie. I to daje prawdziwy wstrząs, jak cios obuchem w potylicę. Zdecydowanie warte przeczytania.

× 1 | link |
@mrsbookbook
2019-05-10
1 /10
Przeczytane

Z pozoru krótka książka a dłużyła się okropnie. Ile ja się wymęczyłam czytając ją, wiem tylko ja, no i mój mąż, który widział tą walkę by ją szybciej skończyć. Tak mam, iż mimo książka nie przypadła mi do gustu to chcę ją skończyć. Lecz ta to była masakra. Tekst napisany ciurkiem znikoma ilość akapitów, nie dałam rady tego czytać. Powieść również nie zachęcała do czytania, w kółko „Pan nasz”, oraz podlizywanie się mu. Rozumiem, że książka bardziej podchodząca pod lekturę szkolną, lecz nawet one były bardziej porywające (przynajmniej niektóre). Zupełnie nie mogłam się skupić na tym co przeczytałam. Dlatego oceniam ją najniżej jak się da. Z pozoru lekka bo krótka a zarazem ciężka okropnie ciężka.

× 1 | link |
@krysztyna
2022-02-03
1 /10
Przeczytane

Niestety stokrotnie wynudziłam się przy lekturze reportażu Kapuścińskiego. Na szczęście polonistka zadała nam do przeczytania tylko fragmenty, ale to i tak za dużo, jak dla mnie. "Cesarz" zupełnie do mnie nie przemówił, a pod koniec miałam ochotę rzucić nim o podłogę (czego ostatecznie nie zrobiłam, żeby nie niszczyć książki z biblioteki).

× 1 | link |
@Aspirynka1234
2010-04-07
Przeczytane

Aniu1408 - to przeczytaj jeszcze raz, dla przyjemności :P "Cesarz" to książka napisana zupełnie inaczej niż te, z którymi stykam się na co dzień, więc nie mi oceniać, czy jest dobra w swojej formie. Na pewno dzięki niej zmieniłam zdanie o Hajle Sellasje.

× 1 | link |
@suavemente
2009-07-10
Przeczytane

Bardzo mi się podobało. Wywiady w niezwykły sposób ilustrują mechanizmy władzy, skupiając się na wielu różnych jej aspektach i poprzez to budują o wiele prawdziwszy obraz. Czytało mi się bardzo przyjemnie. Książka zapadająca w pamięć.

× 1 | link |
@FreeSoul
2009-07-08
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra - styl tworzenia książek przez Kapuścińskiego jest bardzo specyficzny, ale ciekawy. Wspaniale przedstawiony świat, który od dawna był wewnętrznie spróchniały i sam przez siebie dążył do upadku. Polecam;)

× 1 | link |
@kasiula199
2008-11-29

Czytałam tę książkę na studiach. Bardzo mi się podała, szczególnie zainteresowała mnie cesarska świta :) i czynności wykonywane przez głównego bohatera :) polecam wszystkim :)

× 1 | link |
@SYSTEM
2010-07-04
10 /10
Chcę przeczytać

jak dotąd moja ulubiona książka kapuścińskiego. świetnie opisany dwór h.s. i oddany kontrast między życiem cesarza a wegetacją jego poddanych. przedstawiony model panowania zapewne dałoby się podpiąć pod każde rządy absolutne.

| link |
@metropoliaksiazek
2019-07-29
1 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 roku

Gdyby nie konieczność przeczytania, bo lektura, to nigdy bym po tę książkę sama nie sięgnęła, coś strasznego! :(

| link |
@ciao_bella
2008-12-27
Przeczytane

Trudno było przez nią przebrnąć, ale okazała się naprawdę fenomenem.

| link |
@Ania1408
2009-12-28
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2 razy i więcej : Posiadam

Nie podobała mi się może dlatego że to lektura ???

| link |
@BollyGirl
2008-06-09
10 /10
Przeczytane Lektury

Interesująca, wciąga... zapragnęłam więcej :)

| link |
@Fantazja
2008-08-19
8 /10
Przeczytane

Taka sobie.

| link |
@Proteus
2022-03-06
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cesarz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl