Kuzynka Marie.

Agnieszka Janiszewska
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Kuzynka Marie.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Ile czasu potrzeba, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nigdy nie przemija?
Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?
Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później...
"W zamyśleniu kontemplowała widok rozciągający się za dużym oknem. Chętnie wybrałaby się na przechadzkę, nie była jednak pewna, czy nie wypada z tym poczekać na kuzynkę. Zerknęła na zegar, właśnie minęła jedenasta, gdy drzwi jadalni się otworzyły i stanął w nich wysoki, młody mężczyzna.
W przeciwieństwie do Marie nie wyglądał na zaskoczonego jej widokiem, domyśliła się więc, że został już uprzedzony, kogo zastanie.
– A zatem mam wreszcie zaszczyt i przyjemność poznać pannę Marie Boratyńską – przemówił przyjaznym tonem. – Pozwoli kuzynka, że się przedstawię."

Data wydania: 2020-07-29
ISBN: 978-83-8147-759-8, 9788381477598
Wydawnictwo: Novae Res
Cykl: Kuzynka Marie, tom 1
Stron: 238
dodana przez: Justyna_K

Autor

Agnieszka Janiszewska Agnieszka Janiszewska Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związana jest z Warszawą chociaż obecnie mieszka w jednej z podwarszawskich miejscowości. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. Jej pasją jest historia, toteż więks...

Pozostałe książki:

Kuzynka Marie. Tom 2 Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Aż po horyzont. Tom I Aż po horyzont. Tom II Owoce zatrutego drzewa. Tom 1
Wszystkie książki Agnieszka Janiszewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie ma to jak rodzina.

WYBÓR REDAKCJI
2.10.2020

Rok 1914; Marie Boratyńska, która przez całe życie była wytykana palcami za "błędy" swoich rodziców, nieoczekiwanie dostaje zaproszenie do Korbielowa, rodzinnej wioski nieżyjącego już ojca. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż z tą częścią familii od wielu lat nie utrzymuje kontaktu, co jest kolejnym efektem nietolerowanego związku ojc... Recenzja książki Kuzynka Marie.

Kuzynki

13.09.2020

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Agnieszki, a słyszałam na jej temat wiele dobrego. Znana jest z pięknych sag rodzinnych o mocnym tle obyczajowo- historycznym. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum. Seria "Kuzynka Marie" urzekła mnie swymi okładkami oraz opisem, który obiecuje wiele wrażeń z czasów pierwszej wojny światowej. Jes... Recenzja książki Kuzynka Marie.

"Kuzynka Marie"

1.05.2020

"Nie da się zmienić przeszłości. Trzeba się skupić na teraźniejszości, zaplanować przyszłość. I bez względu na wszystko cieszyć się życiem”. Marie Boratyńska mieszka wraz a matką w niewielkiej miejscowości pod Paryżem. Niespodziewanie dostaje zaproszenie od kuzynki Emilii z Polski do rodzinnego majątku w Korbielowie. Jest to posiadłość, z której ... Recenzja książki Kuzynka Marie.

Droga Kuzynko...

13.08.2020

To nieprawda, że w życiu istnieje jakaś druga szansa. To czysty truizm. Tak naprawdę większość naszych wyrobów jest nie do powtórzenia i nie mamy możliwości powrotu do punktu wyjścia. Marie Boratyńska niespodziewanie otrzymuje zaproszenie od swojej kuzynki Emilii do posiadłości rodzinnej w Korbielowie. W wyniku rodzinnych animozji, wydziedziczeni... Recenzja książki Kuzynka Marie.

Moja opinia o książce

Opinie

@lalkabloguje
2020-08-19
6 /10
Przeczytane

Ksiązka ma swój urok, jest melancholijna ale czyta się ja przyjemnie. Osadzona w początkach XX wieku co sprawia , że mamy inne postrzeganie rzaczywiśtości. Czytamay jakby powieśc historyczna , którą poniekat także jest. Historia spotkania dwóch kuzynek Emilii i Marie. Rodzinne pwoiązanai sprawaiją że poznają się dopiero majac po 25 i 22 lat. Widza pierwszy raz ale nawiązuje sie między nimi nić porozumienia. Rodzinna tajemnica wychodzi na jaw. Mimoże Emilia z początku oschła i zdeystansowana z czasem wyjaśnia czemu diopiero tera zaprosiła kuzynke. Wychodzi ,na to , że jest jedyna (poza swoim ojcem , który tuż porzed śmiercią zmienił rodzinne postanowienia) osoba w rodzinie, która sprzeciwiła się wykluczeniu kuzynki z rodziny....
Ksiązka ukazuje nam dwie postacie głwne, dwa światy. Jedne to świat Emilii wychowanej w "smutnej" rodzinie jak ja sama określiła w Polsce . Drugi to swiat Marie, wychowanej we Francji. Mimo, że Marie miala udane dzieciństwa , dwoje kochającycch rodziców do 7 roku życia, borykała się z wykluczeniem zarówno ze strony rodziny swojego ojca jak i społeczeństwa ze względy na matkę, która odeszła od męża i synków dla ocja Marie.
Historia szalenei porywajaca . Pokazująca jak w tamtych czasach społeczęństwo nieakceptowało nic poza "normami przyzwoitych obyczajów" Jak było trudno życ po swojemu , nie tak jak nam ułożyli rodzice . Historia ma swój dalszy cią ...Czekam zatem aż dotrze do nie część II...
...

× 3 | link |
@Kari
2020-08-01
9 /10

Czasami mam takie wrażenie, że nigdy nie napiszę już dobrej recenzji. Nie znajdę słów, pogubię się w zdaniach i potknę o mętlik w głowie. Jednak wystarczy jakaś książka, która całkowitym przypadkiem wślizgnie się do naszych rąk i pozwoli myślom płynąc i przelewać się na papier. Nie mówię, że „Kuzynka Marie” była historią, która podbiła moje serce. Ona raczej pomogła mi na chwilę zapomnieć o sprawach wokół i zapanować nad uczuciami, które bardzo szybko się nawarstwiały. Główna bohaterka - Marie - należy do grona osób, które patrzą fatum prosto w twarz i przyjmują to, co im zechce podarować. Nawet jeśli, nie będzie to nic miłego. Dziewczyna wyjeżdża do Korbielowa, by tam zanurzyć się w przeszłości i okryć ramionami zmarłego już ojca. Emilia, również jedna z bohaterek, listownie korensponduje z Marie i zaprasza ją do swojej posiadłości. Wcześniej rodzinę dzieliły mury i niedopowiedzenia, jednak teraz dziewczęta chcą zbliżyć do siebie jej członków i zapomnieć o starych waśniach. Jednak XX wiek to nie najlepszy moment na rozpatrywanie kłótni sprzed lat. Sytuacja polityczna daje wiele do myślenia, a poza tym Emilia nie należy do osób, które są skore do nawiązywania kontaktów. Dopiero wraz z biegiem fabuły wszystko się zmienia, a na jaw wychodzą dawne tajemnice i uczucia przykryte warstwą kurzu. I chociaż w tle mamy tak wiele bólu i cierpienia, to jednak Agnieszka Janiszewska próbuje rozgonić czarne chmury widzące nad bohaterami. Po deszczu zawsze wychodzi słońce, nawet jeśli n...

× 2 | link |
@andzelikajaczynska
2020-07-10
6 /10
Przeczytane

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/04/3520-kuzynka-marie-t1-agnieszka.html
Czytając "Kuzynkę Marie" odbędziecie podróż w czasie. Będziecie mogli towarzyszyć bohaterom w życiu codziennym, ale też w spotkaniach towarzyskich. Autorka w znakomity sposób oddał klimat tamtych dni poprzez dialogi pełne kurtuazji. Niestety teraz już tak nie rozmawiamy, bowiem coraz częściej stawiamy na bezpośredniość przechodząc z każdym na ty.
Akcja książki jest bardzo stonowana. Nie ma nieoczekiwanych zwrotów akcji. Za to z każdą stroną można odkrywać kolejne tajemnice członków rodziny, poznawać ich motywy działań. Nie zawsze można racjonalnie wytłumaczyć postępowanie bohaterów, ale to tylko dlatego, że mają swoje zalety i wady, co daje im prawo do podejmowania decyzji. Czy podjęte decyzje są słuszne mogą oni przekonać się po pewnym czasie, jak każdy z nas.
Narracja prowadzona jest przez Marie i Emilię. Dzięki temu mamy możliwość poznania losów rodziny Boratyńskich w Korbielowie oraz Chartres. Dużą rolę odgrywają w tej historii listy, które uzupełniają relację kuzynek. Jak powszechnie wiadomo, dzieci nie o wszystkim muszą wiedzieć.

× 2 | link |
@ewfor
2020-09-08
7 /10
Przeczytane

Nazwisko autorki, gdzieś, kiedyś obiło mi się o uszy z bardzo pozytywnym odzewem, ale jakoś do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jej twórczością literacką. Muszę jednak przyznać, że obie części „Kuzynki Marie” mile mnie zaskoczyły, wywołując o łzy wzruszenia i momentami ostrą irytację.
Wbrew pozorom mamy tutaj dwie bohaterki. Dwie kobiety, których wiele łączy, a jeszcze więcej dzieli. Córki dwóch braci wychowane w zupełnie różnych warunkach i środowiskach. Jedna w bogatym polskim majątku, a druga w skromnym francuskim domu. Autorka w bardzo ciekawy, a zarazem intrygujący sposób przedstawia dwie osobowości młodych kobiet, które mimo różnic klasowych mają takie same, a może podobne marzenia. Każda z nich marzy o miłości, a w dzieciństwie każda z nich marzyła o akceptacji rodziców.
Ciekawie opisany został w powieści model rodziny uzależnionej od głowy tej rodziny, od seniora będącego osobą apodyktyczną, wrogo nastawioną do wszystkich, którzy ośmieliliby się podważyć jego wolę i jego słowa. Tyrana podporządkowującego sobie zarówno służbę jak i najbliższe osoby.
Smutny wątek dzieciństwa, poruszony w tej powieści potwierdza słowa „pieniądze szczęścia nie dają”. Jedna z bohaterek, panienka z tak zwanego „dobrego domu” wychowana w dobrobycie, w przepychu, jest tak właściwie bardzo samotna. Bo czy jakiekolwiek pieniądze są w stanie zastąpić czułości dotyku rodzica, miłości gwarantującej szczęście dziecka oczekującego od matki czy o...

× 1 | link |
@moj.swiatksiazek
2020-08-07
5 /10
Przeczytane

To moje pierwsze spotkanie z piórem autorki.
Muszę przyznać, że byłam zainteresowana tą powieścią od chwili, w której zauważyłam zapowiedź na stronie wydawnictwa. Opis bardzo mnie zaintrygował, okładka bardzo zaciekawiła. Jako miłośniczka powieści historycznych, których akcja dzieje się w czasach wojennych stwierdziłam, że koniecznie muszę ją mieć. Uważałam tę książkę za must read i już z góry założyłam, że bardzo mi się ona spodoba. Ale czy tak było?

Marie wraz ze swoją rodzicielką mieszka pod Paryżem. Nieoczekiwanie otrzymuje list z Polski, w którym to jej kuzynka zaprasza ją do Korbielowa (czyli do miejsca, z którego pochodzi jej ojciec). Myślicie, że dziewczyna pobiegła tam w podskokach? Oczywiście, że nie.. W końcu kto by się cieszył na taką wiadomość? Początkowo niechętna Marie postanawia jednak przyjąć zaproszenie i udaje się do Polski. Czy Marie spędzi tam niezapomniany czas? Może będzie to dla niej bardzo trudny wyjazd, który wyniszczy jej psychikę?

Jak wspomniałam wcześniej to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki. Oczywiście myślałam, że będę tą powieścią zachwycona, jednak... Nie jestem. Pimimo, że powieść wydawała mi się być ciekawa i intrygująca to bardzo się przy niej wynudziłam. Jedyne co bardzo mnie ciekawiło to listy, którymi przeplatana była cała powieść. Były one bardzo ciekawe i wiele, naprawdę wiele kwestii wyjaśniały. Bez nich ta powieść nie miałaby ładu i składu.
Co prawda polubiłam się z Marie Boratyńską i w pewnej ch...

× 1 | link |
@mamazonakobieta
2020-09-21
5 /10
Przeczytane

„Kuzynka Marie Tom I” to książka, która według mnie nie jest ani rewelacyjna, ani zła. Przeczytałam ją do końca, nie żałuję tego i sięgnę po tom drugi, jednocześnie na pewno nie jest to książka, którą zapamiętam na długi czas. Taka pozycja na leniwe popołudnie, do przeczytania i zapomnienia.

× 1 | link |
@mamawmkesie
2021-09-01
10 /10
@miriady
2021-03-31
5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@gosia_myst
2021-01-17
6 /10
Przeczytane
@fankath135
2020-10-02
6 /10
Przeczytane
@coolturka104
2020-09-13
7 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2020-08-11
7 /10
Przeczytane
@kasiarz1983
2020-08-08
5 /10
Przeczytane Z wojną w tle Literatura obyczajowa
@z_glowawksiazkach
2020-08-13
7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-05-01
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“To nieprawda, że w życiu istnieje jakaś druga szansa. To czysty truizm. Tak naprawdę większość naszych wyrobów jest nie do powtórzenia i nie mamy możliwości powrotu do punktu wyjścia.”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kuzynka Marie. Tom 2
Kuzynka Marie. Tom 2
Agnieszka Janiszewska
7.4/10
Nie zawsze czas leczy rany – niekiedy zadaje kolejne. Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl