Granica

Zofia Nałkowska
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 188 ocen kanapowiczów
Granica
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 188 ocen kanapowiczów

Opis

Granica (1935) jest jednym z największych osiągnięć prozy psychologicznej dwudziestolecia międzywojennego. Początkowo powieść nosiła tytuł Schematy. Jej najważniejszym tematem jest "analiza życia i postaw głównego bohatera, który z ambitnego studenta, głoszącego radykalne poglądy społeczne i etyczne, w miarę upływu czasu przeradza się w człowieka dwuznacznego pod względem moralnym, stopniowo ulegającego presji rozmaitych schematów sytuacyjnych, które doprowadzają go w końcu do samobójczej śmierci" (M. Bernacki) Na podstawie powieści Nałkowskiej nakręcono filmy w roku 1938 i 1977.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7623-707-7, 9788376237077
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Arcydzieła literatury polskiej (zintegrowana)
Stron: 272
Mamy 23 inne wydania tej książki

Autor

Zofia Nałkowska Zofia Nałkowska
Urodzona 10 listopada 1884 roku w Polsce (Warszawa)
Zofia Nałkowska - polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji, członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 roku. Ukończyła pensję w Warszawie. Studiowała hi...

Pozostałe książki:

Medaliony Granica Kobiety Romans Teresy Hennert Dom nad łąkami Niedobra miłość Warszawa naszej młodości Za drutami. Antologia pamięci 1939-1945 Charaktery. Medaliony Dom kobiet Dzienniki czasu wojny Hrabia Emil Między zwierzętami Mój ojciec Niecierpliwi O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Przedmieście Róża Palatynu Choucas Dzienniki 1930-1939 Dzienniki 1945-1954 t.6, cz.2 Dzienniki. 6, 1945-1954. Cz. 2, (1949-1952) Dzienniki. 6, 1945-1954. Cz. 3, (1953-1954) Dzienniki. [T.] 6, 1945-1954. Cz. 1, (1945-1948) Narcyza Opowiadania Romans Teresy Hennert. Granica Rówieśnice Róże, Cecylie, Florentyny Węże i róże Mały zając Poetki przełomu XIX i XX wieku. Antologia
Wszystkie książki Zofia Nałkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Granica aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2021-02-10
7 /10
Przeczytane przeczytane 2021 przeczytane przed 2015 rokiem

Czytałam w czasach ogólniakowych, jako lekturę szkolną. A właściwie tylko „podczytywałam”, bo zbyt pachniało mi „Trędowatą” lub „Rebeką” z piosenki Demarczyk. Taka trochę przygoda z opowieści jarmarcznych. Stare romansidło. Zaliczyłam. Wyrobiłam sobie zdanie o twórczości Nałkowskiej: że prócz „Medalionów” to nie warto… Ot, mądrość nastolatki.

Gdy teraz „Granica” wpadła mi w ręce, z poprzedniej lektury pamiętałam tylko, że był trójkąt: on niewiniątko i one dwie – jedna bogata, druga biedna. I jeszcze, że była ciąża i kwas solny. I atmosferę znudzenia, która mi wtedy towarzyszyła. Zaczęłam czytać i nie mogłam wyjść ze zdziwienia, że to ta sama książka. Teraz nie mogłam się od niej oderwać. Fantastycznie ukazane tło społeczno – obyczajowe międzywojennej Polski, pozycja kobiety, prawa mężczyzny, warunki, w jakich dokonywano aborcji, warunki mieszkaniowe biedoty miejskiej, codzienne problemy biednych i bogatych, itd. Wydarzenia z jego, jej (bogatej) i jej (biednej) perspektywy. I problemy moralne. I pytania. O granice.

Zaskoczyło mnie, jak bardzo - mimo upływu dziesiątek lat, mimo zmian warunków socjalnych i systemowych – aktualna jest ta książka, jak wiele problemów pozostało nierozwiązanych, jak wiele sądów i opinii przetrwało do dziś. Kolejny raz zaskoczyło mnie, że opinia nastolatki nijak się ma do opinii z lat późniejszych:). I wreszcie, zaskoczyło mnie, że „Granica” to naprawdę dobra książka.

"Chodzi o to, że musi coś przecież istnieć. Jakaś g...

× 16 | Komentarze (2) | link |
@Antoniowka
2021-12-31
8 /10
Przeczytane

Książka przeczytana ponownie po latach. Teraz oceniam ją zdecydowanie wyżej, niż w latach szkolnych. Nałkowska pokazuje, że młodzi ludzie chcą być inni niż swoi rodzice, jednak często powielają ich błędy. Za Zenonem Ziembiewiczem „ciągnie się” fatalny romans. Bohater, który sam jest winien zaistniałej sytuacji, próbuje mniej lub bardziej udolnie „pomóc” Justynie. W książce jest wiele jego przemyśleń odnośnie zaistniałej sytuacji, prób wytłumaczenia, wyrzutów sumienia.

Czytelnik przez cały czas czuje, że zdarzy się coś złego, przeczuwa to też Zenon, przeczuwa Justyna. Smutna to historia, ukazująca problemy psychiczne bohaterki, a także to, jak pozbawione nadziei było życie służby, biedoty.

× 5 | Komentarze (3) | link |
@snaky_reads
2022-05-01
9 /10
Przeczytane

Jedna z lepszych lektur, nawet całkiem interesująca. Wątek starości absolutnie mnie uwiódł.

× 4 | Komentarze (1) | link |
@Goszka
@Goszka
2013-10-17
1 /10
Przeczytane

Niestety, moje pierwsze doświadczenia z Zofią Nałkowską wypadły kiepsko. Autorka ta pisząc "Granicę" wykazała zupełny brak szacunku dla czytelnika. Przekrój społeczeństwa jest ubogi, główną rolę zajmuje tu niezdecydowany Zenon i jego rozdarcie pomiędzy dwoma kobietami. Czytało mi się ciężko, męczyłam się niebywale. Jedynym pozytywnym akcentem był dla mnie początek powieści, gdzie autorka umieściła ciekawą i zaskakująco prawdziwą myśl - mianowicie, że wszystko co jest między urodzeniem i śmiercią człowieka zakrawa na nonsens.

× 2 | link |
@viki_zm
2020-11-12
6 /10
Przeczytane Posiadam Książka papierowa 2020

Książka opisuje historię, jakich wiele w tamtym okresie. Główny bohater Zenon Ziembiewicz jest mężem Elżbiety Bieckiej. Oboje są z dobrego domu, obracają się w wytwornych towarzystwach. Polowania, spotkania na salonach i herbatki to normalne rozrywki dla małżonków. Na pozór ich życie jest szczęśliwe i normalne. Zenon wplątuje się jednak w romans z chłopką, córką kucharki – Justyną Bogutówną i musi ponieść jego konsekwencje. Młoda dziewczyna zachodzi w ciążę, a Ziembiewicz daje kochance pieniądze na zabieg. Dokonana w przeszłości aborcja nie daje Justynie normalnie funkcjonować i pomimo pomocy byłego kochanka i jego żony popada w depresję. Dziewczyna mszcząc się na Zenonie oblewa jego twarz kwasem solnym. Mężczyzna ślepnie i popełnia samobójstwo.
Historia Zenona, Justyny i Elżbiety posłużyła autorce do ukazania granic ludzkiej moralności, obyczajowości i wytrzymałości psychicznej. Zofia Nałkowska w swojej powieści o tragicznym finale ukazuje także granice społeczne i filozoficzne.
Godna uwagi powieść psychologiczna, która opisuje historię małżeństwa i kochanki. Książka przeczytana jako lektura szkolna ma dość powolną fabułę i zakończenie znane czytelnikowi od samego początku. Mnogość wątków, postaci i koligacji między nimi sprawia, że książkę czyta się dość trudno i należy się skupić, by zapamiętać zawarte w niej informacje. Podsumowując, książka warta przeczytania ukazująca psychologiczne portrety postaci.

× 1 | link |
@Akore
2010-12-09
8 /10
Przeczytane

Na początku nie zainteresowała mnie... nie mogłem się "połapać"... ale powoli.... powoli... zacząłem się sam jakoś nakręcać żeby ją przeczytać... np. mowiłem sobie że mam świetną zakładkę i nie może stać w miejscu... (naprawdę miałem ciekawą zakładkę!) I po skończeniu książki uważam że jest świetna! Uważam tak głownie ze względu zabieg zastosowany w kreacji bohaterow :)

× 1 | link |
@LadyEssex
@LadyEssex
2009-12-26
10 /10
Przeczytane

Z początku bardzo ciężko się czytało. Książka mocno skomplikowana i choć fabuła jest prosta, to skrywa w sobie wiele skomplikowanych psychologicznych przemyśleń dotyczących natury ludzkiej. Dopiero z czasem, w trakcie czytania zaczęłam ją doceniać. Moim zdaniem świetna i bardzo wartościowa książka, skłaniająca czytelnika do głębokich refleksji.

× 1 | link |
@Midnight_Reader
@Midnight_Reader
2007-10-23
5 /10
Przeczytane

Mial byc to romans z podwojnym dnem. Owo drugie dno bylo skierowane na problemy socjologiczne i psychologiczne ludzi zyjacych w danym czasie. Jak te problemy byly przedstawione? Bardzo jednostkowo. Autorka najwyrazniej myslala, ze jesli przedstawi problem na wybranych osobnikach, to kazdy odniesie to do ogolu. Ale to chyba nie jest takie proste. Moze jednak za duzo oczekuje od tej ksiazki? Chociaz... ksiazka, niezaleznie, czy jest to lektura czy nie powinna miec jakies przeslanie. I nie chodzi mi tu o przeslanie typu 'Warto zdradzac wrogow, bo to i tak nie ma znaczenia, poniewaz robimy to w dobrej wierze.'

| link |
@Theodozy
@Theodozy
2010-10-17
Przeczytane

Bardzo podobają mi się analizy psychologiczne bohaterów. Pod koniec atmosfera staje się mroczna, ciężka, zwielokrotniona przez kompozycję utworu i to także mnie zafascynowało. Nałkowska porusza bardzo ważne kwestie, wszystko zamieszczając bez zgrzytu w tej niewielkiej objętościowo książce. To się chwali...

| link |
@basiek_1985
@basiek_1985
2011-01-02
5 /10
Potworki

Nie doczytałam jej do końca. Ze słyszenia wiem, że były tam całkiem interesujące wątki, ale... cóż... nauczyciele polskiego potrafią zniechęcić uczniów do wielu książek, które później okazują się niezłe... Może kiedyś po nią sięgnę jeszcze raz i tym razem skończę.

| link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2008-10-09
10 /10
Chcę przeczytać zbiór własny Pani Bovary nad Wisłą Klasyka polska

Wspaniała książka.Pozwole sobie na zacytowanie jednego zdania (jak dobrze pamiętam;)) z okładki:"Gdzie przebiega dopuszczalna granica błędu w naszym postępowaniu, poza która nieuchronnie zmierzamy ku klęsce?"

| link |
@WhiteBunny
@WhiteBunny
2012-10-22
Przeczytane

Historia mi się spodobała, ciekawa, nie powiem. Jednak podczas czytania miałam małe zastrzeżenia co do narracji, przez którą momentami ciężko mi było przebrnąć. Ale ogólnie książka na plus! Polecam :)

| link |
@malami
@malami
2014-01-09
8 /10
Przeczytane * Półka :)

Zaraz po Młodej Polsce, zrobiła na mnie dobre wrażenie. Szybko się czyta. Jednak nazwiska niektórych bohaterów są dla mojej pamięci koszmarne!! Polecam przeczytanie tej lektury. Ja nie żałowałam.

| link |
AG
@Castiel
2012-01-12
8 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires... Sésame

Jedna z ciekawszych szkolnych lektur. Mimo stylu Nałkowskiej, czytało się ją łatwo i dość szybko. Treść zmusza do refleksji, dzięki ciekawym wątkom psychologicznym. Warto przeczytać!

| link |
RE
@rememberme
2010-07-31
10 /10
Przeczytane

Przeczytałam ją jako lekturę, ale to chyba jedna z lepszych książek, do których byłam "zmuszona" :) Gdybym czytała ją "prywatnie", prawdopodobnie też by mi się spodobała :)

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Chodzi o to, że musi coś przecież istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą.
Samotność jest złudzeniem. Myśli człowieka krążą zawsze koło innych ludzi i łączą go z ich obcym losem, który na próżno stara się odepchnąć.
Dodaj cytat