Gorzko, gorzko

Joanna Bator
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów
Gorzko, gorzko
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów

Opis

Gorzko, gorzko to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet.

Dlaczego Berta popełniła zbrodnię?
Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było?
Czy Kalinie uda się poznać prawdę?

Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.
Realizm i magiczność Gorzko, gorzko nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

Data wydania: 2022-09-07
ISBN: 978-83-240-6539-4, 9788324065394
Wydawnictwo: Znak
Stron: 656
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Joanna Bator Joanna Bator
Urodzona 2 lutego 1968 roku w Polsce (Wałbrzych)
Polska pisarka, publicystka, felietonistka. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Pani”; publikowała w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowia...

Pozostałe książki:

Japoński wachlarz. Powroty Ciemno, prawie noc Japoński wachlarz Purezento Piaskowa góra
Wszystkie książki Joanna Bator

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Różne spojrzenia na brak miłości

WYBÓR REDAKCJI
5.02.2021

Spędziłam ostatnie dni w towarzystwie jednej z książek życia. Twórczość Joanny Bator towarzyszyła mi zawsze gdzieś z boku, przyciągała uwagę, jednak nigdy nie trafiła w moje ręce. Aż do „Gorzko, gorzko”, którą otrzymałam od Wydawnictwa Znak. Już okładka skupia uwagę, a to, co się dzieje w środku, otwiera oczy i zmienia punkt widzenia. Joanna Ba... Recenzja książki Gorzko, gorzko

@LiterAnka@LiterAnka × 9

Gorzko, gorzko

18.07.2022

„ Każda pamięć jest jedyna w swoim rodzaju.” (str. 541) Smutno-gorzka, a nawet wręcz tragiczna saga czterech kobiet - prababci, babci, matki i córki spisana przez tę ostatnią. Nie znała genealogii swoich przodków. Z pomocą detektywa, przeprowadzonych rozmów z osobami znającymi jej rodzinę, pamiętnika prababci odkrywa przeszłość swojej rodziny. Im... Recenzja książki Gorzko, gorzko

@asach1@asach1 × 12

Opus magnum Joanny Bator?

29.01.2021

Dla wszystkich miniony rok był bardzo trudny. Dla mnie także, bo nie tylko pandemia ale też mnóstwo zawirowań w życiu osobistym zburzyło mój wewnętrzny spokój i zachwiało posadami mojego małego, pokładanego świata. Z nadzieją czekałam na 1 stycznia - datę symbolicznego nowego początku. A że od lat wierzę, że pierwsza przeczytana przez mnie książka... Recenzja książki Gorzko, gorzko

@nika.mail@nika.mail × 11

Losy kobiet, o których szczęście już dawno zapomniało.

14.12.2020

Mam przed sobą powieść napisaną przez laureatkę Nagrody Literackiej Nike, obok której nie można przejść obojętnie. Czuć w niej kunszt literacki autorki, wiedzę i ogromne przygotowanie do fabuły, która nie należy do lekkich, i przyjemnych, ale bije od niej mądrość i niepowtarzalność. Historię poznajemy z perspektywy Kaliny, która jest najmłodszą... Recenzja książki Gorzko, gorzko

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2022-10-25
9 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 👨 autor : Bator Joanna

"Nauczyłam się już, że życie po prostu toczy się dalej. Bo mimo naszych oczekiwań i pretensji, nigdy nie robi nic innego, prócz mijania."

Ależ to było dobre. Cztery przeplatające się ze sobą historie, czterech kobiet z jednej rodzinnej gałęzi. Tytuł bardzo adekwatny do treści jest w książce gorzko, nawet bardzo, a czasem nawet makabrycznie i horrorowato.

Przez moment miałam niesamowitą ochotę, już tu i teraz natychmiast, posługując się internetem, szukać swoich korzeni, swoich dalekich, nieznanych mi bliskich... Jednak po namyśle stwierdzam, że może jednak nie? Ludzkie losy, zwłaszcza te powojenne różnie się plotły, może natrafię na coś, o czym lepiej, żebym nie wiedziała ??

To książka o poszukiwaniu miłości, tej może nie jakiejś wielkiej z fanfarami, ale tej prawdziwej, cichej i osobistej. Bez wielkich wzlotów i bolesnych upadków, stabilnej. Każda z czterech kobiet, bohaterek szuka jej, tej miłości, każda na swój sposób i każdej ona przynosi więcej bólu niż spełnienia czy radości.

Dobrze też, że autorka w przedmowie napisała, że jedna z kobiet występuje w pierwszej i równocześnie trzeciej osobie, że jest narratorką i jedną z bohaterek, to mi ułatwiło odbiór, wystarczyło tylko nie przegapiać momentu "przeskoków". Już za "Piaskową górę" doceniłam panią Bator, książka "Gorzko, gorzko" jest równie dobra i zdecydowanie utrzymuje poprzeczkę ustawioną wcześniej wysoko....

× 18 | link |
@Betsy59
2021-10-04
6 /10
Przeczytane 2021

Podczas lektury „Gorzko, gorzko” towarzyszyły mi różne uczucia. Od zainteresowania po niechęć i irytację. Najbardziej zainteresował mnie wątek Berty, najstarszej z czterech pokoleń kobiet, tej, od której wszystko się zaczęło. Muszę się przyznać, że wzięłam drugą zakładkę i tę historię przeczytałam najpierw, w całości, omijając pozostałe i burząc pracowicie pomieszane przez autorkę puzzle. Wątki Barbary i Violetty czytało mi się najgorzej. Bo ile można czytać o życiu bez miłości, perspektyw, w nędzy i o burzeniu wszelkich szans na poprawę sytuacji. Jeżeli bohaterki same sobie szans na szczęście nie zniweczą, to zrobi to za nie los. Tak działa przekleństwo Berty, ale czyta się o tym ciężko. Jedyną nadzieją na odwrócenie tego pasma nieszczęść jest najmłodsza z czterech kobiet, Kalina. I tylko ze względu na nadzieję na związane z nią katharsis dokończyłam tę książkę.× 15 | link |
@bea-ta
2021-05-03
7 /10
Przeczytane Biblioteka domowa Dolny Śląsk przeczytane 2021

"(...) w życiu nie ma przedtem ani potem. Nie ma również teraz. Teraz nie ma najbardziej. Jest raczej wszystko naraz, to, co było, co jest i co będzie, splecione jak warkocz, którego nie da się już rozsupłać. A do tego żyje się nie tylko swoje życie, ale też tych, którzy byli przed tobą, i nic na to nie można poradzić."

Naciągająca gumkę mojej czytelniczej wrażliwości do maksimum, chwilami balansująca na granicy mojego dobrego smaku i przyzwolenia na kontakt z wynaturzeniami, brudem, złem. Bolesna. Mroczna. A jednak wciągająca. A jednak piękna. W pochyleniu się nad człowiekiem. W próbach zrozumienia. I w tym pięknie przymykam oko na lekko rozczarowującą końcówkę.

× 12 | link |
@katiamarunia
2021-01-03
9 /10

Zakochałam się w tej powieści już od pierwszych stron. ,,Gorzko, gorzko" czyta się z wielką przyjemnością, historie 4 kobiet płyną, a ja płynęłam razem z nimi. Wraz z bohaterkami przeżywałam kolejne wzloty i upadki rozmyślając o kolejach losu swojego życia, które też nie było usłane różami. Kibicowałam Bercie, Basi, Violettcie i Kalinie z całego serca tak jak kibicuję sobie na co dzień mierząc się z poczuciem odrzucenia, smutkiem i tęsknotą. Joanna Bator napisała piękną książkę - pocieszycielkę, do której na pewno będę wracać jeszcze nie raz. Serdecznie polecam na długie zimowe wieczory i letnie wakacje pod gruszą.

× 6 | link |
@asiazaleska
2021-02-23
Przeczytane

"Gorzko,gorzko" to nie jest powieść,którą pochłania się w jeden wieczór.Lektura tej powieści wymaga skupienia i namysłu.Nie jest to łatwa powieść,nie jest to również kolejna książka o kobietach,które kupując dom na odludziu zaczynają nowe życie.
"Gorzko,gorzko" to opowieść o braku miłości,o uciekaniu przed czymś co nie znane,o szukaniu nowych doznań,a końcu opowieść o zbrodni.
Czytając powieść nasunęło mi się skojarzenie z realizmem magicznym i Isabellą Allende.Joanna Bator również umie wytworzyć taki klimat.Warto!!

× 3 | link |
@ania_gt
2021-10-02
7 /10
Przeczytane

Niespieszna to była lektura, dostarczająca wielu emocji. Od zachwytu po niesmak. Drażni, wzrusza i oburza. Niesamowita fabuła, przemyślana, przygotowana i wciągająca. O poszukiwaniu siebie, swych korzeni i tożsamości. Prawdziwie życiowa.

× 3 | link |
@mala_mi
2021-12-30
10 /10
Przeczytane 2021

Opowieść o czterech pokoleniach kobiet szukających wolności, miłości i spełnienia, poskładana przez najmłodszą z nich. Wydawało by się, że takich książek są setki. Nic bardziej mylnego. Już od pierwszych stron Joanna Bator tak potrafiła zakląć rzeczywistość, że miałam poczucie nieuchronności strasznych i niezwykłych wydarzeń. Same bohaterki tej opowieści opisane są tak pięknie i plastycznie, że nie wierzę, że istnieją tylko w wyobraźni autorki. To samo dotyczy postaci drugoplanowych i zmieniającego się w trakcie świata dolnośląskich miejscowości. W trakcie czytania miałam wrażenie, że wydarzenia nie następują po sobie, tylko splecione są w jakąś dziwaczną wstęgę Möbiusa sięgającą poza czas, przestrzeń i pamięć. Coś czuję, że ta książka będzie we mnie tkwiła jeszcze bardzo długo.

× 2 | link |
@sylwi18712
2022-01-04
Przeczytane

Mam nadzieję że jaka pierwsza książka przeczytana w Nowym Roku taki i cały Rok. Jestem pod ogromnym wrażeniem pióra Pani Joanny Bator, jej wrażliwości bijącej prawie z każdego słowa. Co jak co,ale opowiadać historie Autorka potrafi.
"Gorzko, gorzko"to czteropokokeniowa historia kobiet, które mimo wielu przeciwności trwały w niezbyt optymistycznym krajobrazie. Realizm i magiczność wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Przepełnione ogromną goryczą Berta, Barbara,Violetta oraz Kalina dzień za dniem wyruszają na spotkanie lepszego dnia, który zazwyczaj nie nadchodzi. Czytałam tą książkę, dosyć długo, by ta historia mogła we mnie dojrzeć i na bardzo długo zostawić po sobie swój ślad.
Jestem pewna,że sięgnę po kolejne książki Autorki by jeszcze raz pochłonęła mnie magia jej wyobraźni.
Na koniec pozostawia Was z cytatem, który nie wymaga komentarza :" Nauczyłam się już, że życie po prostu toczy się dalej, bo mimo naszych oczekiwań i pretensji,nigdy nie robi nic innego, prócz mijania."

× 1 | link |
@antosiaczyta
2021-06-12
8 /10
Przeczytane Książki Mamy

Prawdziwa perełka.

Gorzko, gorzko
Joanna Bator
@wydawnictwoznakpl

"Gorzko, gorzko" to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet.
Realizm i magiczność "Gorzko, gorzko" nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

To opowieść o czterech kobietach: prababci Bercie zakochanej, ufnej dziewczynie, babci Buni poranionej przez doświadczenia dzieciństwa, matki Violetty wyzutej z uczuć kobiety oraz córki Kaliny, która "skleja" historię swojej rodziny.

Zachęciła mnie okładka - piękna, różnokolorowe kwiaty na mrocznym, ciemnym tle.
Ale wbrew pozorom kwiatowa okładka nie wróży słodkiej, romantycznej historii.
To zawiła,wielopokoleniową powieść o miłości, kobietach.

| link |
@posrodkwiatowicieni
2021-03-30
5 /10
Przeczytane

Uwielbiam książki Pani Bator, jak bawi i czaruje słowem. Dlatego tak trudno jest mi się zebrać, żeby napisać o Gorzko, gorzko, bo miałam wobec niej ogromne oczekiwania. Myślałam może, że jak dam jej osiąść w sobie, to będzie łatwiej. Niestety.. Nadal uważam ją, za zbyt chaotyczną, przegadaną, wręcz kiczowatą. Miałkie bohaterki, na które co rusz wylewane jest morze niemiłości, niematek i nierodziców. Ciągłe powtórzenia, ciągła zmiana narracji, przydługie zdania, które trzeba czytać po kilka razy, żeby cokolwiek zrozumieć. I cały czas odnosiłam wrażenie, ze już to wszystko było, że to wszystko już u Pani Bator czytałam. Mogła bym tak wymieniać nieustannie, bo to przecież ponad 600 stron pesymizmy, który spada nam na głowę, ale nie będę. Jestem tą książką rozczarowana, być może nie był to ten czas, nie to miejsce.

| link |
KG
2022-11-09
7 /10
Przeczytane
@asach1
2022-07-18
7 /10
Przeczytane
@wiktoria.sporna
2022-02-19
5 /10
Przeczytane
@alinaz5
2022-01-12
6 /10
Przeczytane
@slodka-humanka
2022-01-02
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nauczyłam się już, że życie po prostu toczy się dalej, bo mimo naszych oczekiwań i pretensji, nigdy nie robi nic innego, prócz mijania.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl