Kukuczka.

Marcin Pietraszewski, Dariusz Kortko
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Kukuczka.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

„Kukuczka” – ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa.

– Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia?

Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się „wielki”? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty!

Wydanie 1 - Wyd. Agora
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-268-1883-7, 9788326818837
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Biografia
Stron: 400
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Marcin Pietraszewski Marcin Pietraszewski – dziennikarz śledczy katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”, dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press, wielokrotny laureat konkursu Silesia Press. Autor reportażu Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli...

Pozostałe książki:

Kukuczka Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Cena nieważkości Kamraty Wojny niebieskie
Wszystkie książki Marcin Pietraszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

20.06.2020

"Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to moje pierwsze spotkanie zarówno z literaturą górską jak i z postacią samego Jerzego Kukuczki. Nie ukrywam, że pomimo ogromnej ilości entuzjastycznych recenzji miałam małe wątpliwości co do tej biografii. Jeszcze przy kasie nie byłam d... Recenzja książki Kukuczka.

× 2

Kukuczka

18.11.2020

"Major Golonko. Prawdziwe nazwisko Kukuczka, imię Jerzy. Wykształcenie średnie techniczne. Zawód wykonywany - alpinista. Na stałe zamieszkały w Katowicach, żonaty, ojciec dwojga dzieci. Wzorowy ojciec rodziny, domator, wrodzone zdolności kulinarne." - fragment z książki "Atak rozpaczy" Artura Hajzera Jurek Kukuczka jako drugi człowiek na świec... Recenzja książki Kukuczka.

@zaglebiam_sie@zaglebiam_sie × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2023-02-17
8 /10
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Mam w domu 📚

Czerwony żółw w czarne kropki na szczycie Makalu.*

Jerzy Kukuczka to człowiek legenda. Jego wyczyny są znane na całym świecie. Dokonywał rzeczy wielkich, nowatorskich i ekstremalnie niebezpiecznych. Może i nie przegonił Reinholda Messnera w zdobyciu Korony Himalajów i Karakorum, ale zdobył te czternaście ośmiotysięczników w czasie o połowę krótszym niż włoski himalaista. Kiedy Messner został pokonany przez ekstremalnie trudną południową ścianę Lhotse, Kukuczka już wiedział, że musi spróbować, że to jego ściana. 24 października 1989 Jerzy Kukuczka zginął próbując ją pokonać.

Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie - kim był Jerzy Kukuczka, jakim był człowiekiem. Z wielkim zainteresowaniem prześledziłam historię życia człowieka, którego największą pasją były góry. To niesamowite, ile było w nim determinacji i wiary w powodzenie. Nawet w najtrudniejszych momentach potrafił wykrzesać z siebie jeszcze więcej energii, by spróbować wejść wyżej.

Niesamowite było organizowanie tych wypraw w góry, kiedy w kraju na półkach był głównie ocet, a po co komu ocet w Himalajach? Alpiniści musieli wykazać się wielkim sprytem i uporem, aby ich plany miały szansę na realizację. Powstało wtedy sporo anegdot, takich jak ta o celniku:

Waldek odprawia ekspresowo. Każdą beczkę opija spirytusem wymieszanym z sokiem. O godzinie 15 alkohol zwala go z nóg. Korniszewski załamany, bo do oclenia jest jes...

× 18 | Komentarze (1) | link |
@Fredkowski
2022-11-15
10 /10
Przeczytane

Taką biografię mieć... Kukuczka to chyba raz na 100 lat się zdarza. Fascynująca książka. Wręcz genialna. Everest!

× 18 | link |
@Anjo
2022-09-25
8 /10
Przeczytane ✅Góry małe i duże.... ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie.

Wiedziałam, że Kukuczka mieszkał w moim rodzinnym mieście, w "sąsiedniej" dzielnicy bardzo dobrze mi znanej, w której nie tak całkiem dawno bywałam codziennie. Przetoczył się także przez dzielnicę w której mieszkałam jeszcze niecałe 5 lat temu, i to stamtąd pamiętam jego syna, Maćka z którym miałam styczność przez króciutką chwilę, jednak w tamtym czasie nie interesowałam się himalaizmem aż tak bardzo więc nie miałam wtedy pojęcia kim jest ten człowiek. Dopiero parę lat później domyśliłam się, że to syn zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Drugiego w historii.

Autorom bardzo dobrze udało się sportretować postać Jerzego, posiłkując się przy tym bardzo bogatą dokumentacją na którą składają się zapiski Jurka, mnóstwo fotografii (także tych nieopublikowanych), rozmowy z jego żoną a przede wszystkim z towarzyszami wspólnych wypraw. Wyłania się z tego zapisu portret człowieka upartego, zdeterminowanego, ambitnego a przy tym jednocześnie cichego i .... niedużego. Jak to się stało, że ten cichy chłopak ze Śląska nagle stał się "wielki"?
Czuję dumę, że tak wielu świetnych himalaistów pochodzi z moich regionów, w których aktualnie mieszkam. Nie wiedziałam, że Katowice i Gliwice były swojego czasu takim centrum dowodzenia i miejscem spotkań tego zaszczytnego grona. Cieszy mnie, że osiągnęli tak wiele....

Świetna książka, autentyczna do bólu i porywająca do ostatniej kartki. Tak się wkręciłam, że 400 stron ukradło mi cały jeden dzień.

× 14 | link |
@Sargento_Garcia
2019-12-19
8 /10
Przeczytane literatura faktu biografia

Bardzo ciekawie napisana książka. Do jej przeczytania zachęciła mnie pasjonująca opowieść o życiu i pasji Jerzego Kukuczki której dane mi było wysłuchać, podczas tegorocznego zwiedzania jego izby pamięci w Istebnej-Wilcza, z ust żony himalaisty - Celiny Kukuczka.

× 13 | link |
@Mackowy
2019-11-21
9 /10
Przeczytane ebook

Jedna z lepszych książek jakie przeczytałem w tym roku, pochłonęła mnie bez reszty, skradła cały zeszły tydzień.
Jerzy Kukuczka był jednym z pionierów himalaizmu i ikoną polskiej wspinaczki wysokogórskiej, człowiekiem, który zdobył 14 ośmiotysięczników w zaledwie 8 lat, a teoretycznie nie był nawet zawodowym alpinistą, bo w Polsce Ludowej nie było zawodowych sportowców. Ośmielę się nawet stwierdzić, że gdyby urodził się na przykład w Stanach Zjednoczonych, to na motywach jego życia powstałaby niejedna holywoodzka produkcja. A tak dostaliśmy książkę... ale za to jaką.
Autorzy odmalowują portret Kukuczki głównie ze wspomnień jego kolegów wspinaczy i żony oraz z dzienników samego alpinisty i trzeba przyznać, że wyszło z tego dzieło niejednoznaczne, bogate w anegdoty a zarazem świetnie napisane, ze stale wzrastającym napięciem (opis nierównej walki o 14 ośmiotysięczników z Reinholdem Messnerem). Poznajemy tu nie tylko samego Kukuczkę, człowieka, którego można albo podziwiać, albo nienawidzić, autorzy wstrzymują się od ocen, ale również dostajemy obraz całego polskiego środowiska wspinaczkowego od jego początków w latach 60' i w mojej opinii książka jest hołdem dla tych ludzi, którzy mimo permanentnych trudności czy to finansowych czy organizacyjnych dali radę osiągać himalajskie szczyty.
Tylko jednego żałuję, że zdecydowałem się na ebook zamiast na książkę tradycyjną, bo uważam, że kto choć lubi góry, mogą być Bieszczady, Karkonosze, Tatry o Himalajach nie wspominając...

× 5 | link |
@tczuba
2021-10-24
7 /10
Przeczytane Literatura polska Literatura faktu

Emocjonująca książka o wspinaczce wysokogórskiej. Jestem pod wrażeniem wyczynów Jerzego Kukuczki i innych himalaistów. Z niewiarygodną determinacją, w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie zimą (wiatr do 150 km/h oraz mróz sięgający -55°C), lawiny, niedotlenienie organizmu powodujące obrzęk płuc, pokonując granice ludzkiej wytrzymałości, zdobywają kolejne ośmiotysięczniki. Niejednokrotnie na szczyt docierają potwornie zmęczeni, z odmrożeniami, ledwo żywi. Dla wielu z nich jest to ostatnia próba wejścia na szczyt. Najwyższe góry świata zbierają śmiertelne żniwo. Ciekawe są przygotowania do wyprawy, organizowane w czasach PRL-owskich.

× 1 | link |
@mdr.torero
@mdr.torero
2022-05-13
8 /10
Przeczytane

Niezwykła książka o niezwykłym człowieku, żyjącym odważnie, z pasją i głową pełną marzeń. Artur Hajzer kiedyś powiedział: "My Polacy, zostaliśmy uznani za najlepszą nację w sporcie, ale z perspektywy lat mam wątpliwości, czy rozegraliśmy tę partię profesjonalnie. Czy pewna granica wariactwa, wyścigu, konkurencji nie została przekroczona, bo historia wystawiła nam rachunek bardzo wysoki. Polska potęga himalajska wzięła się i zabiła". - Cóż, trudno się w tym nie zgodzić....

× 1 | link |
AL
@alliwantisbooks
2023-01-28
10 /10


“Przyszłość nie jest jeszcze napisana, ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował” - Jerzy Kukuczka

Dziś o książce, która czekała na półce na przeczytanie dokładnie 3 lata i 7 miesięcy. Nie wiem jak mogłam do tego dopuścić, bo teraz żałuję każdej minuty. O książce, która już w pierwszym rozdziale rozłożyła mnie na łopatki i kilka razy stanęła mi gulą w gardle.

Jerzy Kukuczka to wybitny polski himalaista, drugi na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Góry kochał od dziecka, a jego siła i determinacja wyniosły go na szczyty światowej sławy. Wspinał się z najlepszymi na świecie, próbując prześcignąć Reinholda Messnera, który zawsze był krok przed nim. Jurek zdobył 14 ośmiotysięczników w zaledwie 8 lat. Osiem z nich nową drogą, cztery zimą, jeden samotnie. Jako pierwszy człowiek na ziemi zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy.

Po zdobyciu czternastego ośmiotysięcznika, Sziszapangmy, był już znany na całym świecie, a w Polsce został ogłoszony Człowiekiem Roku. Dostał przydział na dom jednorodzinny w Panewnikach. Należał mu się odpoczynek i regeneracja, czas z rodziną. Dlaczego więc wrócił pod Lhotse? Przecież już wcześniej zdobył tę górę. Miał jednak osobiste porachunki z jej południową ścianą. Wielu wybitnych wspinaczy próbowało ją zdobyć, bez sukcesu. Nawet Messnerowi się nie udało. To mogło być motorem napędowym Kukuczki. W nowym domu nigdy nie zamiesz...

| link |
@dvdevil_2
2023-10-12
8 /10
Przeczytane Chcę kupić
@samo_zUo
2022-12-26
8 /10
Przeczytane Wspinaczka i góry
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2022-11-09
8 /10
Przeczytane
@japoleczka
@japoleczka
2022-11-01
10 /10
Przeczytane
@patryhap
@patryhap
2021-10-05
10 /10
Przeczytane
JT
@jan.t.w-cki
2020-12-06
10 /10
Przeczytane
@zaglebiam_sie
@zaglebiam_sie
2020-11-18
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Przyszłość nie jest jeszcze napisana, ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl