Kuzynka Marie. Tom 2

Agnieszka Janiszewska
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Kuzynka Marie. Tom 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Nie zawsze czas leczy rany – niekiedy zadaje kolejne.
Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie...
"Gdy pociąg zniknął na horyzoncie, odwróciła się do stojącej z tyłu matki. Christine wycierała chusteczką oczy, ale uśmiechnęła się do córki.
[…]
– Ostatni raz tak się do mnie przytulił, gdy miał pięć lat. Tego dnia, gdy opuszczałam dom, aby zamieszkać z Zygmuntem – rzekła, nawet nie próbując zapanować nad wzruszeniem. – Od tego czasu ani razu już tego nie zrobił. Nawet wtedy, gdy Jacques wreszcie pozwolił jemu i Gwidonowi przyjechać do Chartres. Zawsze był między nami jakiś dystans. I dopiero dzisiaj… Po tylu latach odzyskałam syna.
Zaczerpnęła powietrza i popatrzyła na przesuwające się po niebie obłoki – być może próbując w ten sposób zatrzymać łzy wypełniające oczy. A potem odwróciła się i powoli ruszyła w kierunku domu."

Data wydania: 2020-07-29
ISBN: 978-83-8147-760-4, 9788381477604
Wydawnictwo: Novae Res
Cykl: Kuzynka Marie, tom 2
Stron: 268
dodana przez: Justyna_K

Autor

Agnieszka Janiszewska Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związana jest z Warszawą chociaż obecnie mieszka w jednej z podwarszawskich miejscowości. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. Jej pasją jest historia, toteż więks...

Pozostałe książki:

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Aż po horyzont. Tom I Aż po horyzont. Tom II Kuzynka Marie. Kuzynka Marie. Tom 2 Owoce zatrutego drzewa. Tom 1 Owoce zatrutego drzewa. Tom 2 Owoce zatrutego drzewa. Tom 3 Czwarta powieść tom I Sekrety domu. Bille. Tom 1 Czwarta powieść tom II Podróż do Carcassonne Sekrety domu. Bille. Tom 2 W mroku Aleja starych topoli Tom 1 Aleja starych topoli t. 2 Podróż do Carcassonne Tom II Po drugiej stronie. Tom I Po drugiej stronie. Tom II Pamiętam Szepty i tajemnice Szepty i tajemnice. Tom II Urok późnego lata Urok późnego lata. Tom 2 Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok Portrety
Wszystkie książki Agnieszka Janiszewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Kuzynka Marie". Tom II

5.05.2020

Druga część poruszającej sagi, przepełnionej rodzinnymi tajemnicami, na tle dramatycznych wydarzeń historycznych z pierwszej połowy XX wieku. „Nie zawsze czas leczy rany – niekiedy zadaje kolejne”. Wybuch I wojny światowej spowodował, że wszystko, co do tej pory było ważne, wydaje się mało istotne. Młodzi ludzie, synowie, mężowie trafiają do wro... Recenzja książki Kuzynka Marie. Tom 2

Piękna, aczkolwiek krótka historia

29.08.2020

Dalsza cześć burzliwych losów kuzynek Boratyńskich. Wybucha I wojna światowa. Mężczyźni wyruszają na front, a na barkach kobiet spoczywa obowiązek opieki nad pozostawionymi majątkami. Marie rozpoczyna pracę w paryskim szpitalu, całymi dniami i nocami opatruje rannych żołnierzy, mając nadzieję, że gdzieś, ktoś inny również zrobi to dla jej najbliżs... Recenzja książki Kuzynka Marie. Tom 2

Kuzynka Marie

21.08.2020

Recenzja Kuzynka Marie Tom II Kuzynka Marie to drugi tom poruszającej sagi autorki Agnieszki Janiszewskiej. Marie Boratyńska to miła, ciepła osoba, która mieszka z matką Christine. Kiedy wybucha Wielka wojna w Europie, Marie przestała zadręczać się nieporozumieniami w rodzinie, a tęsknotę i uczucia, które darzyła osobę, z którą nie powin... Recenzja książki Kuzynka Marie. Tom 2

@monika032890@monika032890 × 2

Kuzynka Marie. Tom 2

22.09.2020

Zaczyna się pierwsza wojna światowa i wszyscy myślą, że będzie trwała dość krótko, jednak dość szybko życie zweryfikuje ich myślenie. Mąż Emilii oznajmia, że wyrusza walczyć. Kobieta jest rozczarowana, nawet nie tym, że mąż idzie walczyć, a tym, że nie zapytał jej o zdania. Tylko ją poinformował, jakby nic nie miała do powiedzenia, jakby nic nie z... Recenzja książki Kuzynka Marie. Tom 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2020-09-13
7 /10
Przeczytane

Po lekturze tomu pierwszego natychmiast czytam kolejny. Wydarzenia są płynnie kontynuowane i zdają się być zaledwie preludium, do tego co wybrzmi teraz. Podział na dwie części, wydaje mi się zupełnie niepotrzebny.

To dopiero początek pierwszej wojny światowej, a wszyscy wokół żywią przekonanie, że potrwa ona kilka tygodni. Już wiemy jak bardzo byli w błędzie.
Braci Marie trafiają na front, a ona podejmuje się pracy jako wolontariuszka w szpitalu, niosąc pomoc ofiarom wojny. Przyjdzie jej ramię w ramię pracować z największą prześladowczynią, że szkoły, Jeanne. To kolejna kobieta w życiu Marie, która doznała tak bolesnej straty jaką jest śmierć dziecka.

Zachwycona piórem autorki, jestem przekonana, że to początek wspaniałej znajomości.
Uderza mnie jak wiele zmieniła wojna, zwłaszcza panujące obyczaje i standardy zachowań, gdzie kobiecie prawie nic nie wypadało a dobra opinia była droższa od złota. Wojna na wszystkich pozostawia swe okrutne piętno, a strata i cierpienie to jej nieodłączni towarzysze.
Muszę przyznać, że tutaj nie obyło się bez łez.

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej, nie tylko pod względem emocji i wzruszeń, ale też ogromnego zaskoczenia, które funduje nam autorka. Zupełnie nie spodziewałam się, takiego obrotu sprawy i jeszcze długo nie potrafię dojść do siebie.
To nie jest opowieść stricte o wojnie, która toczy się gdzieś w tle i zbiera swe krwawe żniwa. To opowieść o ...

× 12 | link |
@mamazonakobieta
2020-09-22
7 /10
Przeczytane

Według mnie, gdyby zrobić tylko jeden tom książki „Kuzynka Marie” byłaby ona dużo lepsza, niż jest obecnie, z podziałem na dwa tomy. Tym bardziej że te tomy nie są grube. Książka pt.: „Kuzynka Marie Tom II” jest na pewno lepsza, niż był tom pierwszy. Według mnie jest bardziej dynamiczna, więcej się w niej dzieje, przez co stała się ciekawsza. Polecam.

× 1 | link |
@ewfor
2020-09-08
7 /10
Przeczytane

Pierwszy tom kończy się wybuchem I wojny światowej. W życiu Emilii i Marie zachodzą wielkie zmiany. Młode kobiety coraz mniej myślą o rodzinnych perypetiach, jedna rzucając się w wir pracy w szpitalu, a druga z radością oczekując potomka, którego ojciec walczy gdzieś daleko od domu i kraju. Życie każdej z nich jest teraz trudniejsze, i boleśniejsze. I chociaż po skończonej wojnie Marie przypadkowo spotyka się z mężem Emilii, i jej serce nagle przypomina sobie jak ciepłym kiedyś (i chyba nadal) darzyła go uczuciem, nic nie zmienia się tak jakby oboje tego oczekiwali. On wraca do żony i dziecka, a ona pozostaje przy matce, chociaż w pewnym momencie postanawia zamieszkać sama w Paryżu. Czy doświadczenia wojenne zmienią coś w stosunkach kuzynek względem siebie? Czy Marie wróci jeszcze kiedyś do Korbielowa? Czy wybuch II wojny światowej pozwoli kuzynkom zapomnieć o starych waśniach rodzinnych? Jak potoczą się losy bliskich sobie, a zarazem obcych kobiet? Jakie tajemnice jeszcze zostaną odkryte, które zaburzą światem niejednej osoby?
Pierwszy tom kończy się wybuchem pierwszej wojny światowej. Głowna bohaterka rzuca się w wir pracy w szpitalu, z trudem, ale i profesjonalizmem zajmując się rannymi żołnierzami.
Drugo tom opowieści o losach ubogiej Francuski jest moim zdaniem bardziej intensywny, jeśli chodzi o wydarzenia. Więcej się dzieje, nie ma monotonii, a główna bohaterka osobowościowo zmienia się ze spokojnej panienki w odważną, niestroniącą od ...

| link |
@andzelikajaczynska
@andzelikajaczynska
2020-07-10
7 /10
Przeczytane

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/04/3620-kuzynka-marie-t2-agnieszka.html
Lekki styl pisarski Autorki sprawia, że książkę czyta się szybko. Plastyczne opisy wydarzeń oraz ciekawe dialogi wciągają czytelnika w wir wydarzeń już od pierwszych stron. Z pewnością nie możecie liczyć na zawrotne tempo akcji, ale w tej historii nie chodzi o to by galopem pędzić po stronach powieści. Tu czytelnik ma czytać między wierszami, wyłuskując kolejne wskazówki co tak naprawdę wydarzyło się przed laty, jakie sekrety starała się ukryć rodzina. Wątek historyczny stanowi tło do wydarzeń w życiu rodziny Emilii i Marie. To na zawiłościach ich pokrewieństwa oraz licznych tajemnicach skupimy swoją uwagę. Również w tym tomie jak i poprzednim listy mają duże znaczenie, ponieważ rzucają nowe światło na wydarzenia z młodości rodziców Marie i Emilii.

"Kuzynka Marie" t.2 jest powieścią o skomplikowanych losach rodziny, gdzie liczne tajemnice, nieporozumienia powodują, że rodzina jest nieszczęśliwa. Nikt nie wie jak wyjść z tej sytuacji.
Jeżeli szukacie książki, która pokaże wam jak przewrotny potrafi być los, to właśnie ją znaleźliście. Przeczytacie o trudnych wyborach, o nieszczęśliwej miłości oraz braku odwagi by ponieść konsekwencje z podjętych decyzji. Na moment zatrzymacie się by oddać się refleksji co jest w życiu najważniejsze.

...

| link |
@book_matula
2021-09-01
10 /10
@miriady
@miriady
2021-03-31
5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@gosia_myst
2021-01-17
6 /10
Przeczytane
@fankath135
2020-10-04
6 /10
Przeczytane
@monika032890
@monika032890
2020-08-21
10 /10
Przeczytane
@lalkabloguje
2020-08-20
8 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2020-08-29
7 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2020-08-11
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-05-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Cisza niekiedy może przygnębiać, czasem jednak ma w sobie coś tak cudownie kojącego. Uspokaja.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kuzynka Marie.
Kuzynka Marie.
Agnieszka Janiszewska
6.4/10
Ile czasu potrzeba, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nigdy nie przemija? Zimą 1914 roku Marie Bora...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl