Piaskowa góra

Joanna Bator
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Piaskowa góra
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Jadzia toczy się i kula. Dominika jest lekka i krucha. Gdyby Jadzia ją przysiadła, kostki córki chrupnęłyby jak wafelek do lodów. Jednak Dominika nadrabia szybkością, robi uniki. Podskakuje i wygina się jak zając z radzieckiej kreskówki. Każde zbliżenie Dominiki i Jadzi grozi kolizją, niebezpieczeństwo wzrasta proporcjonalnie do odległości, z jakiej na siebie wpadają. Jadzia jest zawsze w tym samym miejscu, to Dominika odlatuje lub nadlatuje lotem koszącym. Ląduje awaryjnie na Piaskowej Górze, aż iskry się sypią, zanim wyhamuje, i już po chwili wzbija się do lotu w obłoku kurzu.
[fragment książki]

Powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2010


Data wydania: 2022-02-09
ISBN: 978-83-240-6449-6, 9788324064496
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Piaskowa Góra, tom 1
Seria: ...archipelagi...
Stron: 400
dodana przez: Vernau
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Joanna Bator Joanna Bator
Urodzona 2 lutego 1968 roku w Polsce (Wałbrzych)
Polska pisarka, publicystka, felietonistka. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Pani”; publikowała w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowia...

Pozostałe książki:

Ciemno, prawie noc Gorzko, gorzko Japoński wachlarz Purezento Piaskowa góra Chmurdalia Japoński wachlarz. Powroty Rekin z parku Yoyogi Ucieczka niedźwiedzicy Kobieta Nadzieja Rok Królika Wyspa łza Japonia. Smaki i znaki Wyspa łza od nowa
Wszystkie książki Joanna Bator

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zwykli ludzie w PRLu

24.09.2020

Bardzo fajnie słuchało mi się tej sagi rodzinnej dobrze czytanej przez Annę Buczek. A wszystko dzieje się w Wałbrzychu, czyli niedaleko moich stron, gdzie z przesiedleńców ze wschodu i przybyszów z Polski Centralnej ucierała się po wojnie nowa społeczność. Wciągnęła mnie historia Jadzi Chmury, z domu Maślak i jej rodziny, dziejąca się w czasach pó... Recenzja książki Piaskowa Góra

@almos@almos × 19

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-02-03
8 /10
Przeczytane

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać „Ciemno, prawie noc”, a z racji tego, że lektura ta mnie nie porwała, nie spieszyłam się do poznania innych książek Joanny Bator. Zostałam jednak mile zaskoczona, bo choć „Piaskowa góra” nie wciągnęła mnie od pierwszych stron, z każdym kolejnym rozdziałem byłam pod coraz większym urokiem świata stworzonego przez Autorkę.

Zacznę od języka, jakim napisana jest powieść. Każde zdanie zdaje się być literacką perełką, jakby pisarka poświęcała mu całą swoją uwagę. Dlatego też początkowo lektura nie sprawiała mi przyjemności – zamiast skupić się na treści, cała moja uwaga wędrowała ku formie. Gdy jednak osiągnęłam równowagę z tej kwestii, z przyjemnością zagłębiłam się w historię Jadzi Chmury i jej rodziny.

Sama nie pamiętam czasów PRLu, ponieważ urodziłam się u jego kresu, znam ten czas bardziej z opowieści, książek czy filmów, ale „Piaskowa góra” zdaje się wiernie oddawać klimat tamtych lat: bloki pełne niedoróbek, drobne cwaniactwo, paczki z zagranicy, marzenie o lepszym życiu na zachodzie.

U początków tej sagi rodzinnej leżą przesiedleńcze trudy rodziny Stefana Chmury oraz wojenne losy Zofii Maślak (matki Jadzi). I właśnie historia Zofii najbardziej przypadła mi do gustu – trudy życia w pojedynkę, niesienie ciężaru tajemnicy i życie po wiejsku, w zgodzie z naturą.

Cała ta historia jest tym bardziej fascynująca, że taka normalna, niespektakularna, jakich mogło być w rzeczywistości wiele. Autorka poka...

× 4 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-18
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Bator Joanna

Smutna i gorzka to opowieść . Bardzo dobrze napisana . Widać że dla autorki żonglerka słowna to przysłowiowa bułka z masłem . Niemniej nie czyta się tego z lekkością . Pewnie dlatego że książka jest zupełnie pozbawiona dialogów , a może dlatego że i temat lekki nie jest . Specyficzne , bo jednostronne spojrzenie na tamte czasy . Nic nie przesadzone . Mamy tu wszystko co bolało , puste sklepy , kumoterstwo , wybuch w Czarnobylu i tuszowanie całej sprawy . Dziecięce zabawy , samobójstwa , pierwsze wina pite na dachu Babela i całe trudne dojrzewanie w tamtych czasach . Autorka ukazała cały przysłowiowy brud i smród epoki PRL-u . Ale też i zaradność i kreatywność , której , nie czarujmy się , dziś nie ma . W czasach tak zwanego '' dobrobytu ''. Bo nie istnieje taka potrzeba . W razie czego , są ciuchlandy . Dowiemy się więc jak i w czym farbowało się sukienki szyte z firanki , lub bluzeczki z tetry na pieluchy.(Tak tak drodzy młodzi , obecni , były czasy kiedy jednorazowych pieluch nikt w naszym kraju nie znał). Mimo że autorka pokazała tylko i wyłącznie minusy tamtych czasów , to i tak książka bardzo mi się podobała , chociaż radziłabym ją czytać nie całą od razu , ale po trochę , po kawałku , by nie dać się do końca wciągnąć w ten depresyjny smutek jaki wyziera z jej kart .

× 3 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-19
8 /10
Przeczytane Dolny Śląsk przeczytane 2015 Biblioteka domowa

"Piaskowa Góra" Joanny Bator to opowieść o losach ludzkich determinowanych przez polską rzeczywistość dwudziestego wieku. Głównym miejscem akcji jest peerelowskie blokowisko w Wałbrzychu, a głównymi bohaterkami są Dominika Chmura, jej mama Jadwiga oraz dwie babcie Dominiki.
Dawno już nie czytałam książki z takim zachwytem! Zachwycałam się treścią, różnorodnością losów i charakterów bohaterów, talentem autorki oraz czymś, co na swój użytek nazywam "niegubieniem się w tworzonych faktach", a co wbrew pozorom, wcale nie jest taką oczywistością :). A niecodzienność porównań i metafor, niezwykła dbałość o poprawność językową oraz celność obserwacji to swoiste wisienki na torcie.

× 3 | link |
@BagatElka
2019-11-13
Przeczytane

Nie wiem jak mam ocenić ten słowotok pełen szarości,kołtunerii i smrodu,który męczy,nuży i przygnębia.
Owszem,przyznaję,że autorka nie wypacza,nie przejaskrawia tylko opisuje siermiężną rzeczywistość minionych lat z ogromną znajomością rzeczy.
Należę do pokolenia,które zna ten czas,system i codzienność,w której głód dobrobytu przysłaniał inne pragnienia.
Możliwe,że ta książka stanowi dla autorki próbę pokonania traumy z czasów dzieciństwa,możliwe,że chciała przybliżyć młodszym pokoleniom te minione lata.
Ja nie chcę już więcej tego czytać ani o tym pamiętać bo tak naprawdę to nadal trwa.Ten głód i zawiść o dobra karmi się obecnie spirytusem z plastikowej butelki przemyconym przez "mrówki",oślepia kalejdoskopem obrazów z plazmy i przenika przez powłoki brzuszne matek do płodów,które mają go wkodowany w DNA.

Dawny Wałbrzych z czasów PRL-u to nadal cała zaściankowa Polska,z której śmieje się cały świat.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@saya
@saya
2011-02-21
8 /10
Przeczytane

Książka trudna, wymagająca skupienia, ale w sposób porażający opisująca klasę robotniczą okresu powojennego. A i ciekawy opis okresu świetności Wałbrzycha, miasta niegdyś górniczego.

× 1 | link |
KI
@kirmizicadi83
2022-08-17
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2022-01-19
8 /10
Przeczytane różne polskie
@Remma
2021-02-22
10 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2020-12-20
7 /10
Przeczytane
@Airain
2020-09-25
8 /10
Przeczytane
@almos
2020-09-24
8 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
NA
@piescik
2020-01-14
8 /10
Przeczytane
@LauraB
@LauraB
2015-03-26
8 /10
CA
@captaindrown
2019-11-08
6 /10
Przeczytane
@PaniDalloway
@PaniDalloway
2014-08-23
8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Piaskowa góra. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Chmurdalia
Chmurdalia
Joanna Bator
8.1/10
Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2011 Pod mym oknem Cyganka stojała cała zbroczona w krwi, śpie...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl