Marzenia na rozdrożu

Joanna Tekieli
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Marzenia na rozdrożu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Na wojnie trzeba żyć szybko i cieszyć się, kiedy trafia się szansa na choć odrobinę szczęścia, bo nie wiadomo, kiedy znów się nadarzy taka okazja.
Helena to młoda dziewczyna, studentka farmacji, obdarzona bujną wyobraźnią. Wychowana na wierszach i poematach polskich romantyków sądzi, że wojna to czas bohaterstwa i wielkich czynów.

Wybuch drugiej wojny światowej weryfikuje te wyobrażenia, spodziewana pomoc nie nadciąga, a idealizm dziewczyny zderza się z okrutną
rzeczywistością. I nawet miłość, którą spotyka na swojej drodze, nie jest taka, jak z jej marzeń, bo naznaczona wojną.
Wojna wszystkim podcina skrzydła. Nawet najbardziej kolorowym ptakom.
Data wydania: 2022-04-27
ISBN: 978-83-8195-944-5, 9788381959445
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Marzenia na rozdrożu, tom 1
Stron: 360
dodana przez: Catta

Autor

Joanna Tekieli Joanna Tekieli Autorka cyklu książek, których akcja rozgrywa się w drzewieckim pensjonacie Leśna Ostoja Krakowianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła polonistykę. Uwielbia dobrą kawę, kocha ciszę, czytanie książek i piesze wędrówki po górach i dolinach.

Pozostałe książki:

Pensjonat Leśna Ostoja Szepty pienińskich ścieżek Leśniczówka Wszebory Szlak Srebnych Mgieł Rok w pensjonacie Leśna Ostoja Schronisko w Podgórowie Zaczarowana zima w Olszowym Jarze Magiczne chwile w pensjonacie Leśna Ostoja Topniejące serce Dębowe uroczysko Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja Moc krwi. Zew scytyjskich kurhanów Cudowna wiosna w Olszowym Jarze Dom na przełęczy Jezioro Zapomnienie Szalone lato w Olszowym Jarze Kemping Chałupy 9 Marzenia na rozdrożu Malownicza jesień w Olszowym Jarze Pocałuj mnie pod jemiołą Strefa tajemnic Wyzwania Dębowego Uroczyska
Wszystkie książki Joanna Tekieli

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Marzenia na rozdrożu"

26.05.2022

„Wojna nam wszystkim podcina skrzydła – myślała. Nawet najbardziej kolorowym ptakom.” Helena jest młodą, pełną życia dziewczyną. Lubi czytać wiersze i poematy polskich pisarzy, studiuje farmację, wraz wybuchem wojny wszystko się zmienia. Jest przekonana, że w tym trudnym czasie, wszyscy powinni walczyć z okupantem. Podejmuje pracę u aptekarza, na... Recenzja książki Marzenia na rozdrożu

Marzenia

21.11.2022

Jak myślicie kiedy jest najlepszy czas na miłość? Nie ma znaczenia wiek ani pozycja społeczna. Nawet i godzina - standardowy czas pracy w takim klimacie przestaje odgrywać jakąkolwiek rolę. W końcu najlepszy czas na miłość nie zależy od pory roku, dnia ani zawodu... Czy można czekać na lepsze czasy? A skąd pewność, że w ogóle nadejdą? (…) nie ... Recenzja książki Marzenia na rozdrożu

Marzenia na rozdrożu

10.05.2022

Helena studiuje farmację i jednocześnie pracuje jako asystentka w aptece. Jest wierną swym ideałom romantyczką, ale także patriotką czynem, a nie tylko słowem. W obliczu wojny, jaka zapanowała w kraju chce aktywnie pomagać, a nie jedynie biernie czekać na jej koniec. "W niej samej narastał bunt wobec okupantów i pragnienie, by z nimi walczyć, by z... Recenzja książki Marzenia na rozdrożu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2022-05-29
7 /10
Przeczytane

Obdarzona bujną wyobraźnią studentka farmacji Helena uważa, że wojna to czas niesłychanego bohaterstwa ale i wielkich czynów. Niestety wybuch II wojny światowej mocno weryfikuje jej wyobrażenia zderzając wszystko z okrutną rzeczywistością. Pracując w aptece podejrzewa swojego pracodawcę o działania w podziemiu do którego sama chciałaby dołączyć. Gdy pewnego dnia w piwnicy swojego domu znajduje ciężko rannego partyzanta postania mu pomóc. O Pomoc prosi mieszkającego piętro wyżej młodego lekarza, którym od dawna jest zauroczona. Partyzantowi z trudem udaje się ujść z życiem, a Helena wydaje się coraz bardziej rozdarta pomiędzy jednym, a drugim mężczyzną..

„Marzenia na rozdrożu” to przejmująca historia o trudnych wyborach i miłości w czasach wojny. Książka jest pełna emocji, porywa i zmusza do refleksji. Całość została napisana pięknym językiem, ujmuje swoją subtelnością, ciepłem, nadzieją ale i dramatyzmem. Autorka uświadamia, iż należy doceniać i chwytać każdy dzień. Niezwykle ciekawi i dobrze wykreowani bohaterowie uświadamiają, iż każdy w obliczu wojny reaguje inaczej. Nie wszyscy byli na tyle odważni by walczyć, niektórzy chcieli wyłącznie przeżyć nie rzucając się w oczy. Dużym plusem jest widoczna przemiana głównej bohaterki która zaczyna dostrzegać realia wojenne uświadamiając sobie własną ignorancję i nieświadomość. To cudowna powieść, która wzrusza i porywa od pierwszych stron. Uzmysławia, iż zawsze warto walczyć o swoje marzenia czy czuci...

× 6 | link |
@agulkag
2024-01-27
Przeczytane

Wojna to czas bardzo trudny dla każdego, ktorego dotknie czy w ten czy w inny sposób. I nie ma znaczenia czy dzieje się to w przeszłości czy obecnie.
Bohaterka powieści Helena jest młodziutką pelną ideałów dziewczyną, która w zderzeniu z brutalna rzeczywistościa nie potrafi się odnaleźć.
Z jednej strony jest bardzo chce zaangażowac się w walkę, a z drugiej strony przerażaja ją wszystko. Znalezienie w piwnicy rannego mężczyzny zmienia tok jej myślenia i zmusza do dorosłego podejścia do wydarzeń.
Historia trochę naiwna, ale i takich nie brak w czasie dizałan wojennych. Ogólnie czyta się nieźle, dziecinną głowną bohaterkę rownoważy postać Antoniego, pełnokrwistego partyzanta, dążącego do powrotu do oddziału jak tylko zdrowie na to mu pozwoli.

× 3 | link |
@wiktoria.wasilewska
2022-05-02
10 /10
Przeczytane

Ależ to była cudowna książka! Nie mogę się doczekać aż przeczytam drugą część.
Emocje, które towarzyszyły mi w trakcie czytania są nie do opisania!
Żal, strach, smutek ale i nie raz szczęście, ulga.
Niepohamowanie lecące po twarzy łzy, a to za sprawą dobrze napisanej książki, realnej fabuły i bohaterów, w którzych wczuwałam się tak, jakbym była koło nich, współodczuwała wszelkie uczucia.

Historia, która obrazuje jak okropny jest czas wojny dla każdego- jak trudno było żyć żołnierzom, cywilom, w ciągłym strachu, tęsknocie i niepewności o bliskich, przyszłość swoją i okupowanej ojczyzny.

Gówna bohaterka, która swoim heroizmem pokazała jak wiele i zarazem niewiele potrzeba było, by pomóc Polsce. Roznoszenie ulotek, które z pozoru wydaje się proste, a jednak wtedy groziła za nie śmierć, lecz dzięki nim ludzie dowiadywali się co dzieje się na froncie, w obozach, o zbrodniach dokonywanych przez nazistów na bezbronnych ludziach.

Jak wielu było bohaterów, którzy wytrzymywali przerastające ludzką wyobraźnię tortury, by nie wsypać konspiracji, położenia walczących.

Jak ważna i jednocześnie niepewna była miłość w tych czasach. Ilu młodych ludzi musiało zdecydowanie za wcześnie wejść w dorosłość, nie raz ocierając się o śmierć.

"Na wojnie trzeba żyć szybko i cieszyć się, kiedy trafia się szansa na choć odrobinę szczęścia, bo nie wiadomo, kiedy znów nadarzy się taka okazja. "
*
"Wojna wszystkim podcina skrzydła. Nawet n...

| link |
@zaczytana.buntowniczka92
@zaczytana.buntowniczka92
2022-04-25
7 /10
Przeczytane

Helena studiuje farmację, a jej postrzeganie świata mieści się w idealnych ramach literackich. Wojna roi się w jej głowie jako bohaterskie czyny społeczeństwa, otoczone romantycznymi historiami. Kiedy wrogie wojska wkraczają do Polski, dziewczyna uświadamia sobie, że musi stawić czoła okrucieństwu. Troska o bliskich uderza w nią każdego dnia.
Za wszelką cenę chce dołączyć do konspiracji nie wiedząc do końca z jakim niebezpieczeństwem się to wiąże. Mimo to wciąż w jej głowie tworzą się obrazy przepełnione romantyzmem z udziałem przystojnego lekarza.
Czy miłość w czasie wojny jest możliwa? Czy Helena poradzi sobie z brutalnością tych czasów?

"Marzenia na rozdrożu" to moje pierwsze spotkanie z autorką i zaliczam je do udanych. Historia przedstawia rozterki Heleny w czasie wojny. Beztroskę bohaterka szybko musi zmienić na odpowiedzialne, dojrzałe decyzje. Chociaż momentami irytował mnie sposób myślenia głównej postaci, to jej determinacja oraz cele do których dążyła budziły podziw.
Pięknie, w delikatny sposób, opisana miłość w czasach wojennych. Bardzo współczułam Helenie w jej miłosnych rozterkach, ponieważ jej wyidealizowany świat kłócił się z rzeczywistością.
Książka napisana lekkim, przystępnym językiem. Nie czujemy się przytłoczeni informacjami co sprawia, że odczuwamy realizm opowiadania. Wzruszająca do ostatnich słów, porusza serca czytelnika.
Polecam każdemu, kto lubi historie obyczajowe z wątkiem wojny.

| link |
@emilka1984
2022-06-13
7 /10

Helena, młoda dziewczyna, żyjąca lekko, bujająca w obłokach. Widmo zbliżającej się wojny jakoś ją nie przeraża, przecież to czas gdy trzeba walczyć, być bohaterskim i bez problemu pokonać przeciwnika. Wydarzenia wojenne zmieniają młodą dziewczynę, często sprowadzając ją na ziemię. Jej wyidealizowany pan doktor, nie jest tak romantyczny, ani bohaterski jak o tym marzyła. A wojna to nie strzelanie do wroga i wygnanie go z własnej ziemi, wojna to strach i to nie o siebie, a o swoich bliskich.

Sama główna bohaterka działała mi na nerwy, jej brak dojrzałości i narażanie na niebezpieczeństwo wręcz drażnił. Jednak wątek konspiracyjny i wątek miłosny bardzo mnie zafascynował, więc brnęłam w książkę dalej. Polubiłam wszystkich bohaterów, najbardziej Irenkę, ale z Heleną do końca było mi nie po drodze. Jestem zdziwiona tym, że może podobać się książka, mimo że z głównym bohaterem nie jest się za pan brat.

Napisana prostym i lekkim językiem, szybko się czyta. Mimo że to książka opowiadająca o wojnie, to ta jest tylko tłem dla całej historii, przede wszystkim miłosnej. Polecam zabrać ją ze sobą na urlop i nie rzucajcie jej w kąt, jeśli nie polubicie się z Heleną.

| link |
@aellirenn
2022-06-30
8 /10
Przeczytane

Helena, młoda studentka farmacji sądzi, że wojna to czas bohaterstwa i wielkich czynów. Wybuch drugiej wojny światowej brutalnie weryfikuje jej wyobrażenia.

Bardzo sobie cenię pióro Joasi i bardzo byłam ciekawa tej powieści. Autorka tym razem wkroczyła na nowy teren, co tylko podsycało moją ciekawość.

Pomysł na fabułę dobry, realizacja również, ale postać Heleny to jest po prostu majstersztyk. Przemiana z niewinnej i dość naiwnej dziewczyny w pełnej świadomości brutalnego świata kobietę, to było COŚ! Po raz kolejny Tekieli udowodniła, że widzi więcej niż przeciętny Kowalski i potrafi to przeciętnemu Kowalskiemu pokazać. Brawo!

Cieszę się, że będzie drugi tom. Bardzo jestem ciekawa jak potoczy się dalej życie bohaterów.

A i jeszcze coś ważnego: #teamIRENKA 😁

| link |
@edyta.kyziol
2023-01-12
8 /10
Przeczytane

Pierwsza książka w 2023 😉

Oczywiście nie zawiodłam się, biorąc do ręki "Marzenia na rozdrożu" Asi Tekieli. Tym razem autorka zabrała mnie w czasy II Wojny Światowej. Poznałam młodą i odważną Helenę, przystojnego lekarza Henryka i walczącego o wolną Polskę Antoniego. Zobaczyłam Polskę bombardowaną przez okupantów, oraz ludzi, którzy nawet w obliczu tortur i śmierci nie zdradzili jej. Widziałam przyrodę, która ukazywała swe piękno poprzez zmienność pór roku. Podziwiałam, współczułam, trzymałam kciuki, płakałam.

I jakież było moje szczęście, gdy dowiedziałam się o tym, że ta książka ma swój ciąg dalszy 😁 "Dom na przełęczy" już jest na mojej półce.

| link |
IZ
@Izabelka
2024-03-12
9 /10
Przeczytane
@kuklinska.joanna
2022-11-21
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2022-05-26
9 /10
Przeczytane
@zaczytana_mama_dwojki
2022-05-10
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 roku

Cytaty z książki

O nie! Książka Marzenia na rozdrożu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dom na przełęczy
Dom na przełęczy
Joanna Tekieli
8.3/10
Jak to pięknie, że w tych podłych czasach zdołaliście ocalić coś tak delikatnego i dobrego jak miło...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl