Owoce zatrutego drzewa. Tom 1

Agnieszka Janiszewska
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Owoce zatrutego drzewa. Tom 1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

"Gdy wzywa cię wolność, nie wahaj się podążać za jej głosem.

Warszawa, druga połowa XIX wieku. Kinga, choć mieszka z ciotką i wujem oraz dwojgiem kuzynów, nie czuje się u nich dobrze – dusi się w atmosferze mieszczańskiej kamienicy i czegoś jeszcze… Młoda dziewczyna nie potrafi zrozumieć, dlaczego ciotka Maria Burgiewiczowa tak bardzo jej nienawidzi. Jedynym wyjściem jest wyprowadzka z domu wujostwa. Kinga decyduje się na ten odważny krok i wyjeżdża do Krakowa, gdzie zamierza odnaleźć jedyną żyjącą krewną swojego ojca, o której istnieniu jeszcze niedawno nie miała pojęcia. Wkrótce przekona się, że droga do niezależności bywa dłuższa i bardziej skomplikowana niż podejrzewała… "
Data wydania: 2022-04-27
ISBN: 978-83-8219-863-8, 9788382198638
Wydawnictwo: Zaczytani
Stron: 236
dodana przez: landrynkowa

Autor

Agnieszka Janiszewska Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związana jest z Warszawą chociaż obecnie mieszka w jednej z podwarszawskich miejscowości. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. Jej pasją jest historia, toteż więks...

Pozostałe książki:

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Aż po horyzont. Tom I Aż po horyzont. Tom II Kuzynka Marie. Kuzynka Marie. Tom 2 Owoce zatrutego drzewa. Tom 1 Owoce zatrutego drzewa. Tom 2 Owoce zatrutego drzewa. Tom 3 Czwarta powieść tom I Sekrety domu. Bille. Tom 1 Czwarta powieść tom II Podróż do Carcassonne Sekrety domu. Bille. Tom 2 W mroku Aleja starych topoli Tom 1 Aleja starych topoli t. 2 Podróż do Carcassonne Tom II Po drugiej stronie. Tom I Po drugiej stronie. Tom II Pamiętam Szepty i tajemnice Szepty i tajemnice. Tom II Urok późnego lata Urok późnego lata. Tom 2 Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok Portrety
Wszystkie książki Agnieszka Janiszewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Owoce zatrutego drzewa. Tom I

30.05.2024

„ W naszych sercach ukryte są też takie miejsca, które trudno przed kimkolwiek otworzyć. A przynajmniej nie dla każdego i nie od razu. Trzeba czasu, by dobrze poznać drugiego człowieka, a tym bardziej w pełni i bezwarunkowo mu zaufać.” (str.223) Jest to pierwsza część sagi rodzinnej, której bohaterką jest Kinga. Po śmierci rodziców zaopiekował ... Recenzja książki Owoce zatrutego drzewa. Tom 1

@asach1@asach1 × 12

Z rodziną najlepiej na zdjęciu?

3.07.2022

 „Nawet, jeśli nie da się zapomnieć, trzeba spróbować wybaczyć.” Z powieścią pani Agnieszki Janiszewskiej spotkałam się czytając dylogię „Aż po horyzont”, które zabrała mnie w przeszłość ukazując skomplikowane meandry ludzkich losów. Podobny charakter ma jej najnowsza powieść pt.: „Owoce zatrutego drzewa”, która składa się na trylogię zabiera... Recenzja książki Owoce zatrutego drzewa. Tom 1

@Mirka@Mirka × 9

Urocza i niezapomniana ...

22.05.2022

Bardzo dobrze jest mi znana twórczość Agnieszki Janiszewskiej. Zawsze zachwyca mnie klimat i atmosfera jej powieści, jak również rzetelnie przedstawione tło historyczno-obyczajowe czasów, w których rozgrywa się fabuła. W przypadku najnowszej sagi autorki Owoce zatrutego drzewa nie może być inaczej.Autorka znakomicie pokazała swoje umiejętności i u... Recenzja książki Owoce zatrutego drzewa. Tom 1

Urzekająca historia

15.05.2022

Po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością autorki, a do sięgnięcia po jej książki zachęcił mnie ciekawy opis historycznej powieści oraz piękne okładki, które przyciągają wzrok i zmuszają do wytężenia wyobraźni. Początkowo troszkę opornie szło mi czytanie, gdyż potrzebowałam czasu by przyzwyczaić się do pięknego i plastycznego stylu pisarki. Jed... Recenzja książki Owoce zatrutego drzewa. Tom 1

@Izzi.79@Izzi.79 × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2022-06-19
6 /10
Przeczytane

"Owoce zatrutego drzewa" to napisana w trzech tomach powieść historyczno - obyczajowa z główną bohaterką, która po stracie rodziców dorasta wśród dalekich krewnych. Dziewczyna na każdym kroku wysłuchuje od antypatycznej ciotki, jak wiele im zawdzięcza. Marzy o niezależności, jednak droga ku niej jest dłuższa i bardziej skomplikowana, niż podejrzewała…

To wzruszająca powieść o zmaganiach się z bolesną przeszłością i trudnej walce o lepszą przyszłość. Wszystkie trzy tomy opowiadają w głównej mierze o Kindze na różnych etapach jej życia. Przez cały czas będzie ona próbowała rozwiązać zagadkę niechęci wychowującej ją ciotki, a ta swoje korzenie ma w odległej przeszłości.

Zajdziemy tu nie tylko czarujący klimat XIX-wiecznej Warszawy, Krakowa, a nawet Paryża, również obraz mieszczaństwa - ludzi zniewolonych sztywnymi konwenansami, gdzie mężczyzna ma świat u stóp, a kobieta jest tylko kolejnym elementem dekoracyjnym u jego boku. Kinga nie godzi się na taki porządek, pragnie się realizować i podążać za marzeniami. Czy zdoła osiągnąć to, co sobie założyła?

× 7 | link |
@agulkag
2023-11-24
Przeczytane

Czasem w poszukiwaniu własnych korzeni zmuszeni jesteśmy do porzucenia miejsca zamieszkania. Nie inaczej było w przypadku Kingi młodziutkiej dziewczyny, która mieszka z ciotką. Niby wszystko jest ok, ale Kinga czuje, ze nie jest to jej miejsce, dodatkowo szykujący się ślub zmusza dziewczynę do ewakuacji.
Choć akcja powieści początkowo nie jest jakaś błyskawiczna, lecz powoli się rozkręca aby pod koniec zaprowadzić nas do XIX wiecznego Krakowa, gdzie wchodzimy w świat artystów, a jednocześnie bohaterka musi podjąć życiową decyzję.
Dobrze czasami jest zwolnić poczas lektury, nie ogladać sie czy przypadkiem na następnej stronie nie czyha morderca czy potwór. Dobrze czasem przypomnieć sobie jak wyglądał świat wtedy, gdy kobiety dopiero walczyły o swoje miejsce w świecie, by moc pracowac , kształcic się i docenic to co się ma.
Ciekawa jestem dalszych losow Kingi i jej drogi do samodzielności i niezależności.

× 3 | link |
@Mirka
2022-07-04
8 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawie napisana opowieść o dziewczynie, która próbuje poprawić swój los i dokonać zmian w swoim życiu w trudnych czasach dla kobiet. Barwne postacie, interesująca fabuła i splot wielu zdarzeń sprawiają, że czyta się ją z zainteresowaniem.

Cała recenzja:https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/07/1123-owoce-zatrutego-drzewa-tom-i.html

× 1 | link |
MA
@mamakawaiksiazki
2022-06-12
7 /10

“Owoce zatrutego drzewa” to seria obyczajowa obejmująca lata 1887-1921. Główną bohaterką jest Kinga, która po stracie rodziców dorasta wśród dalekich krewnych. Nie cieszy ją życie, które podporządkowane jest konwenansom, dobrym manierom i niemożności decydowania o sobie. Czy kobieta u schyłku XIX wieku może być niezależna? Czy warto poświęcić rodzinne relacje dla wolności?
Ta seria to dla mnie przede wszystkim obraz mieszczaństwa schyłku XIX i początku XX wieku. Świata, gdzie mężczyzna ma głos, może marzyc, decydować o sobie i brać z życia to, co najlepsze. Kobieta ma być posłuszna- najpierw rodzicom, potem mężowi, wierna, oddana rodzinie, kochająca i przymykająca oko na błędy męża. Oczywiście jeśli małżeństwo się rozpadnie jest to zapewne wina kobiety i jej zaniedbań, co pokazuje cytat, który znajdziecie na zdjęciu obok ;) Jednocześnie ma też trzymać rodzinę w ryzach, czego idealnym przykładem jest ciotka Kingi- Burgiewiczowa. Kocham takie postaci, choć niejednokrotnie potrafią wyprowadzić czytelnika z równowagi! Kinga jest przykładem “czarnej owcy” w rodzinie- w cudzysłowie, bo tak naprawdę nie robi nic złego, a chce jedynie podążać za swoimi marzeniami i pragnieniami, co kłóci się z wizją ciotki i obecnymi zasadami, jakie rządzą ówczesnym światem. To postać z jednej strony waleczna i silna, a z drugiej- słaba, krucha i wątpiąca.
Seria ma raczej spokojny charakter, dużo tu rozmów i rozważań. Zdarzają się też mocniejsze momenty jak niespodziewane pr...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-08-26
7 /10

Autorka zabiera nas w podróż do drugiej połowy XIX wieku, do czasów kiedy kobiety zaczęły walczyć o swoje marzenia i ambicje. Chciały w końcu móc decydować o swoim losie.

Poznajemy Kingę - sierotę, którą opiekował się dziadek, a po jego śmierci dziewczynkę przygarnęła do siebie jej ciotka – Maria Burgiewiczowa. Kobieta od zawsze nienawidziła Kingi. Źle ją traktowała i poniżała. Wraz z ciotką mieszkała również Klementyna – córka wujostwa, z którą również nigdy nie potrafiła się porozumieć. Jedyną przychylną jej osobą był wujek. Ale dobre relacje Kingi i męża nie spodobały się ciotce.

Maria by pozbyć się w końcu niechcianej lokatorki postanawia wydać ją za mąż za Milewicza. Kinga jednak stanowczo sprzeciwia się i postanawia opuścić kamienicę, w której mieszkała i udać się do Krakowa w poszukiwaniu krewnej ze strony jej ojca. Brutalna rzeczywistość szybko pokazała jej, że bycie niezależnym wcale nie jest łatwe i przyjemne. Kobieta w XIX wieku, w wieku Kingi, bez męża nie miała łatwo, a jeśli do tego dodać, że chciała być samodzielna i móc decydować o własnym losie było wtedy łatwo o skandal.

Czy udało się młodej dziewczynie odnaleźć rodzinę? Czy może jednak wróciła do kamienicy, która dała jej schronienie? Przekonajcie się sami.

„Owoce zatrutego drzewa” to pierwsza część cyklu o tym samym tytule. Autorka w tej książce zastosowała ciekawy zabieg. Otóż nie ma tutaj zwrotów akcji, ani zaskakującego...

| link |
@mamazonakobieta
2022-06-22
7 /10
Przeczytane

Kinga bardzo wczas straciła matkę, a jej wychowaniem zajął się dziadek. Jednak i on nie pożył zbyt długo, a dziewczynka trafiła do domu ciotki. Chociaż bardzo się starała, nigdy nie zdołała zyskać pochwały z jej ust, a wręcz przeciwnie, co by nie zrobiła, było źle. Również jej córka nie dążyła kuzynki wielką sympatią, jedynie wujek i kuzyn okazywali jej troszkę serca.
Mijały lata, a w domu Kingi tak naprawdę nic się nie zmieniała. Została młodą kobietą, tak naprawdę niechcianą i niekochaną. Chociaż sprawiało jej to ból, starała się iść do przodu z podniesioną głową. Robiła to, co ciotka chciała, jednak nadszedł moment, w który nie zamierzała być dalej popychadłem. Co takiego się stało? Jak potoczą się dalsze losy Kingi?

Książka przenosi nas do drugiej połowy XIX wieku, kiedy panowały zupełnie inne zasady niż teraz. Młodym kobietą niewiele było wolno, a o skandal wcale nie było łatwo. Historia Kingi była dość ciekawa, czytało się ją szybko. Akcja nie jest tu zbyt szybka, nie znajdziemy w niej również wielkich zwrotów, jednak nie wpływa to na jakość czytania.

Główną bohaterką jest młoda kobieta, która nie ma łatwego życia. Niekochana i nieakceptowana przez ciotkę, która wzięła ją pod opiekę tylko dlatego, że tak wypadało i nie chciała być „na językach” ludzi. Dopiero wkracza w dorosłe życie, co wcale nie jest łatwe w jej sytuacji. Kinga według mnie jest osobą dość odważna jak na tamte czasy, ma własne zdanie, jednak nie zawsze je wypowiada. Nawet ją p...

| link |
@madbed
2022-08-04
Przeczytane

"Owoce zatrutego drzewa" to trylogia osadzona w drugiej połowie XIXwieku.
Poznajemy Kingę, która mieszka z ciotką i wujem oraz dwojgiem kuzynów.
Niestety dziewczyna nie może odnaleźć się w atmosferze mieszczańskiej kamienicy oraz wielkiej nienawiści jej ciotki względem jej.
Kinga decyduje się na wyprowadzkę i wyjazd do Krakowa w poszukiwaniu jedynej żyjącej krewnej swojego ojca.
Amelia to aktorka i czarna owca w rodzinie. Ciotka Kingi, która odkrywa przed nią bolesne tajemnice i pomaga jej uniezależnić się materialnie.
Kinga za namową kuzyna Zbyszka decyduje się na odważny krok i wyjeżdża do Paryża, gdzie znajduje pracę w domu mody. Nadal szuka własnej drogi do szczęścia, a środowisko w którym się znalazła wciąga ją bez reszty.
Czy uda jej się odnaleźć szczęście i zażegnać duchy przeszłości?

"Owoce zatrutego drzewa" to świetna trylogia z klimatem minionych czasów. Tu akcja toczy się niespieszne, powoli wkraczamy w życie głównej bohaterki i razem z nią szukamy lepszego życia. Szukamy odpowiedzi na nurtujące ją pytania, odkrywamy tajemnice, a może i zakochujemy.

| link |
@asach1
2024-05-30
6 /10
Przeczytane
@alinaz5
2023-07-30
7 /10
Przeczytane
NA
@natalia0404
2023-02-24
8 /10
Przeczytane
AN
@Ania_
2022-12-27
8 /10
Przeczytane Cykle/trylogie/sagi Literatura obyczajowa/romans Literatura polska Wypożyczone z biblioteki
@Natalia_Swietonowska
2022-11-11
7 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam
@papierowa_ksiazka
2022-06-10
8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2022-05-22
9 /10
Przeczytane
@Izzi.79
2022-05-15
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Nawet jeśli nie da się zapomnieć, trzeba spróbować wybaczyć.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl