Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

Marcin Pietraszewski, Dariusz Kortko
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

"Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski. Śmierć przeżywa się wszędzie jednakowo mocno, tylko reakcja na nią w górach jest nietypowa, bo takie są warunki. Ginie mój partner, a ja nie mogę się rozkleić. Nie mogę usiąść i rozmyślać. Nikt przecież po mnie nie przyjdzie, nie pomoże mi. Muszę iść dalej, bo inaczej i ja zginę. Jerzy Kukuczka „Kukuczka” – ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. – Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia? Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się „wielki”? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty! Dla wielu osób z mojego pokolenia Kukuczka był herosem. Jednym z półbogów, którzy z uporem maniaka zdobywali kolejne ośmiotysięczniki. Ale mało kto w ludowej wówczas Polsce domyślał się, jaką cenę za chwile wolności podczas kolejnych wypraw przychodziło mu płacić. A także jego najbliższym. Oto prawdziwa opowieść o człowieku, który prawie dobrnął do celu... Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

20.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to moje pierwsze spotkanie zarówno z literaturą górską jak i z postacią samego Jerzego Kukuczki. Nie ukrywam, że pomimo ogromnej ilości entuzjastycznych recenzji miałam małe wątpliwości co do tej biografii. Jeszcze przy kasie nie byłam d... {} Recenzja książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

@romy@romy {}× 2

Kukuczka

18.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Major Golonko. Prawdziwe nazwisko Kukuczka, imię Jerzy. Wykształcenie średnie techniczne. Zawód wykonywany - alpinista. Na stałe zamieszkały w Katowicach, żonaty, ojciec dwojga dzieci. Wzorowy ojciec rodziny, domator, wrodzone zdolności kulinarne." - fragment z książki "Atak rozpaczy" Artura Hajzera Jurek Kukuczka jako drugi człowiek na świec... {} Recenzja książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane literatura faktu biografia

Bardzo ciekawie napisana książka. Do jej przeczytania zachęciła mnie pasjonująca opowieść o życiu i pasji Jerzego Kukuczki której dane mi było wysłuchać, podczas tegorocznego zwiedzania jego izby pamięci w Istebnej-Wilcza, z ust żony himalaisty - Celiny Kukuczka.

{}× 11 | link |
@Mackowy
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Wspomnienia, biografie

Jedna z lepszych książek jakie przeczytałem w tym roku, pochłonęła mnie bez reszty, skradła cały zeszły tydzień.
Jerzy Kukuczka był jednym z pionierów himalaizmu i ikoną polskiej wspinaczki wysokogórskiej, człowiekiem, który zdobył 14 ośmiotysięczników w zaledwie 8 lat, a teoretycznie nie był nawet zawodowym alpinistą, bo w Polsce Ludowej nie było zawodowych sportowców. Ośmielę się nawet stwierdzić, że gdyby urodził się na przykład w Stanach Zjednoczonych, to na motywach jego życia powstałaby niejedna holywoodzka produkcja. A tak dostaliśmy książkę... ale za to jaką.
Autorzy odmalowują portret Kukuczki głównie ze wspomnień jego kolegów wspinaczy i żony oraz z dzienników samego alpinisty i trzeba przyznać, że wyszło z tego dzieło niejednoznaczne, bogate w anegdoty a zarazem świetnie napisane, ze stale wzrastającym napięciem (opis nierównej walki o 14 ośmiotysięczników z Reinholdem Messnerem). Poznajemy tu nie tylko samego Kukuczkę, człowieka, którego można albo podziwiać, albo nienawidzić, autorzy wstrzymują się od ocen, ale również dostajemy obraz całego polskiego środowiska wspinaczkowego od jego początków w latach 60' i w mojej opinii książka jest hołdem dla tych ludzi, którzy mimo permanentnych trudności czy to finansowych czy organizacyjnych dali radę osiągać himalajskie szczyty.
Tylko jednego żałuję, że zdecydowałem się na ebook zamiast na książkę tradycyjną, bo uważam, że kto choć lubi góry, mogą być Bieszczady, Karkonosze, Tatry o Himalajach nie wspominając...

{}× 4 | link |
JW
2020-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@zaglebiam_sie
2020-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@romy
2020-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam
@Aleksandra_99
2020-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z biblioteki Literatura górska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@bettypietras
2019-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2019-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@martitka10
2018-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Jjolka
2017-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
MA
2017-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.”- Marcin Pietraszewski

Spod zamarzniętych powiek
Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
{}8.8/10
Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów ...
TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
TOPR. Żeby inni mogli przeżyć Beata Sabała-Zielińska
{}8.6/10
Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ...
Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza
Czapkins. Historia Tomka Ma... Dominik Szczepański
{}8.8/10
Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zm...
Wodecki. Tak mi wyszło
Wodecki. Tak mi wyszło Kamil Bałuk, Wacław Krupiński
{}8.3/10
Zbigniew czy Zbyszek? Skrzypek klasyczny czy trębacz rozrywk...
Okrutny szczyt. Kobiety na K2
Okrutny szczyt. Kobiety na K2 Jennifer Jordan
{}8.5/10
Choć nie tak wysoki jak Mount Everest, K2 jest znacznie bard...

Cytaty z książki

O nie! Książka Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe