Krzywicka. Długie życie gorszycielki

Agata Tuszyńska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Krzywicka. Długie życie gorszycielki
Książka Krzywicka. Długie życie gorszycielki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa edycja poszerzona o rozmowy i listy niepublikowane we wcześniejszym wydaniu.
Irena Krzywicka - pisarka i feministka, eseistka, tłumaczka, przyjaciółka Skamandrytów. Należała do najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy; nieustannie towarzyszył jej posmak sensacji i skandalu. Jedni określali ją jako gorszycielkę i kobietę bezwstydną, inni uwielbiali za odwagę, konsekwencję i bezkompromisowość. Otaczała się najbardziej znanymi postaciami międzywojennej bohemy artystycznej, m.in. wielokrotnie portretował ją Witkacy. Przyjaźniła się m.in. z Antonim Słonimskim, Anną i Jarosławem Iwaszkiewiczami, Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Jej domy - w Warszawie i Podkowie Leśnej - cieszyły się opinią najważniejszych ośrodków ówczesnego życia towarzyskiego. Autorka głośnych powieści Pierwsza krew i Walka z miłością oraz bulwersujących reportaży społeczno-obyczajowych (m.in. z procesu Gorgonowej-oskarżonej o zabójstwo pasierbicy), nieustannie walczyła o społeczne i obyczajowe wyzwolenie kobiet, działała z przekonaniem na rzecz świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej, prowokowała opinię publiczną poruszając tematy aborcji i homoseksualizmu.

Jej artykuły drukowane w "Wiadomościach Literackich" gdzie pisali m.in. Boy-Żeleński, Krzywicka, Zofia Nałkowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wanda Melcer wywoływały oburzenie, lawinę obelg i protestów. Zarazem cieszyła się sławą jednej z najpiękniejszych kobiet przedwojennej Warszawy. Była żoną adwokata Jerzego Krzywickiego i bardzo bliską, długoletnią przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Ten świat zburzyła wojna - w Katyniu zginął mąż, we Lwowie Boy-Żeleński, zmarł ukochany syn. Ona sama przeżyła ukrywając się pod innym nazwiskiem. Od początku lat 60-tych Krzywicka przebywała na emigracji. Zmarła 12 lipca 1994 roku w Buress/Yvette pod Paryżem... Agata Tuszyńska najpierw w Wyznaniach gorszycielki spisała wspomnienia Krzywickiej, a po jej śmierci powróciła do tej historii w książce Długie życie gorszycielki łącząc biografię z narracją literatury faktu - rozmowy z samą bohaterką, z jej rodziną, przyjaciółmi i tymi, którzy znali Krzywicką.
Data wydania: 2009-05-21
ISBN: 978-83-08-04352-3, 9788308043523
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 573
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Agata Tuszyńska Agata Tuszyńska
Urodzona 25 maja 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Córka Bogdana Tuszyńskiego, reportera i historyka sportu i Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Historyk teatru, wyższe studia ukończyła na wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Pols...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Agata Tuszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kobieta ponad miarę swoich czasów

9.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Agata Tuszyńska to dla mnie literacki kameleon. "Krzywicka. Długie życie gorszycielki" to kolejna jej książka którą przeczytałam w tym roku i każda była inna jeśli chodzi o koncepcję opowieści i styl. Ta lektura jest chyba najbardziej "tradycyjna" jeśli chodzi nasze wyobrażenie o gatunku jakim jest biografia. Autorka oddaje głos głównej bohaterce,... {} Recenzja książki Krzywicka. Długie życie gorszycielki

@nika.mail@nika.mail {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@basiaa
2013-05-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Doskonale napisana biografia Ireny Krzywickiej - międzywojennej pisarki, felietonistki i feministki. I.Krzywicka położyła bardzo duże zasługi na rzecz ,między innymi świadomego macierzyństwa i antykoncepcji.Przez wiele lat była bliską przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W książce obok samej bohaterki autorka ukazała barwny świat okresu międzywojennego , w tym przedstawicieli bohemy artystycznej. Świetnie się czyta.Polecam !!!

{} | link |
@nika.mail
2020-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@ReginaCatta
2020-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Półka M Mieszka z M&J Ciekawy ludź
@martagieks
2011-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Tour de France
@visia
2007-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Krzywicka. Długie życie gorszycielki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe