Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

Marcin Pietraszewski, Dariusz Kortko
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

"Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski. Śmierć przeżywa się wszędzie jednakowo mocno, tylko reakcja na nią w górach jest nietypowa, bo takie są warunki. Ginie mój partner, a ja nie mogę się rozkleić. Nie mogę usiąść i rozmyślać. Nikt przecież po mnie nie przyjdzie, nie pomoże mi. Muszę iść dalej, bo inaczej i ja zginę. Jerzy Kukuczka „Kukuczka” – ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. – Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia? Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się „wielki”? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty! Dla wielu osób z mojego pokolenia Kukuczka był herosem. Jednym z półbogów, którzy z uporem maniaka zdobywali kolejne ośmiotysięczniki. Ale mało kto w ludowej wówczas Polsce domyślał się, jaką cenę za chwile wolności podczas kolejnych wypraw przychodziło mu płacić. A także jego najbliższym. Oto prawdziwa opowieść o człowieku, który prawie dobrnął do celu... Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia
Wydawnictwo: Agora
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

20.06.2020

"Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to moje pierwsze spotkanie zarówno z literaturą górską jak i z postacią samego Jerzego Kukuczki. Nie ukrywam, że pomimo ogromnej ilości entuzjastycznych recenzji miałam małe wątpliwości co do tej biografii. Jeszcze przy kasie nie byłam d... Recenzja książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

× 2

Kukuczka

18.11.2020

"Major Golonko. Prawdziwe nazwisko Kukuczka, imię Jerzy. Wykształcenie średnie techniczne. Zawód wykonywany - alpinista. Na stałe zamieszkały w Katowicach, żonaty, ojciec dwojga dzieci. Wzorowy ojciec rodziny, domator, wrodzone zdolności kulinarne." - fragment z książki "Atak rozpaczy" Artura Hajzera Jurek Kukuczka jako drugi człowiek na świec... Recenzja książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-12-19
8 /10
Przeczytane literatura faktu biografia

Bardzo ciekawie napisana książka. Do jej przeczytania zachęciła mnie pasjonująca opowieść o życiu i pasji Jerzego Kukuczki której dane mi było wysłuchać, podczas tegorocznego zwiedzania jego izby pamięci w Istebnej-Wilcza, z ust żony himalaisty - Celiny Kukuczka.

× 11 | link |
@Jack_
2022-01-05
10 /10
Przeczytane Pietraszewski_Marcin Zz_Lit_(Górska)

Niezwykła książka dopracowana w każdym najmniejszym szczególe, autorzy tej przecudnej biografii podeszli z pełnym profesjonalizmem do prezentacji niezwykłego człowieka, jakim był niewątpliwie Jerzy Kukuczka. Zebrany materiał oraz imponująca biografia, z której korzystali autorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski pozwala nam poznać nie tylko postać najsłynniejszego himalaisty świata, ale również historię polskiego himalaizmu.

Kukuczka miłował góry jak nikt, była to jego największa miłość, rodzina w tym wyścigu zeszła niestety na drugi plan, ale nie miała do niego żalu, starała się zrozumieć jego pasję i ją akceptowała. Dzięki temu osiągnął wiele, stał się legendą już za życia, był odważnym oraz silnym człowiekiem, jego wytrzymałość w górach była niezrównana, budziła respekt oraz szacunek w środowisku wspinaczy.

Swoja przygodę z najwyższymi górami świata rozpoczyna od zdobycia drogą klasyczną szczytu Lhotse i na tej samej górze tragicznie zakończył swoje życia podczas próby zdobycia szczytu ścianą południową. W swoim pamiętniku Jurek zanotował cytuję: „ Wszelkie racjonalne przesłanki mówiły mi to samo, spokojnie, zrób wyprawę na drugi rok. Czułem jednak, że muszę to zrobić teraz. Wahałem się przez dwa tygodnie, myślałem, rozpatrywałem, analizowałem, robiłem nawet tabelki za i przeciw. Wreszcie postanowiłem zrobić tak, jak robiłem wielokrotnie, poszedłem za podszeptem czegoś wewnętrznego. Teraz albo nigdy”.

Prz...

× 4 | link |
@Mackowy
2019-11-21
9 /10
Przeczytane ebook

Jedna z lepszych książek jakie przeczytałem w tym roku, pochłonęła mnie bez reszty, skradła cały zeszły tydzień.
Jerzy Kukuczka był jednym z pionierów himalaizmu i ikoną polskiej wspinaczki wysokogórskiej, człowiekiem, który zdobył 14 ośmiotysięczników w zaledwie 8 lat, a teoretycznie nie był nawet zawodowym alpinistą, bo w Polsce Ludowej nie było zawodowych sportowców. Ośmielę się nawet stwierdzić, że gdyby urodził się na przykład w Stanach Zjednoczonych, to na motywach jego życia powstałaby niejedna holywoodzka produkcja. A tak dostaliśmy książkę... ale za to jaką.
Autorzy odmalowują portret Kukuczki głównie ze wspomnień jego kolegów wspinaczy i żony oraz z dzienników samego alpinisty i trzeba przyznać, że wyszło z tego dzieło niejednoznaczne, bogate w anegdoty a zarazem świetnie napisane, ze stale wzrastającym napięciem (opis nierównej walki o 14 ośmiotysięczników z Reinholdem Messnerem). Poznajemy tu nie tylko samego Kukuczkę, człowieka, którego można albo podziwiać, albo nienawidzić, autorzy wstrzymują się od ocen, ale również dostajemy obraz całego polskiego środowiska wspinaczkowego od jego początków w latach 60' i w mojej opinii książka jest hołdem dla tych ludzi, którzy mimo permanentnych trudności czy to finansowych czy organizacyjnych dali radę osiągać himalajskie szczyty.
Tylko jednego żałuję, że zdecydowałem się na ebook zamiast na książkę tradycyjną, bo uważam, że kto choć lubi góry, mogą być Bieszczady, Karkonosze, Tatry o Himalajach nie wspominając...

× 3 | link |
@tczuba
2021-10-24
7 /10
Przeczytane Literatura polska Literatura faktu

Emocjonująca książka o wspinaczce wysokogórskiej. Jestem pod wrażeniem wyczynów Jerzego Kukuczki i innych himalaistów. Z niewiarygodną determinacją, w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie zimą (wiatr do 150 km/h oraz mróz sięgający -55°C), lawiny, niedotlenienie organizmu powodujące obrzęk płuc, pokonując granice ludzkiej wytrzymałości, zdobywają kolejne ośmiotysięczniki. Niejednokrotnie na szczyt docierają potwornie zmęczeni, z odmrożeniami, ledwo żywi. Dla wielu z nich jest to ostatnia próba wejścia na szczyt. Najwyższe góry świata zbierają śmiertelne żniwo. Ciekawe są przygotowania do wyprawy, organizowane w czasach PRL-owskich.

× 1 | link |
@mdr.torero
2022-05-13
8 /10
Przeczytane

Niezwykła książka o niezwykłym człowieku, żyjącym odważnie, z pasją i głową pełną marzeń. Artur Hajzer kiedyś powiedział: "My Polacy, zostaliśmy uznani za najlepszą nację w sporcie, ale z perspektywy lat mam wątpliwości, czy rozegraliśmy tę partię profesjonalnie. Czy pewna granica wariactwa, wyścigu, konkurencji nie została przekroczona, bo historia wystawiła nam rachunek bardzo wysoki. Polska potęga himalajska wzięła się i zabiła". - Cóż, trudno się w tym nie zgodzić....

| link |
@patryhap
2021-10-05
10 /10
Przeczytane
JW
2020-12-06
10 /10
Przeczytane
@zaglebiam_sie
2020-11-18
10 /10
Przeczytane
@Aleksandra_99
2020-10-12
9 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
8 /10
Przeczytane Z biblioteki Literatura górska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
8 /10
Przeczytane
@bettypietras
2019-02-02
9 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2019-01-09
8 /10
Przeczytane
@martitka10
2018-02-15
10 /10
Przeczytane
@Jjolka
2017-07-19
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Przyszłość nie jest jeszcze napisana, ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl