Ja także żyłam! Korespondencja

Astrid Lindgren, Louise Hartung
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ja także żyłam! Korespondencja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ta książka opowiada o dwóch kobietach, które spotkały się w powojennej Europie, zaprzyjaźniły i przez jedenaście lat prowadziły rozmowę w ponad sześciuset listach. Rzadko mówiły tylko o sobie, zawsze były ciekawe aktualnej sytuacji i życia intelektualnego tej drugiej.– z Przedmowy Jensa Andersena i Jette Glargaard W korespondencji Astrid Lindgren i Louise Hartung toczy się nieustająca rozmowa o życiu codziennym, pracy, marzeniach, literaturze, polityce, sztuce przyjaźni, a także o granicach miłości. Listy te są cennym dokumentem i portretem dwóch mądrych, samodzielnych i odważnych kobiet. Książka została wzbogacona o blisko 30 unikatowych zdjęć. Astrid Lindgren (1907–2002) – najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci. Wymyślanie historii dla najmłodszych zaczęła w wieku 34 lat, kiedy jej chora córeczka poprosiła o opowiedzenie jej czegoś. Tak powstała postać Pippi Pończoszanki, dziewczynki przełamującej konwencje świata dorosłych. Maszynopis nie został jednak zaakceptowany przez wydawnictwo. Pierwszą książką Astrid Lindgren przyjętą do publikacji została powieść dla dziewcząt „Zwierzenia Britt-Mari”. I tak w 1944 roku rozpoczęła się seria sukcesów szwedzkiej pisarki. Napisała kilkadziesiąt książek, stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji. Książki słynnej Szwedki sprzedano do tej pory w ponad 100 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na blisko 100 języków, często były także ekranizowane. Została uhonorowana dziesiątkami nagród szwedzkich i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena (1958), International Book Award UNESCO (1993), Orderem Uśmiechu, a także nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 roku Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa. Louise Hartung (1905–1965) przyszła na świat w Münster jako najmłodsze z ośmiorga dzieci. Będąc śpiewaczką, od połowy lat dwudziestych XX w. mieszkała w Berlinie, gdzie spotykała się z takimi artystami jak Kandinsky, Chagall i Paul Klee. Poznała też Bertolda Brechta i współpracowała z nim w 1928 r. przy prapremierze „Opery za trzy grosze”. Po zakończeniu II wojny światowej była zatrudniona w Hauptjugendamt (Głównym Urzędzie do Spraw Młodzieży) w Berlinie, gdzie zajmowała się między innymi propagowaniem czytelnictwa. Szczególnie zależało jej na wprowadzeniu książek Astrid Lindgren na rynek niemiecki.
Data wydania: 2018-10-17
ISBN: 978-83-10-13273-4, 9788310132734
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 576

Autor

Astrid Lindgren Astrid Lindgren
Urodzona 14 listopada 1907 roku w Szwecji (Vimmerby)
Urodzona w rodzinie zamożnego chłopa, Samuela Augusta Ericssona i Hanny z domu Jonsson, dorastała w gospodarstwie Näs na skraju Vimmerby w Smalandii, razem z rodzeństwem i rodzicami. Była drugim w kolejności dzieckiem. Naukę szkolną rozpoczęła w wi...

Pozostałe książki:

Dzieci z Bullerbyn Bracia Lwie Serce Ronja, córka zbójnika Pippi Pończoszanka Lotta z ulicy Awanturników Emil ze Smalandii Pippi wchodzi na pokład Pippi na Południowym Pacyfiku Madika z Czerwcowego Wzgórza Mio, mój Mio Braciszek i Karlsson z Dachu Detektyw Blomkvist Dzieci z ulicy Awanturników Nils Paluszek i inne opowiadania My na wyspie Saltkrakan Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku? Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza Nils Paluszek Boże Narodzenie w Bullerbyn Karlsson z Dachu lata znów Wiosna w Bullerbyn Zwierzenia Britt-Mari Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży Karlsson z Dachu Latający szpieg czy Karlsson z Dachu. Rasmus i włóczęga Rasmus, rycerz Białej Róży Skrzat nie śpi Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie Jeszcze żyje Emil ze Smalandii Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato Nowe psoty Emila ze Smalandii Przygody Emila ze Smalandii Ach, ten Emil! Czy znasz Pippi Pończoszankę? Emil i ciasto na kluski Emil ze Smalandii. Lotta z ulicy Awanturników Fizia Pończoszanka na Południowym Pacyfiku Fizia Pończoszanka wchodzi na pokład Ja nie chcę iść spać Kati w Ameryce Lis i skrzat Pippi nie chce być duża i inne komiksy Pippi się wprowadza i inne komiksy Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza Przygody Pippi Przygody detektywa Blomkvista Przygody dzieci z ulicy Awanturników Twoje listy chowam pod materacem. Korespondencja 1971-2002 Wielka księga Pippi Żadnej przemocy! Dzielna Kajsa Dzień Dziecka w Bullerbyn Ja także żyłam! Korespondencja Ja też chcę chodzić do szkoły Ja też chcę mieć rodzeństwo Jak Kalle rozprawił się z bykiem Kati We Włoszech Kerstin i ja Pippi Långstrump (po ślōnsku) Pippi w parku Południowa łąka Rasmus, Pontus i pies Toker Astrid Lindgren dzieciom Bullerbyn Trzy opowiadania Dzieci z wyspy Saltkrakan Dzienniki z lat wojny 1939-1945 Jak Johan uratował cielaka Lotta Trzy opowiadania Mała Ida też chce psocić Patrz Madika pada śnieg Peter i Lena. Dwa opowiadania Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko Pippi Goes Aboard Pippi Longstocking Pippi na wyspie Kurrekurredutt Rasmus, Pontus i pies Szajbus Samuel August z Sevedstorp i Hanna z Hult Skąpy nie jestem, powiedział Emil Ucieczka Pippi Zabawa choinkowa Pippi
Wszystkie książki Astrid Lindgren

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ja także żyłam! Korespondencja nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@stalowamagnolia
@stalowamagnolia
2022-02-14
8 /10
Przeczytane

Ciekawa lektura listów kobiet, które w swoich krajach działały na rzecz dzieci. Choć spotykały się rzadko to widać jak dzięki listom nawiązały więź na długie lata.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ja także żyłam! Korespondencja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat