Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 1150 ocen kanapowiczów
Mały Książę
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 1150 ocen kanapowiczów

Opis

Ta napisana w 1943 roku bajka błyskawicznie stała się klasyczną pozycją wśród arcydzieł literatury, nie tylko dziecięcej. Jest to jeden z tych utworów, do których lektury wracamy przez całe życie w poszukiwaniu tych samych humanistycznych wartości: wierności, odpowiedzialności, wiary w miłość i przyjaźń. Żyjący na innej planecie mały bohater tej książki kocha i pielęgnuje różę, nie wiedząc, że nie jest ona jedynym okazem tego kwiatu na świecie. Kiedy opuszcza planetę i na Ziemi przekonuje się że takich kwiatów jest więcej, jego uczucie dojrzewa, rozumie bowiem, że porzucajac swoją różę, naraża ją na niebezpieczeństwo. Nowy przekład z akwarelami autora.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-89683-41-0, 9788389683410
Wydawnictwo: ALGO
Stron: 82
Mamy 52 inne wydania tej książki

Autor

Antoine de Saint-Exupéry Antoine de Saint-Exupéry
Urodzony 29 czerwca 1900 roku we Francji (Lyon)
Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry – francuski pilot, pisarz i poeta. Autor Małego Księcia (1943), jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku. Urodził się w Lyonie w rodzinie arystokratycznej jako syn hrabiego Jeana de S...

Pozostałe książki:

Mały Książę Nocny lot Ziemia, planeta ludzi Twierdza Książę Szaranek Pilot wojenny Mały Książę - Przyjacielowi Saint- Exupéry Aforyzmy Nocny lot. Ziemia, planeta ludzi Poczta na Południe Mały Książę 1 Szczęścia Ziemia, planeta ludzi. Pilot wojenny. List do zakładnika Ciesz się życiem! Jesteś kimś wyjątkowym List do zakładnika Listy do matki Mały Książę - Dobrego życia Mały Książę - Witaj, Maleństwo! Mały Książę 2 Jesteś moja miłością Mały Książę 3 Życzenia od serca Mały Książę 4 Wszystkiego najlepszego Mały Książę dla dzieci Mały Książę dla najmłodszych Mały Książę uczy dobrych manier Mały Książę. Złote myśli Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu Nie daj się trudnościom O sens życia Pamiętam 1. W dniu urodzin Pamiętam 2. Potrzebuję Cię Pamiętam 3. Będzie dobrze Pamiętam 4. Jesteś moją gwiazdą Pamiętam 5. Żyj szczęśliwie!
Wszystkie książki Antoine de Saint-Exupéry

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książę, którego znam od lat

20.10.2022

,,Zastanawiam się - rzekł - czy gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją”. Małego Księcia Antoine de Saint-Exupéry znam od dawna. Pierwszy raz książkę przeczytałam w wieku 11 lat. Mieliśmy w szkole jako lekturę, wtedy nie była aż tak popularna. Pamiętam jak nie mogłam dostać egzemplarza w bibliotekach i cała rodzina była ... Recenzja książki Mały Książę

@Possi@Possi × 17

Oswoić kogoś

22.11.2019

Co można napisać na temat książki, o której wszyscy już tak wiele powiedzieli i napisali? O jednej z najpoczytniejszych pozycji literatury dziecięcej, a mimo wszystko, skierowanej do dorosłych czytelników? Że warta przeczytania, ponadczasowa, wspaniała - to na pewno, lecz moje osobiste refleksje po lekturze były różne od obiegowej opinii. Jeśli k... Recenzja książki Mały Książę

× 10

Mały Książe

20.04.2023

Mały Książę" to jedna z najpiękniejszych i najbardziej inspirujących książek dla dzieci i może przede wszystkim dorosłych, napisana przez Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Książka ta składa się z prostej historii o spotkaniu pilota z Małym Księciem, który opowiada mu o swoim życiu i podróżach po różnych planetach. Historia ta jest pełna mądrych sent... Recenzja książki Mały Książę

Uniwersalne prawdy

14.05.2023

"Mały Książę" to jedna z najbardziej znanych i lubianych książek na świecie, napisana przez Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Opowieść ta wciąż przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cenią jej uniwersalne przesłanie i mądrości, jakie przekazuje. Pierwsze wrażenie, jakie zyskujemy po przeczytaniu "Małego Księcia", to wrażenie lekkości, p... Recenzja książki Mały Książę

@beatazet@beatazet × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Nina
2019-12-24
10 /10
Przeczytane Posiadam w swojej biblioteczce Dawno, dawno temu

Mały Książę to moja książka specjalna, czytam ją każdego roku, kocham miłością niezmienną od wielu lat. A Mały Książę towarzyszy mi codziennie w postaci tatuażu na moim ramieniu. Ponadczasowa, mądra, dla każdego.

× 16 | link |
@mikakeMonika
2020-07-13
9 /10
Przeczytane

Warto do niej wracać, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym co w życiu jest ważne. Warto zawsze mieć w sobie dziecko.

"Dorośli są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni."

× 12 | link |
@muriel
@muriel
2010-12-03
8 /10
Przeczytane Czytane kilka razy

a wiecie co mnie najbardziej denerwuje ? że jeżeli powiem komuś, iż ta książka mi się nie podoba, to ten ktoś od razu na mnie naskoczy: "no proszę cię, przecież to klasyka!! najwyraźniej tej książki nie zrozumiałaś!!!" a ja owszem, bardzo dobrze ją zrozumiałam, podziwiam autora, że w niepozornej opowiastce zawarł mądre prawdy o życiu. jednak Mały Książę mnie po prostu denerwuje, nienawidzę takich osieroconych, nieporadnych, zabłąkanych postaci ! może i jestem dziwna i nieczuła, ale nie mam dla niego żadnego współczucia... i powtórzę jeszcze raz: rozumiem przesłanie tej książki. w pełni.

× 4 | link |
JK
@bazgrolnikowa
2009-12-04
Przeczytane

Wiem, że zabrzmi to bluźnierczo dla wszystkich tych, którzy "Małym księciem" się zachwycają, ale dla mnie to była jedna z najbardziej irytujących książek, jakie mogą istnieć. Filozofowanie, moralizatorstwo na każdym kroku, zupełnie niepotrzebne bawienie się w mądre alegorie, a wszystko to okraszone postacią nieznośnego tytułowego bohatera. Gdybym spotkała chłopca takiego jak Mały Książę, wysłałabym go na Księżyc. Ot, po prostu. Wmawiali mi, że to ksiązka wyjątkowa. Może dla innych - mnie raczej działa na nerwy. Tak, wyjątkowo.

× 4 | link |
@literackiespelnienie
2019-12-23
6 /10
Przeczytane Francja Fantasy Dla dzieci Kosmos Lektura szkolna

Sympatyczne, choć to zbiór cytatów i wielkich słów wygrawerowanych za pomocą pióra. Pouczające - sprawdza się jako moralitet. Gorzej jako dzieło fabularne. Nie płakałem...

× 4 | link |
@Wyrysowana_
@Wyrysowana_
2010-05-25
Przeczytane

Niedawno miałam przyjemność przeczytać po raz drugi tą książkę. Byłam zdziwiona, że jeszcze tam dawno kiedyś była dla mnie bardzo nuda, a teraz odnalazłam w niej tyle wspólnego z moim życiem, tak wiele się zmienia. Trzeba dorosnąć, aby odkryć tą drugą powłokę, byłam jak dziecko, które tylko spogląda na obrazki i tylko tyle go interesuje. Cieszę się, że jednak to się zmieniło i dorosłam niby do tak prostej książki. Polecam wszystkim, którzy muszą się na chwilę zatrzymać i odnaleźć ten sens w życiu, zobaczyć jakie popełniają błędy, które dla nich wydają się w prost normalne, bez jakichkolwiek zarzutów. Jak zrozumiałam dzięki tej książce, że naszym światem, światem dorosłych rządzą liczby, niby to jest niezauważalne, ale jakby na to spojrzeć to każdy pyta się ''ile zarabiasz?" - liczba, "jaką dostałeś ocenę" - liczba, ''kiedy musimy to oddać?" - liczba, "ile dostałeś ?" - liczba i tak dalej.. Polecam i jeszcze raz polecam, niby za pierwszym razem ta książka jest nudna, prosta i niezaskakująca, ale po pewnym czasie nabiera tyle znaczeń dla człowieka, co jest prawie, że nie możliwe, a jednak. ;)

× 3 | link |
LU
@Luthvian
2018-11-23
10 /10
Przeczytane

Niesamowita, pełna samych cytatów książka, którą każdy powinien przeczytać i która powinna być w każdym domu aby każdy dorosły czytał i nigdy nie zapomniał jak to jest być dzieckiem.
Sama opowieść uczy, rozwesela,wzrusza.
Pięknie napisana historia o miłości i nadzieji. Choć ciekawy jest fakt jak za czasów II Wojny Światowej gdzie w koło było tyle okrucieństwa powstała taka piękna historia. Antoine de Sain - Exupery to ciekawa postać z ogromnym talentem a Mały Książę to pozycja obowiązkowa dla ludzi w każdym wieku,która każdy inaczej zinterpretuje i znajdzie w niej cos dla siebie . Polecam :)

× 3 | link |
UN
@historynka92
2008-02-11
Przeczytane Lektury

Pierwszy raz czytałam "Małego Księcia" w wieku 10 lat. Jak pewnie można się domyśleć nie zrobiła na mnie jakiegoś większego wrażenia, a wręcz uważałam, że jest bezsensu :). Teraz po kilku latach znowu ją przeczytałam. Była to moja książka - lektura, więc siłą rzeczy musiałam to zrobić kolejny raz. Na początku myślałam, że to chyba za karę muszę ją czytać. Ale cóż w miarę czytania, omawiania na lekcjach powolutku zmieniałam swoje nastawienie :). Oczywiście nie twierdzę, że to jest jakaś najlepsza książka na świecie, ale wydaje mi się, że każdy powinien ją poznać i przeczytać.

× 3 | link |
@AureliaJ
@AureliaJ
2009-07-04
Przeczytane

Przed przeczytaniem wydawała mi się czymś magicznym i pięknym. Po pierwszym przeczytaniu uczucie to nie zatarło się całkowicie, jednak zostało nieco przytłumione przez niemożność dokładnego zrozumienia tej historii (chociaż popłakałam się, czytając ją po raz pierwszy, jednak była to znowu zasługa stanu, w jakim się znajdowałam, rozdrażnienie, ot). Po drugim przeczytaniu pozostała obojętność. I to najgorsze, co może zostać po książce. Jednak wątki, kiedy Książę opowiadał o Róży są moimi ulubionymi. Nie powiem, że mi się nie podobała, jednak nie porwała dostatecznie bardzo.

× 3 | link |
@Niji
@Niji
2010-05-04
Przeczytane

Szczerze to myślałam, że to będzie coś lepszego, a okazało się normalnym, zwykłym czytadełkiem, nie zajmującym dużo czasu, ani myśli, kiedy ktoś czyta to z musu, a nie - z przyjemności. Książka zawiera przesłanie i zdecydowanie wydaje mi się, że zrozumiałam jego treść, ale i bez niego zwracałam uwagę na pewne rzeczy, zachowania ludzi. Po za tym Mały Książę momentami irytował mnie swoim zachowaniem, a i ogólnie teksty w stylu, że dorośli są bee i nie widzą, albo nie chcą widzieć pewnych rzeczy, też jakoś nie do mnie. Może za jakiś czas zmienię nastawienie do tej książki.

× 3 | link |
@Darcia
@Darcia
2011-03-16
Przeczytane Lektury szkolne Nielubiane Kupione Antoine de Saint-Exupéry

Czytałam ją 2 razy - raz jako dziecko i drugi, bodajże rok temu, bo tak się złożyło, że była to moja lektura. Wartości, które w tej książce są warte są ważne, nie przeczę, jednak samo dzieło określę jednym słowem: gniot! Autor chyba myślał, że jedynymi jego czytelnikami będą małe dzieci - toteż i pisał takim stylem, by do maluchów trafiło. Do mnie kompletnie nie, nie lubię takich bajeczek. Zresztą, kiedy byłam mała, rzecz wcale nie miała się inaczej, też nie czułam satysfakcji po przeczytaniu tej książki.

× 3 | link |
@sanggu
@sanggu
2011-12-19
3 /10
Przeczytane

Była to moja lektura chyba w gimnazjum .Nie pamiętam w której klasie , ale mniejsza o to . Nie wiem , może byłam za młoda by ją czytać, wiem tylko ,że nie porwała mnie. Taka filozoficzna bajka , ot co. Ma owszem te swoje mądre przesłania . Równie dobrze mogła by się nadać dla przedszkolaków. Autor jednak napisał ją w trudniejszy sposób i o to mamy książkę dla starszego odbiorcy. Taka moralizatorska. Jednym słowem . Mi się nie podobała , nie będę jej wspominać z sentymentem . ;)

× 3 | link |
@krysztyna
2022-01-09
10 /10
Przeczytane

Jedna z tych książek, którą każdy powinien przeczytać i znać.

× 3 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
8 /10
Przeczytane 📚 Posiadam Czytane w Podstawówce

Niektóre książki nigdy nie wychodzą z obiegu...

"Mały Książę" to mądra i ponadczasowa lektura po którą sięgnęłam już kolejny raz. Przed laty czytali mi ją rodzice, potem zaczytywałam się nią sama, a teraz przyszła kolej na moje dzieci.

Słów kilka o treści...

Pilot samolotu, który musiał awaryjnie lądować na Saharze spotyka tajemniczego jasnowłosego chłopca - mieszkańca asteroidy B-612, który wybrał się w podróż w poszukiwaniu przyjaciół. Ów Mały Książę opowiada mężczyźnie niezwykłe historie o znanych sobie planetach i ich mieszkańcach oraz o ukochanej czerwonej róży z czterema kolcami, którą zostawił na swojej planecie. Napotkani podczas podróży ludzie wydają się chłopcu dziwni, a ich zachowanie niezrozumiałe.

Opowieści te łatwo odnieść do współczesnego świata. Nie brak w nich smutku, rozczarowania i krytyki niektórych negatywnych cech ludzkiego charakteru. Dzięki tym spotkaniom Mały Książę uświadamia sobie to, co jest w życiu najważniejsze, zyskuje też oddanego przyjaciela w osobie napotkanego pilota.

Myli się ten, kto sądzi, że jest to historia wyłącznie dla dzieci. Spotkanie z Małym Księciem pozwala dorosłemu spojrzeć oczami dziecka na otaczającą go rzeczywistość. A dzieci dzięki swojej wrażliwości, czystości i niewinności inaczej postrzegają otaczający nas świat, dzięki czemu widzą lepiej i rozumieją więcej. Dostrzegają sprawy, które dorosłym wydają się nieważne i ulegają zatarciu na skutek wyrachowania i pędu codzienności. Bu...

× 2 | link |
TO
@tobiaszp18
2022-10-04
9 /10

Historia o miłości i przyjaźni, sensie życia, zrozumieniu swoich zalet i wad. Co jest tak naprawdę ważne, a co nie. Jednocześnie pokazane jak bardzo różni się świat dziecka od dorosłego. Po prostu życzę, by każdy znalazł w życiu swoją jedyną różę i dbał o nią najlepiej jak potrafi. Czy to w postaci miłości, czy przyjaźni. Bo która z tych relacji jest wartościowsza? Moim zdaniem nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi.

„Oczywiście – powiedział lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty także mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie”.

„Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś. Jesteś odpowiedzialny za twoją różę”.

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela. Bardzo się cieszę, że miałem przyjaciela lisa”.

× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Zastanawiam się - rzekł - czy gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją.
Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.
Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: „Na którejś z nich jest moja róża.”.
Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl