Japoński wachlarz. Powroty

Joanna Bator
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Japoński wachlarz. Powroty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Joanna Bator spędziła dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Dla kulturoznawczyni i filozofki pobyt w tym kraju stał się źródłem nieustannych zadziwień i przemyśleń. Codzienne życie, nawet kiedy jego fragmenty wyglądały całkiem znajomo, zaskakiwało szczegółami i zasadami. Prowokowało do notowania. Wrażenia i refleksje nawarstwiały się w narrację dokumentującą osobiste spotkanie z inną kulturą. Zachwyty i pytania kierowały ku odpowiednim książkom, a te pomagały w lepszym rozumieniu tego innego świata i zarazem inspirująco jego odbiór komplikowały. Prowadziło to ku nowym zachwytom, kolejnym spacerom i wyprawom, ku kolejnym książkom. Tak powstała „jej Japonia", wachlarz widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni.

Dziesięć lat temu trafiłam do kraju, o którym nigdy nie marzyłam i o którym nie wiedziałam wiele. Tamta podróż wydawała się być jednorazową przygodą, piękną, ale nieznaczącą, którą los ofiarował mi na życiowym rozdrożu w jednym z niewiarygodnych zbiegów szczęśliwych okoliczności. Wiem, że z różnych powodów podobna wyprawa już mi się nie przydarzy, dlatego wspominam ją z czułością i nostalgią. Jej zapisem jest Japoński wachlarz, którego nową wersję oddaję Czytelnikom do rąk. Japoński wachlarz. Powroty , przewodnik osobisty i subiektywny, pozostaje tym, czym był od początku: kolekcją obrazków z podróży kreślonych wzorem zuihitsu, czyli „tak, jak pędzel prowadzi".

Joanna Bator (ze wstępu)

Joanna Bator uzupełniła książkę o nowe doświadczenia, w tym także o trzęsienie ziemi, jakie przeżyła w Tokio 11 marca tego roku, najpotężniejsze od czasu, gdy zaczęto je dokumentować.

Autorka nie cofała się przed żadnym doświadczeniem: ugotowała się na raka w ukropie japońskiej sauny, skosztowała trującej ryby fugu, nawet pracowała jako hostessa. Japońskich biznesmenów rozbawiła do łez, wprowadzając polski egzotyczny zwyczaj całowania pań po rękach. Otwartość, ciekawość, a też wytrwałość autorki są tym bardziej godne podziwu, że przyjeżdżając do Japonii, nie znała języka. Uczyła się go dopiero w trakcie pobytu. Jednak nawet bez japońskiego Bator potrafiła nawiązać japońskie przyjaźnie, . z byłą prostytutką.

Maria Kruczkowska, „Gazeta Wyborcza"

Data wydania: 2011-11-09
ISBN: 978-83-7747-604-8, 9788377476048
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Terra incognita
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 376
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Joanna Bator Joanna Bator
Urodzona 2 lutego 1968 roku w Polsce (Wałbrzych)
Polska pisarka, publicystka, felietonistka. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Pani”; publikowała w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowia...

Pozostałe książki:

Piaskowa Góra Gorzko, gorzko Ciemno, prawie noc Japoński wachlarz
Wszystkie książki Joanna Bator

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Japoński wachlarz. Powroty" - gorąco polecam

14.07.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tak naprawdę cała ta Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma ani takiego kraju, ani takich ludzi. Oskar Wilde Z Joanną Bator po raz pierwszy zetknęłam się na łamach „Bluszczu”, gdzie pisuje felietony poświęcone Japonii. Lubiana przeze mnie tematyka plus lekki język zachęciły do sięgnięcia po drugie, uzupełnione wydanie „Japońskiego wachlarza”, które... {} Recenzja książki Japoński wachlarz Powroty

@Ag_VS@Ag_VS {}

Sernik z zielonej herbaty

19.12.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Japonia to niewielkie państewko z ogromną historią. Kraj, gdzie codziennie ścierają się ze sobą tradycja z nowoczesnością. Gdzie jedną z ulubionych rozrywek jest karaoke, a reklamy atakują nas przesłodzonymi zwierzątkami i wielkookimi dziewczynkami. Gdzie ludzie bez skrępowania zażywają wspólnych kąpieli, ale zakochanym nie wolno publicznie okazywa... {} Recenzja książki Japoński wachlarz Powroty

Moja opinia o książce

Opinie

@Sirocco
2011-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Jestem w trakcie czytania i książkę polecam wszystkim, którzy uwielbiają Japonię i tym co chcieliby ją poznać. :)

{} | link |
@agnieszkap
2011-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Fascynująca, intrygująca książka o Japonii jakiej przeciętny Europejczyk nie ma zielonego pojęcia. Polecam!:)

{} | link |
KA
2020-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Airain
2020-12-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@paprotka
2014-01-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@nikira
2013-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@jarka.trocka
2011-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@PanKwiatkowski
2011-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Ag_VS
2011-07-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Japonia
@kasandra
2011-05-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Japoński wachlarz. Powroty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl