Japoński wachlarz

Joanna Bator
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Japoński wachlarz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Najważniejsza podróż Joanny Bator. W 2002 roku kulturoznawczyni Joanna Bator przyjeżdża do Japonii na swoje pierwsze stypendium w Tokyo Institute of Technology. Po kilku powrotach w 2011 z Japonii wyjeżdża Joanna Bator – pisarka. To właśnie w Tokio powstaje jej debiutancka Piaskowa góra, powieść przełomowa dla samej autorki i współczesnej polskiej literatury, a także Ciemno, prawie noc, książka nagrodzona Literacką Nagrodą Nike. Ale pierwszy był Japoński wachlarz, zbiór reportaży uhonorowanych Nagrodą im. Beaty Pawlak. To zapis spotkań, zachwytów i olśnień, ale też próba odpowiedzi na pytania, które rodzą się w codziennych spotkaniach z Innym. Książka – niezwykły osobisty przewodnik bez którego nie sposób zrozumieć współczesnej Japonii. "Oddaję w ręce Czytelników kolejne wydanie książki, która jest zapisem największej i najważniejszej podróży mojego życia. W sumie spędziłam w Japonii cztery lata, ale pierwsze dwa, podczas których pisałam Japoński wachlarz, miały szczególny urok nowości i pozostały w mojej pamięci jak świetlisty prezent." (fragment wstępu)
Data wydania: 2021-10-11
ISBN: 978-83-240-6349-9, 9788324063499
Wydawnictwo: Znak
Seria: Terra incognita
Kategoria: Reportaż
Stron: 464
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Joanna Bator Joanna Bator
Urodzona 2 lutego 1968 roku w Polsce (Wałbrzych)
Polska pisarka, publicystka, felietonistka. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Pani”; publikowała w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowia...

Pozostałe książki:

Japoński wachlarz. Powroty Ciemno, prawie noc Purezento Piaskowa góra Gorzko, gorzko
Wszystkie książki Joanna Bator

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wspaniała opowieść o japońskim życiu

21.03.2014

Książkę Joanny Bator czytałam bardzo dawno temu. Nawet nie pamiętam kiedy. Przemknęła prze moje dłonie niezauważenie, a przez to nic o niej nie napisałam. A to wielka szkoda. Pozostaje mi podjąć się próby zrecenzowania jej "z pamięci". Joanna Bator to wykładowca w polsko - japońskiej szkole wyższej w Warszawie. Jak znalazła się w Japonii? Dostał... Recenzja książki Japoński wachlarz

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2021-09-23
7 /10
Przeczytane 2021

To trzecia książka Joanny Bator, którą przeczytałam. I każda z nich była inna. To dobrze, bo autorka nie powiela samej siebie i nie nudzi czytelnika. „Ciemno, prawie noc” to mroczny, brutalny thriller psychologiczny z wątkiem historycznym i elementami satyry społecznej z dodatkiem metafizyki. „Chmurdalia” to saga rodzinna napisana zawiłym, plastycznym językiem z nieodłącznym wątkiem baśniowo- metafizycznym. Natomiast „Japoński wachlarz” to zapiski autorki z dwuletniego pobytu na stypendium w Tokio. Jak sama pisze, to „zestaw widoków z kraju Kwitnącej Wiśni”. „Subiektywna opowieść autorki nie aspirującej do roli znawcy, ale spacerującej po rzeczywistych i symbolicznych przestrzeniach obcej kultury”. Zawiera ważne elementy fascynacji piszącej:
- miasto
- język
- smaki i zapachy.
Według mnie ważnym tematem też była obyczajowość, podejście do seksu oraz rozróżnienie miedzy tym, co kobiece i co męskie, tak inne niż w kulturze europejskiej.
Rzecz jest napisana lekko, dowcipnie, momentami fascynująco, momentami mniej. Dla mnie, znającej Japonię tylko z filmów była to bardzo interesująca i sympatyczna lektura.× 20 | Komentarze (2) | link |
@bea-ta
2021-05-29
6 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2021

Lekkim piórem, z prostotą snuta opowieść o spostrzeżeniach, wrażeniach i zadziwieniach odnoszących się do dwuletniego pobytu autorki w Japonii. Nie za głęboko, trochę anegdotycznie, ciekawie i przystępnie. Nie tylko z wierzchu, bo i trochę spod uchylonej podszewki (autorka nawiązała kilka przyjaźni z mieszkańcami Kraju Kwitnącej Wiśni), jednak nie z wewnątrz. To opowieść podróżnika z szacunkiem i zafascynowaniem odkrywającego inność w kraju, który dzieli od nas kilkugodzinny lot samolotem i kulturowa przepaść trudna do ogarnięcia przez wielu Europejczyków.

Dla mnie: w porządku lecz nie porywająco. Zdecydowanie wolę autorkę w roli powieściopisarki:).

× 14 | link |
@Renax
2020-08-31
8 /10
Przeczytane Reportaże

Książkę miałam błędnie w dziale historyczne, ale po cegłach bizantyjskich miło było poczytać sobie coś współczesnego. O autorce czytałam kiedyś pochlebny w jakiejś gazecie, chyba Polityce albo Twoim stylu. Nie wiem, w każdym razie pisano tam, że to dobra autorka.
Tutaj opowiada o Japonii, jaką poznała podczas dwuletniego pobytu w tym kraju jako pracownica naukowa zajmująca się tematyką gender.
Jej opowieść o Japonii jest całkiem inna niż reportaże z tego kraju,które już czytałam. Nie ma tu polityki, męskich spraw, jest natomiast opis życia i tego, co różni te kulturę od naszej. Mamy więc opowieść o uliczkach i adresach, o domu i kapciach, o łazienkach, gościach, jedzeniu, szkolnictwie, idolkach masowej kultury, zasadach kontaktu z obcymi, poznawania przyszłego męża i żony, kupowania kimon i zasad panujących w pracy. Autorka poszła do Łaźni i do dzielnicy uciech, była w sklepie z kimonami i spotykała się z rodowitymi Japończykami. Okazuje się, że ten raj jest bardzo inny od naszego, a zarazem tak podobny.
Bator pisze bardzo przystępnie. Czytałam tę książkę jak opowieść z podróży i pamiętnik. A zarazem trochę z racji otwartości na inne kultury i studiów gender, autorka wyczuła i opisała sprawy często tabu, niedostępne dla obcokrajowca odwiedzającego Japonię. Teraz panuje moda na kino japońskie. Ja tez je pokochałam. Tutaj dowiedziałam się kodu kulturowego tego kraju. Jak bardzo mało o tym wszystkim mówi zewnętrzna warstwa tych filmów i jak bardzo ciekawy to kra...

× 13 | link |
SO
2009-09-03
10 /10
Przeczytane

Doskonała książka. Tyle w niej wiedzy i obserwacji kulturowych, ciekawostek. Narratorka jest przesympatyczna. Ciężko się oderwać i ma się ochotę powracać do tej książki.

× 1 | link |
@maslowskimarcinn
2022-06-17
7 /10
Przeczytane

“Japoński wachlarz” Joanny Bator jest tego rodzaju książką, po przeczytaniu której ma się natychmiastową ochotę wsiąść w pociąg/samolot/dorożkę i gnać przed siebie, byle najbliżej opisywanych przez Autorkę miejsc. To trochę tak, jak z czeskimi impresjami M. Szczygła - czytasz Jego “Gottland” czy “Zrób sobie raj”, a później budzisz się następnego poranka w samym środku Pragi. I zupełnie Cię to nie dziwi.
“Wachlarz” to doskonały przewodnik po kulturze i społeczeństwie Kraju Wiśni (jest też w nim o wiśniach, sushi i innych rybach), zbiór zaskoczeń i rozczarowań (głównie jednak konglomerat zdziwień) napisany z perspektywy osoby, która poznaje Japonię, uczy się jej i szczerze opisuje swoje wrażenia. To fascynująca wyprawa nie tylko ciasnymi, betonowymi i nieurokliwymi kanionami tokijskich ulic i dzielnic, labiryntami linii metra i skomplikowanego języka, ale przede wszystkim opis kraju, który z jednej strony pozostaje niezmienny w swej tradycji, a z drugiej kipi pełen napięć i chęci zmian. To także opowieść o Japończykach i niemały guided-tour, który być może, jeśli znajdziemy się na miejscu, pomoże nam ich zrozumieć i “ogarnąć”. Wreszcie, “Wachlarz” to nie pozbawiona wyważonego humoru książka o namiętnościach i braku bliskości, zamykaniu się przed cudzoziemcami i fascynacji kulturą Zachodu, hotelach na godziny, “siostrzeństwie w nagości” i “szacownych kąpielach”, nieumiejętności mówienia “nie”, a wszystko napisane tak, że książkę zjada się i połyka, siorbiąc ze szc...

| link |
PO
2010-01-26
10 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa

| link |
@Remma
2021-02-21
9 /10
Przeczytane reportaże/wywiady Klimaty Orientu
@portana36
2019-12-25
7 /10
Przeczytane lit.faktu
@Asamitt
2019-12-21
5 /10
Przeczytane Klimaty Orientu Literatura faktu/Reportaż Polscy autorzy * Własne
@floks
2009-09-06
10 /10
@Tamaryszek
2019-12-04
6 /10
Przeczytane Podróże małe i duże Reportaże Biografie/autobiografie/wspomnienia/listy
@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane Pożyczone od kogoś / wypożyczone Chcę mieć Prehistoria Publicystyka/eseje
CA
2019-11-08
8 /10
Przeczytane
MA
2014-03-21
10 /10
Przeczytane
@Pioropisz
2011-08-18
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Japoński wachlarz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl