Krzywicka. Długie życie gorszycielki

Agata Tuszyńska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Krzywicka. Długie życie gorszycielki
Książka Krzywicka. Długie życie gorszycielki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa edycja poszerzona o rozmowy i listy niepublikowane we wcześniejszym wydaniu.
Irena Krzywicka - pisarka i feministka, eseistka, tłumaczka, przyjaciółka Skamandrytów. Należała do najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy; nieustannie towarzyszył jej posmak sensacji i skandalu. Jedni określali ją jako gorszycielkę i kobietę bezwstydną, inni uwielbiali za odwagę, konsekwencję i bezkompromisowość. Otaczała się najbardziej znanymi postaciami międzywojennej bohemy artystycznej, m.in. wielokrotnie portretował ją Witkacy. Przyjaźniła się m.in. z Antonim Słonimskim, Anną i Jarosławem Iwaszkiewiczami, Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Jej domy - w Warszawie i Podkowie Leśnej - cieszyły się opinią najważniejszych ośrodków ówczesnego życia towarzyskiego. Autorka głośnych powieści Pierwsza krew i Walka z miłością oraz bulwersujących reportaży społeczno-obyczajowych (m.in. z procesu Gorgonowej-oskarżonej o zabójstwo pasierbicy), nieustannie walczyła o społeczne i obyczajowe wyzwolenie kobiet, działała z przekonaniem na rzecz świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej, prowokowała opinię publiczną poruszając tematy aborcji i homoseksualizmu.

Jej artykuły drukowane w "Wiadomościach Literackich" gdzie pisali m.in. Boy-Żeleński, Krzywicka, Zofia Nałkowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wanda Melcer wywoływały oburzenie, lawinę obelg i protestów. Zarazem cieszyła się sławą jednej z najpiękniejszych kobiet przedwojennej Warszawy. Była żoną adwokata Jerzego Krzywickiego i bardzo bliską, długoletnią przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Ten świat zburzyła wojna - w Katyniu zginął mąż, we Lwowie Boy-Żeleński, zmarł ukochany syn. Ona sama przeżyła ukrywając się pod innym nazwiskiem. Od początku lat 60-tych Krzywicka przebywała na emigracji. Zmarła 12 lipca 1994 roku w Buress/Yvette pod Paryżem... Agata Tuszyńska najpierw w Wyznaniach gorszycielki spisała wspomnienia Krzywickiej, a po jej śmierci powróciła do tej historii w książce Długie życie gorszycielki łącząc biografię z narracją literatury faktu - rozmowy z samą bohaterką, z jej rodziną, przyjaciółmi i tymi, którzy znali Krzywicką.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-08-04352-3, 9788308043523
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 573

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Krzywicka. Długie życie gorszycielki? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@basiaa
@basiaa
2013-05-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Doskonale napisana biografia Ireny Krzywickiej - międzywojennej pisarki, felietonistki i feministki. I.Krzywicka położyła bardzo duże zasługi na rzecz ,między innymi świadomego macierzyństwa i antykoncepcji.Przez wiele lat była bliską przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W książce obok samej bohaterki autorka ukazała barwny świat okresu międzywojennego , w tym przedstawicieli bohemy artystycznej. Świetnie się czyta.Polecam !!!

{} | link |
@ReginaCatta
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Ciekawy ludź Mieszka z M&J
@martagieks
@martagieks
2011-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Tour de France

Co czytać po książce “Krzywicka. Długie życie gorszycielki”- Agata Tuszyńska

Książka Pamiętniki Hadriana
Pamiętniki Hadriana Marguerite Yourcenar
{}9/10
Najsłynniejsza powieść Marguerite Yourcenar ma formę pamiętn...
Książka Pożegnanie z ojczyzną
Pożegnanie z ojczyzną Renata Czarnecka
{}10/10
Jest styczeń 1793. Do miasta wkraczają rosyjscy żołnierze, p...
Książka Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej
Życie prywatne elit Drugiej... Sławomir Koper
{}8.1/10
Czasy II Rzeczpospolitej to okres niezwykle barwny w dziejac...
Książka Królowe skandalistki
Królowe skandalistki Delorme Philippe
{}7.5/10
Nimfomania, ekshibicjonizm, wyrafinowane okrucieństwo, a naw...
Książka Miłosz Biografia
Miłosz Biografia Andrzej Franaszek
{}9/10
Wydarzenie Roku Czesława Miłosza! Niebywałe życie, niebywał...

Cytaty z książki

O nie! Książka Krzywicka. Długie życie gorszycielki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}